niedziela, 23 czerwca

O czym mowa?

Głośniki Bluetooth są ostatnio wszędzie. Wygląda na to, że jest to stosunkowo niedrogi sposób, aby pokazać nabywcom wagę jaką dana firma przywiązuje do technologii mobilnych. Efektem tego na rynek trafiły zastraszające ilości urządzeń najprzeróżniejszych marek. Większość z nich jest dostępna w naprawdę przystępnej cenie, co więcej coraz trudniej znaleźć taki głośnik którego funkcjonalność zostanie ograniczona do poprawnego odtwarzania muzyki. Przyglądając się dokładniej kolejnym produktom w znamienitej części pochodzących z chińskich „przyfabrycznych” biur wzorniczych można dojść do wniosku, że  podstawowe przeznaczenie zostało gdzieś pominięte.

Sytuację doskonale odzwierciedlały tegoroczne targi CeBIT podczas których można było odnaleźć kolorowe głośniczki oznaczone logotypami co najmniej jednej czwartej wystawców.  Odnalezienie koronnego przykładu naszych spostrzeżeń na stoisku marki Freecom, nie było więc zbyt dużym zaskoczeniem. Przyszło ono dopiero w chwili, gdy jeden z przesympatycznych, angielskojęzycznych przedstawicieli wręczył nam głośnik Tough Speaker – abyśmy przekonali się, że wodoodporny, bezprzewodowy głośnik z funkcją zestawu głośnomówiącego może po prostu sprawić wiele frajdy. Właśnie te właściwości wzięliśmy na warsztat w długoterminowym teście, który pozwolił przygotować drugą publikację z serii „Inna recenzja”

Wygląd i budowa

Na wstępie trzeba przyznać, że opakowanie głośnika jest urokliwe, potencjalny nabywca obcując ze świeżo nabytym Tough Speakerem może doznać emocji porównywalnych do tych, które towarzyszą rozpakowywaniu wymarzonej zabawki. Wspomniany efekt został uzyskany stosunkowo prostymi metodami – przeźroczystym opakowaniem z solidnej jakości elastycznego tworzywa, oraz wysokim stopniem estetyki całej oprawy. Głównym zadaniem pudełeczka jest jednak prezentacja głośnika w jego pełnej okazałości. Po jego otwarciu w pierwszej kolejności ulokowany jest sam głośnik, tymczasem w podstawie opakowania znajduje się niewielka kartonowa osłonka ukrywająca instrukcję oraz kabel micro USB.

Samo urządzenie pokryte zostało grubą warstwą zmatowionej gumy, której delikatna faktura wywołuje dość prozaiczną chęć dotykania. Delikatne kształty zaburzają przyciski odlane z jednolitego względem obudowy materiału. Odpowiadają one za podstawowe funkcje czyli zwiększenie i zmniejszenie głośności oraz odtwarzanie i zatrzymywanie odtwarzania. Ponadto nieopodal przycisków ulokowany został znaczek mikrofonu, oznaczający miejsce, w którym został on umieszczony. Przeciwległa strona zawiera gumową klapkę pod którą ukryto włącznik oraz gniazdo micro USB przeznaczone do ładowania. Góra urządzenia, a tym samym osłona głośnika wykonana została z połyskliwego tworzywa opatrzonego szeregiem powiększających się do zewnątrz otworów. Podstawę Tough Speakera stanowi pokaźnych rozmiarów przyssawka.

Praca i specyfikacja

Dane techniczne (według informacji producenta) :

  • Technologia bezprzewodowa: Bluetooth® 3.0, HFP, HSP, A2DP
  • Moc: 5W
  • Zasilanie: Mini USB 5V
  • Obudowa: Sylikon
  • Wymiary: 6 x Ø 6 cm
  • Waga: 93 g
  • Czas ładowania: 2 godziny
  • Czas pracy: minimum 7 godzin

Uruchomienie głośnika jest stosunkowo proste i nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów. Wystarczy naładować produkt, a następnie włączyć go i pozwolić aby urządzenie będące źródłem dźwięku odnalazło go i nawiązało połączenie. Po ukończeniu konfiguracji można przejść do prawdziwej zabawy.

Dom/Biuro

Tough Speaker zostaje przyklejony do szafki wykonanej z płyty meblowej. Odtwarzanie muzyki przebiega zgodnie z założeniami, dźwięki nie zachwycają, jednakże są lepszej jakości niż w przypadku głośnika zastosowanego w naszym Galaxy Advance, szczególnie cieszy możliwość znacznego podniesienia głośności bez słyszalnej utraty jakości dźwięku. Po 30 minutach pracy, rozkosz odsłuchu zostaje przerwana przez nagłe uderzenie w podłogę. Mimo, że głośnik nie uległ uszkodzeniu i wciąż odtwarzał muzykę, doświadczenie to nie należało do najprzyjemniejszych. Kolejne próby zostają podjęte z ramą okna PCV oraz tylną częścią obudowy monitora, w tych przypadkach test wypada zdecydowanie lepiej.

