Akumulatorowe dmuchawy do liści – ranking. Jaką dmuchawę kupić w 2023 roku?

Zrównoważone podejście do pielęgnacji ogrodu oraz środowiska naturalnego staje się coraz ważniejsze. Nic zatem dziwnego, że akumulatorowe dmuchawy do liści stają się nieodłącznym narzędziem w zestawie każdego ogrodnika. Przyjazne dla środowiska, wygodne i skuteczne – te nowoczesne urządzenia są odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą skutecznie pozbyć się opadłych liści i innych ogrodowych resztek, nie używając tradycyjnych, spalinowych dmuchaw. W niniejszym artykule przyglądam się różnym modelom akumulatorowych dmuchaw do liści, aby pomóc dokonać najlepszego wyboru dla Twoich ogrodowych potrzeb.

Dmuchawy akumulatorowe czy elektryczne – jaką wybrać?

Akumulatorowe i elektryczne dmuchawy do liści to dwie różne kategorie narzędzi ogrodniczych, które służą do zbierania i usuwania liści, trawy i innych odpadków z ogrodu. Główne różnice między nimi to:

  • źródło zasilania,
  • moc i wydajność,
  • poziom hałasu i emisja spalin,
  • mobilność i wygoda.
akumulatorowe dmuchawy do liści

Akumulatorowe dmuchawy do liści

Te modele działają na zasilaniu akumulatorowym, co oznacza, że nie są podłączone do prądu stałego ani do kabla zasilającego. Są wygodne i przenośne, co pozwala na pracę w różnych miejscach w ogrodzie bez konieczności dostępu do gniazdka elektrycznego. Mają tendencję do nieco mniejszej mocy niż modele elektryczne, a ich wydajność może być zróżnicowana w zależności od modelu i napięcia baterii, ale są wystarczająco mocne do usuwania liści i trawy w mniejszych ogrodach.

Akumulatorowe dmuchawy do liści są też znacznie cichsze od dmuchaw spalinowych (choć niekoniecznie cichszeod elektrycznych), co sprawia, że są bardziej przyjazne dla środowiska i nie zakłócają ciszy w ogrodzie ani w sąsiedztwie. Są bardziej mobilne i niezależne od źródła zasilania, co pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach. Aby z nich korzystać, nie ma potrzeby prowadzenia kabla zasilającego.

Elektryczne dmuchawy do liści

Elektryczne dmuchawy do liści są zasilane bezpośrednio z prądu elektrycznego i wymagają stałego dostępu do gniazdka. Są ograniczone długością kabla zasilającego, co może wymagać użycia przedłużacza lub pracy w ograniczonym obszarze. Elektryczne dmuchawy są zwykle bardziej wydajne niż akumulatorowe modele. Działają na stałe napięcie z gniazdka, co pozwala na efektywną pracę na większych obszarach.

W porównaniu do innych rodzajów są również stosunkowo ciche; wydzielają minimalny hałas w porównaniu do dmuchaw spalinowych. Nie emitują spalin, co jest korzystne dla środowiska. Trzeba pamiętać, że mimo ich większej wydajności są ograniczone przez długość kabla zasilającego. Przez to praca w większych ogrodach lub na obszarach oddalonych od źródła zasilania jest bardziej problematyczna. Dmuchawy elektryczne to również najtańsza grupa urządzeń tego typu, co może mieć duże znaczenie.

Ostateczny wybór między akumulatorową a elektryczną dmuchawą do liści będzie zależał od Twoich indywidualnych potrzeb, rozmiaru ogrodu oraz dostępności źródła zasilania. Obie opcje mają swoje zalety i ograniczenia, więc warto rozważyć, która będzie lepiej odpowiadać Twoim potrzebom ogrodniczym. Jeśli jednak uznasz, że w Twoim ogrodzie najlepiej sprawdzi się dmuchawa akumulatorowa, wytypowałem kilka modeli, które warto wziąć pod uwagę.

