Zbliżamy się do końca pierwszego kwartału 2024 roku, za nami również pierwsza niedziela handlowa przypadająca na 28 stycznia. Planujesz większe zakupy w weekend? Sprawdź, czy sklepy budowlane i meblowe będą otwarte w najbliższą niedzielę, 17 marca.

Niedziela handlowa, kiedy przypada? Sklepy budowlane i meblowe

Jasnym jest, że wiele rzeczy w domu psuje się w najmniej odpowiednim momencie. Nagła potrzeba wyruszenia do wielkopowierzchniowych sklepów jest znana zwłaszcza tym, którzy aktualnie są w trakcie remontu. Niestety obowiązujące przepisy mogą stanowić wówczas nie lada problem.

Jeśli zamierzasz więc dokonać większych zakupów w najbliższą niedzielę przypadającą na 17 marca, pracownicy sklepów również planują odpoczynek. Tym samym, sklepy budowlane i meblowe zostaną zamknięte. Są jednak wyjątki od reguły, a mowa tu o franczyzach. Wówczas, za ladą może stanąć właściciel wraz z członkami rodziny. Wśród takowych punktów znajduje się m.in. kilka sklepów Bricomarche, jednak godziny otwarcia mogą być ustalane indywidualnie. Nadmienię, że regulują to obowiązuje przepisy, a konkretniej Dz.U. 2021 poz. 936. Na zakupowe szaleństwo przyjdzie nam zaczekać stosunkowo niedługo, ponieważ najbliższa niedziela handlowa przypada już na 24 marca. Cały harmonogram znajdziesz w publikacji: Niedziela handlowa 2024 – kiedy na zakupy?

IKEA, niedziela handlowa, sklepy budowlane

17 marca 2024, a zakupy spożywcze

W większości przypadków, wybór nowych mebli lub sprzętów można odłożyć na poniedziałek. Sklepy budowlane to jednak nie jedyne, co niepokoi weekendowych klientów. Niestety mam złą wiadomość dla wszystkich osób, które planują uzupełnić lodówkę w najbliższą niedzielę. Tak, jak i sklepy budowlane, oraz meblowe, tak i markety oferujące produkty FMCG będą 17 marca nieczynne. Choć wiele z nich starało się wykorzystać luki prawne, finalnie większość nie zdecydowała się na ten krok. Kluby czytelnika, płatności możliwe bez obecności usługi, sposób ”na ochroniarza” – przykładów można mnożyć.

Odstępstwem od obostrzeń w zakresie powyższego pozostają niezmiennie sklepy, w których za ladą stanie wspomniany właściciel. Na to pozwolić mogą sobie m.in. franczyzobiorcy, jak m.in. Żabka. Z mojej obserwacji wynika, że większość punktów korzysta z takowej możliwości (godziny otwarcia bywają nieznacznie skrócone). Uratować zapominalskich mogą również stacje benzynowe, choć ceny podstawowych produktów mogą skutecznie zniechęcać do zakupów w takowych miejscach.

Sklepy budowlane pozostaną nieczynne, ale…

Etaty i odgórnie ustalone zmiany odchodzą w zapomnienie, pracujemy w nieco innym systemie pracy niż kilkanaście lat temu. Część z nas wykonuje obowiązki z domu, inni zaś poświęcają znaczną część czasu na dojazdy. Zważając na te różnice, ciężko dostosować działalność biznesów pod indywidualne potrzeby.

Jeśli nie masz czasu, aby w tygodniu wybrać się do galerii lub wielkopowierzchniowych sklepów, alternatywą są zakupy internetowe. Niedziela handlowa, niehandlowa, święta – bez różnicy. Zważając na zasobność oferty Lidla, ale także popularnych sklepów pokroju IKEA, Leroy Merlin, OBI czy Castoramy, jest w czym wybierać. Warto jednak pamiętać, że sobota i niedziela to dni, podczas których kurierzy nie świadczą swoich standardowych usług. Tym samym, realizacja zamówienia ruszy dopiero w poniedziałek. Niemniej, zakres dostaw i logistyka firm pozwala na stosunkowo szybką realizację. W wielu sklepach, za dodatkową opłatą, możemy otrzymać wymarzony produkt nawet tego samego dnia roboczego – paczkomat, kurier, odbiór osobisty, możliwości nie brakuje.

Nie ma co ukrywać, że e-commerce to również znacznie lepsza okazja do oszczędności. Szybkie porównanie cen, dostępność i wybór spośród wielu wariantów. Jeśli chcesz upolować sprzęt AGD z dużym rabatem, może zainteresować Cię nadchodząca promocja : Monsieur Cuisine Smart – kiedy promocja w 2024 roku?

Lidl, sklep internetowy, 6 stycznia
Fot. Angelika Kubicka

Niedziela to nie jedyny dzień, kiedy nie zrobimy zakupów

Tuż po wprowadzeniu niedziel niehandlowych, wielu osobom udało się zaznajomić z pewnymi przepisami prawnymi, które wcześniej stanowiły niemalże tajemnice poliszynela. Niemniej, poza weekendowymi zakupami, kalendarz dni wolnych w dalszym ciągu pozostawia wiele wątpliwości. Zwłaszcza, że jest to dość kontrowersyjny temat, wobec którego trudno znaleźć kompromis.

W zgodzie z obowiązującymi przepisami, kilkanaście dat jest objętych ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Innymi słowy, większość miejsc dot. handlu musi pozostać zamknięta, a pracownicy nie mogą zostać zmuszeni do pojawienia się w miejscu pracy.

Może zainteresować Cię również: Aplikacja Lidl Plus, dlaczego warto z niej korzystać?