Poradnik – ekspres do kawy, jaki model wybrać?

Zastanawiasz się jaki rodzaj ekspresu wybrać, aby cieszyć się pełnią aromatycznej kawy? Kolbowy, przelewowy, ciśnieniowy, kapsułkowy… Pomożemy Ci wybrać najlepszy.

Poradnik ekspresy ekspres do kawy automatyczny ciśnieniowy kapsułkowy

Masz ochotę zrobić sobie poświąteczny prezent i szukasz wymarzonego ekspresu? Prezentujemy cztery dostępne na rynku różne rodzaje ekspresów, dzięki czemu, łatwiej będzie Ci zdecydować o wyborze konkretnego modelu.

Ekspres – niezależnie od wybranego typu – służy do zaparzania ulubionej „małej czarnej”. Ale wybierając konkretne urządzenie koniecznie uwzględnij swoje własne preferencje – w końcu to Tobie i Twoim najbliższym ma służyć. Należy zastanowić się, z jakiego rodzaju kawy chcemy korzystać – z mielonej, ziarnistej lub kapsułek oraz jakiego mleka lubimy dolać do napoju (zimne, ciepłe, z pianką)? Już odpowiedzi na te pytania ukierunkują Cię, czego potrzebujesz. Z tym wiążą się też oczywiście różnice w cenie urządzenia oraz jakość otrzymanej kawy.

ekspres do kawy jaki ekspres wybrać ranking

Ciśnieniowy ekspres podgrzewa wodę wewnątrz w specjalnym podgrzewaczu. Gorąca woda przenika pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, znajdującą się w kolbie lub w specjalnym pojemniku wewnątrz ekspresu. Krople naparu, które trafiają do naszej filiżanki to ekstrakt – esencja świeżo parzonej kawy. W ten sposób uzyskujemy espresso, które jest podstawą innych napojów. Do wyboru mamy automatyczny ekspres ciśnieniowy oraz kolbowy. Automatyczny ekspres zrobi za nas wszystko – aromatyczną „małą czarną” możemy cieszyć się po naciśnięciu jednego przycisku. Używając kolbowego ekspresu musimy sami wykonać trochę więcej czynności, by cieszyć się pyszną kawą.

ekspres do kawy jaki ekspres wybrać ranking

Przelewowy ekspres to proste w obsłudze urządzenie, które spełni oczekiwania kawoszy, potrzebujących wypić kilku kubków ciepłej kawy w ciągu dnia. Urządzenie to przepuszcza podgrzaną wodę przez zmielone ziarna, znajdujące się w jednorazowym filtrze. Dzięki wbudowany w sprzęt podgrzewacz, raz przygotowany napar, pozostaje w dzbanku ciepły na wiele godzin. Do tego rodzaju ekspresów zwykle musimy mieć przygotowaną mieloną kawę, choć na rynku są dostępne także ekspresy przelewowe z wbudowanym młynkiem. Ciekawostką jest, że w ekspresie przelewowym można przygotować także różne napary ziołowe.

Kapsułkowe ekspresy zdobyły serca kawoszy dzięki temu, że szybko i łatwo można w nich przygotować ulubiony napój. Wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę, wcisnąć guzik, by po krótkim czasie delektować się smakiem i aromatem świeżo parzonej kawy. Zaletą kapsułkowego ekspresu jest łatwość utrzymania w czystości, niewielki rozmiar oraz to, że często staje się kuchennym gadżetem przez nowoczesny wygląd. Niestety należy się liczyć z kosztem zakupu kapsułek, których cena przewyższa zakup tradycyjnej kawy.

ekspres do kawy jaki ekspres wybrać

O czym należy pamiętać, decydując się na konkretny model?

Wybierając dany ekspres należy pamiętać o jego czyszczeniu i konserwacji. Co jakiś czas, w zależności od intensywności użytkowania, należy oczyszczać pojemnik ze zużytej kawy, dolewać wody lub mleka do pojemnika, czy dosypywać ziaren do młynka. Pamiętać trzeba także o regularnym odkamienianiu i czyszczeniu układu do przygotowywania kaw mlecznych. Decydując się na przelewowy ekspres powinniśmy pamiętać o potrzebie zakupienia jednorazowych filtrów, a wybierając kapsułkowy nie zapomnijmy o zakupie kapsułek.

Jaki ekspres wybrać dla siebie?

