Parownica Tefal Care For You YT3040 to propozycja dla tych, którym zależy na kompleksowym dbaniu o tkaniny. Za jej pomocą możliwe jest prasowanie, dezynfekcja oraz suszenie ubrań. Czy faktycznie zastąpi trzy urządzenia?  

Fot. Magda Pilarczyk

W dzisiejszych czasach kluczowymi wartościami, które warto oszczędzać są czas i pieniądze. Nie jest to jednak łatwe, a dorzucając do tego konieczność dbania o planetę sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej.

Nie jest tajemnicą, że przemysł odzieżowy ma największy wpływ na pogorszenie się stanu środowiska naturalnego. Dzieje się to przez działającą na szeroką skalę produkcję bawełny pochłaniającą tysiące ton wody. Kolejnym etapem przygotowania odzieży jest obróbka materiałów odzieżowych oraz ich transport do szwalni i sklepów. Warto tutaj zauważyć, że mówimy nie o setkach, ale setkach tysięcy kilometrów, które przemierzają dane tkaniny. Konsekwencją tego jest wysoki ślad węglowy, który nie jest obojętny dla stale pogłębiającego się kryzysu ekologicznego.

Fot. Magda Pilarczyk

Ubierać się jednak w coś musimy. Tymczasowym rozwiązaniem, które miałoby wpłynąć na zmniejszenie się emisji CO2 powodowanej przez produkcję odzieży jest dbanie o posiadane już ubrania. Aby to było możliwe, należy prać je w odpowiedniej dla danej tkaniny temperaturze oraz specjalnych środkach czystości. Dodatkowym wartym uwagi rozwiązaniem jest stosowanie parownicy, która za pomocą pary o wysokiej temperaturze pozwala pozbyć się roztoczy, zarazków, wirusów i innych zanieczyszczeń.

Fot. Magda Pilarczyk

Niestety, stosowanie parownicy ręcznej jest czasochłonne. Wymaga od użytkownika ciągłej obecności i sterowania kierunkiem pary w taki sposób, by nie zniszczyć tkaniny. Alternatywą jest stojąca parownica do ubrań, która zazwyczaj charakteryzuje się większą mocą niż ręczny odpowiednik. Poza tym wyróżnia się także większym pojemnikiem na wodę i szerokim wachlarzem stopniowania mocy pary. Niestety, ma jedną kluczową wadę – prasuje tylko jedną rzecz w jednym momencie.

Gdyby tego było mało to zadaniem większości streamerów jest prostowanie. Te o większej mocy mogą także neutralizować zapachy oraz zabijać część bakterii. Jest jednak urządzenie, które posiada możliwości trzech innych, może działać automatycznie, a do tego jest w stanie w jednym momencie odświeżać nawet trzy ubrania.

Fot. Magda Pilarczyk

Tefal Care For You YT3040 to innowacyjna parownica, która kompleksowo zadba o nasze ubrania. Jest to jedyne takie urządzenie, które budową przypomina składaną szafę. System działania został zaprojektowany w taki sposób, by za pomocą programów automatycznych usuwać zagniecenia oraz zdezynfekować tkaniny. A to wszystko bez konieczności śledzenia procesu przez użytkownika.

Nie jest to jednak koniec możliwości szafy parowej, gdyż producent przewidział jeszcze trzeci tryb: suszenie. Ten, za pomocą pary wodnej, w krótkim czasie wysuszy mokre ubrania. Dzięki wprowadzeniu aż trzech programów, nie ma konieczności kupowania trzech różnych urządzeń, gdyż parownica Tefal zastąpi każde z nich. Sprawdziłam, czy jest to urządzenie tak pomocne, jak obiecuje producent.

Tefal Care For You – specyfikacja

Moc [W]3100
Wytwarzanie pary [g/min]65
Pojemność zbiornika na wodę [ml]2000
Funkcje Funkcja samoczyszczenia,
System antywapienny,
Regulacja strumienia pary
ZabezpieczeniaAutomatyczne wyłączenie
Rodzaj żelazkaParowe
Czujnik wody w zbiornikuTak
Funkcja samoczyszczeniaTak
Funkcje dodatkoweAutomatyczny poziom temperatury oraz pary idealny dla wszystkich tkanin
Funkcja dezynfekcji
Wskaźnik poziomu wody

Pierwsze na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru parownicy jest jej moc – to ona decyduje o tym jak szybko urządzenie się nagrzewa. Zazwyczaj ręczne odpowiedniki posiadają moc wynosząca do 1200 W. W przypadku stojących, wartość nie powinna być mniejsza niż 2000 W. Nie można więc pominąć faktu, że Tefal Care For You YT3040 posiada moc 3100 W, która jest gwarancją skutecznego działania i prasowania.

Fot. Magda Pilarczyk

Kluczowym parametrem jest także siła wytwarzania pary. Określa on z jaką siłą sprzęt wyrzuca z siebie parę wodną. Zazwyczaj do skutecznego prasowania zagnieceń wystarcza wartość wynosząca 20 g/minutę. W przypadku urządzenia marki Tefal, ilość ta określona jest jako 65 g/min, dzięki czemu możemy być spokojni o skuteczność prostowania. Warto również spojrzeć na pojemność zbiornika na wodę, która wynosi 2 litry. Dzięki temu nie ma konieczności częstego dolewania wody w celu jego uzupełnienia.

Przyglądając się specyfikacji technicznej szafy parowej Tefal Care For You YT3040, nie da się nie zauważyć rozbudowanego wachlarza możliwości. Producent przewidział klika funkcji, które pozwolą zadbać o ubrania w kompleksowy sposób, bez konieczności zakupu kilku oddzielnych urządzeń. Mowa tutaj o trzech głównych programach automatycznych: prasowaniu, dezynfekcji oraz suszeniu.  

Fot. Magda Pilarczyk

Producent zwraca także uwagę na łatwość przechowywania i przenoszenia urządzenia. Jest to możliwe za sprawą specyficznej budowy, na którą składają się 4 kółka oraz możliwość złożenia urządzenia na wysokość 92 cm. Na tym jednak nie koniec, gdyż kluczowa może okazać się także prostota sterowania oraz cicha praca na poziomie głośności zwykłej rozmowy, która pozwala zadbać o świeżość tkanin i tekstyliów, bez względu na porę dnia. 

Tefal Care For Youcena

Szafa parowa Tefal Care For You nie posiada konkurencji w swojej kategorii cenowej, co nie oznacza, że nie ma jej wcale. Po krótkich oględzinach rynku ze sporym zaskoczeniem zauważyłam dwa urządzenia: LG Styler oraz Samsung AirDresser. Już po samych nazwach producentów widać, że Tefal konkuruje z bardzo dużymi firmami.

Początkowo można się zdziwić, że wszystkie te urządzenia stanowią właściwie to samo, czyli spełniają rolę szafy parowej. Dzieje się to za sprawą zupełnie różnego designu, który w przypadku konkurentów Care For You bardziej przypominają wielką (chociaż modernistyczną) szafę. Przedstawiciele firmy Tefal postawili akcent na coś zupełnie innego – na możliwość składania i łatwiejszego przechowywania.

Fot. Magda Pilarczyk

I wygląda na to, że jest to przełomowa decyzja nie tylko pod względem ogólnego projektu i wyglądu szafy parowej, ale także ceny. Wniosek taki wysnuwam po porównaniu cen wszystkich trzech produktów, w którym Tefal Care For You okazuje się najtańszym z nich. Za streamer marki Tefal w chwili zakupu przyjdzie nam zapłacić 2 999 zł. Dla cierpliwych możliwe jest wyszukiwanie promocji i wyłowienie perełki na wyprzedaży nawet za 2 699 zł w sklepach partnerskich.

Myślicie, że to dużo? To zaraz zmienicie zdanie, gdy zdradzę Wam cenę produktów, które są bezpośrednim konkurentem Tefal Care For You. Otóż ceny za różne modele LG Styler zaczynają się od 6 699 zł, a w przypadku szafy parowej Samsung AirDresser, 6 999 zł. Nie da się więc nie zauważyć ogromnej przepaści cenowej, która wynosi dwukrotność wartości testowanego przeze mnie modelu.

Fot. Magda Pilarczyk

Nie da się jednak ukryć, że 2 999 zł za szafę parową to nadal nie jest mała kwota. Alternatywnie możemy próbować posługiwać się zwykłą parownicą stojącą do ubrań mniejszej wielkości, która kosztuje o około tysiąc złotych mniej. Niestety, jest to równoznaczne z tym, że godzimy się na tylko na funkcje prostowania ubrań. W przypadku urządzenia Tefal Care For You YT3040, możliwości rozbudowane są także o dezynfekcję oraz suszenie. Poza tym dodatkowym ułatwienie stanowi fakt, że w szafie parowej możemy jednocześnie umieścić nawet trzy elementy odzieży.  

