Poradnik – ekspres do kawy, jaki model wybrać?

Masz ochotę zrobić sobie prezent, albo szukasz wymarzonego modelu? To właśnie jest poradnik, dla tych, którzy potrzebują rozeznania w tym temacie. Jaki więc wybrać najlepszy ekspres do kawy?

Ekspres – niezależnie od wybranego typu – służy do zaparzania ulubionej kawy. Ale wybierając konkretne urządzenie koniecznie uwzględnij swoje własne preferencje – w końcu to Tobie i Twoim najbliższym ma służyć. Należy zastanowić się, z jakiego rodzaju kawy chcemy korzystać – z mielonej, ziarnistej lub kapsułek oraz jakiego mleka lubimy dolać do napoju (zimne, ciepłe, z pianką)? Już odpowiedzi na te pytania ukierunkują Cię, czego potrzebujesz. Z tym wiążą się też oczywiście różnice w cenie urządzenia oraz jakość otrzymanego naparu.

ekspres do kawy jaki ekspres wybrać ranking

Ciśnieniowy ekspres podgrzewa wodę wewnątrz w specjalnym podgrzewaczu. Gorąca woda przenika pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, znajdującą się w kolbie lub w specjalnym pojemniku wewnątrz ekspresu. Krople naparu, które trafiają do naszej filiżanki to ekstrakt – esencja świeżo parzonej kawy. W ten sposób uzyskujemy espresso, które jest podstawą innych napojów. Do wyboru mamy automatyczny ekspres ciśnieniowy oraz kolbowy. Automatyczny ekspres zrobi za nas wszystko – aromatyczną „małą czarną” możemy cieszyć się po naciśnięciu jednego przycisku. Używając kolbowego ekspresu musimy sami wykonać trochę więcej czynności, by cieszyć się pyszną kawą.

ekspres do kawy jaki ekspres wybrać ranking

Przelewowy ekspres to proste w obsłudze urządzenie, które spełni oczekiwania kawoszy, potrzebujących wypić kilku kubków ciepłej kawy w ciągu dnia. Urządzenie to przepuszcza podgrzaną wodę przez zmielone ziarna, znajdujące się w jednorazowym filtrze. Dzięki wbudowany w sprzęt podgrzewacz, raz przygotowany napar, pozostaje w dzbanku ciepły na wiele godzin. Do tego rodzaju ekspresów zwykle musimy mieć przygotowaną mieloną kawę, choć na rynku są dostępne także ekspresy przelewowe z wbudowanym młynkiem. Ciekawostką jest, że w ekspresie przelewowym można przygotować także różne napary ziołowe.

Kapsułkowe ekspresy zdobyły serca kawoszy dzięki temu, że szybko i łatwo można w nich przygotować ulubiony napój. Wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę, wcisnąć guzik, by po krótkim czasie delektować się smakiem i aromatem świeżo parzonej kawy. Zaletą kapsułkowego ekspresu jest łatwość utrzymania w czystości, niewielki rozmiar oraz to, że często staje się kuchennym gadżetem przez nowoczesny wygląd. Niestety należy się liczyć z kosztem zakupu kapsułek, których cena przewyższa zakup tradycyjnej kawy.

ekspres do kawy jaki ekspres wybrać

O czym należy pamiętać, decydując się na konkretny model?

Wybierając dany ekspres należy pamiętać o jego czyszczeniu i konserwacji. Co jakiś czas, w zależności od intensywności użytkowania, należy oczyszczać pojemnik ze zużytej kawy, dolewać wody lub mleka do pojemnika, czy dosypywać ziaren do młynka. Pamiętać trzeba także o regularnym odkamienianiu i czyszczeniu układu do przygotowywania kaw mlecznych. Decydując się na przelewowy ekspres należy pamiętać o potrzebie zakupienia jednorazowych filtrów, a wybierając kapsułkowy model nie zapominać o dodatkowym koszcie zakupu kapsułek.

Jaki ekspres do kawy wybrać dla siebie?