Przygotowaliśmy sześć różnych modeli. Ułożone są według ceny, od najtańszych do coraz droższych urządzeń. Ekspresy dobrane są tak, by każda osoba szukająca tego urządzenia do domu mogła znaleźć coś dla siebie. Powyżej wskazaliśmy na co zwrócić uwagę decydując się na zakup – rodzaje ekspresów, wybór zaparzanej kawy (ziarnista, mielona, kapsułki), kawa biała/czarna oraz sposób czyszczenia ekspresów. Poniżej prezentujemy konkretne modele: kapsułkowy, kolbowy, przelewowy oraz trzy ekspresy w różnym stopniu zautomatyzowane. Niemal wszystkie te urządzenia posiadają program automatycznego czyszczenia (za wyjątkiem ekspresu przelewowego marki Philips), co bardzo ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości.

Ekspres BOSCH Tassimo Happy TAS1002N

Ciśnieniowy ekspres BOSCH Tassimo Happy jest urządzeniem kapsułkowym o mocy 1400 W i pracuje wykorzystując ciśnienie 3,3 bara. Aby przygotować napój wystarczy włożyć kapsułkę Tassimo T DISC, z której ekspres skanuje kod kreskowy (technologia Intellibrew). Po naciśnięciu przycisku rozpoczyna się automatyczny proces przygotowania kawy. Można regulować jej intensywność przez kontrolę użytej wody. Istotną wiadomością jest fakt, że urządzenie posiada tacę z regulacją wysokości, więc swoją ulubioną kawę przygotujemy zarówno w ulubionej filiżance jak i w kubku, czy w wysokiej szklance.

ekspres-do-kawy Ekspres BOSCH Tassimo Happy TAS1002N

Ciśnieniowy ekspres Tassimo posiada zbiornik na wodę o pojemności 0,7 l i wskaźnik poziomu wody. Urządzenie posiada funkcję automatycznego czyszczenia i wskaźnik konieczności odkamienienia co ułatwia utrzymanie go w czystości.

Specyfikacja techniczna

 • funkcje dodatkowe: automatyczne czyszczenie, funkcja szybkiego uruchamiania, regulacja wysokości tacy, technologia Intellibrew, wskaźnik konieczności odkamieniania
 • ciśnienie: 3,3 barów
 • moc: 1400 W
 • system kapsuł: Tassimo
 • pojemność zbiornika na wodę: 0,7 l
 • regulacja ilości zaparzanej kawy: tak
 • regulacja mocy kawy: tak
 • wymiary: 30,5 cm x 17,5 cm x 26,5 cm
 • gwarancja: 24 miesiące

Cena: 179,99 zł Przejdź do sklepu

Ekspres DeLonghi DL Dedica EC685BK

Kolbowy ekspres marki DeLonghi posiada pompę pracującą pod ciśnieniem 15 bar oraz silnik o mocy 1350 W, dzięki czemu będziemy się cieszyć idealnie zaparzonym espresso, które jest bazą wszystkich kaw. Urządzenie korzysta z kawy mielonej lub w saszetkach (ESE). Istnieje możliwość regulowania poziomu spieniania mleka (Cappuccino system), a ulubionej małej czarnej możemy napić się w filiżance lub wysokim kubku (maksymalna wysokość 12 cm). Sprzęt wyposażony jest w funkcję szybkiego nagrzewania, więc po uruchomieniu ekspresu szybko można cieszyć się pierwszą filiżanką naparu.

ekspres do kawy Ekspres DeLonghi DL Dedica EC685BK

Ekspres do kawy posiada łatwy do wyjęcia pojemnik na wodę (pojemność 1 l). Korzysta z automatycznego programu czyszczenia i odkamieniania oraz informuje o konieczności odkamienienia.

Specyfikacja techniczna

 • funkcje: spienianie mleka Cappuccino system, parzenie dwóch kaw jednocześnie, funkcja Moja kawa, funkcja oszczędzania energii, podgrzewanie filiżanek, programowane wyłączanie ekspresu
 • ciśnienie: 15 barów
 • moc: 1350 W
 • pojemność zbiornika na wodę: 1 l
 • wymiary: 149 x 305 x 330 mm
 • waga z opakowaniem: 5,46 kg
 • gwarancja: 24 miesiące

Cena:789,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Philips Grind & Brew HD7767/00