Podróż

Zgodnie z instrukcjami otrzymanymi na stoisku Freecom, Touch Speaker dzięki swojej budowie może pełnić rolę jednocześnie głośnika i podstawki pod urządzenie. Taka konfiguracja ma na celu chociażby uprzyjemnienie oglądania filmów na ekranie smartfona czy tabletu. Oczywiście nie wszystkie obudowy będą skutecznie współpracować z gumową przyssawką, chociażby wytłaczana powierzchnia tylnej klapki BlackBerry 9800 nie pozwoliła na tego typu zabawę. Lepiej w tej roli sprawdził się Nexus 7 II który w połączniku z głośnikiem pozwolił na wygodne oglądanie filmów bez potrzeby użycia rąk. Niestety w tym przypadku zastosowanie głośnika zostało ograniczone do roli podstawki. System audio zastosowany w Nexus 7, jakościowo bił na głowę możliwości Tough Speakera.

Kąpiel

Jedno z oczywistych zastosowań wodoodpornego głośnika jest zabranie go pod prysznic. Ze względów początkowej niepewności co do możliwości urządzenia, we wstępnej fazie testu narażone zostało jedynie na umiarkowany strumień wody. Przyssawka świetnie radziła sobie zarówno z szybami w kabinie jak również płytkami na ścianach. Możliwość położenia telefonu w bezpiecznym, suchym miejscu i odsłuch muzyki w bardziej ekstremalnych warunkach wysuwał to zastosowanie na pierwsze miejsce na liście ulubionych funkcjonalności. Nawet coraz mniej delikatne próby podtopienia urządzenia nie przynosiły zamierzonych skutków.

Jednakże podczas testu pojawił się jeden problem. Wyobraźmy sobie sytuację w której bierzemy ciepłą kąpiel w wannie, a głośnik odtwarza relaksującą muzykę w bezpiecznej odległości od powierzchni wody. Bateria głośnika zaczyna się wyładowywać i urządzenie przerywa na chwilę odtwarzanie by poinformować nas o tym niezbyt przyjemnym dźwiękiem. Normalnym zachowaniem w tej sytuacji jest przyjęcie do wiadomości komunikatu z wiarą, że pozostałe kilka % pozwoli na jeszcze kilkanaście minut przyjemności. Niestety zamysł projektantów był inny.Kilka sekund po pierwszym komunikacie pojawia się drugi, następnie trzeci i tak przez kolejne 10 minut. Oczywiście każdy komunikat jest głośny, nieprzyjemny i przerywa odtwarzanie. Efektem tego zamiast liczyć, że bateria wytrzyma jeszcze chwilę, można przejść do oczekiwania na chwilę, w której wreszcie, łaskawie rozładuje się do końca.

Samochód

Auto to idealne miejsce od sprawdzenia możliwości urządzenia w roli zestawu głośnomówiącego. Zastosowanie to ma na celu głównie zadbanie o bezpieczeństwo prowadzącego pojazd, tak wiec najsłuszniejszą opcja jest przymocowanie Tough Speakera do szyby samochodowej. Montaż na desce rozdzielczej czy konsoli radia może być pomysłem ryzykownym biorąc pod uwagę odczucia jakie wywołał głośnik odklejając się od płyty meblowej. Prawdę mówiąc tamto zdarzenie zasiało ziarno niepewności czy nawet umieszczenie głośnika na szybie samochodowej jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku dziurawych dróg lokalnych. Pomimo obaw test wypadł pozytywnie, mimo że profesjonalny zestaw oferuje większy komfort psychiczny, jakości rozmowy z użyciem Tough Speaker trudno coś zarzucić. Ideałem w tym przypadku byłoby umiejscowienie włącznika w innym miejscu ponieważ podczas prowadzenia, z powodu niewielkich rozmiarów przełącznika i potrzeby pokonania klapki zabezpieczającej, włączenie bądź wyłączenie głośnika nie należy do czynności zbyt komfortowych. Jest to jednak akceptowalna cena za pełną wodoodporność.

Podsumowanie

Produkty takie jak opisywany Tough Speaker czy wcześniej recenzowany Vibe, są wyjątkowo niewdzięcznym materiałem do ostatecznej oceny. Na pytanie czy taki głośnik jest tak naprawdę komuś potrzebny, należałoby odpowiedzieć, że nie. Uczciwość nie pozwala jednak poprzestać na tym pytaniu i nakazuje zastanowić się, czy zakup Tough Speakera kogoś uszczęśliwi – w tym przypadku zdecydowanie można powiedzieć, że tak. Sprzeczności wskazują, że ocena w tym przypadku uzależniona jest od kategorii w jakiej postanowimy umieścić produkt. Jeśli poszukujemy dopracowanego głośnika, który w znaczący sposób poprawi jakość odtwarzanej muzyki to raczej będziemy rozczarowani. Natomiast planując zakup multifunkcyjnego gadżetu do smartfona, który pozwoli nam na odtwarzanie muzyki pod prysznicem, pracę w roli zestawu głośnomówiącego czy podstawki pod tablet, zdecydowanie powinniśmy zainteresować się głośnikiem od Freecom. Redakcja Think-About z całą stanowczością została przekonana, że Tough Speaker może dostarczyć dużo radości.

Freecom Tough Speaker został przez nas wyróżniony w kategorii:

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.