czwartek, 20 czerwca

Ilu kawowych smakoszy tyle gustów. Każdy z nas ma własne preferencje smakowe, związane często z przyzwyczajeniem. Jednak, proszę mi wierzyć, czasem jedna filiżanka aromatycznego płynu może zdziałać cuda. Jakie? Takie, że więcej nie sięgniesz po kawę, którą się raczyłeś od lat. Czas na zmiany, a one zwykle są dobre. Ekspres do kawy – wybierz najlepszy model dla siebie.

Ekspres do kawy, niezależnie od wybranego typu, służy do przygotowywania ulubionego naparu. Wybierając konkretne urządzenie koniecznie uwzględnij swoje własne preferencje – w końcu to Tobie i Twoim najbliższym ma parzyć najlepszą małą czarną. Należy zastanowić się z jakiego rodzaju kawy chcesz korzystać – z mielonej, ziarnistej czy z kapsułek oraz jakie mleko lubisz dolewać do swojego napoju – zimne, ciepłe, a może z pianką? Już odpowiedzi na te pytania ukierunkują Cię, czego potrzebujesz. Z tym wiążą się też oczywiście różnice w cenie urządzeń oraz jakość otrzymanego napoju.

Fot. Mikhail Nilov/Pexels

Ekspres do kawy

Ciśnieniowy ekspres podgrzewa wodę wewnątrz w specjalnym podgrzewaczu. Gorąca woda przenika pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, znajdującą się w kolbie lub w specjalnym pojemniku wewnątrz ekspresu. Krople naparu, które trafiają do naszej filiżanki to ekstrakt – esencja świeżo parzonej kawy. W ten sposób uzyskujemy espresso, które jest podstawą innych napojów. Do wyboru mamy automatyczny ekspres ciśnieniowy oraz kolbowy. Automatyczny ekspres zrobi za nas wszystko – aromatyczną małą czarną możemy cieszyć się po naciśnięciu jednego przycisku. Używając kolbowego ekspresu musimy sami wykonać trochę więcej czynności, by cieszyć się pyszną kawą.

Przelewowy ekspres to proste w obsłudze urządzenie, które spełni oczekiwania kawoszy, potrzebujących wypić kilka kubków ciepłej kawy w ciągu dnia. Urządzenie to przepuszcza podgrzaną wodę przez zmielone ziarna, znajdujące się w jednorazowym filtrze. Dzięki wbudowany w sprzęt podgrzewacz, raz przygotowany napar, pozostaje w dzbanku ciepły na wiele godzin. Do tego rodzaju ekspresów zwykle musimy mieć przygotowaną mieloną kawę, choć na rynku są dostępne także ekspresy przelewowe z wbudowanym młynkiem. Ciekawostką jest, że w ekspresie przelewowym można przygotować także różne napary ziołowe.

Kapsułkowe ekspresy zdobyły serca kawoszy tym, że szybko i łatwo można w nich przygotować ulubiony napój. Wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę, wcisnąć przycisk, by po krótkiej chwili delektować się smakiem i aromatem świeżo parzonej kawy. Zaletą kapsułkowego ekspresu jest łatwość utrzymania w czystości, niewielki rozmiar oraz to, że często staje się kuchennym gadżetem przez nowoczesny wygląd. Niestety należy się liczyć z kosztem zakupu kapsułek, których cena przewyższa zakup tradycyjnej kawy.

Fot. Lina Kivaka

O czym należy pamiętać, decydując się na konkretny model?

Wybierając dany ekspres należy pamiętać o jego czyszczeniu i konserwacji. Co jakiś czas, w zależności od intensywności użytkowania, należy oczyszczać pojemnik ze zużytej kawy, dolewać wody lub mleka do pojemnika, czy dosypywać ziaren do młynka. Pamiętać trzeba także o regularnym odkamienianiu i czyszczeniu układu do przygotowywania kaw mlecznych. Decydując się na przelewowy ekspres należy pamiętać o potrzebie zakupienia jednorazowych filtrów, a wybierając kapsułkowy model nie można zapominać o dodatkowym koszcie zakupu kapsułek.

Jaki ekspres do kawy wybrać dla siebie?