Przelewowy ekspres Philips o mocy 1000 W ma wbudowany młynek, więc nim zdążymy zrobić pierwszy łyk, to już możemy się cieszyć unoszącym w powietrzu aromatem świeżo mielonych ziaren. Młynek posiada 9 ustawień grubości mielenia, im drobniej zmielone ziarna, tym mocniejszy otrzymamy napar. Uniwersalność tego urządzenia pozwala użyć także mielonej kawy. Urządzenie wyposażone jest w funkcję regulacji mocy naparu – na obudowie ekspresu znajdziesz pokrętło do regulacji stopnia parzenia kawy.

ekspres-do-kawy Ekspres Philips Grind & Brew HD7767/00

Pojemność szklanego naczynia wynosi 1,2 l, natomiast płyta grzejna pod dzbankiem podtrzymuje odpowiednią temperaturę kawy do 2 godzin.

Specyfikacja techniczna

 • funkcje dodatkowe: blokada kapania, regulacja mocy kawy, regulacja stopnia zmielenia kawy, wbudowany młynek do kawy, wskaźnik poziomu wody, wyświetlacz
 • moc: 1000 W
 • pojemność naczynia: 1,2 l
 • typ filtra papierowego: 1×4
 • podtrzymanie temperatury: płyta grzejna
 • wymiary opakowania: 51 x 33 x 28 cm
 • waga z opakowaniem: 6,36 kg
 • gwarancja: 24 miesiące

Cena: 869,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100

Automatyczny ekspres Siemens to urządzenie, które posiada pompę pracującą pod ciśnieniem 15 barów oraz silnik o mocy 1500 W. Sterujemy urządzeniem dotykając ekranu, gdzie istnieje możliwość wyboru rodzaju kawy oraz dodatkowych ustawień. Posiada wbudowany młynek ceramiczny, w którym możemy regulować stopień zmielenia ziaren, ale do zrobienia małej czarnej można także użyć kawy wcześniej zmielonej. System SensoFlow to system czujników zamontowanych w ekspresie, dzięki czemu zaparzana kawa (temperatura 90 – 95 stopni) ma idealny smak i aromat.

ekspres do kawy Ekspres Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100

Po każdym użyciu ekspresu następuje automatyczne płukanie i/lub czyszczenie układu mlecznego parą. Urządzenie posiada automatyczny program czyszczenia i odkamieniania oraz informuje o konieczności odkamienienia.

Specyfikacja techniczna

 • funkcje: zintegrowany system spieniający mleko, parzenie dwóch kaw jednocześnie, funkcja Moja kawa, latte macchiato lub cappuccino za jednym dotknięciem (one touch), mocna kawa bez goryczy, system szybkie nagrzewanie, automatyczne wyłączenie, dostosowanie wielkości napoju, funkcja oszczędzania energii
 • ciśnienie: 15 barów
 • moc: 1500 W
 • pojemność zbiornika na wodę: 1,7 l
 • pojemność zbiornika na kawę: 300 g
 • maksymalna wysokość naczynia: 14 cm
 • wymiary: 281 x 385 x 468 mm
 • waga z opakowaniem: 10,67 kg
 • gwarancja: 24 miesiące

Cena: 2569,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Philips LatteGo EP5441/50

Automatyczny ekspres Philips LatteGo ma moc 1500 W oraz pracuje wykorzystując ciśnienie 15 bar. Sterowanie odbywa się przez panel dotykowy, na którym można zapisać 4 profile użytkowników. Wyposażony jest w młynek, ale można także używać uprzednio zmielonej kawy. System grzewczy Thermoblock zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas parzenia, dzięki temu otrzymujemy napar o odpowiedniej mocy i smaku. Ekspres daje możliwość wyboru jednej z kilkunastu kaw. Można parzyć jedną lub dwie równocześnie.

ekspres do kawy Ekspres Philips LatteGo EP5441/50

Czyszczenie ekspresu odbywa się automatycznie. Posiada wbudowany program czyszczenia i odkamieniania oraz przypomnienie potrzebie wymiany filtra.