Tefal Care For Youzawartość zestawu

Szafa parowa Tefal Care For You YT3040 dociera do nas w dużym kartonowym opakowaniu odpowiadającym wielkością złożonemu urządzeniu. W środku poza samym streamerem znalazło się miejsce także na kilka akcesoriów i elementów umieszczonych w osobnym kartonie.

Streamer marki Tefal budową przypomina szafę. Na górze znalazło się miejsce na dwa uchwyty służące do regulacji wysokości słupków. Za ich pomocą można dostosowywać poziom podniesienia górnej części urządzenia. Częścią tego mechanizmu są umieszczone po bokach na słupkach dwa przełączniki blokowania i odblokowywania pokrywy. Po wyregulowaniu wysokości urządzenia należy podnieść ją, do stworzenia małej przestrzeni i oddzielenia ubrań od świata zewnętrznego.

Fot. Magda Pilarczyk

Na spodzie górnej pokrywy zaprojektowano szynę, przeznaczoną do wieszania wieszaków oraz wbudowane żabki, do których możliwe jest przyczepienie ubrań. W zestawie znalazły się także dwa dedykowane wieszaki oraz 12 prostownic, w tym 10 małych i 2 duże. Przedmioty do odświeżenia można umieścić także na wbudowanej półce, pod którą umieszczono filtr.

Fot. Magda Pilarczyk

Na dole parownicy zaprojektowano ekran LCD z wskaźnikiem programów oraz pozostałego czasu. Poza tym znalazło się miejsce na ikonę wstrzymania działania urządzenia oraz alert pustego lub nieprawidłowo umieszczonego pojemnika na wodę. Tuż nad wyświetlaczem umieszczono odbiornik podczerwieni oraz listwę podświetlania.

Fot. Magda Pilarczyk

Szafą parową można sterować za pomocą pilota działającego na podczerwień. Umieszczono na nim kilka elementów sterujących. Na samej górze przycisk włączania/wyłączania. Niżej trzy klawisze służące do wyboru programu: pary, dezynfekcji oraz delikatnego suszenia. Dalej dwa przyciski do kontroli czasu oraz jeden do zatrzymywania i wznowienia programu.

Fot. Magda Pilarczyk

Z prawej strony znajduje się dwulitrowy pojemnik na wodę, którego pojemność pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia przez dłuższy czas. Poza tym na dole zaprojektowano dwa stabilizatory (jeden z przodu i jeden z tyłu) oraz cztery koła służące do łatwego transportu. Z lewej strony producent przewidział miejsce na przechowywanie regulatorów napinających i pilota zdalnego sterowania.

Warto tutaj nadmienić, że w razie potrzeby producent umożliwia zakup dodatkowych prostownic w cenie od 51,90-63,40 zł – w zależności od rozmiaru.

Pierwsze wrażenie – funkcje

Przed użyciem parownicy należy znaleźć dla niej stosowne miejsce. Producent zaznacza, że nie może to być łazienka, ani pomieszczenie o wysokiej wilgotności powietrza. Co ważne parownica nie może stać w pobliżu źródła ciepła. Ponadto wokół urządzenia należy pozostawić co najmniej 20 centymetrów wolnej przestrzeni oraz wyciągnąć stabilizatory z przodu i tyłu urządzenia.

Fot. Magda Pilarczyk

Po podłączeniu parownicy Tefal Care For You YT3040 za pomocą zasilacza do prądu, urządzenie jest gotowe do pracy. Zostało ono wyposażone w szereg funkcji wspomagających codzienne dbanie o ubrania. Na samym początku warto zwrócić uwagę na automatyczną funkcję usuwania zagnieceń. Program został zaprojektowany w taki sposób, by w krótkim czasie bezinwazyjnie i bezdotykowo jak w przypadku żelazka, naprostować tkaniny. Najkrótszy czas jaki można ustawić to 10 minut. Jeżeli jednak to za mało, możliwe jest zdefiniowanie czasu parowania w pięciominutowych odstępach do maksymalnie 30 minut. Im dłuższy cykl, tym silniejsze działanie pary na odzież.

