poniedziałek, 17 czerwca

O czym mowa?

Kartony, skrzynki, tekturowe kubeczki to świetne pudła rezonansowe – jakby spojrzeć na świat w ten sposób okazałby się że jesteśmy otoczeni potencjalnymi głośnikami. Właśnie takie postrzeganie otoczenia przypada do gustu producentom głośników wibracyjnych – są to urządzenia mogące wydobyć dźwięk nawet z pomocą paczki zapałek, zastępując w ten sposób  tradycyjne głośniki mobilne. SnaB Vibe to przedstawiciel tego typu produktów, postanowiliśmy sprawdzić na ile, tego typu rozwiązania są praktyczne oraz jakie są jakość i możliwości modelu dostarczonego przez 4gift.pl.

Wygląd i budowa

Do redakcji trafił Vibe w kolorze turkusowym, urządzenie zostało wyeksponowane w pudełku z przeźroczystego tworzywa, na którym tradycyjnie znalazło się miejsce na specyfikację techniczną oraz skróconą instrukcję obsługi. Po otwarciu opakowania uzyskujemy dostęp do głośnika na plastikowej wytłoczce oraz niewielkiego kartonika z akcesoriami.

We wspomnianym kartoniku znajdziemy: szczegółową instrukcję w języku polskim, dwa zapasowe „przylepce”, kabel zasilający USB, małą smyczkę oraz przedłużacz jack.

Samo Vibe ma kształt walca z zaokrąglonymi krawędziami, jego specyficzna forma połączona ze słowem „wibracyjny” wywoływała pytające spojrzenia wśród osób nieobeznanych z tematem.

Jeden z końców urządzenia można odpiąć – jest to właśnie najważniejsza część głośnika z łącznikiem samoprzylepnym która odpowiada za przenoszenie dźwięku na powierzchnię. Dodatkowo wspomniany element w stanie spoczynku montowany jest na ruchomym fragmencie Vibe który w wyniku obracania odpowiada za zwijanie bądź  rozwijanie kabla.

Fragment obudowy na którym umieszczono logo produktu to klapka pod którą znajduje się miejsce na dwie baterie AAA.

Na powierzchni obudowy znalazło się również miejsce na panel obsługi wyposażony we włącznik, diodę informującą o aktywności oraz złącze ładowania. Ponadto przewidziano również wcięcie w którym umieszczany jest kabel z końcówką mini-jack w chwili gdy nie jest podłączony do źródła dźwięku.

Całość została wykonana z matowego i  przyjemnego w dotyku tworzywa.

Specyfikacja i praca

Podstawowe dane techniczne:

  • Moc: 1W
  • Pasmo dźwięku max.: 300Hz ~10000Hz
  • Zasilanie: 3V (baterie) ~ 5V (USB)
  • Impedancja: 4 Ohm +/- 15%
  • Stosunek sygnału do szumu: 78 +/-3 dB

Aby rozpocząć użytkowanie Vibe należy skorzystać z jednego ze sposobów zasilania – mogą to być 2 baterie AAA lub kabel USB (87cm), w przypadku tego drugiego producent ostrzega że może mieć to niekorzystny wpływ na jakość dźwięku (jednak w redakcji nie zauważyliśmy nawet najmniejszej różnicy). Kolejnym krokiem będzie podpięcie głośnika do źródła dźwięku za pomocą kabla mini-jack – jako że część którą można schować w wycięciu obudowy jest stosunkowo krótka (4cm) producent zdecydował się na dołączenie przedłużki (53cm) która zdecydowanie zwiększa wygodę użytkowania.

Najistotniejszym i najciekawszym w tym przypadku elementem będzie instalacja głośnika na obiekcie który chcemy zmienić w wzmacniacz dźwięku. W tym celu odpinamy część z „przylepcem” od reszty urządzenia, a za pomocą obrotowego elementu rozwijamy kabel do satysfakcjonującej nas długości (max  42cm). Kluczowy jest jednak dobór odpowiedniej powierzchni, postanowiliśmy przetestować kilka rozwiązań.

Blat biurka: dźwięk stosunkowo czysty, dobrze słyszalne wszystkie elementy kompozycji

Szyba zamkniętego okna PCV: dźwięk niemal niesłyszalny

Miska łazienkowa: głośny (nie ustępujący 30W kolumnom), delikatnie zniekształcony dźwięk

Kartonowe pudełko 20×30 cm: efekt subwoofera, głęboki dźwięk z wyraźnym bassem, przyzwoita głośność

Następnie laboratorium zostało przeniesione w typowo majówkowe warunki.

