Recenzja YESdzik’a

Wstęp

Zazwyczaj próbuję robić bardziej opisowe tytuły. Zasadniczy problem jest taki, że tego typu sprzęt nie doczekał się jeszcze chyba oficjalnej nazwy. Konkurencja nazwała go samobieżnym gadżetem. Kiedy ja mam komuś go opisać, mówię że to taki Segway tylko z małymi kołami i bez kierownicy. Niezależnie od nazwy, jego testy są jednym z przyjemniejszych elementów pracy redakcyjnej.

YesDzik (1)

Zapraszam do zapoznania się z recenzją.

 

 

Wygląd i budowa

YESdzik trafia do nas w ogromnym kartonie o dość skromnej zawartości. Oprócz samego urządzenia, otrzymujemy ładowarkę i krótką instrukcję. Sprzęt jest zdecydowanie solidniejszy niż wskazują na to zdjęcia. Solidność ta przekłada się niestety również na dużą wagę – 10 kg.

YesDzik (6)

YesDzik (3)

Największą część obudowy wykonana jest z dobrej jakości, połyskliwego plastiku. Podstopnice wykonano z gumy, natomiast felgi z aluminium. Naciągnięte na koła opony są bieżnikowane. Górną część błotników pokryto matowym tworzywem zabezpieczającym.

YesDzik (7)

YesDzik (5)

Informacje o stanie aktywności i stopniu naładowania baterii, wyświetlane są na podświetlanym panelu w centralnej części Yesdzika. Frontowa część, kryje również dwa panele z podświetleniem LED, aktywowane w zależności od tego, które koło jest aktualnie napędzane. Panel obsługi umieszczono natomiast z tyłu, ograniczając się jedynie do złącza zasilającego i włącznika.

YesDzik (8)


 

 

Użytkowanie

Rozpoczęcie zabawy z Yesdzikiem, wcale nie jest trudne. Wystarczy spełnić jeden warunek – uwierzyć że postawienie dwóch nóg na pojeździe jednoosiowym, nie zakończy się wywrotką. Pewne i zdecydowane ruchu, zaoszczędzą nam poobijanych kostek i zaskakujących szpagatów. Obserwując kilka osób, które miały okazję zacząć zabawę z testowym Yesdzik, czas nauki sprawnego poruszania, wynosił od kilku do maksymalnie 10 minut. Nie odnotowaliśmy również ani jeden wywrotki, niezależnie od wieku testerów (przedział 20 – 60 lat). Pierwsze chwile zabawy to zazwyczaj niepewne balansowanie w przód i tył, aby wyczuć wrażliwość sensorów.

YesDzik (8)

YesDzik (4)

Zasada jazdy jest mimo wszystko intuicyjna. Wychylając stopę do przodu, sprawimy że koło po tej samej stronie, ruszy do przodu. Stawiając stopę na pięcie, wywołamy odwrotny efekt. Jazda do przodu polega więc na dociśnięciu Yesdzika przednią częścią stopy. Wychylając jedną stopę do typu, a drugą do przodu, możemy kręcić się w miejscu.

YesDzik (11)

YesDzik (10)

Maksymalna prędkość 10 km na godzinę, na papierze nie robi dużego wrażenia. Jednakże trudno nam sobie wyobrazić przemieszczanie się szybciej – niewielkie kółka i jedna oś, mają jednak swoje ograniczenia stabilności. Jest to prędkość, którą uzyskuje biegacz ze środka stawki, podczas biegów masowych. Imponujący jest dystans 25 km, który Yesdzik pokonuje po 2 godzinach ładowania.

YesDzik (13)

YesDzik (12)

Niestety małe koła słabo radzą sobie z krzywymi chodnikami i dziurami w nawierzchni. Wykorzystanie Yesdzika, jako środka transportu miejskiego jest raczej trudne do zrealizowania. Dużo lepiej sprawdzi się tam, gdzie najczęściej wykorzystywane są pojazdy segway – w centrach handlowych, na dużych halach w przestronnych pomieszczeniach. Atutem w tym wypadku będą mniejsze rozmiary, ułatwiające przechowywanie oraz bardzo duża zwinność. Yesdzik jest na tyle precyzyjny, że bez problemu można poruszać się na nim po przeciętnym mieszkaniu.

YesDzik (2)


 

 

Podsumowanie

Yesdzik to dobrze wykonany sprzęt, dopracowany technologicznie. Bardzo pozytywnie oceniamy łatwość obsługi oraz zasięg i moc napędu. Pozytywnie wypada jakość zastosowanych materiałów. Największym atutem jest jednak ogrom radości, którą dostarcza zabawa Yesdzikiem. Nauka sterowania i osiągane prędkości dają satysfakcje, a niespotykana forma sprawia, że sprzęt sam w sobie zachęca aby spróbować przejażdżki. Nieco gorzej wypadają walory użytkowe. Duża waga zniszczyła nasze wyobrażenie do wrzucenia Yesdzika do plecaka – taki pomysł skończyłby się zaawansowaną skoliozą po 2 spacerach.  Trudno nam znaleźć inne zastosowania niż po prostu zabawa – małe koła nie radzą sobie z nierównościami. Wiele osób zwróciło nam uwagę że pewniej czułoby się na segwayu, który jest wyposażony w coś na kształt kierownicy. Naszym zdaniem jest to jedynie pozorne poczucie bezpieczeństwa – przecież kierownica jest umocowana do tej samej osi, więc fizycznie trudno się jej przytrzymać.

YesDzik otrzymał od nas wyróżnienie w kategorii:

TA Poleca rozwiązanie


Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.
 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy marce:

logo_yesdzik_r