Zależy Ci na tym, aby twoja paczka dotarła przed długim weekendem? Planując większe zakupy i niezbędne produkty na urlop lub grilla, przesyłka na czas to priorytet. Aby uniknąć rozczarowań, sprawdź jak pracują kurierzy.

Zbliżamy się do najpopularniejszego weekendu w roku, a mowa o Majówce. Niewiele osób zastanawia się, jak duże znaczenie powinny mieć dla nas dni takie jak 1 maja (dzień pracy) i 3 maja (rocznica uchwalenia konstytucji). W tym roku dni przypadają na środę i piątek. O ile mamy szansę wziąć urlop w czwartek, a sobota jest dla nas dniem wolnym od pracy – długi urlop jak marzenie!

Niestety sytuacja dla osób chcących dokonać zakupów nieco się komplikuje. Zarówno 01.05, jak i 03.05 to dni wolne od pracy – mówi o tym art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. Tym samym, żadna z firm kurierskich nie będzie świadczyć swoich usług. Pytanie tylko, jak przedsiębiorstwa usługowe będą funkcjonować w dniach poprzedzających? Czy wzmożona ilość zamówień przed majówką spowoduje opóźnienia w dostawach?

Czy otrzymasz swoją paczkę? Sprawdź, jak pracują kurierzy przed świętami

Kochamy dokonywać zakupów przez internet – jak wynika z aktualnych analiz i raportów, wartość rynku e-commerce w Polsce to aż 92 mld złotych. Tym samym, jest on najszybciej rozwijającym się w całej Europie. Raport Gemius (przy współpracy z IAB Polska) ukazuje, że dla aż 31% użytkowników, głównym problemem są długie dostawy. Niestety wraz z okolicznymi świętami, mogą one ulegać wydłużeniu. Dni wolne wiążą się z wzmożoną ilością zakupów, większym natłokiem pracy dla firm kurierskich, a także pewnymi ograniczeniami. Z tego względu, wiele z nich wprowadza zmiany już w dniach poprzedzających Kilka z nich, wydało już oficjalne komunikaty. Jeśli chcesz być pewien, że twoja przesyłka dotrze na czas i nie utknie w sortowni 30 kwietnia, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami.

Jak pracują kurierzy
Fot. Unsplash/Claudio Schwarz

Jak pracują kurierzy DHL?

Jak pracują kurierzy, DHL

W dniach 1 maja i 3 maja DHL nie będzie świadczyć swoich usług. Tuż po, przypada sobota, tak więc i 4 maja nie spodziewajmy się kuriera. Z dostępnych informacji wynika, że 30 kwietnia pracownicy POK i kurierzy nie będą odbierać paczek z doręczeniem na święta – 2 maja jest dniem roboczym i będą odbywać się doręczenia i odbiory, z wyłączeniem tych z doręczeniem na piątek.

Jak pracują kurierzy UPS?

Jak pracują kurierzy UPS

W dniach 1 maja i 3 maja UPS nie będzie świadczyć swoich usług. Tuż po, przypada sobota, tak więc i 4 maja nie spodziewajmy się kuriera (za wyjątkiem dodatkowo płatnej usługi). Na ten moment firma kurierska nie podzieliła się szczegółami dot. dni poprzedzających.

Jak pracują kurierzy DPD?

Jak pracują kurierzy DPD

W dniach 1 maja i 3 maja DPD nie będzie świadczyć swoich usług. Tuż po, przypada sobota, tak więc i 4 maja nie spodziewajmy się kuriera (za wyjątkiem dodatkowo płatnej usługi). Na ten moment firma kurierska nie podzieliła się szczegółami dot. dni poprzedzających.

Jak pracują kurierzy InPost?

Jak pracują kurierzy InPost

W dniach 1 maja i 3 maja InPost nie będzie świadczyć swoich usług. Tuż po, przypada sobota, tak więc i 4 maja nie spodziewajmy się dostaw (za wyjątkiem dodatkowo płatnej usługi). Na ten moment firma kurierska nie podzieliła się szczegółami dot. dni poprzedzających. Warto jednak przy okazji zapoznać się z nowym podziałem strefowym, który będzie obowiązywać od 22 kwietnia.

Jak pracują kurierzy InPost?

Jak pracują kurierzy Pocztex

W dniach 1 maja i 3 maja Pocztex nie będzie świadczyć swoich usług. Tuż po, przypada sobota, tak więc i 4 maja nie spodziewajmy się kuriera. Na ten moment firma nie podzielił się szczegółami dot. dni poprzedzających. Jak wynika z moich doświadczeń, nie robi tego w większości przypadków, tak więc nie liczyłabym na dodatkowe informacje.

Jak pracują kurierzy FedEx?

Jak pracują kurierzy FedEx

W dniach 1 maja i 3 maja FedEx nie będzie świadczyć swoich usług. Tuż po, przypada sobota, tak więc i 4 maja nie spodziewajmy się dostaw. Na ten moment firma kurierska nie podzieliła się szczegółami dot. dni poprzedzających.

Pamiętaj, że święta rządzą się swoimi prawami. Nawet jeśli korzystasz z weekendowych dostaw, kurierzy mogą pracować krócej, niż dotychczas. Przesyłki mogą zostać niezrealizowane (lub znacząco ograniczone). Jeśli bardzo zależy Ci na dostarczeniu, upewnij się, że będzie to możliwe.

Majówka 2024 – najważniejsze informacje

Jeśli planujesz większe zakupy, warto pamiętać również o funkcjonowaniu sklepów. Większość z nich pozostanie zamknięta lub będą obowiązywać inne godziny otwarcia. W przypadku zakupów online, warto spoglądać na dodatkowe informacje, które ukazują przewidywalny czas dostawy. Wówczas możemy założyć, że produkt dotrze do nas tuż przed 30 kwietnia, lub dopiero po świętach. Sama niejednokrotnie przekonałam się o tym, że paczka z Włoch może dotrzeć do mnie szybciej, niż ta z popularnych, polskich sklepów z magazynem pod Warszawą. W dużej mierze, jest to związane z szybkością realizacji zamówień oraz przestrzeganiem godzin nadań, dla których uda się przetransportować paczkę tego samego dnia (to jednak pozostaje w rękach wysyłających).

Zależy Ci na czasie? Skorzystaj z odbioru osobistego, który oferuje wiele sieci sklepów takich jak m.in. Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt i nie tylko.

Jeśli bardziej niż paczki oraz sklepy interesuje Cię wypoczynek, zajrzyj do publikacji: Gdzie na majówkę? Tanie loty RyanAir, Wizz Air, LOT

Materiał zawiera linki partnerskie.