Szklana butelka: przylepiec zupełnie nie radził sobie z powierzchnią

Przecięta puszka po napoju: dźwięk głośny, nieprzyjemny i niewyraźny

Paczka zapałek: dźwięk wyraźny, zdecydowanie zbyt cichy

Wkopana w ziemię ława z bali: dźwięk niemal niesłyszany

Plastikowe opakowanie po karkówce: głośny, wyraźny dźwięk, delikatnie zniekształcony

Wnioski są proste, głośnik najlepiej sprawdza się w użyciu ze stosunkowo ciężkimi przedmiotami, szczególnie takimi których budowa powoduje powstanie pudła rezonansowego (pudełka, miski, wiaderka, skrzynki), zdecydowanie gorzej radzi sobie z lekkimi obiektami w przypadku których drgania powodują obijanie się o inne powierzchnie co owocuje nieprzyjemnymi zniekształceniami dźwięków. Największym problemem dla głośników wibracyjnych będą materiały o grubym przekroju oraz te przytwierdzone na stałe do podłoża – uniemożliwia to efektywne przenoszenie drgań.

W ciągu tygodniowego okresu testowego Vibe nie wymagało wymiany baterii, nie odnotowaliśmy również żadnych większych usterek natury technicznej czy związanych z wygodą użytkowania. Niewielkich problemów potrafił nastręczyć kabel głośnika – ten nie zawsze rozwijał się w odpowiedni sposób, potrafił się zablokować, wymagając tym samym rozwiązań siłowych.

Materiał z którego wykonano produkt zasługuje na pochwałę, matowe tworzywo nie rysuje się oraz nie brudzi zapewniając przy tym pewny uchwyt. Mimo wysokiej odporności na uszkodzenia producent powinien pokusić się o zaproponowanie nabywcom etui – odpinana część jest przytwierdzona do reszty stosunkowo delikatnie, w tej sytuacji nie trudno o zerwanie kabla bądź zabrudzenie powierzchni przylepnej podczas transportu np. w plecaku.

Łączniki samoprzylepne doskonale spełniają swoją rolę, pozwalają na użycie głośnika na niemal dowolnej powierzchni, jednocześnie nie zostawiają żadnych śladów. Na minus podatność na zabrudzenia – w połączeniu z słabym zabezpieczeniem przed otwarciem Vibe łatwo o zdecydowane zmniejszenie ich skuteczności. Producent przewidział tego typu problem dodając do zestawu dwa zapasowe przylepce, jednak w przypadku regularnego użytkowania ta ilość może okazać się niewystarczająca (wtedy użytkownik jest skazany na poszukiwanie domowych rozwiązań takich jak taśma dwustronna) .

 Podsumowanie

Głośnik wibracyjny okazuje się być ciekawym zastępstwem dla tradycyjnych urządzeń mobilnych. Jeśli w zasięgu ręki znajdą się odpowiednie przedmioty jakość dźwięku, a przede wszystkim jego głębia mogą przemawiać na korzyść takiego rozwiązania. Kolejnym atutem może okazać się element zaskoczenia wśród współsłuchaczy – jest to wciąż rozwiązanie tak mało popularne że wzbudza zainteresowanie wszędzie tam gdzie zostanie użyte. Ceny tego typu produktów kształtują się na podobnym pułapie co średniej jakości klasycznych głośników przenośnych.

Testowany przez nas Vibe SnaB to ciekawy przedstawiciel swojego gatunku – wyróżnia go przede wszystkim kształt oraz dwuczęściowa budowa. Na pochwałę zasługują: wysoka jakość zastosowanych materiałów, niezawodność, wygoda użytkowania oraz jakość oferowanego dźwięku. Ciekawie zostały również rozwiązane kwestie zarządzania okablowaniem (chowany w obudowie kabel mini-jack, oraz mimo delikatnego niedopracowania – rozwijany kabel głośnika). Największym zarzutem jaki można przedstawić głośnikowi to słabe zabezpieczenie przed otwarciem – wystarczyło pokusić się o etui lub np gwint na obu częściach obudowy aby stworzyć produkt absolutnie dopracowany.

W ogólnym rozrachunku Vibe wypada bardzo dobrze i jest godny polecenia, dlatego też zdecydowaliśmy się na przyznanie mu nagrody w aż 2 kategoriach:

 

 

 

 

 

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about

 

 

 

 

Za dostarczenie urządzenia do testów dziękujemy sklepowi 4gift.pl (naturalnie można w nim nabyć Vibe)

 

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.