O czym mowa?

Monitor z wbudowanymi głośnikami ONKYO i funkcją Miracast, zdaje się być idealnym sprzętem dla technologicznego fanatyka. Właśnie takie cacko o przekątnej 24-cali oferuje firma AOC. Mieliśmy okazję przyjrzeć mu się nieco dokładniej.

Wygląd i budowa

Ekran został umieszczony w cienkiej, srebrnej ramce wystającej zaledwie o milimetr. Jego dokładna przekątna to 23,8 cala. Tył monitora wykonano z solidnego, czarnego tworzywa o wyraźnej matowej teksturze. Gdzieś w okolicach nóżki, obudowa robi się mocniej wypukła, podwajając zmierzoną w najcieńszym miejscu szerokość 1,5 mm.

Wysięgnik wykonano z połyskliwego plastiku, który oferuje dobrą stabilność (chociaż nie idealną).

Wyjątkowo ciekawym elementem jest podstawa. To właśnie tutaj umieszczono osłony głośników, zajmujące niemalże całą górną powierzchnię. Wystarczyło również miejsca na panel dotykowy (włącznik z diodą, dwie strzałki i dwa przyciski funkcyjne) oraz oczywiście emblemat ONKYO.

Tylna część ukrywa panel złączy, a w śród nich: wejście Jack 3,5 mm, wyjście słuchawkowe, złącze HDMI, złącze D-SUB oraz nietypowe gniazdo ładowarki. Jak łatwo zauważyć do szczęścia brakuje DVI (oraz standardowego zasilania).

Skromny zestaw zawiera zasilacz, kabel HDMI, kabel D-Sub oraz ściereczkę czyszczącą. Całość podstawy umieszczona na czterech gumowych nóżkach.

Ekran

Monitor oferuje całkiem przyzwoite parametry. Producent deklaruje kąty widzenia w zakresie 178° oraz czas reakcji matrycy na poziomie 5 ms. Drugą wartość byliśmy w stanie zweryfikować z pomocą programu Pixel Persistence Analyzer i okazała się zgodna ze specyfikacją.

Jeśli chodzi o kąty, mogliśmy wspomagać się jedynie weryfikacją „na oko”, w wyniku której nie jesteśmy w stanie wysnuć żadnych zarzutów. Równomierność podświetlenia również prezentuje się wyśmienicie. Właściwości te, to pewien standard w przypadku matryc IPS, a właśnie takowa znajduje się w testowanym monitorze.

Głośniki

Dwa 7-watowe, japońskie głośniki od ONKYO to bardzo ciekawy wyróżnik monitora. Trzeba przyznać, że to właśnie one rozbudziły nasze największe nadzieje. Trzeba przyznać – jest to prawdopodobnie najlepiej brzmiący monitor na rynku, a już na pewno najlepiej brzmiący z jakim mieliśmy styczność. Jednak nasze oczekiwania i tak były większe. Trudno spodziewać się, że dwa maleństwa zaoferują barwny dźwięk z bogatą sceną. Podobnie trudno oczekiwać dobrej ekspozycji niskich tonów. Niestety prócz tego, że dźwięk jest płaski to nie zachwyca również czystością.

Można założyć, że AOC I2473PWY zastąpi z powodzeniem większość zestawów 2.0 w cenie do 150 zł (to naprawdę świetnie). Jednocześnie nie sposób przyrównywać go do sprzętu z macierzystej oferty ONKYO. Prawdopodobnie gdyby nie emblemat bylibyśmy nieco mniej krytyczni…

Miracast

Funkcja Miracast pozwala bezprzewodowo przesyłać obraz z urządzeń mobilnych na ekran monitora. Chyba najfajniejszym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie jej w parze ze smartfonami, czyli tam gdzie oryginalny ekran jest najmniejszy. Nasze testy prowadziliśmy z użyciem smartfona wyposażonego w system Android Kit Kat. Połączenie udało się nawiązać bez najmniejszych problemów.

Miracast pozwoli nie tylko szybko obejrzeć zdjęcia czy filmiki, ale również cieszyć się grami. Wykorzystanie smartfona w roli kontrolera dla gry wyświetlanej na 24-calowym ekranie, sprawdza się naprawdę dobrze. Oczywiście podczas transmisji danych pojawiają się opóźnienia, jednak są one na akceptowalnym poziomie.

Niestety technologia ta ma również jedną wadę – komunikacja odbywa się z wykorzystaniem modułu WiFi, efektem czego podczas połączenia z monitorem nie można korzystać z domowego internetu.

Obsługa

Monitor obsługujemy z pomocą wgranego, polskojęzycznego OSD. Menu działa co prawda irytująco wolno (animacja przewijania miedzy kategoriami), jednak poruszanie się po nim jest w pełni intuicyjne.

Irytująca jest natomiast niebieska dioda aktywności. Jej światło jest zdecydowanie zbyt mocne – co w połączeniu z umiejscowieniem na środku podstawy, sprawia że trudno zapomnieć o jej istnieniu. Niestety nie wyłącza się ona również w trybie uśpienia, emitując równie silne, czerwone światło.

Podsumowanie

AOC i2473 PWY to przede wszystkim solidnie przygotowany monitor. Trudno znaleźć jakiekolwiek zarzuty w stosunku do jakości wyświetlanego obrazu. Również konstrukcja i zastosowane materiały wypadają zadowalająco. Właściwie jako jedyny minus możemy zaliczyć diodę aktywności – jest to element tak prosty, a jednocześnie często brany pod uwagę w recenzjach, że trudno zrozumieć dlaczego producenci nie przykładają do niego większej wagi. Smaczku dodają głośniki ONKYO, które co prawda nie urzekają, jednakże wciąż zasługują na miano najlepszego zestawu audio jaki można spotkać w monitora. Na pewno zaoszczędzą one kosztów osobom, które  planowały zakup prostego zestawu 2.0. Doceniamy również obecność funkcji Miracast – nie jest ona narzędziem na tyle doskonałym aby korzystać z niej na co dzień lecz może okazać się przydatna w wielu sytuacjach.

AOC i2473 PWY został nagrodzony przez redakcję wyróżnieniem:

 


Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmie:

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.