Przeczytaj również: Jaką dmuchawę do liści wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kärcher BLV 18-200 solo

dmuchawa do liści akumulatorowa karcher

Nasz ranking rozpoczynamy od sprzętu znanej marki Kärcher. AKU BLV 18-200 to urządzenie znacznie droższe od innych zaprezentowanych tu modeli, ale jest to wszechstronne rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa, oferujące trzy funkcje w jednym: dmuchawy, odkurzacza i rozdrabniacza. Dzięki temu połączeniu prace w ogrodzie stają się nie tylko wydajniejsze, ale również znacznie mniej męczące. Wystarczy minimalny wysiłek, aby uprzątnąć ogrodowe pozostałości organiczne, takie jak liście. Co więcej, urządzenie skutecznie rozdrabnia te liście, tworząc ściółkę, którą można użyć do nawożenia ogrodu.

Jego zalety to nie tylko funkcjonalność, ale również ergonomiczny design. Dzięki przełącznikowi umieszczonemu z boku urządzenia, użytkownik może wygodnie przełączać się między funkcjami „Wydmuch” a „Zasysanie”. Regulacja mocy i prędkości pozwala dostosować pracę dmuchawy do konkretnej potrzeby. Model ten posiada również funkcję Turbo Boost, która zapewnia dodatkową moc, gdy jest to potrzebne.

Warto także zwrócić uwagę na pojemność worka wynoszącą 45 litrów, co pozwala pracować przez dłuższy czas bez przerw. Dmuchawa osiąga prędkość powietrza do 200 km/h, a w trybie odkurzania 130 km/h, co zapewnia skuteczność w każdym zastosowaniu. Solidny bezszczotkowy silnik gwarantuje większą moc i żywotność urządzenia. Bateria i ładowarka należy dokupić oddzielnie ale osoby, które spędzają wiele czasu na pracach w swoim ogrodzie, zdecydowanie powinny rozważyć zainwestowanie w ten sprzęt.

Cena: ok. 1199 zł

LUX-Tools A-LS-2×20/15

dmuchawa do liści akumulatorowa lux tools

Odkurzacz/dmuchawa do liści marki LUX-Tools działa na dwóch akumulatorach z serii 1 Power system. Ccechuje się solidną konstrukcją wykonaną w całości z trwałego tworzywa ABS, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Wyprofilowana dysza zapewnia imponującą prędkość wylotową powietrza o wartości aż 245 km/h przy maksymalnym przepływie powietrza wynoszącym 680 m3/h.

Silnik działa z prędkością obrotową wynoszącą 23 000 obrotów na minutę, co sprawia, że odkurzacz/dmuchawa LUX-Tools jest niezwykle wydajnym urządzeniem. W zestawie znajduje się także worek na liście o pojemności 15 litrów, który pomaga w skutecznym zbieraniu opadłych liści.

Cena: ok. 519 zł

Güde LB 36-0

dmuchawa do liści akumulatorowa gude

Dmuchawa akumulatorowa Güde LB 36-0, należąca do linii narzędzi akumulatorowych 18 V E3, wyposażona jest w tryb turbo, który zapewnia krótkotrwałe zwiększenie wydajności. Posiada wygodny, ergonomiczny uchwyt z miękkim obiciem oraz demontowalną rurę dmuchawy, a także praktyczny pasek do noszenia.

Prędkość wdmuchiwanego powietrza: 160 km/h, co powinno w zupełności wystarczać w warunkach przydomowych ogródków. Warto zaznaczyć, że bateria i ładowarka nie są częścią tego zestawu i dostępne są osobno jako część serii Easy-Energy-Exchange. Dla działania dmuchawy wymagane są dwie baterie o napięciu 18 V.

Cena: ok. 287 zł

LUX-Tools A-LB-20/210

dmuchawa do liści akumulatorowa lux tools

Drugi w naszym zestawieniu model marki LUX-Tools – tym razem bardziej budżetowy, dla osób o nieco mniejszych wymaganiach. Dużą zaletą tej akumulatorowej dmuchawy do liści jest jego zwarta, ergonomiczna i lekka konstrukcja. Obudowa wykonana z trwałego tworzywa ABS jest zarówno odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wpływ warunków atmosferycznych. Samo dysza urządzenia została starannie wyprofilowana, aby osiągnąć imponującą prędkość wylotu powietrza wynoszącą aż 210 km/h. Silnik pracuje z prędkością obrotową wynoszącą 12 000 obrotów na minutę, co sprawia, że pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, to urządzenie jest niezwykle wydajne w pracy.

Cena: ok. 149 zł