Poszukujesz prostych, tanich i ekologicznych rozwiązań jak usunąć zabrudzenia ze sprzętów AGD? Sprawdź te sprawdzone domowe triki.

Wielu z nas ma na ma sumieniu drobne grzeszki. Pewnie nie raz zdarzyło się rozlać mleko w lodówce, ubrudzić mikrofalówkę, a może nawet przypalić żelazko. Zabiegani, zmęczeni codziennymi obowiązkami albo przytłoczeni nadmiarem zadań, nie zawsze mamy czas na to, by od razu brać ściereczkę i wszystko sprzątać na błysk. No tak. Tylko, że kiedy kolejnym razem zajrzymy do lodówki albo otworzymy zmywarkę, z której unosi się niezbyt ciekawy zapach to już nie będzie czas, by łapać się za głowę, ale brać za porządne sprzątanie.

Zastanawiasz się jak dbać o czystość podstawowych sprzętów? Już nasze babcie znały i chętnie wykorzystywały ocet czy sodę w swojej kuchni, by wszystko pięknie lśniło. Poniżej przedstawiamy domowe triki i sprytne patenty, które pomogą w należytym utrzymaniu lodówki, piekarnika czy zmywarki.

Jak dbać o czystą lodówkę?

Dbanie o czystość lodówki, to oczywistość. W końcu to właśnie tam trzymamy jedzenie. Nie ma skutecznej jednej rady jak często myć lodówkę. Zależne to jest od wielu czynników: przede wszystkim ilu osobom ona służy oraz od tego ile produktów tam trzymamy. Nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost, ale to nie oznacza, że lodówka sama się umyje. System ten dba, by w lodówce nie gromadził się nadmiar szronu, co my widzimy jako krople spływające po tylnej ścianie komory chłodziarki.

Najważniejsze jest to, by rozchlapane przypadkowo resztki żywności od razu, na bieżąco usuwać z półek lub ścian, przecierając wilgotną szmatką. Nie dopuszczamy w ten sposób do ich zaschnięcia oraz ewentualnego rozwoju drobnoustrojów. Taka dbałość na co dzień wystarczy. Jednak należy pamiętać, by co najmniej raz w miesiącu zrobić gruntowne porządki w lodówce.

Czyszczenie komory lodówki

Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie – przed przystąpieniem do mycia wyjmujemy wtyczkę z gniazdka. Następnie trzeba wyłożyć wszystkie produkty znajdujące się w lodówce. Jest to też okazja, by sprawdzić ich datę przydatności do spożycia. Potem usuwamy z wnętrza, także z drzwi, wszystkie półki i szuflady. Należy umyć je ręcznie albo w zmywarce, jeśli producent przewiduje taką możliwość, po czym odkładamy do wysuszenia.

Samą komorę lodówki przecieramy najpierw ściereczką zanurzoną w wodzie z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Szczególną uwagę zwracamy na otwór drenażowy, który znajduje się w dolnej części „pleców” lodówki. Warto użyć do tego specjalnego plastikowego szpikulca, który otrzymujemy wraz z zakupionym urządzeniem. Potem drugi raz przemywamy roztworem wody z octem, co działa dezynfekująco. Zapach octu ulotni się szybko pozostawiając czyste i świeże wnętrze.

Usuwanie nagromadzonego lodu z zamrażarki

Zamrażarka także wymaga regularnego rozmrażania, raz – dwa razy w roku. W nagromadzonej warstwie lodu mogą odkładać się resztki jedzenia czy oderwane kawałki woreczków foliowych. Poza tym zbyt duża ilości lodu może powodować zwiększony pobór energii przez urządzenie.

Jak sobie sprytnie pomóc podczas rozmrażania? Popularnym sposobem jest włożenie do opróżnionej komory zamrażarki garnka z wrzątkiem. Należy kontrolować temperaturę wody i albo podgrzewać ją, kiedy przestygnie albo wymiennie wkładać drugi garnek z gorącą wodą. Pod drzwi, a nawet na dno rozmrażanego urządzenia, należy położyć grubą warstwę ścierek lub ręczników, aby uniknąć zalania kuchni. Po całkowitym rozmrożeniu wystarczy umyć wodą z płynem do mycia naczyń, a potem przetrzeć ściereczką zanurzoną w wodzie z octem.

Zmyślnym pomysłem jest też możliwość użycia suszarki z gorącym nawiewem. Strumień ciepłego powietrza należy kierować w szczególnie duże nawarstwienia lodu.

Trik na czystą mikrofalówkę

Kuchenki mikrofalowe najczęściej wykorzystujemy do rozmrażania albo podgrzewania potraw. Zdarza się, że coś się wyleje albo przypadkowo rozchlapie. Najlepiej takie zabrudzenia usuwać na bieżąco, przecierając wnętrze wilgotną ściereczką. W jaki sposób jednak usunąć z mikrofalówki nieprzyjemny zapach spalenizny? Do miseczki z wodą dodaj kilka łyżek mielonej kawy. Wstaw tę miksturę do kuchenki i podgrzewaj kilka minut. Po tym zabiegu nieprzyjemny zapach powinien się ulotnić.

Najszybszym sposobem, który pozwoli nam uniknąć szorowania jest rozmiękczenie zanieczyszczeń przez parę wodną. Wystarczy wlać do naczynia do gotowania w mikrofalówce wodę i dodać sok z połowy cytryny albo kieliszek octu. Następnie należy włączyć urządzenie na najwyższą moc doprowadzając do zagotowania się wody w naczyniu. Unosząca się para osadza się wewnątrz kuchenki mikrofalowej, dzięki czemu zabrudzenia stają się łatwiejsze do usunięcia. Po zakończeniu cyklu grzania można pozostawić jeszcze na kilka minut miskę wewnątrz urządzenia. Potem wystarczy przetrzeć wnętrze ściereczką. W przypadku wyjątkowo trudnych plam całą procedurę można ponownie powtórzyć. Aby zmniejszyć unoszący się później specyficzny zapach octu można wodę aromatyzować na przykład olejkiem pomarańczowym.

Można również nabyć w sklepach specjalne nawilżane chusteczki do mycia mikrofalówki i lodówki. Jest to szybkie i łatwe rozwiązanie na codzienne zabrudzenia. Nie tylko usuwają resztki jedzenia czy rozpryśnięty tłuszcz, ale także działają dezynfekcyjnie.

Domowe triki na szybkie czyszczenie piekarnika

Piekarnik to urządzenie, który wielokrotnie wykorzystujemy podczas przygotowywania różnych dań. Służy zarówno do pieczenia ciast lub wypieku chleba, ale także do pieczenia mięs czy przygotowywania chrupiących frytek. Co możemy zrobić już na tym etapie? Jeżeli to możliwe podłóżmy blachę piekarnikową pod spód przygotowywanej potrawy. Wówczas skapujące resztki, na przykład topiący się ser na zapiekance czy ciasto, które nadmiernie wyrosło nie ubrudzi nam dna komory piekarnika. Łatwiej usunąć zabrudzenia z blachy niż szorować piekarnik wewnątrz.

Kiedy jednak zdarzy się, że wnętrze komory jest ubrudzone tłuszczem czy przyschniętymi resztkami jedzenia najlepiej wstawić do piekarnika naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Można dodać trochę cytryny lub octu, który działa dezynfekująco. Jeśli to możliwe to można włączyć termoobieg i doprowadzić do zagotowania się wody. Wytworzona para wodna rozmiękczy brud oraz tłuszcz. Mniejsze zabrudzenia wystarczy spryskać wodą wymieszaną z octem w proporcji 1:1. Taką miksturę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Po kilku minutach wycieramy zabrudzenia ręcznikiem papierowym. Piekarniki parowe posiadają funkcję samoczyszczenia (piroliza lub kataliza). Wystarczy wlać do zbiornika na wodę, a piekarnik ją podgrzeje i rozprowadzi parę wodną po całej komorze. Potem wystarczy przetrzeć wnętrze papierowym ręcznikiem.

Innym sprytnym pomysłem jest wykorzystanie naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą wraz z włożoną do środka kostką do zmywarki. Należy rozgrzać piekarnik do temperatury 100oC i podgrzewać wodę w naczyniu ze specyfikiem przez około 2 godziny. Myjące środki zawarte w kapsułce lepiej usuną większe zabrudzenia i przypalenia.

Ciekawym trikiem może być użycie myjki parowej. Parownica bardzo szybko rozgrzewa się, co pozwala oszczędzić nam czas. Strumień gorącej pary wodnej usuwa palmy z tłuszczu i inne zabrudzenia oraz dodatkowo bakterie i drobnoustroje. Kolejnym szybkim sposobem na czyszczenie piekarnika może być użycie soli kuchennej. Solą posypujemy przypalone miejsce w piekarniku i rozgrzewamy go do momentu kiedy sól zacznie się brązowić. Kiedy piekarnik wystygnie zebrać ręcznikiem papierowym sól wraz z zabrudzeniami.

Użycie do czyszczenia pary wodnej pozwala nam uniknąć zarysowań. Należy pamiętać, że każde czyszczenie i szorowanie z użyciem gotowych środków chemicznych czy past robionych na przykład na bazie sody i octu, może spowodować mikrouszkodzenia, a nawet odbarwienia powierzchni.

Piekarnik parowy nie musi być drogi – oto 5 modeli na każdą kieszeń

Sprytne sposoby na czystą zmywarkę

Choć zmywarka pomaga nam w utrzymaniu czystości to powinniśmy również zadbać o czystość samego urządzenia. Szczególną uwagę zwracamy na sitko, w którym mogą osadzać się resztki. Brud gromadzi się także w okolicy uszczelek. Jak szybko się z nim rozprawić? Użyj szczoteczki do mycia zębów. Jej drobne włosie z łatwością usunie zabrudzenia w miejscach, gdzie trudno to zrobić ręką czy ściereczką.

Aby umyć zmywarkę przy pomocy sody oczyszczonej należy wsypać 2-3 łyżki tego specyfiku do komory, do której zwykle wkłada się kapsułkę. Następnie należy uruchomić intensywny tryb zmywania. Po tym zabiegu wnętrze zmywarki powinno prezentować się czysto. Innym trikiem jest użycie octu. Wystarczy wlać na dno urządzenia 250 ml octu, a drugą taką samą porcję umieścić w naczyniu w górnym koszyku. Ocet usuwa brud i kamień, a jego używanie jest tanie i ekologiczne. Uruchamiamy cykl zmywania. Unoszący się zapach szybko odparuje, a jeśli nam przeszkadza można jeszcze raz uruchomić urządzenie.

Jak bezpiecznie umyć żelazko?

Na przypaloną stopę żelazka skuteczna może okazać się folia aluminiowa. Należy pamiętać o tym, by żelazko było lekko rozgrzane. Na desce do prasowania układamy warstwę lekko pomiętej folii i przeciągamy lekko żelazkiem. Można też zwinąć folię aluminiową w kulkę i przesuwać lekko w miejscu przypalenia. Podobny efekt powinniśmy uzyskać wykorzystując papier do pieczenia.

Bezpieczną metodą na żelazka ze stopą teflonową lub ceramiczną jest wspominany po raz kolejny ocet. Można nanieść porcję octu na miękką ściereczkę i przemywać zabrudzenia aż do ich usunięcia. Żelazko powinno być ciepłe, nie gorące. Można także wlać mieszankę w stosunku 1:1 ciepłej wody i octu do zbiornika na wodę celem usunięcia osadów i kamienia ze środka. Wodę z octem należy odparować, po czym przepłukać żelazko wodą destylowaną.

Należy pamiętać, że stosowanie mleczek czy past robionych domowym sposobem może uszkodzić delikatną powłokę stopy. Podobnie szorowanie jakimikolwiek ściereczkami, szczoteczkami albo drucikami.

Czeka Cię wybór nowego żelazka? Sprawdź nasz ranking: Wybieramy żelazko – na jaki model postawić?

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!