YikeBike – designerski, składany rower elektryczny

Na Think-About opisywaliśmy już kilka konceptów składanych rowerów. Wymienić można chociażby One Shot czy Sada Bike. Dzisiaj całkiem podobny koncept, chociaż patrząc na jego konstrukcję można dojść do wniosku, że dla wielu ludzi mógłby to być swego rodzaju powrót do dzieciństwa.

YikebikeYikeBike, bo o nim mowa, na pierwszy rzut oka charakteryzuje się ciekawą konstrukcją. Na przednim, dużym kole umieszczone są pedały, z tyłu zaś, dwa mniejsze koła odpowiadają za zwiększenie stabilizacji roweru. Z jednej strony pojazd przypomina bicykle, które poruszały się po drogach w XIX wieku, z drugiej zaś rowerki, na których obecnie uczą się jeździć małe dzieci.

[iframe width=”600″ height=”338″ src=”https://www.youtube.com/embed/cbxpJUWU7H0″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe]

Co wyróżnia YikeBike? Pierwszą z nich jest niewątpliwie możliwość złożenia, które powoduje, iż rower staje się bardzo małych rozmiarów i bez problemu zmieści się zarówno w domu jak i w samochodzie. Drugą ważną rzeczą jest fakt, iż w tym kompaktowym rowerze zastosowano silnik elektryczny.

YikebikeNajnowszy model YikeBike V został wyposażony w ramę wykonaną z aluminium i wzmocnionego polimeru syntetycznego. Całkowita waga pojazdu nie przekracza 16 kg. Na jednym naładowaniu baterii, które trwa 1,5h można przejechać do 14 km, a maksymalna prędkość roweru na silniku elektrycznym to 23 km/h.

YikebikeBardziej prestiżowy jest jednak model C. Dostępny w limitowanej ilości, z ramą wykonaną z włókna węglowego. W porównaniu do modelu V jest lżejszy o ok. 5 kg. Wydłużono także maksymalną długość przejazdu na jednym naładowaniu – w przypadku modelu C to 20 km.

YikebikeO YikeBike już jakiś czas temu zrobiło się głośno. Gadżet, także dzięki ciekawemu designowi, znalazł się na okładce Time Magazine. Został uhonorowany także kilkoma nagrodami. Dla wielu osób przeszkodą może być cena. W przedsprzedaży, model V można nabyć za 2.995$, model C zaś kosztuje 5.995$ jednakże objęte taką promocją jest jedynie 30 pierwszych sztuk w pierwszym przypadku i 15 w przypadku drugim. Producenci już teraz zaznaczają, że cena detaliczna YikeBike będzie wyższa i wyniesie odpowiednio 4.995$ oraz 7.995$.