Poniżej znalazło się sześć różnych modeli. Ułożone są według ceny, od najtańszych do coraz droższych urządzeń. Ekspresy dobrane są w różnych przedziałach cenowych, tak by każdy mógł znaleźć cos dla siebie. Powyżej wskazaliśmy na co zwrócić uwagę decydując się na zakup – rodzaje ekspresów, wybór zaparzanej kawy (ziarnista, mielona, kapsułki), kawa biała/czarna oraz sposób czyszczenia ekspresów. Pod spodem znajdują się konkretne modele: kapsułkowy, kolbowy, przelewowy oraz trzy ekspresy w różnym stopniu zautomatyzowane. Niemal wszystkie te urządzenia posiadają program automatycznego czyszczenia, co bardzo ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości.

Interesuje Cię automatyczny ekspres do kawy, lecz dysponujesz budżetem do 1500 zł? Oto propozycje jakie wybraliśmy w tym przedziale cenowym.

Ekspres Bosch Tassimo Happy TAS1002N

Aby napić się kawy z ciśnieniowego ekspresu Bosch Tassimo Happy wystarczy włożyć kapsułkę Tassimo T DISC do komory. Ekspres skanuje z niej kod kreskowy i wykorzystując technologię Intellibrew dobiera ilość wody, temperaturę i czas parzenia. Naciskając przycisk uruchamiający automatycznie rozpoczyna się przygotowywanie napoju. Warto wiedzieć, że można regulować ilość użytej wody, co ma bezpośredni wpływ na moc kawy. Dzięki temu można degustować małe espresso jak i duże latte macchiato. Kapsułkowy ekspres Tassimo wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 0,7 l. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję automatycznego czyszczenia i wskaźnik konieczności odkamienienia.

ekspres-do-kawy Ekspres BOSCH Tassimo Happy TAS1002N

Specyfikacja techniczna

 • funkcje dodatkowe: automatyczne czyszczenie, funkcja szybkiego uruchamiania, regulacja wysokości tacy, technologia Intellibrew, wskaźnik konieczności odkamieniania
 • system kapsuł: Tassimo
 • wymiary: 30,5 cm x 17,5 cm x 26,5 cm

Cena: 179,99 zł Cena: 129,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres DeLonghi DL Dedica EC685BK

Do kolby ekspresu DeLonghi DL Dedica EC685BK można wsypać porcję mielonych ziaren lub użyć saszetki E.S.E., co przyspieszy proces parzenia. Istnieje możliwość regulowania poziomu spieniania mleka, dzięki Cappuccino system. Ulubionej małej czarnej można napić się w filiżance lub wysokim kubku o maksymalnej wysokości do 12 cm. Sprzęt wyposażony jest w funkcję szybkiego nagrzewania, ponadto można korzystać z automatycznego programu czyszczenia i odkamieniania.

ekspres do kawy Ekspres DeLonghi DL Dedica EC685BK

Specyfikacja techniczna

 • funkcje: spienianie mleka Cappuccino system, parzenie dwóch kaw jednocześnie, funkcja Moja kawa, funkcja oszczędzania energii, podgrzewanie filiżanek, programowane wyłączanie ekspresu
 • wymiary: 14,9 x 30,5 x 33 cm

Cena: 739,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Philips Grind & Brew HD7767/00

Przelewowy ekspres Philips o mocy 1000 W ma wbudowany młynek, więc nim zdążymy zrobić pierwszy łyk, to już można cieszyć się unoszącym w powietrzu aromatem świeżo mielonych ziaren. Młynek posiada 9 ustawień grubości mielenia. Warto wiedzieć, że im drobniej zmielone ziarna, tym mocniejszy będzie napar. Uniwersalność tego urządzenia pozwala użyć także mielonej kawy. Na obudowie znajduje się pokrętło, którym można regulować moc naparu. Urządzenie wyposażone zostało w płytkę grzejną. Utrzymuje ona odpowiednią temperaturę kawy w 1,2 l szklanym dzbanku do 2 godzin.

ekspres-do-kawy Ekspres Philips Grind & Brew HD7767/00

Specyfikacja techniczna

 • funkcje dodatkowe: blokada kapania, regulacja mocy kawy, regulacja stopnia zmielenia kawy, wbudowany młynek do kawy, wskaźnik poziomu wody, wyświetlacz
 • moc: 1000 W
 • typ filtra papierowego: 1×4

