Eksperyment Pawłowa dowiódł występowanie u psów odruchu bezwarunkowego, którym dowodem był ślinotok na impuls świetlny poprzedzający wydanie pokarmu. Bazując poniekąd na tym eksperymencie powstał Pavlok, urządzenie, którego celem jest odzwyczajenie użytkownika od złych nawyków poprzez rażenie go prądem… brzmi makabrycznie?

Czasami trudno zmienić złe nawyki, takie jak długie przesiadywanie przed monitorem, granie na konsoli, uczęszczanie do barów typu fast food czy śledzenie non stop aktywności na Facebooku. Moduł opaski Pavlok śledzić ma aktywność użytkownika i poprzez dość doraźne ostrzeżenia nakłaniać go do poważnego przemyślenia swojego zachowania.

Pavlok

Oczywiście oprócz złych nawyków Pavlok ma również motywować. Dzięki temu jeśli użytkownik zdefiniuje sobie cel, jakim może być przykładowo poranny trening, to urządzenie dosłownie kopnie go do rozpoczęcia wysiłku. Jeśli nie rzuci on opaski w kąt pokoju, to prąd o wartości 340V nie pozwoli mu na ponowne zmrużenie oka.

Pavlok

Oczywiście rażenie prądem nie jest jedyną formą kary, która ma solidnie motywować. Można wybrać różne inne sposoby takie jak wibracje, kary pieniężne czy umieszczanie zawstydzających informacji na portalach społecznościowych typu Facebook. Tak samo można dawkować swoje kary, od wibracji przypominających o nieprawidłowości, w razie braku poprawy rozwijane o solidne porażenie prądem. Każdy może samodzielnie wybrać najsilniej motywujące doznanie.

Pavlok

Pavlok

Zarządzenie opaską odbywa się poprzez dedykowaną aplikacęe na system Android oraz iOS, z którą Pavlok łączy się przy pomocy Bluetooth. Dzięki wykorzystaniu modułu GPS możliwe jest określenie położenie użytkownika oraz odczytanie informacji o lokalizacji (siłowni czy fast foodzie).

Pavlok

Całość zasila wbudowany akumulator, pozwalający na wyzwolenie około 2 tysięcy „kopnięć” prądem, co jak oceniają twórcy wystarczy na 4 dniowy cykl pracy dla przeciętnego użytkownika.

Pavlok

Pavlok można nabyć w przedsprzedaży za pośrednictwem portalu Indiegogo.com. Najmniejsza suma jaką należy wesprzeć kampanię aby dostać urządzenie to 99 dolarów (wyprzedane), kolejne progi to 129 dolarów i 175 dolarów. Wysyłki planowane są na kwiecień-czerwiec 2015 roku.

Pavlok

Pavlok

Pavlok

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *