poniedziałek, 27 maja

Coraz częściej zastanawiamy się jaki wpływ mamy na środowisko oraz jak ono oddziałuje na nas. Zwracamy też uwagę jakich urządzeń używamy. Dlatego dziś sprawdzam akumulatorowe dmuchawy do liści.

Zrównoważone podejście do pielęgnacji ogrodu oraz środowiska naturalnego staje się coraz ważniejsze. Nic zatem dziwnego, że akumulatorowe dmuchawy do liści stają się nieodłącznym narzędziem w zestawie każdego ogrodnika. Przyjazne dla środowiska, wygodne i skuteczne – te nowoczesne urządzenia są odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą skutecznie pozbyć się opadłych liści i innych ogrodowych resztek, nie używając tradycyjnych, spalinowych dmuchaw. W niniejszym artykule przyglądam się różnym modelom akumulatorowych dmuchaw do liści, aby pomóc dokonać najlepszego wyboru dla Twoich ogrodowych potrzeb.

Dmuchawy do liści. Jaki model wybrać – akumulatorowy czy elektryczny?

Akumulatorowe i elektryczne dmuchawy do liści to dwie różne kategorie narzędzi ogrodniczych, które służą do zbierania i usuwania liści, trawy i innych odpadków z ogrodu. Główne różnice między nimi to:

  • źródło zasilania;
  • moc i wydajność;
  • poziom hałasu i emisja spalin;
  • mobilność i wygoda.

Przeczytaj i dowiedz się także, jaki wybrać model elektrycznej dmuchawy do liści.

Akumulatorowe dmuchawy do liści

Te modele działają na zasilaniu akumulatorowym, co oznacza, że nie są podłączone do prądu stałego ani do kabla zasilającego. Są wygodne i przenośne, a ich konstrukcja pozwala na pracę w różnych miejscach w ogrodzie bez konieczności dostępu do gniazdka elektrycznego. Mają tendencję do nieco mniejszej mocy niż modele elektryczne. Ich wydajność może być zróżnicowana w zależności od modelu i napięcia baterii, są jednak wystarczająco mocne do usuwania liści i trawy w mniejszych ogrodach.

Akumulatorowe dmuchawy do liści są też znacznie cichsze od dmuchaw spalinowych (choć niekoniecznie cichsze od elektrycznych), co sprawia, że są bardziej przyjazne dla środowiska i nie zakłócają ciszy w ogrodzie ani w sąsiedztwie. Dzięki temu, że nie ogranicza nas ciągnący się kabel łatwiej jest je użytkować w trudno dostępnych miejscach.

Elektryczne dmuchawy do liści

Elektryczne dmuchawy do liści wymagają stałego dostępu do gniazdka. Są ograniczone długością kabla zasilającego, co może wymagać użycia przedłużacza lub pracy w ograniczonym obszarze. Modele te są zwykle bardziej wydajne niż akumulatorowe urządzenia. Działają na stałe napięcie z gniazdka, co pozwala na efektywną pracę na większych obszarach. W porównaniu do innych rodzajów są również stosunkowo ciche. Generują minimalny hałas w porównaniu do dmuchaw spalinowych. Nie emitują spalin, co jest korzystne dla środowiska. Dmuchawy elektryczne to również najtańsza grupa urządzeń tego typu, co może mieć duże znaczenie.

Ostateczny wybór między akumulatorową a elektryczną dmuchawą do liści będzie zależał od Twoich indywidualnych potrzeb, rozmiaru ogrodu oraz dostępności źródła zasilania. Obie opcje mają swoje zalety i ograniczenia, więc warto rozważyć, która będzie lepiej odpowiadać Twoim potrzebom ogrodniczym. Jeśli jednak uznasz, że w Twoim ogrodzie najlepiej sprawdzi się dmuchawa akumulatorowa, wytypowałem kilka modeli, które warto wziąć pod uwagę.

Przeczytaj również: Jaką dmuchawę do liści wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Akumulatorowe dmuchawy do liści – jaki model wybrać?

Dmuchawa do liści BOSCH Professional GBL18V-120 06019F5100

Professional GBL18V-120 06019F5100 to urządzenie, którego głównym zadaniem jest przedmuchiwanie liści w określone miejsce, na przykład na kompostownik. Dodatkowo dmuchawa Bosch wyposażona jest w końcówkę umożliwiającą odsysanie pyłu ze szczelin, co umożliwiają załączone w zestawie akcesoria. Powietrze wydmuchiwane jest z prędkością 270 km/h, a wartość tą można regulować wybierając interesujący nas poziom. Warto wiedzieć, że dmuchawa pracuje z wydajnością 2m3 w ciągu minuty.

