Ekspres przelewowy pomimo obecności od wielu lat na rynku, nadal jest interesującym sprzętem o wielu możliwościach. Ponieważ w kawie najważniejszy jest smak, a dla mnie także wspaniały zapach, wybrałam najlepsze modele z wbudowanym młynkiem.

Smaku kawy parzonej przez ekspres przelewowy nie da się podrobić. Każdy smakosz doskonale wie, że posiada ona swój unikalny smak, inny niż w przypadku naparów przygotowywanych przez ekspresy ciśnieniowe. Samo urządzenie to jednak czubek góry lodowej, jeżeli chodzi o kwestię przygotowanie idealnego napoju. Najważniejszy etap parzenia zaczyna się chwilę wcześniej, podczas mielenia ziaren. To właśnie ten etap ma największy wpływ na smak kawy. Oczywiście, młynek można zakupić oddzielnie – ale po co, skoro może on być już wbudowany w naszym ekspresie?

Kolejną ważną kwestią jest fakt, że większość ekspresów przelewowych parzy kawę, która spływa przez papierowy lub wielorazowy filtr wprost do dzbanka. Zwykle są to szklane naczynia, ale można spotkać się także z termosami. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że metalowe dzbanki po pierwsze są odporne na stłuczenia, po drugie nie przenoszą gorąca z wewnątrz na ścianki zewnętrzne, a po trzecie utrzymują dłużej odpowiednią temperaturę naparu. Dzięki rączce łatwo jest przenosić termosy na przykład na taras, balkon lub do altanki w ogrodzie, bez ryzyka oparzenia się czy stłuczenia naczynia.

W związku z tym postanowiliśmy połączyć to, co najważniejsze dla kawoszy i wybrać kilka najciekawszych modeli ekspresów przelewowych z wbudowanym młynkiem w cenie do 700 zł. Urządzenia ułożyliśmy od najtańszego do najdroższego.

Ekspres przelewowy Raven EEP001

Czas na pierwszy ekspres marki Raven w naszym zestawieniu. Jest to model EEP001 o mocy 820 W, który sprawdzi się do małej kuchni. Niewielkie bowiem gabaryty urządzenia wiążą się także z małą pojemnością dzbanka. Naczynie to mieści 0,75 l kawy, co poniekąd może być zaletą, jeżeli w gospodarstwie domowym mieszkają na co dzień dwie lub trzy osoby lubiące wypić szklankę aromatycznego naparu. Sprzęt posiada funkcję podtrzymania stałej temperatury kawy, regulację stopnia mielenia kawy oraz wskaźnik poziomu wody. W zestawie otrzymamy 20 filtrów, więc na początku nie będziemy musieli się o nie martwić. Cena regularna tego ekspresu wynosi 459 zł, jednak aktualnie można go nabyć do 17 stycznia w promocyjnej cenie, za 289 zł.

Ekspres SETTI+ CM900X Smart

Ekspres SETTI+ CM900X Smart charakteryzuje się dużą wygodą obsługi oraz wieloma funkcjami, które pozwalają na dostosowanie przygotowywanej kawy do indywidualnych preferencji smakowych. Można je wybrać na łatwym w obsłudze dotykowym panelu. Jednak wyróżniającą cechą jest możliwość obsługi poprzez aplikację mobilną SETTI+, która pozwala na zdalne sterowanie pracą. Dzięki niej można ustawić temperaturę wody, ilość kawy czy czas parzenia prosto z poziomu kanapy. Stalowy młynek żarnowy zmieli ziarna na pożądaną grubość, ale warto wiedzieć, że można użyć również kawy wcześniej zmielonej. Ponadto urządzenie ma także funkcję zapobiegającą kapaniu oraz funkcję podtrzymywania temperatury. Ekspres ten można aktualnie kupić taniej aż o 100 zł, za 399,99 zł.