Specyfikacja techniczna

 • funkcje: Moja kawa, regulacja stopnia zmielenia ziaren i ilości zaparzanej kawy, automatyczne wyłączenie, funkcja kubka podróżnego, funkcja spieniania mleka, latte macchiato lub cappuccino za jednym dotknięciem (one touch)
 • ciśnienie: 15 barów
 • moc: 1500 W
 • pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
 • pojemność zbiornika na kawę: 275 g
 • maksymalna wysokość naczynia: 14,5 cm
 • wymiary: 246 x 372 x 433 mm
 • waga z opakowaniem: 10,20 kg
 • gwarancja: 24 miesiące, door-to-door

Cena: 2899,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Krups Intuition Experience + EA877D

Automatyczny ekspres Krups Intuition Experience to urządzenie z górnej półki. Wyposażone jest w pompę pracującą pod ciśnieniem 15 bar oraz silnik o mocy 1550 W. Sterowanie odbywa się przy pomocy dotykowego ekranu, gdzie jest możliwość ustawienia aż ośmiu indywidualnych profili użytkowników. Posiada wbudowany stalowy młynek żarnowy, dzięki czemu w pomieszczeniu unosi się wspaniały aromat świeżo mielonej kawy. Istnieje możliwość ustawienia mocy naparu przez stopień zmielenia ziaren (im drobniej, tym mocniejszy napar) oraz ilości użytej wody. Zintegrowany system spieniania mleka pozwala równocześnie zaparzyć dwie kawy mleczne. Ekspres Krups daje możliwość zrobienia kilkunastu możliwych wariantów kawy, w tym trzy rodzaje mrożonej (nitro, mrożona i frappe) oraz dzbanka kawy (do 1 l).

ekspres do kawy Ekspres Krups Intuition Experience + EA877D

Czyszczenie i płukanie ekspresu odbywa się automatycznie po każdym parzeniu kawy (w tym mlecznej). Urządzenie wyposażone jest w automatyczny program czyszczenia i odkamieniania oraz informuje o konieczności odkamienienia.

Jeśli zainteresował Cię ten model i zastanawiasz się nad jego wyborem, zachęcamy do obejrzenia.

Specyfikacja techniczna

 • funkcje: szybkie nagrzewanie, parzenie dwóch kaw mlecznych jednocześnie, funkcja Moja kawa, spienianie mleka, programowane włączanie ekspresu, zegar
 • ciśnienie: 15 barów
 • moc: 1550 W
 • pojemność zbiornika na wodę: 3 l
 • pojemność zbiornika na kawę: 260 g
 • maksymalna wysokość naczynia: 14 cm
 • wymiary: 280 x 400 x 440 mm
 • waga z opakowaniem: 15 kg
 • gwarancja: 24 miesiące

Cena: 4829,00 zł Przejdź do sklepu

Aktualizacja: 25.04.2023 r.

Przedstawiciele sklepów Media Expert przygotowali ofertę, w której między innymi znalazł się ekspres Siemens EQ700 TQ703R07. Aby skorzystać z promocji należy podać kod R2204-270423. Mamy wówczas możliwość skorzystania z rabatu w wysokości powyżej 500 zł. Promocja trwa do czwartku 27 kwietnia 2023 r.

Ekspres Siemens EQ700 TQ703R07

Automatycznym ekspres marki Siemens można sterować za pomocą aplikacji Home Connect, gdzie istnieje możliwość wybrania takich ustawień, aby kawa smakowała idealnie dla nas. Także na dużym wyświetlaczu iSelect można regulować aromat naparu, jego moc oraz wielkość. Urządzenie wyposażone jest w ceramiczny młynek, dzięki czemu kawa rozwinie pełen bukiet smaków w naszej filiżance. Ekspres przygotuje zarówno mocne espresso, delikatniejsze americano jak i napój mleczny. Po zakończonym procesie parzenia następuje automatyczne czyszczenie systemu mlecznego, dzięki czemu, Twoja kawa zawsze będzie smakowała perfekcyjnie.

Ekspres Siemens EQ700 TQ703R07

Specyfikacja techniczna

 • Gorąca woda, Gorące mleko, Spienione mleko, Regulacja mocy kawy, Regulacja ilości zaparzanej kawy, Parzenie 2 kaw mlecznych jednocześnie, One Touch Cappuccino, Dotykowy ekran, Automatyczny program czyszczenia i odkamieniania, Program czyszczenia systemu mlecznego, Automatyczne wyłączanie, Podświetlanie filiżanek, Technologia Home Connect
 • Pojemność zbiornika na kawę: 350 g
 • Pojemność zbiornika na wodę: 2,4 l
 • Liczba dostępnych napojów: 29
 • Wymiary: 46,7 x 35,2 x 38 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 5829,00 zł Cena:5299,00 zł Przejdź do sklepu