poniedziałek, 15 lipca

Stos wypranych ubrań, wilgotność i zagniecenia – brzmi znajomo? Rozwiązaniem może okazać się suszarka do ubrań – jaki model będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci zdecydować, jaką suszarkę do ubrań kupić, aby spełniła twoje oczekiwania.

Elektryczna suszarka do ubrań to niewątpliwie praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu przy codziennych, domowych obowiązkach. Decydując się na suszarkę do prania, możemy zapomnieć o rozwieszaniu sznurków czy rozkładanych suszarkach, które tylko zajmują miejsce w salonie oraz nie martwić się długim czasem wysychania upranych tkanin. Wystarczy kilka kliknięć, aby wyjąć czyste, świeże ciuchy, które właściwie są od razu gotowe do użytku lub umieszczenia w szafie.

Za kupnem suszarki bębnowej przemawia wiele jej zalet i raczej każdy, kto zdecyduje się na ten krok, nie będzie zawiedziony. Wybór jednak nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią przede wszystkim ceną – możemy znaleźć zarówno suszarkę do ubrań za tysiąc, jak i pięć tysięcy złotych – a także rozmiarem, sposobem działania czy funkcjonalnością. Jak zatem zdecydować się na tę najlepszą, która będzie dostosowana do naszych potrzeb i finansów? Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Suszarka do prania – rodzaje

Aktualnie w sklepach znajdziemy przede wszystkim suszarki kondensacyjne lub kondensacyjne z pompą ciepła. Rzadziej spotykane są suszarki wywiewowe (inaczej ewakuacyjne lub wentylacyjne). Zanim podejmiemy decyzję, warto zapoznać się z ich właściwościami.

  • suszarki do ubrań kondensacyjne są wyposażone w specjalną grzałkę elektryczną, która podgrzewa pobierane z otoczenia powietrze. Skraplana para jest schładzana i zamieniana w wodę, która następnie trafia do wbudowanego pojemnika (istnieje także możliwość instalacji przewodu odpływowego i podłączenie go do sieci kanalizacyjnej). Tego typu rozwiązanie praktycznie nie wymaga montażu – wystarczy podpiąć urządzenie do gniazdka w dowolnym miejscu.
  • suszarki do ubrań kondensacyjne z pompą ciepła cieszą się aktualnie największą popularnością, przede wszystkim ze względu na swoją funkcjonalność. Urządzenia tego typu posiadają wbudowaną pompę ciepła, która tworzy zamknięty obieg powietrza. Oznacza to, że gorące powietrze jest schładzane i ponownie wykorzystywane, bez utraty energii. Poza tym, suszarki z pompą ciepła umożliwiają suszenie tkanin w znacznie niższych temperaturach, co przekłada się na mniejszy pobór prądu oraz bezpieczniejsze suszenie nawet najbardziej delikatnych tkanin.
  • suszarki do ubrań wywiewowe są zdecydowanie bardziej wymagające, szczególnie jeśli chodzi montaż – aby odparować wilgoć z odsączonego prania muszą być podłączone do szybu wentylacyjnego. Konieczne jest więc wydzielenie odpowiedniego miejsca oraz zainstalowanie specjalnego przewodu o długości ok. 1,5 m. Co prawda, suszarkę tego typu można kupić za niecałe 1000 zł, ale musimy mieć świadomość, że nie należą one do najbardziej energooszczędnych.

Klasa energetyczna suszarki i roczne zużycie energii

Decydując się na suszarkę do ubrań, warto zadbać o jak najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na etykiety energetyczne, które informują o klasie energetycznej (A-G) i podstawowych parametrach urządzenia, w tym o zużyciu energii. Niewątpliwie, najlepszym wyborem będzie suszarka do ubrań o klasie energetycznej A+++ lub A++. Co prawda, za urządzenie spełniające takie standardy zapłacimy nieco więcej (ceny zaczynają się powyżej 2000 zł), ale za to możemy liczyć na niższe rachunki za prąd w skali roku. Warto zatem zrobić krótkie wyliczenie i sprawdzić, na jaką suszarkę do ubrań ostatecznie się zdecydować. Wystarczy obliczyć liczbę kWh zużywanych średnio na jeden cykl, a następnie pomnożyć przez średni koszt jednej kWh i oszacowaną liczbę cykli na rok.

