Recenzja MobileLite Wireless G2 od Kingston

O czym mowa?

MobileLite Wireless G2 to połączenie bezprzewodowego czytnika kart pamięci z routerem i Power Bankiem. Urządzenie jest dość unikatowe, dlatego też postanowiliśmy sprawdzić jego możliwości w praktyce.

kingston MobileLite Wireless G2

Wygląd i budowa

Muszę przyznać, że lubię pudełka z okienkiem, ukrytym za przypinanymi na rzep drzwiczkami. Mógłbym powiedzieć że pozwala to obejrzeć produkt przed zakupem, jednak ja po prostu cieszę się jak coś ma ten mały rzepik. Pomijając pierwszy entuzjazm, czytnik G2 został całkowicie zwyczajnie zapakowany.

kingston MobileLite Wireless G2

Wnętrze opakowania kryje zestaw składający się z czytnika, instrukcji, kabelka micro USB oraz adaptera SD/micro SD.

kingston MobileLite Wireless G2

Urządzenie ma płaską obudowę o grubości nie przekraczającej 2 cm. Na jej spodzie ulokowano miniaturowe nóżki. Większość konstrukcji wykonano z czarnego matowego, plastiku przedzielonego białą listewką  (oreo?).

kingston MobileLite Wireless G2

Frontową część zajmują trzy diody aktywności (zasilanie, internet, WiFi), włącznik, przycisk reset oraz złącze gniazda micro USB. Przycisk zasilania został nieco wgłębiony, co ma zapobiegać przypadkowemu wciśnięciu. Na lewym boku ulokowano wejścia USB i SD, natomiast z tyłu znajduje się złącze kabla sieciowego.

kingston MobileLite Wireless G2

Praca

Przed pierwszym użyciem czytnik wymaga wstępnej konfiguracji oraz pobrania dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Oprogramowanie dostępne jest w Google Play i App Store, co oznacza że z pełnej funkcjonalności będą się cieszyć właściciele sprzętu z oprogramowaniem Android i iOS. Niestety sekwencja kliknięć i przytrzymać włącznika, niezbędnych do uruchomienia pożądanego trybu nie jest intuicyjna i wymaga zajrzenia do instrukcji. Naturalnie w pierwszym kroku konfiguracji, użytkownik musi za pomocą aplikacji zdefiniować hasło dostępu do łączności WiFi z czytnikiem.

kingston MobileLite Wireless G2

Obsługa aplikacji jest wyjątkowo prosta i co istotne – odbywa się w języku polskim.

screeny Kingston G2

Zasada działania urządzenia jest prosta. MobileLite G2 tworzy sieć WiFi do której można połączyć się z poziomu aplikacji na smartfonie, bądź miejsca sieciowego na komputerze. Po podłączeniu pamięci USB lub karty SD, użytkownik otrzymuje pełen bezprzewodowy dostęp do jej zawartości.

kingston MobileLite Wireless G2

Czytnik można podłączyć również do Internetu przewodowego, zmieniając go w mobilny router udostępniający łączność z siecią poprzez WiFi. Ze względu na gabaryty siła modułu WiFi nie zachwyca. Łączność jest dostępna zazwyczaj w obrębie jednego pomieszczenia.

kingston MobileLite Wireless G2

Urządzenie posiada ponadto wbudowany akumulator litowo-jonowy 4640 mAh. Pozwala on na 13 godzin pracy, bądź wykorzystanie w roli Power Banku do podładowywania urządzeń mobilnych.

kingston MobileLite Wireless G2

Podczas miesięcznych testów, nie odnotowaliśmy żadnych problemów z działaniem którejkolwiek z funkcjonalności czytnika. Jakość materiałów oraz wykonanie urządzenia stoją na wysokim poziomie. Zastosowane plastiki są odporne na uszkodzenia, jednak po zabrudzeniu dość trudno je doczyścić – to niewielki minus, ale warto pamiętać że mamy do czynienia z urządzeniem przeznaczonym również do pracy w podróży.

 

Podsumowanie

Kingston MobileLite Wireless G2 to przede wszystkim solidne narzędzie. Urządzenie wyśmienicie spełnia swoją funkcję, jednocześnie kryjąc kilka ciekawych rozwiązań. Biorąc pod uwagę popularność kieszonkowych routerów, MobileLite G2 zdaje się być produktem niedocenionym na rynku. Kryje on przecież o wiele więcej możliwości.  Pozytywne wrażenie robi jakość wykonania sprzętu, jak również intuicyjna, polskojęzyczna aplikacja. Jedyną rzeczą wymagającą dopracowania jest sposób intuicyjnej obsługi z wykorzystaniem jednego przycisku.

Kingston MobileLite Wireless G2, został nagrodzony przez redakcję wyróżnieniem:

rozwiązanieTA Poleca


 

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.
Kilka słów więcej o recenzji czytnika znajdziecie również w naszym tygodniowym zestawieniu:

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmie:

kingston_logo