Sprzęt ogrodowy zasilany solarnie – czy to się opłaca?

Wielu z nas marzy o pięknie oświetlonym ogrodzie, balkonie lub podjeździe. Wybór lamp solarnych jest ogromny, nic tylko wybierać i przebierać. Dodatkowo są energooszczędne, co ma istotne znaczenie.

oświetlenie solarne

Zbliża się wiosna, czas kiedy zaczniemy w ogrodzie spędzać więcej czasu, także wieczorami. Przyjemnie wówczas usiąść na tarasie lub w altance, w klimatycznie oświetlonym miejscu i spędzić miło czas w gronie rodziny lub znajomych. Oświetlenie solarne jednak jest potrzebne przez cały rok. Aktualnie, kiedy w kalendarzu jeszcze jest zima, a dni są krótkie lampy ogrodowe oświetlą podjazd lub wejście do domu.

Jak działa oświetlenie solarne?

Lampy solarne mają wbudowane ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Ta skumulowana w akumulatorach, pozwala świecić żarówkom po zmierzchu, kiedy jest potrzebne dodatkowe oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się diody LED, które są energooszczędne. Naładowany do pełna akumulator powinien dać tyle energii, by lampa świeciła całą noc, zwykle jest to 8 godzin. Za ilość światła odpowiada jego natężenie wyrażone w lx (luksach).

Zalety posiadania oświetlenia solarnego:

  • oświetlenie takie jest bezpłatne
  • lampy są łatwe w montażu, nie wymagają prowadzenia kabli zasilających
  • energia słoneczna pozyskiwana jest w sposób ekologiczny
  • wyposażone są w czujnik zmierzchu, więc włączają się bez naszego udziału
  • lampy charakteryzują się ładnym wyglądem, więc stanowią dodatkowy dekoracyjny atut w naszym ogrodzie lub na balkonie

Energooszczędność

Lampa solarna powinna być ustawiona w nasłonecznionym miejscu, tak, by mogła w ciągu dnia pobierać energię. Wieczorem lampa samoczynnie uruchamia się dzięki czujnikom zmierzchu. Dzięki temu jest samowystarczalna i nie potrzebuje naszej dodatkowej obsługi. Montaż lampy ogrodowej jest także bardzo prosty – wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i ustawić ją lub wbić szpikulec w ziemię. Jedynie lampy mocowane na elewacji wymagają większego nakładu pracy.

Nie ma jednak konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania. Jest to sposób, by zaoszczędzić pieniądze, nie wydając ich na kosztowną instalację, montaż i rachunki za prąd. Posługując się kalkulatorem zużycia prądu wyliczyliśmy, ile zapłacimy za prąd dla jednej żarówki 40 W, przy założeniu, że będzie świecić 5 godzin w ciągu dnia. Żarówka przez jeden dzień pobierze 0,2 kWh za 13 gr, miesięcznie zużyje 6 kWh za 4,03 zł, natomiast rocznie zużyje 73 kWh i jest to kwota 49,13 zł. Oczywiście należy pamiętać, że w ciągu całego roku w różnym stopniu korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Niemniej jednak, kwota ta robi wrażenie, a będzie tym większa im więcej będziemy mieć żarówek.

Lampa solarna LED w optyce rattanu marki Livarno Home

Posiada 4 diody LED, które włączają się po zmierzchu. Jest odporna na warunki atmosferyczne. Istnieje możliwość ręcznego wyłączenia. Lampa świeci od 6 do 8 godzin, natomiast designerski wygląd będzie ozdobą ogrodu lub balkonu.

Lampa solarna LED w optyce rattanu marki Livarno Home

Cena: 59,90 zł Przejdź do sklepu

Girlanda solarna sople Muxia RGB 5 m IP44 Inspire

Girlanda to sznur ze światełkami o długości 5m. Transparentne sopelki stanowią dekoracyjny akcent i będą ozdobą balkonu, tarasu lub altanki. Akumulator po całkowitym naładowaniu ma zasilać lampki przez 8 godzin.

Girlanda solarna sople Muxia RGB 5 m IP44 Inspire

Cena: 49,99 zł Przejdź do sklepu

Lampa stołowa Blooma solarna pękająca kula

Stanowi dekoracyjny element altanki, balkonu lub stołu w ogrodzie. Wewnątrz szklanej kuli znajdują się lampki LED na cienkim druciku. Wyposażona jest we włącznik on-off. Producent deklaruje, że po pełnym naładowaniu będziemy się cieszyć światłem do 8 godzin. Lampa objęta jest dwuletnią gwarancją.

Lampa stołowa Blooma solarna pękająca kula

Cena: 24,98 zł Przejdź do sklepu

Lampa solarna LTC LXLL116

Lampa służy do oświetlenia dojazdu do garażu lub wejścia do domu. Montować ją należy na elewacji budynku. Posiada wbudowane czujniki zmierzchu i ruchu oraz trzy tryby świecenia, różniące się intensywnością światła. Sterować lampą można również przy pomocy dołączonego do zestawu pilota IR.

Lampa solarna LTC LXLL116

Specyfikacja techniczna

  • luksy: nie podano
  • poziom ochrony: IP65

Cena: 40,99 zł Przejdź do sklepu