Stadler Form Q – recenzja wentylatora

O czym mowa?

Poniższa recenzja to aktualizacja recenzji Stadler Form Q z 2015 roku – urządzenie wciąż jest dostępne w sprzedaży i od czasu pierwotnego testu nie przeszło żadnych zmian technicznych czy wizualnych. Urządzenie wypatrzyliśmy podczas targów IFA 2014 i szybko ogłosiliśmy jednym z najciekawszych odkryć tamtej imprezy.

Stadler Form Q

Myślicie, że spełnił nasze nasze śmiałe oczekiwania ?

Wygląd i budowa

Wentylator trafił do nas w zwyczajnym kartonie. Nie ma tutaj również mowy o zestawie akcesoriów – głównym i jedynym punktem zainteresowania konsumenta ma być sam Q.

Stadler Form Q

Cała konstrukcja została wykonana ze stali nierdzewnej i aluminium. Zbitą i solidną budowę dobrze odzwierciedlają cztery kilogramy wagi. Wentylator okazuje się nieco mniejszy niż zapamiętaliśmy na targach – jego wymiary to 430 x 360 x 150 mm. Całość opiera się na 4 nóżkach z miękkiego tworzywa.

Stadler Form Q tył

Śmigło zostało oddzielone od otoczenia za pomocą kratki. Pokrętło sterujące umieszczono natomiast na wystającej „nodze” wentylatora.

Pokrętło Stadler Form Q

Autorem niezwykłego kształtu jest szwajcarski projektant Carlo Borer. Artysta znany jest z tworzenia niezwykłych obiektów, rzeźb i instalacji wykonany z laserowo ciętej stali.

Użytkowanie Stadler Form Q

Po podłączeniu wentylatora, możemy wybrać jedną z 3 prędkości pracy. Już nawet najniższa generuje całkiem mocny strumień powietrza. Producent deklaruje głośność urządzenia na poziomie 41-58 dB(a).  Odnieśliśmy wrażenie, że śmigła nie do końca zachowują stabilność, efektem czego jest słyszalny „turkot”. Dźwięk jest przyjemny dla ucha, jednak dość trudno się przy nim zrelaksować.

q (9)

Pomimo pochyłej konstrukcji, pracujący na podłodze wentylator generuje strumień powietrza sięgający wysokości pasa dorosłego człowieka. Niestety ze względu na rozmiary, trudno go umiejscowić na parapecie, biurku czy regale. Z drugiej strony zastosowane wzornictwo może zasługiwać na dedykowaną podstawkę.

q (10)

q (2)

Obawy może wzbudzać odporność na zabrudzenia. Metalowa konstrukcja sprawdza się w tym wypadku zaskakująco dobrze. Nieco problemów sprawia kurz zbierający się między kratkami oddzielającymi śmigło. Warto zaopatrzyć się w sprężone powietrze do czyszczenia całości. W razie potrzeby, możliwe jest również odkręcenie kratki zabezpieczającej. Proces ten jednak wymaga sporo czasu oraz odpowiedniego klucza.

Stadler Form Q czyszczenie

Stadler Form Q to ponadczasowy zakup

Wentylator Q to typ urządzenia, którego na dobrą sprawę można nie podłączać do prądu. Jego głównym i doskonale zrealizowanym wyróżnikiem jest efektowna stylistyka. Dysponując kwotą 800 zł, bez problemu znajdziemy na rynku bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Z drugiej jednak strony na palcach jednej ręki można policzyć urządzenia, które nie rujnują wystroju pomieszczeń (a przynajmniej połowa z nich to konstrukcje od Stadler Form).

Aktualizacja: 2022
Po siedmiu latach pracy w naszym biurze, Q nadal zasługuje na wysoką ocenę. Urządzenie jest odporne na uszkodzenia, jego elementy nie ulegają degradacji, a napęd zachowuje pełną sprawność. Stylistyka nie utraciła nic ze swojego uroku – nadal przyciąga wzrok i wydaje się, że można nazwać ją ponadczasową. To co się zmieniło to cena, która spadła do poziomu 700 zł. Wprawni łowcy okazji mogą znaleźć nawet bardziej atrakcyjne oferty np. klikając w ten link.