Żelazko usuwa z powierzchni tkanin i ubrań zagniecenia, dzięki czemu w krótkim czasie odzyskują odpowiedni wygląd i schludnie się prezentują. Jaki jednak model wybrać, aby długo służyło?

Żelazko to sprzęt podstawowy, który znajduje się w niemal każdym domu. Choć nasze ubrania często wykonane są z takich tkanin, które po upraniu wystarczy potrząsnąć, by nabrały gładkości, to jednak nadal sporą część ubrań potrzebujemy prasować. Ładnie wyprasowana koszula, spodnie czy spódnica dodają nam eleganckiego wyglądu. Dzięki temu możemy czuć się bardziej komfortowo, niż wychodząc z domu w pomiętym ubraniu.

Wybór dobrego żelazka nie jest ani prosty, ani oczywisty. Oczywiście, im droższe żelazko, tym bardziej jest zaawansowane technologicznie i ma więcej wbudowanych funkcji. Dobór odpowiedniego urządzenia zależy także od zasobności naszego portfela, ponieważ ceny są bardzo zróżnicowane. Jednak i te sprzęty z niższej półki cenowej, dobrze sprawdzają się podczas prasowania. Poniżej prezentujemy zestawienie modeli, które ułożone są od najtańszego do najdroższego. Na jaki model warto postawić? Zapraszam do przeglądu.

Zastanawiasz się co lepsze – wybór nowego żelazka lub szafy parowej? Sprawdź, co pisaliśmy na ten temat w recenzji automatycznej szafy parowej Tefal Care For You.

Wybieramy żelazko – na jaki model żelazka postawić?

Żelazko Braun TexStyle 3 SI 3053BL

Braun TexStyle 3 SI 3053BL.

Pierwszym modelem żelazka, na które warto zwrócić uwagę jest Braun TexStyle 3SI3053BL. Urządzenie niemieckiego producenta posiada bardzo ciekawy kształt stopy. Element ten ma ścięte brzegi oraz zaokrągloną tylną krawędź. Oczywiście projekt ten ma swoje zadanie, ponieważ dzięki takiemu kształtowi żelazko może poruszać się w każdym kierunku bez marszczenia materiału. Urządzenie oferuje moc na poziomie 2400 W i silny wyrzut pary (45 g/min). System dodatkowego uderzenia pary działa z siłą 170 g/min, a na pokładzie urządzenia znajdziemy system AntiDrip, który blokuje kapanie oraz automatyczne wyłączanie. Największym minusem Braun TexStyle 3SI3053BL jest jego waga, ponieważ żelazko waży aż 2 kg!

 • Moc: 2400 W
 • Wytwarzanie pary: 45 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 170 g/min
 • Funkcje: Pionowy wyrzut pary, System antywapienny, Funkcja samooczyszczenia, System zapobiegający kapaniu AntiDrip, Automatyczne wyłączenie

Cena: 199,00 zł Przejdź do sklepu

Żelazko Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56 

Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56 

Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56 to żelazko, które posiada bardzo zadowalające parametry, a kluczowa jest tutaj moc urządzenia. Żelazko potrafi szybko się nagrzać, a to dzięki wysokiej mocy, która wynosi 3100 W. Pozwala to na sprawne i efektywne prasowanie nawet najbardziej zagniecionych tkanin. Model ten oferuje ciągły strumień pary o wartości 45 g/min, zaś silny wyrzut pary wynosi w tym przypadku aż 210 g/min. Parametry te potwierdzają, że żelazko poradzi sobie z każdymi zagnieceniami. Co więcej, urządzenie brytyjskiego producenta posiada funkcję pionowego strumienia pary, która pozwala na pionowe prasowanie! Oczywiście znajdziemy tutaj również system Anti-scale odpowiedzialny za zapobieganie osadzania się kamienia. 

