czwartek, 20 czerwca

Od kiedy w 2006 roku w norweskiej stolicy ruszył projekt Oslo Smart Street Lighting wykorzystujący technologię Smart, koszty, jakie miasto dotychczas ponosiło w związku z eksploatowaniem linii energetycznej, uległy znacznemu obniżeniu. W ciągu kilku lat poziom zużycia prądu na terenie aglomeracji spadł aż o 70 procent. Jeśli moc oświetlenia Smart w ten sposób zadziałała na budżet całej metropolii, to jakie korzyści inteligentna żarówka może wprowadzić do Twojego domu?

Tajemnice inteligentnego domu

O ile o Smart Home i tworzących go inteligentnych urządzeniach słyszał już raczej każdy, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę z płynących z takiego rozwiązania korzyści. Nie ma w tym oczywiście nic haniebnego. Nowoczesne technologie bowiem nie tylko pojawiają się w naszym życiu nagle, ale równie gwałtownie przechodzą w dalsze stadia przeobrażenia. Nie inaczej rzecz się ma w kwestii rozwiązań dla domu. Zwłaszcza gdy mówimy o domu typu Smart.

Rozpoczęta w drugiej połowie XX wieku rewolucja cyfrowa, po roku 2000 nabrała zawrotnego tempa. W ostatnich latach na rynku pojawiły się setki inteligentnych urządzeń, których zadaniem jest podniesienie komfortu życia użytkownika. Jednak komfort, to nie tylko wygoda i bezproblemowy dostęp do wielu sprzętów naraz. To również sposób na oszczędność nie tylko czasu, ale przede wszystkim domowych finansów. Jak to możliwie? Najłatwiej zależność taką zauważyć, przyglądając się konkretnemu urządzeniu. Sprawdźmy zatem, czym jest jeden z najmniejszych, ale wcale nie najmniej istotny element naszej domowej sieci Smart – inteligentna żarówka.

Czym jest inteligentna żarówka

Na pierwszy rzut oka nie różni się wiele od swojej wiekowej poprzedniczki. Wyposażona w diody LED, zamiast żarnika inteligenta żarówka może przyjąć najróżniejsze kształty i pojawić się w każdym pomieszczeniu. I to chyba tyle, jeśli chodzi o jej niezmienialne cechy. Pozostałe istotne dla źródła światła przymioty, czyli jego intensywność i barwa, są pod pełną kontrolą jej użytkownika. A w zasadzie pod kontrolą jego smartphona lub innego urządzenia wyposażonego w kompatybilną z żarówką aplikację.

Jak działa inteligentna żarówka

Inteligentna żarówka do prawidłowego działania wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej. Wyposażone w specjalne oprogramowanie urządzenie, komunikując się z inteligentnym domowym asystentem czy aplikacją w telefonie, staje się częścią zintegrowanego systemu Smart, którym użytkownik może zarządzać z dowolnego miejsca. Nie mamy tu już do czynienia z tradycyjnymi przełącznikami. Przy inteligentnym oświetleniu stają się one zwyczajnie zbędne. I tu właśnie dochodzimy do sedna sprawy, czyli odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób żarówka Smart pozwala nam na oszczędności.

Oszczędność żarówki typu Smart

Na początek należałoby przypomnieć, że już sam fakt wykorzystania w żarówkach Smart diod LED (możliwe również zastosowanie technologii CLF) zamiast tradycyjnego żarnika, znacznie zmniejsza ilość zużywanej przez nie energii elektrycznej. Aby się o tym przekonać, wystarczy zmierzyć, ile prądu zużyją dioda i lampa żarowa, emitujące światło o zbliżonej mocy, dokładnie w tym samym czasie.

