Jednym ze stoisk, które miałem przyjemność odwiedzić podczas IFA 2022, było to przygotowane przez markę Siemens. Inteligentna kuchnia w niemieckim wykonaniu to rozwiązania, których po prostu chcę w swoim domu.

Zacznijmy więc może od piekarników. Seria iQ700 to produkty do zabudowy, wykorzystujące rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Aby przygotować idealny posiłek, wystarczy wskazać typ pieczonej potrawy oraz stopień jej przyrumienienia. Jak zapewnia producent, zastosowane w urządzeniu algorytmy samodzielnie dostosują czas pieczenia, bez konieczności stosowania dodatkowych czujników. Po osiągnięciu optymalnych efektów piekarnik wyłączy się automatycznie, jednocześnie dostarczając powiadomienie na urządzenie mobilne użytkownika. Ponadto piekarniki z tej serii mogą być wyposażone w system pieczenia parowego i mikrofalowego. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia iQ700 może pozwolić na gotowanie parowe w temperaturze nawet 120 °C, a więc znacznie efektywniej niż konwencjonalne rozwiązania. Co więcej, urządzenie umożliwi połączenie trybu parowego z niższymi temperaturami pracy np. 30 °C. Tak skonfigurowany piekarnik to idealne miejsce do wyrastania ciasta czy robienia jogurtów. Nietypowo prezentuje się również wspomniana funkcja mikrofali, producent zapewnia, że urządzenie oferuje płynną regulację mocy grzewczej, podczas gdy konwencjonalne mikrofalówki pracują w systemie zero-jedynkowym. Od strony interfejsu urządzenia z serii iQ700 mogą pochwalić się dużym, dotykowym wyświetlaczem TFT. Do dyspozycji użytkownika oddano również aplikację Home Connect, a całość systemu jest kompatybilna z popularnymi asystentami głosowymi.

Opcjonalnie piekarnik można połączyć z wbudowywaną pod urządzeniem szufladą grzewczą i szufladą pakowania próżniowego. Nowy system podgrzewania nie działa punktowo. Dzięki temu szuflada sprawdzi się zarówno do ogrzewania naczyń, jak i utrzymywania temperatury przygotowanych posiłków.

Lodówka otwierająca się na zawołanie

Seria urządzeń iQ700 obejmuje również lodówki. Najważniejszym wyróżnikiem modeli należących do tej linii jest funkcja openAssist (dostępna w modelu KI81FHOD0) umożliwiająca otwieranie lodówki, nawet bez konieczności jej dotykania. Rozwiązanie korzysta z dobrodziejstw oferowanych przez asystentów głosowych. Wystarczy podać odpowiednią komendę, aby drzwi lodówki otworzyły się samoczynnie. Udogodnienie to może być niezwykle praktyczne np. podczas odkładania do lodówki większych przedmiotów lub kiedy nasze ręce są pokryte resztkami przygotowywanych potraw. Obsługa głosowa wraz z nowym mechanizmem otwierania ręcznego, sprawiają, że fronty lodówek iQ700 mogą być całkowicie pozbawione uchwytów, zapewniając tym samym nowe możliwości aranżacji kuchni.

Zgodnie z panującym na rynku trendem, również w lodówkach Siemens nie zabraknie przestrzeni do przechowywania wyjątkowo delikatnych składników. Tym, co jednak wyróżnia produkty Siemensa, są konfiguracje uwzględniające obecność aż 3 szuflad utrzymujących temperaturę bliską 0 °C wraz z utrzymaniem wysokiego poziomu wilgotności. Listę udogodnień uzupełnia specjalnie zaprojektowane oświetlenie, które w połączeniu z większą ilością przeziernych elementów ma ułatwić odnajdywanie przechowywanych produktów.

Wymagający użytkownicy docenią również modele pozwalające na swobodną regulację półek, czy chłodziarki z wbudowaną szufladą chłodzącą na wina.

Twój poranek w domowej kawiarni

Idealnym uzupełnieniem kuchni wyposażonej w urządzenia iQ700 będzie ekspres do kawy z flagowej serii EQ900. Mowa o maszynie, która wyrasta ponad zadania polegające na zaparzeniu dobrej kawy. Jest to narzędzie pozwalające przeprowadzać zaawansowane eksperymenty baristyczne. Lista opcjonalnych ustawień przygotowywanych naparów obejmuje: dostosowywanie ilości wody i kawy, zmianę intensywności mielenia oraz zawartości mleka, a nawet regulację temperatury parzenia. Eksperymenty warto zacząć od wykorzystania technologi beanldent – pozwalającej na zapoznanie się z presetami dedykowanymi do poszczególnych gatunków kawy.

Nowy flagowy ekspres, docenią również osoby ceniące automatyzację ponad personalizację. Jednym z ciekawszych rozwiązań stosowanych w EQ900 jest system utrzymujący moc kawy niezależnie od wybranej objętości naparu. Oznacza to, że mocna kawa parzona w filiżance będzie smakowała dokładnie tak samo, jak ta zaparzona w największym możliwym naczyniu. Ekspres Siemensa dysponuje trybem comfortMode, skoncentrowanym na dostarczaniu idealnie zaparzonej kawy przy możliwie najmniejszej ilości ustawień.

Od strony technicznej nowe ekspresy Siemensa otrzymały imponujące wyświetlacze dotykowe o przekątnej aż 6,8 cala. Podobnie jak w wymienionych wcześniej urządzeniach, również tym wypadku możliwe jest sterowanie pracą za pośrednictwem asystenta głosowego.

Nasza opinia

Tegoroczna reprezentacja Siemensa na targach IFA jest niezwykle klarowna. Producent dostarczył nam dość jasny przekaz w postaci nowości produktowych, które będą wyznaczały trendy rozwoju wszystkich linii produktowych przez kolejne lata. Proponowane innowacje wydają się być oparte o dobre zrozumienie rynku i priorytetów wymagających klientów. To ekscytujące móc sobie wyobrazić kuchnię wyposażoną w 3 przytoczone przez nas urządzenia, a to zaledwie wycinek oferty zaprezentowanej na targach. Mówimy bowiem tutaj o niemal bezobsługowym przygotowywaniu posiłków, z zachowaniem wysokiego poziomu efektów końcowych. Jeśli dodamy do tego okapy, które same wiedzą kiedy się włączyć, zmywarki z ustawieniami dostosowanymi do typu naczyń, czy urządzenia piorące i suszące samodzielnie definiujące tryby pracy do potrzeb – otrzymamy inteligentne wnętrze, znacząco wyprzedzające swoimi możliwościami to, co zwykliśmy określać mianem smart-home.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.