Cena: 919,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100

Automatyczny ekspres Siemens wyposażony jest w dotykowy panel sterujący, gdzie istnieje możliwość wyboru rodzaju kawy oraz dodatkowych ustawień. Posiada wbudowany młynek ceramiczny z możliwością regulacji stopnia zmielenia ziaren. Warto wiedzieć, że można użyć również kawy wcześniej zmielonej. Nad idealnym smakiem i aromatem czuwa System SensoFlow. Czujniki te dbają o to, by utrzymać stałą temperaturę parzenia 90°C – 95°C. Ekspres po każdym użyciu jest automatycznie płukany oraz dodatkowo czyszczony jest parą układ mleczny. Ponadto urządzenie posiada automatyczny program czyszczenia i odkamieniania oraz informuje o konieczności odkamienienia.

ekspres do kawy Ekspres Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100

Specyfikacja techniczna

 • funkcje: zintegrowany system spieniający mleko, parzenie dwóch kaw jednocześnie, funkcja Moja kawa, latte macchiato lub cappuccino za jednym dotknięciem (one touch), mocna kawa bez goryczy, system szybkie nagrzewanie, automatyczne wyłączenie, dostosowanie wielkości napoju, funkcja oszczędzania energii
 • maksymalna wysokość naczynia: 14 cm
 • wymiary: 28,1 x 38,5 x 46,8 cm

Cena: 2 599,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Philips LatteGo EP5441/50

Automatyczny ekspres Philips LatteGo obsługuje się przez panel dotykowy, na którym można zapisać 4 profile użytkowników. Wyposażony jest w młynek, ale można także używać uprzednio zmielonej kawy. System grzewczy Thermoblock zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas parzenia, dzięki temu otrzymujemy napar o odpowiedniej mocy i smaku. Ekspres daje możliwość wyboru jednej z kilkunastu kaw. Można parzyć jedną lub dwie równocześnie. Czyszczenie ekspresu odbywa się automatycznie. Posiada wbudowany program czyszczenia i odkamieniania oraz przypomnienie potrzebie wymiany filtra.

ekspres do kawy Ekspres Philips LatteGo EP5441/50

Specyfikacja techniczna

 • funkcje: Moja kawa, regulacja stopnia zmielenia ziaren i ilości zaparzanej kawy, automatyczne wyłączenie, funkcja kubka podróżnego, funkcja spieniania mleka, latte macchiato lub cappuccino za jednym dotknięciem (one touch)
 • maksymalna wysokość naczynia: 14,5 cm
 • wymiary: 24,6 x 37,2 x 43,3 cm

Cena: 2 999,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Krups Intuition Experience + EA877D

Automatyczny ekspres Krups Intuition Experience to najdroższe urządzenie w tym zestawieniu. Sterowanie odbywa się przy pomocy dotykowego ekranu, gdzie jest możliwość ustawienia aż ośmiu indywidualnych profili użytkowników. Posiada wbudowany stalowy młynek żarnowy, w którym można regulować stopień zmielenia ziaren. Jednocześnie można zaparzyć dwa napoje mleczne. Ekspres ma wprowadzonych do pamięci kilkanaście kawowych propozycji w tym trzy rodzaje mrożonej Nitro, Mrożona i Frappe. Ponadto na większe spotkania możliwe jest parzenie kawy do litrowego dzbanka. Czyszczenie i płukanie ekspresu odbywa się automatycznie, po każdym parzeniu kawy. Ekspres informuje także o konieczności odkamienienia.

ekspres do kawy Ekspres Krups Intuition Experience + EA877D

Jeśli zainteresował Cię ten model i zastanawiasz się nad jego wyborem, zachęcamy do obejrzenia.

Specyfikacja techniczna

 • funkcje: szybkie nagrzewanie, parzenie dwóch kaw mlecznych jednocześnie, funkcja Moja kawa, spienianie mleka, programowane włączanie ekspresu, zegar
 • pojemność zbiornika na wodę: 3 l
 • maksymalna wysokość naczynia: 14 cm
 • wymiary: 28 x 40 x 44 cm

Cena: 3 999,00 zł Przejdź do sklepu

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!