Fot. Magda Pilarczyk

Para jednak może nie wystarczyć do wyprostowania ubrań. W celu uzyskania lepszych rezultatów producent zaleca zastosowanie dołączonych do zestawu prostownic. Przykładowo w przypadku koszul możliwe jest umieszczenie maksymalnie dwóch z nich na jednym wieszaku. Następnie konieczne jest powieszenie ich na szynie. Aby rozpocząć proces parowania, należy przypiąć dużą prostownicę z tyłu koszuli u dołu, małe prostownice na każdym rękawie i dwie małe z przodu koszuli.

Fot. Magda Pilarczyk

W przypadku spodni sprawa wygląda inaczej, gdyż tych nie powiesimy na wieszaku. W tym przypadku pomogą wbudowane szczypce umieszczone obok szyny. Ponadto przed poddaniem spodni działaniu pary, należy umieścić małe prostownice na końcu każdej nogawki. W przypadku odzieży, która z łatwością traci swój kształt należy używać cyklu parowego bez prostownic. Producent podkreśla, że jednocześnie można parować trzy elementy odzieży.

Drugi program służy do dezynfekcji oraz neutralizacji zapachów. Producent przewidział twa tryby: dwudziestominutowy oraz czterdziestominutowy. Według badań przeprowadzonych przez laboratorium zewnętrzne w październiku 2020 roku na materiale bawełnianym, dłuższy z programów skutecznie niweluje zapachy i zabija do 99,99 % wirusów, bakterii i zarazków. Tyczy się to koronawirusa H COV-229E, mysiego norowirusa, gronkowca złocistego, pałeczki zapalenia płuc oraz pałeczki okrężnicy.  

Fot. Magda Pilarczyk

Poza dezynfekcją parą ten program pozwala tez pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, nawet tak intensywnych jak dym nikotynowy czy zapach smażonego jedzenia, ze swojej marynarki lub swetra. W przypadku stosowania tego programu nie trzeba korzystać z prostownic dołączonych do zestawu.

Ostatni z programów ma za zadanie delikatnie suszyć mokrą odzież. Jest on idealną alternatywą do delikatnych ubrań, których nie można suszyć w suszarce bębnowej. Czas trwania cyklu można regulować w zakresie od 10 do 90 minut – w zależności od potrzeb. Podobnie jak w poprzednim programie, tak i w tym nie ma konieczności używania prostownic.

Fot. Magda Pilarczyk

Producent zaznacza, że wszystkie trzy programy urządzenia Tefal Care For You YT3040, za sprawą regulacji strumienia pary są odpowiednie w przypadku większości tkanin bez ryzyka skurczenia i uszkodzenia materiału. W efekcie idealnie sprawdzą się przy delikatnych tkaninach takich jak jedwab, wełna, pluszowe zabawki, ozdobne poduszki, pościel, ale również kurtki lub płaszcze, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym wymagają częstego suszenia. Nie można tam jednak wkładać butów ani rękawiczek. Ponadto, jeżeli na metce odzieży znajduje się oznaczenie „Suszyć w suszarce bębnowej bez podgrzewania” albo „Nie suszyć” to nie wolno go poddawać pod działanie urządzenia.

Kluczową funkcją jaką posiada szafa parowa Tefal Care For You YT3040 jest funkcja samooczyszczenia. Umożliwia ona oczyszczanie się komory oraz kanalików parowych z kamienia i innych zanieczyszczeń. Wydłuża to znacząco okres użytkowania urządzenia.

Fot. Magda Pilarczyk

Na końcu warto nadmienić, że parownica Tefal Care For You YT3040 została wyposażona w system antywapienny, który zapobiega osadzaniu się kamienia w kanalikach parowych. Dzięki temu możemy być spokojni, że urządzenie nie będzie brudziło tkanin wapiennym pyłem. Ponadto osad nie zatka kanalików parowych a tym samym nie zmniejszy ilości wydostającej się pary wodnej.

Po dłuższym użytkowaniu

Tak jak wspomniałam, szafa parowa Tefal Care For You YT3040 wyróżnia się wbudowanymi trzema programami działania urządzenia. Według producenta to właśnie one pozwolą kompleksowo zadbać o posiadaną odzież bez względu na delikatność tkaniny.

Krótko po uruchomieniu urządzenia moim pierwszym krokiem było sprawdzenie działania pierwszego programu prasującego. Okazuje się, dziesięciominutowy program nadaje się świetnie do lekkiego i szybkiego odświeżenia odzieży. Optymalnym programem do prostowania tkanin jest jednak ten dwudziestominutowy i to jego polecałabym używać w zastępstwie żelazka. W przypadku bardziej opornych ubrań, z których trudno usunąć zagniecenia, przydatny okaże się program trzydziestominutowy.