Oczywiście za pobór prądu odpowiada kilka różnych czynników. Znaczenie ma wspomniana klasa energetyczna, ale także to, czy suszarka do ubrań jest wyposażona w pompę ciepła – te modele są najbardziej energooszczędne (zużywają nawet o połowę mniej energii niż klasyczne suszarki kondensacyjne). Poza tym, zużycie prądu będzie różne w zależności od wybranego programu suszenia, załadunku czy innych dodatkowych funkcji, z których będziemy korzystać.

Fot. RTV Euro AGD

Wydajność skraplania

Suszarka do ubrań to wcale nie łatwy wybór – uwagę warto zwrócić również na klasę wydajności skraplania (także mierzona klasami literowymi od A do G), czyli najprościej ujmując – ile wilgotności suszarka może skraplać i gromadzić. Im wyższa wartość, tym urządzenie pracuje wydajniej i skuteczniej pozbywa się wilgoci z ubrań podczas pracy. Tym samym nie musimy martwić się o dodatkową wentylację pomieszczenia, w którym odbywa się suszenie. Niższa efektywność skraplania może powodować powstawanie nadmiernej wilgoci, co z kolei może prowadzić do rozwoju pleśni na ścianach mieszkania.

Ładowność

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy odpowiednio przemyśleć, na jakiej pojemności bębna nam zależy. Najlepiej jeśli suszarka do ubrań będzie posiadała większą ładowność niż pralka, abyśmy mogli swobodnie za jednym razem wysuszyć wszystkie uprane tkaniny. Pojemność suszarek mieści zazwyczaj w przedziale od 6 do 10 kg, ale musimy również mieć świadomość, że wiele zależy od programu suszenia oraz rodzaju tkanin, które umieszczamy w bębnie. Informacje odnośnie ładowności dla poszczególnych ustawień powinny być rozpisane w instrukcji obsługi danego modelu. Myśląc o pojemności, z pewnością warto wziąć pod uwagę liczbę domowników oraz częstotliwość prania.

Czas suszenia

Czas suszenia ubrań będzie różnił się przede wszystkim w zależności od wybranego programu. Każda suszarka do ubrań posiada specyfikację, w której odnajdziemy informacje o tym jak długo trwa standardowy cykl suszenia bawełnianych rzeczy przy pełnym załadowaniu (podawany w minutach). W każdym modelu czas może być inny i różnić się nawet o kilkadziesiąt minut. Średni czas to zazwyczaj od 2 do 4 godzin. Musimy mieć jednak świadomość, że suszarki kondensacyjne z pompą ciepła, które do suszenia wykorzystują znacznie niższe temperatury niż klasyczne suszarki kondensacyjne czy wywiewowe, będą potrzebowały więcej czasu, aby pozbyć się wilgoci. Oczywiście wiele zależy także od wybranych programów oraz rodzaju tkanin, które umieścimy w bębnie. Wiele urządzeń jest wyposażonych w specjalne czujniki, które wykrywają stopień wilgotności ubrań i dostosowują w ten sposób czas potrzebny do całkowitego wysuszenia rzeczy. Warto pamiętać, że suszarka do ubrań

Poziom hałasu

Suszarka do ubrań to sprzęt, który nie należy do najcichszych urządzeń, ale zazwyczaj generowany hałas nie jest uporczywy i problematyczny – średnia wartość emitowanych dźwięków podczas pracy urządzenia mieści się na poziomie 62 – 67 dB. I tutaj również wszystko zależy od ustawień, które wybierzemy, od rodzaju tkanin, które suszymy oraz od sposobu działania danego modelu. Jeśli jednak zależy nam na dość cichym i nieprzeszkadzającym sprzęcie, powinniśmy przyjrzeć się temu parametrowi. Taka informacja powinna być umieszczona na etykiecie energetycznej, na urządzeniu.