Poniżej znalazło się sześć różnych modeli. Ułożone są według ceny, od najtańszych do coraz droższych urządzeń. Ekspresy dobrane są w różnych przedziałach cenowych, tak by każdy mógł znaleźć cos dla siebie. Powyżej podkreśliłam, na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na zakup wymarzonego modelu. Przypomnę, że ważny jest rodzaj ekspresu, wybór kawy – ziarnista, mielona, kapsułki, mnogość napojów – biała, czarna, smakowa czy sposób czyszczenia urządzenia. Pod spodem znajdują się konkretne modele: kapsułkowy, kolbowy, przelewowy oraz trzy ekspresy w różnym stopniu zautomatyzowane. Dodam, że niemal wszystkie wymienione urządzenia posiadają program automatycznego czyszczenia, co bardzo ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości.

Interesuje Cię automatyczny ekspres do kawy, lecz dysponujesz budżetem do 1500 zł? Oto propozycje w tym przedziale cenowym.

Kawiarka Ariete Mokina 1358

Kawiarka Ariete Mokina 1358 ma moc 400 W i pojemność 100 ml. Przeznaczona jest do parzenia małej czarnej odpowiedniej dla dwóch do czterech osób. Urządzenie łatwo wpina się w obrotową o 360º podstawę, która zasilana jest elektrycznie. Dolny pojemniczek jest zbiornikiem na wodę, w którym znajduje się także sitko, do którego wsypujemy ulubioną kawę. Górną część stanowi zbiorniczek, w którym zbiera się gotowy, klarowny napar. Właścicielem kawiarki Ariete można stać się wydając 159,99 zł.

Ekspres Bosch Tassimo Happy TAS1002N

Chcąc uruchomić ekspres Bosch Tassimo Happy TAS1002N najpierw trzeba wsunąć kapsułkę Tassimo T DISC do komory. Urządzenie skanuje z niej kod kreskowy oraz odczytuje zawarte w kodzie informacje. Dzięki temu odpowiednio dobiera ilość wody, temperaturę i czas parzenia. Umożliwia to technologia Intellibrew. Po naciśnięciu przycisku uruchamiającego ekspres automatycznie rozpoczyna proces parzenia. Warto wiedzieć, że można dolać większą porcję wody, co ma bezpośredni wpływ na moc naparu. Kapsułkowy ekspres Tassimo wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 0,7 l. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję automatycznego czyszczenia i wskaźnik konieczności odkamienienia. Bosch Tassimo Happy można aktualnie nabyć w promocyjnej kwocie za 159 zł. Jego regularna cena wynosi 179,99 zł.

Ekspres DeLonghi DL Dedica EC685BK

Kolbę ekspresu DeLonghi DL Dedica EC685BK uzupełnić należy porcją mielonych ziaren. Dla osób, które cenią sobie wygodę obsługi oraz szybkość przyrządzania napoju jest dobra wiadomość. Zamiast sypanej kawy można użyć saszetkę E.S.E. Jest to gotowy, sprasowany krążek kawy, co przyspiesza proces parzenia. Pod wylewkę można podstawić jedną lub dwie filiżanki, wszystko zależy od wielkości włożonego do kolby sitka. Warto wiedzieć, że maksymalnie wysokość podstawionego naczynia może mieć 12 cm. Kolbowy ekspres wyposażony jest w Cappuccino System, umożliwiający spienienie mleka na jednym z dwóch poziomów. Sprzęt wyposażony jest w funkcję szybkiego nagrzewania, ponadto można korzystać z automatycznego programu czyszczenia i odkamieniania. Model ten można nabyć za kwotę 729 zł.

Ekspres Philips Grind & Brew HD7767/00

Ekspres przelewowy Philips Grind & Brew HD7767/00 ma wbudowany młynek. Nie jest to popularne rozwiązanie w tego typu ekspresach, jednak bardzo praktyczne. Najlepszy bowiem smak naparu otrzymujemy ze świeżo zmielonych ziaren, zaś dodatkowym bonusem jest unoszący się w powietrzu kawowy aromat. Młynek posiada 9 ustawień grubości mielenia, zaś uniwersalność tego urządzenia pozwala użyć także wcześniej zmielonych ziaren. Krople ekstraktu spływają wprost do dzbanka o pojemności 1,2 l. Dodam, że pokrętłem można regulować moc naparu. Ekspres wyposażony został w płytkę grzejną. Dzięki niej utrzymywana jest odpowiednia temperatura napoju do 2 godzin. Aktualnie posiadaczem tego modelu można stać się wydając 799 zł.