Fot. Magda Pilarczyk

Drugi program sprawdził się idealnie do niwelowania nawet uciążliwych zapachów z garnituru oraz marynarki. Jest to więc świetna opcja, dzięki której możemy zrezygnować z licznych wizyt w pralni, jeżeli na co dzień ubieramy się wizytowo. Tym samym pozwala to na oszczędność finansową oraz czasową.

Ostatni program służący do suszenia okazał się ciekawą alternatywą dla suszarki bębnowej. Niestety, urządzenie mieści w sobie maksymalnie trzy elementy odzieży, a cykl suszenia może trwać od 10-90 minut. W związku z tym suszenie ubrań po praniu za pomocą parownicy mija się z celem. Mogłabym nawet powiedzieć, że jest nieekologiczne i bezcelowe. Uważam jednak, że ten program sprawdzi się świetnie, gdy musimy dosuszyć na szybko kilka ubrań na ostatnią chwilę.

Fot. Magda Pilarczyk

Warto także wspomnieć o cichej pracy urządzenia. W rzeczywistości jest ona faktycznie cicha, jednak regularny odgłos wypuszczania pary uniemożliwiłby mi usypianie w bliskim towarzystwie działającej parownicy Tefal Care For You YT3040. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by streamer umieścić w innym pomieszczeniu – wtedy rzeczywiście jest praktycznie niesłyszalny.

Istotną wadą, którą warto mieć na uwadze, jest ciepło generowane podczas działania szafy parowej Tefal Care For You YT3040. Niestety, w okresie letnim, gdy temperatury sięgają nawet 30 stopni Celsjusza, może być to uciążliwe. Analogicznie, w okresie zimowym może stanowić przyjemne dodatkowe źródło ciepła. Na plus za to należy ocenić działanie wskaźnika poziomu wody, który bezbłędnie ostrzega, gdy jest jej za mało.

Fot. Magda Pilarczyk

Tefal Care For Youto hit

Wracając do pytania ze wstępu: czy parownica Tefal Care For You YT3040 może zastąpić aż trzy urządzenia? Tak. Jest to więc świetna inwestycja dla tych, którym zależy na kupnie jednej rzeczy służącej do wielu zadań. Poza tym okazuje się bardzo przydatna, gdy nie posiadamy suszarki bębnowej.

Tefal Care For You YT3040 to idealne urządzenie dla tych, którym zależy na oszczędzaniu czasu. Trzy automatyczne programy oraz możliwość prostowania aż trzech elementów odzieży jednocześnie sprawiają, że prasowanie jest szybkie i efektowne porównując to do działania parownicy ręcznej lub pionowej. W związku z tym polecałabym je każdemu komu zależy na kompleksowym dbaniu o odzież.

Fot. Magda Pilarczyk

Pomimo licznych zalet Tefal Care For You YT3040 nie jest wolna od wad, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim waga urządzenia i spory rozmiar sprawiają, że przechowywanie parownicy może być trudne. Konieczne jest posiadanie w domu osobnej przestrzeni, która będzie przeznaczona na przechowywanie parownicy, a zajmuje ona go sporo w porównaniu do mniejszych odpowiedników takich jak parownica ręczna czy pionowa. Oczywiście, wbudowane cztery kółka ułatwiają transport urządzenia, jednak gdzieś musi stać.

Fot. Magda Pilarczyk

Warto mieć jednak na uwadze, że w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami jakimi są LG Styler i Samsung AirDresser, szafa parowa Tefal Care For You jest mniejsza (istnieje możliwość złożenia w pionie) oraz można ją transportować, przez co nie musi stać w jednym miejscu. Nie da się więc ukryć, że jest to naprawdę spore udogodnienie.

Podsumowując, szafa parowa Tefal Care For You YT3040 to idealna propozycja dla tych, którym zależy na kompleksowym dbaniu o ubrania, oszczędności czasu i pieniędzy. Przy czym warto, by posiadali oni odpowiednią przestrzeń, przeznaczoną na umiejscowienie urządzenia, które mimo licznych udogodnień służących do transportu i składania, nadal zajmuje stosunkowo sporo miejsca. Streamer można kupić już za 2 699 zł w sklepach partnerskich.

Zobacz również: Tefal Cook4me Touch CY912 – czy przygotuje danie w mniej niż 15 minut?