Rozmiar i budowa

Ważnym zagadnieniem okazuje się również rozmiar – suszarka do prania powinna być dopasowana do metrażu, aby korzystanie było wygodne i komfortowe. Pamiętajmy, że to dość duży sprzęt, który musi znaleźć swoje miejsce. Najczęściej zależy nam na tym, aby suszarka była umieszczona jak najbliżej pralki, co zdecydowanie ułatwi przerzucanie mokrych ubrań od razu do bębna suszarki. Popularnym rozwiązaniem – jeśli nie mamy możliwości ustawienia ich obok siebie – jest postawienie ich w tzw. słupku, czyli jedno na drugim. Tu jednak musimy zadbać o to, aby oba urządzenia posiadały podobne wymiary. Poza tym potrzebny jest do tego specjalny łącznik, który otrzymujemy w zestawie z suszarką lub możemy zakupić go oddzielnie. Standardowe rozmiary suszarek to 85 cm jeśli chodzi o wysokość, 60 cm jeśli chodzi o szerokość i 60-69 jeśli chodzi o głębokość.

Programy i dodatkowe funkcje

Suszarka do ubrań może posiadać doprawdy mnóstwo funkcji, a producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych technologii oraz rozwiązań, które miałby poprawiać jakość suszenia. W zależności od modelu do dyspozycji mamy zazwyczaj od kilku do kilkunastu programów. Oprócz podstawowych, przeznaczonych do suszenia tkanin bawełnianych czy syntetycznych, możemy wybierać także takie, które zapewniają bezpieczne suszenie wełny, jedwabiu czy innych delikatnych ubrań. Większość modeli posiada funkcję suszenia oraz odświeżania ubrań za pomocą pary, a także opcję, która gwarantuje, że tkaniny nie będą wymagały dodatkowego prasowania po wyjęciu z bębna. Nowoczesne suszarki do ubrań (szczególnie kondensacyjne z pompą ciepła) gwarantują suszenie niemal każdego rodzaju tkanin, także tych, które podatne są na kurczenie pod wpływem wyższych temperatur. Oczywiście, aby suszenie było bezpieczne, skuteczne i efektywne powinniśmy obsługiwać suszarkę do ubrań zgodnie z zaleceniami producenta.

Suszarka do ubrań – jaką wybrać? Kilka najciekawszych propozycji

Wbrew wielu mitom, automatyczne suszenie tkanin wcale nie musi być wyłącznie luksusem dla zamożnych. Na rynku pojawia się coraz więcej budżetowych rozwiązań, zarówno gdy mowa o samych suszarkach, jak i pralko-suszarkach. Ceny na rynku wahają się od około 1500 – 2000 zł, do blisko kilkunastu tysięcy w przypadku modeli od marki MIELE. Nadmienię, że cena nie jest wynikiem wyłącznie innowacyjności oraz funkcji, ale również może przekładać się na klasę energetyczną. Innymi słowy, niższa kwota zakupu może zwiastować wyższe rachunki za prąd. Oto kilka naszych faworytów:

  • Bosch AutoClean WTX87MH0PL – szczegóły i ceny znajdziesz pod tym linkiem.
  • Siemens IntelligentCleaning WT47XEH0PL – szczegóły i ceny znajdziesz pod tym linkiem.
  • Samsung Optimal Dry DV90T5240AE – szczegóły i ceny znajdziesz pod tym linkiem.
  • Whirlpool FFT D 9X3BX PL – szczegóły i ceny znajdziesz pod tym linkiem.
  • Electrolux EW8H458BP PerfectCare – szczegóły i ceny znajdziesz pod tym linkiem.

Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółowymi ofertami będącymi częścią rankingu na 2023 rok, zajrzyj do tego wpisu.