Spodobała ci się ta opcja? Sprawdź, jakie modele ekspresów przelewowych z młynkiem znalazły się w naszym zestawieniu. Dodam, że ceny mieszczą się w przedziale nie przekraczającym 700 zł.

Ekspres Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100

Dotykowy panel sterujący automatycznego ekspresu Siemens TE651319RW ma kolorowy wyświetlacz. Umożliwia on wybór jednej z wielu kawowych propozycji, na przykład Cappuccino, Espresso lub Latte Macchiato. Ponadto na panelu można regulować smak naparu wybierając moc, temperaturę lub ilość zaparzanej kawy. TE651319RW EQ.6 posiada wbudowany młynek ceramiczny z możliwością regulacji stopnia zmielenia ziaren. Warto wiedzieć, że można użyć również ziaren wcześniej zmielonych, które wsypuje się do osobnego podajnika. Nad idealnym smakiem i aromatem czuwa System SensoFlow, a podczas parzenia utrzymywana jest temperatura mieszcząca się w zakresie od 90°C do 95°C. Ekspres po każdym użyciu jest automatycznie płukany oraz dodatkowo czyszczony jest parą układ mleczny. Ponadto urządzenie posiada automatyczny program czyszczenia i odkamieniania. Ekspres Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100 możemy nabyć za 2 529 zł.

Ekspres Philips LatteGo EP5441/50

Automatyczny ekspres Philips LatteGo EP5441/50 wyposażony został w panel dotykowy z kolorowym wyświetlaczem. Umożliwia on dobranie zgodnie ze swoimi preferencjami ilości zaparzanej kawy, jej mocy i temperatury. Warto wiedzieć, że ustawienia te można zapisać w pamięci urządzenia w jednym z czterech profili użytkownika. Pozwala to kolejnym razem szybciej przygotować swój ulubiony napar. Urządzenie wyposażone jest w młynek, ale można także użyć uprzednio zmielonych ziaren. System grzewczy Thermoblock zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas parzenia, dzięki temu otrzymujemy napar o odpowiedniej mocy i smaku. Ekspres daje możliwość wyboru jednej z kilkunastu receptur, na przykład Espresso, Americano, Cappuccino, Flat White lub Latte Macchiato. Jednocześnie można zaparzyć jedną lub dwie porcje czarnej kawy. Ulubiony napar można także smakować z kubka podróżnego, jeżeli jego wysokość nie przekracza 14,5 cm. Czyszczenie ekspresu odbywa się automatycznie. Sprzęt posiada wbudowany program czyszczenia i odkamieniania oraz przypomnienie potrzebie wymiany filtra. Model Philips dostępny jest za 2 999 zł.

Ekspres Krups Intuition Experience + EA877D

Najdroższe urządzenie w tym zestawieniu to ekspres Krups Intuition Experience + EA877D. Sterowanie odbywa się przy pomocy dotykowego ekranu z kolorowym wyświetlaczem TFT, gdzie jest możliwość ustawienia aż ośmiu indywidualnych profili użytkowników. Ponadto można wybrać zgodne z własnymi preferencjami ustawienia smaku i temperatury naparu oraz użyć przycisku Moja Kawa. Ten model, w jednym czasie przygotuje nam nie tylko dwie filiżanki małej czarnej, ale także dwie porcje mlecznych specjałów kawowych. Dodam, że ekspres ma wprowadzonych do pamięci kilkanaście kawowych propozycji w tym trzy rodzaje mrożonej Nitro, Mrożona i Frappe. Co ciekawe, na większe spotkania możliwe jest parzenie kawy do litrowego dzbanka. Czyszczenie i płukanie ekspresu odbywa się automatycznie, po każdym parzeniu kawy. Ekspres informuje także o konieczności przeprowadzenia odkamienienia. Posiadaczem tego sprzętu można stać się wydając kwotę 3 539 zł.

Jeśli zainteresował Cię ten model i zastanawiasz się nad jego wyborem, zachęcamy do obejrzenia.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji. W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów.

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.