 • Moc: 3100 W
 • Wytwarzanie pary: 45 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 210 g/min
 • Funkcje: Pionowy wyrzut pary, System antywapienny Anti-scale, Funkcja samooczyszczenia, System zapobiegający kapaniu AntiDrip

Cena: 197,39 zł Przejdź do sklepu

Żelazko Beko FutureIron Premium SPA9130B

Beko FutureIron Premium SPA9130B

Model Beko FutureIron Premium SPA9130B to żelazko parowe stworzone z myślą o wygodnym i skutecznym prasowaniu. Urządzenie posiada stopę ceramiczną, która zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła i łatwe przesuwanie się po tkaninach. Warto także wiedzieć, że tego typu stopki są także łatwe w czyszczeniu oraz wyróżniają się odpornością na zarysowania, które mogłyby wpłynąć na skuteczność działania urządzenia. Model Beko FutureIron Premium SPA9130B cechuje się mocą 3000 W oraz wytarzaniem pary na poziomie 63 g/minutę, co sprawia, że jest to jeden z wydajniejszych produktów w jego kategorii cenowej. Warto także wiedzieć, że żelazko wyposażone jest w funkcję samoczyszczenia, która zapewnia regularne usuwanie zanieczyszczeń osadzających się na stopie oraz kanalikach pary, dzięki czemu możemy być spokojni o ewentualne zakamienienie urządzenia.

 • Moc: 3000 W
 • Wytwarzanie pary: 63 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 280 g/min
 • Funkcje: Pionowy wyrzut pary, System antywapienny, Funkcja samooczyszczenia, Anti Drip – system zapobiegający kapaniu, Automatyczne wyłączenie, Funkcja „eco” – automatyczne oszczędzanie energii, Funkcja Turbo, Obrotowy kabel

Cena: 369,00 zł Przejdź do sklepu

Żelazko Tefal Turbo Pro FV5697E1 

Tefal Turbo Pro FV5697E1 

Żelazko Tefal Turbo Pro FV5697E1 to urządzenie wyposażone w bardzo ciekawą technologię filtrowania pary. Prosty w czyszczeniu filtr zatrzymuje drobinki kamienia, dzięki czemu podczas prasowania możemy mieć pewności, że tkaniny po całym procesie nie będą pogniecione lub poplamione. Wyrzut pary w tym przypadku wynosi 50 g/min, zaś dodatkowe uderzenie pary to aż 270 g/min. Wysoka moc 3000 W dba o to, aby żelazko nagrzewało się natychmiast, co pozwoli nam zaoszczędzić czas w oczekiwaniu na osiągnięcie odpowiedniej temperatury. Stopa tego modelu została pokryta powłoką Durilium AirGlide dla lepszego poślizgu, a duża ilość otworów wpływa na lepsze rozprowadzenie pary. Funkcja AutoClean pozwoli na zachowanie stopy w czystości przez długi czas. Warto wspomnieć o funkcji Automatic Steam, która automatycznie dobiera ilość pary do rodzaju tkaniny! Na pokładzie znajdziemy także system automatycznego wyłączania (po 30 sekundach), funkcję anti-drip zapobiegającą kapaniu wody oraz pojemnik na wodę o pojemności 350 ml!

 • Moc: 3000 W
 • Wytwarzanie pary: 50 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 270 g/min
 • Funkcje: Pionowy wyrzut pary, Funkcja Automatic Steam, Funkcja samooczyszczenia, System zapobiegający kapaniu AntiDrip, System antywapienny AntiCalc, Automatyczne wyłączanie, Tryb ECO

Cena: 332,00 zł Przejdź do sklepu

Żelazko Philips Azur Elite GC5039/30 

Philips Azur Elite GC5039/30 

Trzeba przyznać, że żelazko Philips Azur Elite GC5039/30 nie tylko oferuje wysoką funkcjonalność i wydajność, ale również nietuzinkowy design. Urządzenie holenderskiego producenta wyposażone zostało w technologię OptimalTEMP, która dba o bezpieczeństwo tkanin podczas prasowania, zwłaszcza tych najdelikatniejszych. Model został pozbawiony klasycznego pokrętła, które zostało zastąpione menu dotykowym. Koniecznie trzeba wyróżnić tutaj cztery tryby pary do wyboru. Czujnik DynamiQ wyczuwa sposób poruszania się żelazka po tkaninie i automatycznie dobiera strumień i ilość pary, tak aby prasowanie było jeszcze szybsze i dokładniejsze. System automatycznie uwalnia parę, gdy prasujemy i wyłącza ją, gdy przestajemy.

Ciągły wyrzut strumienia pary to do 70 g/min, a silne uderzenie osiąga poziom do 260 g/min. Stopa żelazka Philips Azur Elite GC5039/30  pokryta została powłoką wykonaną z tytanu. Sześciowarstwowa powierzchnia sprawia, że urządzenie sprawnie posuwa się po tkaninach, gwarantując komfortowe prasowanie bez przywierania do materiałów. Dodatkowo jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Warto wspomnieć również o funkcji prasowania w pionie oraz automatycznym wyłączaniu. Już nie przypalisz ubrań po pozostawieniu żelazka na tkaninie!

 • Moc: 3000 W
 • Wytwarzanie pary: 70 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 260 g/min
 • Funkcje: Pionowy wyrzut pary, System antywapienny, Funkcja samooczyszczenia, Technologia DynamiQ, Technologia OptimalTEMP, Blokada kapania, Automatyczne wyłączanie, Cztery tryby wyrzucania pary, Funkcja prasowania w pionie

Cena: 629,00 zł Przejdź do sklepu

Generator pary Braun IS7262GY CareStyle 7

Generator pary Braun IS7262GY CareStyle 7

Generator pary Braun IS7262GY CareStyle 7 ma moc 2700 W. To, co wyróżnia ten model to zbiornik na wodę, w którym mieści się jej aż 2 l. Dzięki temu, pracujące urządzenie długo może ją pobierać wytwarzając stały strumień pary – 150 g/min. Można także użyć dodatkowego uderzenia pary, której ilość wynosi aż 510 g/min! Ilość wydobywającej się pary można regulować na czterostopniowej skali. Dzięki temu, łatwiej można usunąć zagniecenia z różnych tkanin. Ponadto system iCare automatycznie dobiera temperaturę do prasowanego materiału. Funkcja pionowego wyrzutu pary umożliwia prasowanie wiszących firan lub zasłon.

Eloxalowa stopa żelazka FreeGlide 3D pokryta jest powłoką, która zabezpiecza ją przed zadrapaniami, co wydłuża jej żywotność. Jest bezpieczna dla plastikowych i metalowych elementów, takich jak guziki czy suwaki. Dodatkowo gładko przesuwa się po tkaninach, co ułatwia prasowanie.

 • Moc: 2700 W
 • Wytwarzanie pary: 150 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 510 g/min
 • Funkcje: Pionowy wyrzut pary, Blokada kapania, Elektroniczny dobór temperatury, System antywapienny, Przypomnienie o usuwaniu kamienia, Alarm niskiego poziomu wody, Schowek na przewód, Automatyczne wyłączenie

Cena: 1 399,00 zł Przejdź do sklepu

Stacja pary PHILIPS PerfectCare Elite Plus GC9660/30

Stacja pary PHILIPS PerfectCare Elite Plus GC9660/30

Zdecydowanie najdroższymi żelazkami na rynku są tzw. stacje parowe. To tak naprawdę dwa urządzenia w jednym. Żelazko z zestawu Philips PerfectCare Expert Plus GC9660/30 waży zaledwie 800 g, dzięki czemu prasowanie ubrań jest bardzo komfortowe. Manewrowanie tak lekkim i zwinnym urządzeniem gwarantuje wysoką wygodę. Zbiornik na wodę, który wchodzi w skład zestawu ma aż 1,8 litra pojemności, dzięki czemu nie będziemy musieli go często uzupełniać. Producent zastosował tutaj technologię OptimalTEMP, która dba o odpowiednią temperaturę i dobiera ją do rodzaju tkaniny. Silny wyrzut pary w tym modelu żelazka wynosi aż 520 g/min, zaś standardowy 155 g/min.

Moc żelazka to 2700 W. Philips PerfectCare Expert Plus GC9660/30 posiada system Easy De-Clac, który eliminuje konieczność odkamieniania urządzenia, ale również przedłuża jego żywotność. Żelazko umożliwia także prasowanie w pionie, co docenią osoby prasujące firanki czy zasłony. Oczywiście znajdziemy tutaj również system automatycznego wyłączania urządzenia, stopę SteamGlide Advanced wykonaną ze stali nierdzewnej i pokrytą 6-warstwową powłoką z warstwą tytanową dla lepszego poślizgu. System Silent Steam zapewnia cichą pracę podczas wyrzucania pary. 

 • Moc: 2700 W
 • Wytwarzanie pary: 155 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 520 g/min
 • Pionowy wyrzut pary, System antywapienny, Funkcja samooczyszczenia, Kontrola temperatury OptimalTEMP, Automatyczny dobór temperatury, Blokada kapania, Automatyczne wyłączenie, System Easy De-Calc Plus

Cena: 1 879,00 zł Cena: 1 699,00 zł Przejdź do sklepu

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.