Niezwykły świat Mike’a z Geekdom

Mike przedstawia się jako totalny geek. Swoją pasję do nowych technologii, majsterkowania i programowania demonstruje na blogu Geekdom. Mimo stosunkowo niewielu wpisów, jest to strona, którą trudno pominąć. Niezwykłe hobby sprawiło, że projekty Mike’a prezentowane były na największych, międzynarodowych portalach tematycznych.

Lego_computer

Jednymi z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów są komputery budowane z klocków LEGO.  Pierwszy komputer zbudował sam dla siebie. Mike uznał, że klocki mają niezwykłą przewagę nad klasycznymi obudowami. Samodzielnie zbudowany komputer można spersonalizować i przebudowywać wedle potrzeb. Mimo większych kosztów początkowych, taka konstrukcja może okazać się oszczędna. Kiedy zdecydujemy się na wymianę bądź dokupienie podzespołów nie ma potrzeby zmiany obudowy – wystarczy ją rozbudować. Rozwiązanie tak spodobało się czytelnikom, że ostatecznie jego autor zdecydował się na wprowadzenie go do sprzedaży w nieco zmienionej formie. Tak powstał Mini Lego, czyli miniaturowy komputer zbudowany z klocków.

Lego-Computer-Cases-1024x400

Podstawowa konstrukcja otrzymała efektowne podświetlenie LED, ukrytą kieszeń na nagrywarkę oraz 2  gniazda USB na frontowym panelu. Zestaw dołączanych klocków pozwala na przebudowę górnej części obudowy wedle własnego gustu.

Lego-Computer-Brick-Case_2

Komputery dostępne są w 3 wersjach – opartych o procesory Intela z rodziny i3, i5 i i7. Istnieje również możliwość skomponowania własnego zestawu. Wszystkie komputery wykorzystują wydajne wentylatory Noctua. Co istotne zastosowane podzespoły sprawiają że sprzęt bez problemu dorównuje fabrycznym mini-komputerom takim jak chociażby ZBOX. Zastosowanie tradycyjnej płyty głównej Intela, sprawia że użytkownik otrzymuje dostęp do standardowego zestawu złączy oraz może cieszyć się pełną kompatybilnością zestawu.

Rear-System-LC-Page

Najmniej wydajne komputerki Lego wyceniono na 999 dolarów. Topowa konstrukcja to koszt 1199 dolarów.

Komputery cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem, że Mike zdecydował się na budowę 40% tańszego i 75% mniejszego Micro Lego. Ostatecznie wybór platformy padł na system NUC ze zintegrowanymi procesorami Intela. Dzięki temu komputerki są mniejsze od zestawów na płytach microATX, jednocześnie oferując tradycyjne możliwości konfigurowania i pełen zestaw złączy.

Micro-Lego-Computer-Test-System-1024x680

Mimo, że płyta główna przeznaczona jest do pasywnych zestawów chłodzenia, również tutaj Mike zastosował wentylatory Noctua. Pomimo małych rozmiarów i niewielkich nakładów komputer miał być również w pełni funkcjonalny. Nabywcy ponownie mają do wyboru platformy na procesorach i3, i5 oraz i7. Tym razem ceny zaczynają się od 599 dolarów a kończą na 879 dolarach.

Micro-Lego-Computer-System-Rear2-1024x680

Najciekawszym elementem wersji Micro są modularne dodatki – również z lego. Dostępny jest dodatkowy dysk oraz zewnętrzny czytnik pamięci. Wszystkie części można połączyć ze sobą tworząc jeden, większy komputer.

Micro-Lego-Computer-System-Bricks-1024x680

Kolejnym niezwykłym i całkowicie niekomercyjnym projektem był zielony komputer. Chcieliście kiedyś coś delikatnie podgrzać i okazywało się, że komputer lepiej nadaje się od kaloryfera? My ten trik wykorzystujemy przy wyrastaniu ciasta na słynną, redakcyjną pizze. Widać genialne umysły myślą podobnie, ponieważ Mike również dostrzegł potencjał ciepła komputera – z tą różnicą że w hodowli roślin. Potrzebował czegoś co utrzyma stabilną w miarę wysoką temperaturę. Co grzeje tak samo niezależnie od pory roku? Komputer biurowy! Stworzył więc Biocomputer. Po nacięciu obudowy w jej górnej części, wsunął do niej akrylowe tuby. Na samym szczycie umieścił również akrylową donicę i całość wypełnił podkładem do wzrostu roślin. Wybór padł na wheatgrass czyli młode trawy pszennicze stosowane w stanach do różnego rodzaju zdrowotnych mikstur. Testy wypadły ponoć nadzwyczaj obiecująco, a całość dzielnie pracuje i jest w codziennym użytku.

biocomputer

Jednym z naszych ulubionych projektów jest natomiast komputer w tunelu aerodynamicznym. Wszystko zaczęło się od zwykłej chęci niesienie pomocy bliźnim. World Community Grid to system zbliżony do bitcoin. Zasadnicza różnica polega na tym, że komputery podłączonych do sieci użytkowników wykorzystywane są bezpłatnie do zaawansowanych badań medycznych w poszukiwaniu leku na najdotkliwsze choroby takie jak rak czy AIDS. Mike już wcześniej posiadał zestaw komputerów pracujących w sieci World Community Grid. Zdecydował się jednak zebrać środki od znajomych oraz społeczności indiegogo i przygotować jedną wyjątkowo wydajną jednostkę.

komputer_w_tunelu_aerodynamicznym

Duża moc obliczeniowa to duże ilości ciepła. Zgodnie z instynktem geeka, zamiast zainwestować w chłodzenie cieczą, Mike postanowił zbudować tunel aerodynamiczny, w którym umieścił wybrane przez siebie podzespoły ( Ivy Bridge 3770K, 2x Radeon 7970, Corsair Vengence 8GB 2133Mhz, Mushkin Callisto 40GB, Rosewill Fortress 650W Platinum, Gigabyte Sniper M3, Phanteks 140mm – biorąc poprawkę na fakt, że to projekt z 2012 roku). Tunel został wykonany samodzielnie z udziałem mocnych wentylatorów, płyt MDF oraz akrylu. Procesory podkręcone do 4.5 Ghz pracują stabilnie z temperaturą 65 stopni Celsiusza.

komputer_w_tunelu_aerodynamicznym_2

Tutaj właściwie kończą się najciekawsze projektu Mike’a. Nie oznacza to jednak, że pozostałe publikacje z Geekdom nie są warte przedstawienia.

Do ciekawych można z pewnością zaliczyć robota wykonanego ze złomu elektronicznego.

Robot_z_czesci_komputerowych

Na sam koniec coś zupełnie nie elektronicznego. Wykonany domowymi metodami miecz Zack’a z Final Fantasy 🙂

Zack Sword

Z pewnością będziemy regularnie zaglądać na Geekdom i dostarczać wam świeże informacje o projektach 🙂

 

źródło: totalgeekdom.com

Posted in Archiwalne, Artykuły and tagged , , , , , , , .