Ile kosztuje nas tradycyjna żarówka

Tradycyjna lampa żarowa emitująca strumień świetlny o wartości 800-1000 lumenów potrzebuje mocy o wartości 75 watów (W). Pamiętając, że 1000 watów to 1 kilowat, a właśnie w tych jednostkach podawane jest zużycie energii elektrycznej, możemy w łatwy sposób obliczyć koszty eksploatacji. 75W to inaczej 0,075kW. Mnożąc tę liczbę przez jednostkę czasu pracy urządzenia, jaką w tym wypadku będzie godzina, uzyskamy ilość zużytej energii w kilowatogodzinach (kWh), a więc w jednostce, w jakiej zużycie prądu podają dostawcy usługi.

Przyjmując za obowiązującą w naszych obliczeniach średnią stawkę za energię elektryczną wskazaną przez Urząd Regulacji Energetyką, że 1 kWh w najpopularniejszej w Polsce taryfie G11 kosztuje nas 75 groszy. Nasza żarówka w ciągu godziny zużywa 0,075 kWh, więc cena za jej eksploatację wyniesie w przybliżeniu 6 groszy. Zdecydowanie nie wydaje się to być dużym wydatkiem. Sytuacja jednak ulega zmianie, gdy uzmysłowimy sobie, ile godzin w ciągu doby, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, nasza żarówka pozostaje włączona.

Zakładając, że nasza lampka będzie działać przez 6 godzin w ciągu doby, z 6 groszy robi się nagle 36. A jeśli pomnożymy to przez 30 dni miesiąca? Kwota ta wzrasta do blisko 11 złotych. W skali rocznej to już 132 złote. A to tylko jedna, z pewnością nie jedyna w naszym mieszkaniu, żarówka. Jak natomiast przedstawiają się liczby w przypadku odpowiadającej jej mocą żarówki LED?

Ile kosztuje użycie żarówki LED

Aby otrzymać podobny strumień światła co ten powstały w wyniku użycia żarówki tradycyjnej 75W potrzebna nam będzie lampa LED o mocy 10W. Sposób obliczania zużycia energii pozostaje ten sam. I jaki uzyskujemy wynik? Koszt użytkowania lampki LED przez jedną godzinę wynosi mniej niż 1 grosz. Przyjmując jednak taką kwotę jako interesującą nas stawkę, sprawdźmy, ile wydamy na pracę żarówki w ciągu roku.

Zakładając, że nasza lampka świeci przez 6 godzin każdego dnia przez 12 miesięcy, za jej utrzymanie musimy zapłacić niecałe 21 złotych. Jest to kwota sześć razy niższa, niż ta, którą przyjdzie nam uiścić za oświetlanie domu tradycyjną metodą. Jednak nasze obliczenia to tylko wstęp do dalszych finansowych odkryć. Inteligentna żarówka nie została tym mianem obdarowana przez przypadek. Jej możliwości mogą być naprawdę imponujące, a co ważniejsze, przyjazne nie tylko bezpośrednio dla użytkownika, ale i jego portfela.

Ile kosztuje użycie inteligentnej żarówki

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jeden, odróżniający żarówkę Smart od tej tradycyjnej fakt. Ponieważ zdalnie sterowane urządzenie, by prawidłowo reagować na wydawane przez użytkownika komendy, musi trwać nieustannie w trybie czuwania, pobiera ona prąd nawet wtedy, gdy nie emituje światła. To oczywiście prawda, jednak pobór mocy zgaszonej żarówki typu Smart to około 0,5W.

Przeprowadzając analogiczne obliczenia do tych, które wykonaliśmy w stosunku do żarówki zapalonej, łatwo stwierdzimy, że w ciągu miesiąca urządzenie w stanie spoczynku będzie nas kosztowało około 27 groszy, czyli mniej niż 1 grosz za każdy z dni. To jednak nie wszystko, co możemy dzięki inteligentnemu systemowi oświetlenia osiągnąć.

Warto wspomnieć o innym bardzo ważnym parametrze żarówek, czyli ich żywotności. Producenci lamp żarowych jako maksymalny czas ich działania wskazują 2 tysiące godzin (żarówka włączona). W przypadku żarówki Smart okres ten wydłuża się nawet do 100 tysięcy godzin, co stanowi 50 razy dłuższy okres. Patrząc na nasze inteligentne urządzenia pod tym kątem, ich cena w sklepie, początkowo pozornie wysoka, staje wręcz nierozsądnie niewielka. A teraz pomyślmy o tym, co tak naprawdę żarówki Smart potrafią i dlaczego nazywane są inteligentnym źródłem światła.

Oszczędność jest Smart

Cechą charakterystyczną lamp typu Smart, jest możliwość dostosowywania ich parametrów do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zależnie od nastroju możemy zmieniać kolor emitowanego światła, a także jego natężenie. Co za tym drugim idzie – możemy sprawić, że nasza żarówka będzie pobierała mniej mocy, a więc zmniejszy się też koszt jej utrzymania.

Pamiętajmy również, że oświetlenie Smart wyeliminowało konieczność instalowania wszelkiego rodzaju przełączników. Nawet jeśli jesteśmy już poza domem, a w kuchni pozostawiliśmy włączone światło, nie musimy obawiać się nieuzasadnionego zużycia prądu. Za pośrednictwem mobilnej aplikacji koordynującej działanie domowych urządzeń, możemy bez problemu wyłączyć zbędne oświetlenie.

Równie przydatną cechą inteligentnej żarówki jest wbudowany programator czasowy. Jeśli na przykład lubimy czytać w łóżku lecz obawiamy się, że sen zakradnie się do nas niepostrzeżenie, możemy z góry zaplanować, o której godzinie nasze światło ma się wyłączyć. Oczywiście funkcja ta działa również w drugą stronę. Jeśli potrzebujemy silnego bodźca do wstania z łóżka przed wschodem słońca, światło lampki w sypialni z pewnością nam go zapewni.

Inteligentne systemy oświetlenia to również automatyczne działanie poszczególnych lamp. Instalacja wyposażona w czujniki ruchu pozwala na włączanie i wyłączanie świateł dokładnie tam, gdzie są akurat potrzebne. Wstając w nocy z łóżka, nie musisz się obawiać, że wpadając po ciemku na porzucone na środku kuchni krzesło, obudzisz pozostałych domowników. Tak samo możesz wyrzucić z głowy troskę o zapomniane światło w łazience. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich ustawień w pomieszczeniu, w którym czujnik nie wykryje ruchu, żarówka zostanie automatycznie wyłączona, a pieniądze będą nadal bezpieczne w Twojej kieszeni.

Zaawansowane systemy oświetleniowe mają również możliwość samoczynnego dopasowywania się do zmiennych warunków otoczenia. Dzięki temu moment, w którym pomieszczenie zostanie rozświetlone przez inteligentną żarówkę LED, nie zależy od ustawionej wcześniej konkretnej godziny, a od ilości wpadającego do niego światła z zewnątrz.

Ile możesz zaoszczędzić

Tak naprawdę trudno w odpowiedzi na to pytanie podać konkretną liczbę. Końcowa suma zależy bowiem od tego, ile źródeł światła znajduje się w Twoim domu i w jaki sposób z instalacji świetlnej korzystasz. Jak jednak wykazaliśmy wcześniej, już sama wymiana żarówek tradycyjnych na ich inteligentne odpowiedniki to duży krok w stronę skutecznego oszczędzania. Dodając do tego pozostałe zalety oświetlenia Smart, takie jak wyłącznik czasowy czy automatyczna regulacja natężenia światła, możesz być pewien, że koszty, jakie do tej pory ponosiłeś za wykorzystaną energię elektryczną, znacznie spadną.

Jeśli interesuje Cię tematyka inteligentnych rozwiązań dla domu i chciałbyś wiedzieć, jak w prosty sposób stworzyć własny Smart Home, zapoznaj się z naszym artykułem.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.