Ekspres przelewowy Amica CD 4011

Drugim najtańszym ekspresem przelewowym na rynku z wbudowanym młynkiem jest Amica CD 4011. Elementem wyróżniającym jest nowoczesny wygląd. Do urządzenia dołączony jest dzbanek o pojemności 0,83 l, dzięki czemu możliwe jest parzenie od dwóch do sześciu filiżanek naparu. Młynek żarnowy posiada regulację stopnia zmielenia kawy. To pierwsza sposobność regulowania smaku. Ponadto na panelu dotykowym można wybrać odpowiednią dla nas moc kawy. Dodatkowo ekspres Amica podtrzymuje temperaturę napoju, dzięki wbudowanej płytce grzejnej. Posiadaczem ekspresu można stać się wydając kwotę 439,99 zł.

Ekspres przelewowy Sencor SCE 7000BK

Sencor SCE 7000BK to model odpowiedni dla większej rodziny, na spotkania ze znajomymi lub do postawienia wśród pracowników. Wyposażony został w 1,5 l zbiornik na wodę i równie duży szklany dzbanek. Urządzenie ma moc 900 W, dzięki czemu woda szybko będzie podgrzana do odpowiedniej temperatury. Wbudowany młynek żarnowy mieli ziarna zgodnie z wybranym ustawieniem. Przydatną funkcją jest ta, że można zaprogramować porę, na którą ma być przygotowana parująca kawa. Ponadto przygotowany napar nie wystygnie zbyt szybko, o co zadba płyta grzejna. Warto wiedzieć, że jeszcze podczas parzenia można wyjąć dzbanek, a kolejne spływające krople nie rozchlapią się, co umożliwia funkcja zapobiegająca kapaniu. Właścicielem ekspresu Sencor można stać się wydając 699,90 zł.

Ekspres Severin KA 4810

Ekspres przelewowy Severin KA 4810 wyposażony jest w stalowy młynek żarnowy, w którym można regulować stopień zmielenia ziaren. Panel z wyświetlaczem LCD ułatwia obsługę urządzenia. Można wybrać odpowiednią regulację mocy naparu, zaprogramować na timerze czas przygotowania kolejnej porcji lub ustawić, jaka ma być przygotowana ilość filiżanek – od 2 do 10. Warto wiedzieć, że zbiornik na wodę ma pojemność 1,25 l, a wodę dolewa się uchylając klapkę. Ponadto urządzenie ma wbudowaną płytkę grzejną, której zadaniem jest podtrzymanie temperatury. Ekspres Severin można nabyć za 759 zł.

Ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh 1021-04

Kolejny wybrany przeze mnie model wyróżnia się miedzianym wyglądem. Melitta Aroma Fresh 1021-04 wyposażony został w stalowy młynek żarnowy, ale warto wiedzieć, że można użyć także wcześniej zmielonej kawy, którą wsypuje się do osobnego podajnika. Urządzenie można zaprogramować tak, by parujący napar czekał o wyznaczonej przez nas porze. Ponadto ekspres ma najwyższą z prezentowanych modeli moc 1180 W, trzyletnią gwarancję oraz sygnalizuje konieczność przeprowadzenia odkamieniania. Aktualnie model ten jest w promocji i można kupić go o 100 zł taniej względem ceny regularnej, za 799 zł.

Podsumowanie

Jak widać, wybranie idealnego ekspresu przelewowego z wbudowanym młynkiem może nie być takie łatwe. Na jaki model ekspresu ja bym postawiła? Idąc z duchem nowoczesności jednym z pierwszych urządzeń byłby zapewne model Setti, który daje możliwość sterowania nim za pomocą aplikacji. Ale ważne jest także to, jaką pojemność ma dzbanek. Jeżeli mieszkasz sam to ekspres przelewowy Raven może okazać się wystarczający. Zainteresował mnie również model Melitta, który ma ciekawy design, możliwość użycia kawy mielonej oraz aż trzyletnią gwarancję. Być może, zamiast ekspresu przelewowego wolałbyś kupić automatyczny? Sprawdź koniecznie nasz artykuł „Jaki automatyczny ekspres do kawy do 1500 zł? Najlepsze modele ciśnieniowe„.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji. W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów.

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.