Dużą zaletą GBL18V-120 jest niewielka waga – to zaledwie 1,1 kg. Pracujące urządzenie generuje hałas na poziomie 93 dB. Szczotkowy silnik zasilany jest przez akumulator litowo-jonowy o napięciu 18 V. Potrzebna jest do niego ładowarka Power For All 18 V. Należy pamiętać, że przybory te należy dokupić osobno. Dmuchawę marki Bosch można kupić za 345,83 zł.

Akumulatorowy odkurzacz do liści 4GARDEN AOD22

Akumulatorowy odkurzacz do liści 4GARDEN AOD22 jest urządzeniem o większych możliwościach niż prezentowany powyżej model. Możemy go używać jako dmuchawy lub odkurzacza z funkcją rozdrabniacza. Zebrane zmielone resztki roślin trafiają do worka o pojemności 45 l. Nie trzeba się martwić o to, że im pełniejszy worek tym ciężej będzie nam pracować. 4GARDEN AOD22 został wyposażony bowiem w kółka, które ułatwiają przesuwanie go po trawniku czy chodniku. Ponadto sprzęt ten można wygodnie przenosić na pasie naramiennym.

Urządzenie usuwa liście zdmuchując je z prędkością 245 km/h, dzięki czemu można szybko uporać się z koniecznym obowiązkiem. Regulacji obrotów można dokonać za pomocą pokrętła. Odkurzacz do liści 4GARDEN AOD22 generuje hałas na poziomie 101 dB. Dodam jeszcze, że akumulator i ładowarkę należy dokupić osobno. Właścicielem akumulatorowego sprzętu Garden można stać się wydając 399,99 zł.

LUX-Tools Odkurzacz/dmuchawa do liści 2×20 V solo

LUX-Tools Odkurzacz/dmuchawa do liści akumulatorowy 2×20 V solo działa na dwóch akumulatorach z serii 1 Power system. Cechuje się solidną konstrukcją wykonaną w całości z trwałego tworzywa ABS, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Wyprofilowana dysza zapewnia imponującą prędkość wylotową powietrza o wartości aż 245 km/h przy maksymalnym przepływie powietrza wynoszącym 680 m3/h.

Silnik działa z prędkością obrotową wynoszącą 23 000 obrotów na minutę, co sprawia, że odkurzacz/dmuchawa LUX-Tools jest niezwykle wydajnym urządzeniem. W zestawie znajduje się także worek na resztki o pojemności 15 litrów, który pomaga w skutecznym zbieraniu na przykład opadłych liści. Zmielone resztki traw czy gałązek rozdrobnione są w stosunku 8:1. Urządzenie kosztuje 519 zł.

Odkurzacz do liści Kärcher BLV 18-200

Odkurzacz do liści Karcher BLV 18-200 to urządzenie znacznie droższe od innych zaprezentowanych tu modeli, ale jest to wszechstronne rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa, oferujące trzy funkcje w jednym: dmuchawy, odkurzacza i rozdrabniacza. Dzięki temu połączeniu prace w ogrodzie stają się nie tylko wydajniejsze, ale również znacznie mniej męczące. Wystarczy minimalny wysiłek, aby uprzątnąć ogrodowe pozostałości organiczne, takie jak liście czy trawę po skoszeniu. Co więcej, Karcher skutecznie je rozdrabnia, tworząc podstawę nawozu.

Jego zalety to nie tylko funkcjonalność, ale również ergonomiczny design. Dzięki przełącznikowi umieszczonemu z boku urządzenia, użytkownik może wygodnie przełączać się między funkcjami „Wydmuch”, a „Zasysanie”. Regulacja mocy i prędkości pozwala dostosować pracę dmuchawy do konkretnej potrzeby. Model ten posiada również funkcję Turbo Boost, która zapewnia dodatkową moc, gdy jest to potrzebne.

Warto także zwrócić uwagę na pojemność worka wynoszącą 45 litrów, co pozwala pracować przez dłuższy czas bez przerw. Dmuchawa osiąga prędkość powietrza do 200 km/h, a w trybie odkurzania 130 km/h, co zapewnia skuteczność w każdym zastosowaniu. Solidny bezszczotkowy silnik gwarantuje większą moc i żywotność urządzenia. Baterię i ładowarkę należy dokupić oddzielnie ale osoby, które spędzają wiele czasu na pracach w swoim ogrodzie, zdecydowanie powinny rozważyć zainwestowanie w ten sprzęt. Właścicielem takiego sprzętu można stać się wydając 999 zł.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji. W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów.