czwartek, 20 czerwca

Odkąd pojawiły się na rynku gniazdka smart, początkowo traktowałam je jako zbędne gadżety, nie widząc w nich praktycznego zastosowania. Wydawało mi się, że tradycyjne gniazdka w zupełności wystarczą do obsługi moich urządzeń elektrycznych. Jednak, jak to często bywa, czas pokazał mi, jak bardzo się myliłam.

Po pewnym czasie odkryłam liczne możliwości wykorzystania tych małych inteligentnych urządzeń, które zmieniły moje podejście do nich. Dziś posiadam już trzy sztuki i rozważam zakup kolejnego. W tym artykule chciałabym podzielić się z Wami moimi pomysłami na wykorzystanie gniazdek smart, które odkryłam w miarę ich używania.

Zredukuj wydatki na prąd przy urządzeniach w stanie spoczynku

Lubie czasami drążyć temat do końca. Gdy w redakcji robiliśmy pomiary poboru prądu przy teście oczyszczacza dyson, zastanowiłam się ile prądu pobierają u mnie urządzenia w stanie spoczynku. Nie znalazłam żadnych niesamowitych pijawek energetycznych, ale zdziwiło mnie, że nawet zmywarka zasysała trochę prądu.

Jeżeli kapie wam kran, to staracie się go naprawić? Osobiście nie lubię niepotrzebnie przepłacać, czy za cieknącą wodę, czy za bezsensowny pobór prądu w nieużytkowanych urządzeniach. Więc jedno z domowych gniazdek smart podpięłam jako stoper do listwy zasilającej w salonie. Jest tam wpięty telewizor, soundbar, konsola i oczyszczacz powietrza. Łącznie było to największe źródło przecieku prądu u mnie w domu. Wyłączam więc to gniazdko smart gdy nie siedzę w salonie, albo kiedy wyjeżdżam na weekend.

Może macie więcej takich miejsc? Mnie nasuwa się jeszcze pralka i suszarka, a niemożliwe jest, abym za każdym razem odłączała je od gniazdka.

Zdalne odłączenie konsoli lub komputera poprzez gniazdka smart… mój ojciec by to pokochał

Oczywiście większość sprzętów ma kontrolę rodzicielską, w ramach której można „wyklikać” jakieś bariery czasowe. Jednak dobrze pamiętam, że jako dzieciak umiałam przechytrzyć większość z nich i dopiero zabranie kabla od zasilania lub internetu powstrzymywało mnie skutecznie.

Gniazdko smart daje rodzicom tę wygodę, że możecie sami sprawdzić czy wasze pociechy od razu po szkole włączyły telewizor, konsolę czy komputer (pojawi wam się w telefonie informacja o poborze prądu). Następnie jednym kliknięciem możecie ukrócić nadmiarowe rozrywki. Trzeba oczywiście pamiętać, że takie nagłe wyłączenie sprzętu może doprowadzić do uszkodzenia sprzętów. Skupiłabym się więc tutaj na atucie podglądu i możliwości wykonania telefonu z naganą.

Gniazdko HAMA 176575 WiFi
Cena: 62,99 złotych Przejdź do sklepu

Dłuższe życie wymiennych akumulatorów dzięki gniazdkom smart

Możliwość wymiany baterii w urządzeniach akumulatorowych jest moim zdaniem jedynym słusznym rozwiązaniem. Niezależnie od tego czy mówimy o bezprzewodowym odkurzaczu, czy o wiertarce, często zdarza się tak, że gdzieś po drodze zostawiliśmy rozładowane baterie. Jednak ciągłe ładowanie akumulatorów nie jest zdrowe ani dla naszej kieszeni, a w przypadku niektórych ogniw, również dla ich żywotności.

Niewielki pokój roboczy, jaki mam w domu, jest składzikiem dla wszelkiego rodzaju sprzętów warsztatowych, ogrodniczych oraz domowych. Dlatego mam aż 3 różne ładowarki, bo każdy producent ma przecież swoją technologię. Aby nie zalegały mi na blacie, zrobiłam specjalną półkę z zasilaniem i podpinałam do nich inteligentne gniazda. Dzięki temu akumulatory podładowuję tuż po ich rozładowaniu i ewentualnie kilka godzin przed ponownym użyciem.

Wyjazd na wakacje, a może wyjście na sylwestra?

Jest to kwestia, która niepokoi każdego z moich bliskich, zwłaszcza że przypadki włamań podczas dłuższej nieobecności w domu są często słyszanymi historiami. Gdy byłam mała, w domu mieliśmy specjalne przejściowe gniazdko, na którym zaprogramowane były godziny pracy dla lampy. Taka konstrukcja miała sprawić wrażenie, że domownicy są obecni. Jest to jednak rozwiązanie, które przyda się tylko w jednym scenariuszu.

Inteligentne gniazda, które na co dzień możemy wykorzystywać do innych celów, w czasie wyjścia czy wyjazdu na wakacje, mogą urządzić nam w domu prawdziwą dyskotekę. Oprócz kilku lamp można podłączyć radio czy telewizor, a cały cykl działania zaprogramować w telefonie. W razie potrzeby możemy też również wywołać, jakąś przypadkową akcję, która odstraszy niepowołane osoby.

Zmodernizuj swoje urządzenia na smart

Poranne wstawanie bywa trudne, ale inteligentne gniazdo może je trochę ułatwić. Z pewnością nie wszystkie urządzenia w twoim domu są na tyle smart, aby móc zaprogramować ich czas pracy. Podłącz więc do gniazda smart swoją lampkę nocną i radio, aby zapewnić sobie wesoły i motywujący początek dnia.

Osobiście znalazłam jeszcze inne zastosowanie. W domowej łazience stworzyłam harmonogram pracy dla małej farelki, aby przed poranną kąpielą dogrzać trochę powietrze. Podobnie możesz zaprogramować np. czajnik, jeśli posiada mechaniczny przełącznik

Gniazdko HAMA 176575 WiFi
Cena: 69,99 złotych Przejdź do sklepu

Zabezpieczenie garażu – gniazdka smart jako ochroniarz

Chroń swój dom i rzeczy przed potencjalną kradzieżą, wykorzystując inteligentną wtyczkę do blokady otwierania drzwi garażowych. Nie zastąpi ona przycisku, pilota ani panelu sterowania, ale skutecznie zwiększy bezpieczeństwo. Włamania do samochodów są powszechne, a pozostawienie pilota do bramy garażowej w samochodzie tylko zwiększa ryzyko nieautoryzowanego dostępu do domu.

Podłączając sterownik bramy garażowej do inteligentnego gniazdka, możesz łatwo odciąć zasilanie, gdy jesteśmy poza domem lub kładąc się spać. Zapobiegnie to otwieraniu drzwi przez osoby, które mogły zdobyć pilota do bramy garażowej.

Jeżeli myślisz o innych rozwiązaniach smart, warto zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym zamków smart do drzwi.

Gniazdo TP-LINK TAPO P110 Wi-Fi
Cena: 54 złotych Przejdź do sklepu

Szoł dla dzieci

Przygotuj się na zadziwienie swoich młodych widzów magią inteligentnych urządzeń! Wystarczy odpowiednia aplikacja do wtyczki, aby móc nią sterować za pomocą jednego kliknięcia lub komendy głosowej. Zacznij od odliczania od trzech lub wypowiadania magicznego słowa „abrakadabra” przed uderzeniem w przycisk. Podłączone urządzenia w dowolnej liczbie będą się włączać i wyłączać, pozostawiając publiczność w zachwycie.

Prawdziwa magia pojawia się, gdy pozwolisz dzieciom zostać magikami. Naucz je skomplikowanego zaklęcia lub gestu różdżką, a sam niepostrzeżenie włączaj lub wyłączaj gniazdka za pomocą swojego smartfona.

Gniazdko smart jako zdalny reset rutera, uwielbiam to

Jeśli masz problemy z dostępem do rutera, szybkim rozwiązaniem może być ponowne uruchomienie go. Jeśli urządzenie znajduje się w niewygodnym miejscu, takim jak szczyt regału lub wnętrze szafki, możesz użyć inteligentnego gniazda do odcięcia zasilania rutera na 30 sekund, a następnie włączenia go z powrotem.

Zanim pójdziesz o krok za daleko. Pamiętaj, że wyłączanie routera z prądu, nie jest dobrym pomysłem na ograniczanie współmieszkańcom dostępu do sieci. Częste włączanie i wyłączanie jest szkodliwe dla sprzętu. W roli „ogranicznika” sieci, zdecydowanie lepiej sprawdzi się oprogramowanie routera pozwalające na planowanie harmonogramów.

Gniazdko XIAOMI Mi Smart Plug ZNCZ05CM Wi-Fi
Cena: 70,89 złotych Przejdź do sklepu

Oszczędność prądu, a co za tym idzie pieniędzy

Inteligentne gniazdka, mogą przyczynić się do oszczędności energii, umożliwiając zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi i monitorowanie ich zużycia energii. Oto kilka sposobów, w jakie inteligentne gniazdka mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze:

  1. Harmonogram: Dzięki inteligentnym gniazdkom możesz zaplanować włączanie i wyłączanie swoich urządzeń w sposób automatyczny. Oznacza to, że możesz ustawić światła, klimatyzator lub ekspres do kawy tak, aby wyłączały się, gdy nie są potrzebne, co zmniejsza straty energii i oszczędza pieniądze.
  2. Monitorowanie energii: Niektóre inteligentne gniazdka są wyposażone w funkcje monitorowania energii w czasie rzeczywistym, dając wgląd w to, które urządzenia zużywają najwięcej prądu i pomagając w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zmniejszenia zużycia energii.
  3. Zarządzanie energią: Niektóre inteligentne gniazdka mają funkcję zarządzania energią, pozwalającą zmniejszyć zużycie energii w trybie czuwania przez urządzenia. To udogodnienie może skutkować znacznymi oszczędnościami w dłuższej perspektywie.
  4. Zdalne sterowanie: Dzięki aplikacji na smartfony lub asystentowi głosowemu możesz sterować urządzeniami z dowolnego miejsca, zmniejszając ryzyko, że pozostawisz w domu włączony sprzęt i nie będziesz mógł nic już z tym zrobić.

Smart plug TP-LINK Tapo P100 (2 pak)
Cena: 104,99 złotych Przejdź do sklepu

Szukasz sposobów na oszczędności? Ogrzewanie będzie pewnie numerem jeden na liście wydatków. Zebraliśmy kilka pomysłów, aby zredukować rachunki.

Z pewnością masz w domu również odkurzacz, zebraliśmy ciekawe pomysły od użytkowników na ich nietypowe zastosowania: 5 sposobów wykorzystania odkurzacza – wpadłeś na nie?

W materiale znajdują się hiperłącza reklamowe do sklepów naszych partnerów. Jeśli zechcesz skorzystać z linków i dokonasz zakupu, otrzymamy prowizję. Ale nie bój się, nie wpływa to na wartość merytoryczną treści – to jedynie niewielki bonus, dzięki któremu możemy przygotowywać więcej treści.

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.