O czym mowa

Lepa BTS02, to nowość w ofercie niemieckiego producenta. Mimo, że pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, sama konstrukcja jest nam już dobrze znana. Po raz pierwszy spotkaliśmy je ponad rok temu, podczas targów CeBIT 2014. Bezprzewodowe głośniki to dość niespodziewany produkt w ofercie. Lepa jako marka firmy Enermax skupiała się dotychczas na akcesoriach i komponentach komputerowych.

Do naszej redakcji trafiły dwa urządzenia, które przetestowaliśmy z nieukrywaną przyjemnością.

 

Wygląd i budowa

Głośniki otrzymały całkiem solidne pudełeczka z magnetycznym zamknięciem. Wykonano je z grubego kartonu, ozdobionego dobrej jakości nadrukami. Wewnątrz znajdziemy sam głośnik oraz dodatkowy kartonik zawierający akcesoria. Wśród dodatków znajdziemy kabel micro USB (do ładowania), kabel miniJack (do podłączania przez AUX) oraz naprawdę dobrze wykonany, materiałowy futerał z dodatkową kieszonką i przywieszką.

Zgodnie z naszą prośbą, do redakcji przyjechały 2 urządzenia w różnych kolorach. Szczególnie zaskoczył nas różowy, który jest zdecydowanie jaśniejszy niż sugeruje pudełko. Niemalże całą zewnętrzną część obudowy wykonano z sylikonu. Jedynym odstępstwem są dwa białe paseczki wykonane z plastiku, oraz metalowy uchwyt. Uwagę zwraca słuszna waga (550g!), która z praktycznego punktu widzenia jest raczej niepożądana. Mimo wszystko między otworami w sylikonie widać metalową konstrukcję głośnika. Jeśli w parze z wagą ma iść dobre wykonanie, jesteśmy skłonni wybaczyć małą niedogodność.

Podstawę stanowi nadlany fragment sylikonu, wyznaczający dolną część tuby. Mamy wrażenie, że właśnie kształt tego elementu zmienił się przez ostatni rok od CeBIT. Na ściance, obok metalowego uchwytu umieszczono cztery przyciski służące do regulacji głośności, włączenia urządzenia i aktywacji połączenia Bluetooth. Dwa ostatnie otrzymały ponadto diody informujące o aktywności. Również tutaj znalazło się miejsce na otwór mikrofonu. Po przeciwległej stronie, znajdziemy natomiast zaślepkę chroniącą gniazda. MicroUSB oraz USB służą do ładowania i pracy w roli Power Banku, natomiast miniJack do połączenia w trybie AUX.

Solidna konstrukcja o wymiarach 188 x 76 x  78 mm, ma być  odporna na wodę i pył, zgodnie z normą IP54.

 

Użytkowanie

Rozpoczęcie pracy z BTS02 nie powinno przysporzyć nikomu najmniejszych problemów. Dość długi czas ładowania wynosi 4 godziny. Jest to jednak zrozumiałe w przypadku dużej baterii (2200 mAh). Potężny akumulator, sprawia że głośnik można wykorzystać również w roli Power Banku, czyli zapasowej dawki energii dla naszych urządzeń mobilnych. Wystarczy skorzystać z wbudowanego gniazda USB.

Zarówno podłączenie po kablu jak i komunikacja bezprzewodowa, przebiegają bez najmniejszych problemów. Głośnik oferuje przyjemnie podbity bas. Absolutnie nie jest to czysty dźwięk, jednak taki który mimo wszystko przypadnie do gustu większości użytkowników. Poszerzenie sceny zostało uzyskane dzięki technologii rozprowadzania dźwięku w zakresie 360 stopni. Wraz z przyjemnie zaciemnioną górą i przekoloryzowaną barwą, sprawia że BTS02 pozwala na nieskomplikowane, ale przyjemne doznania.

Mimo że jest to głośnik outdoorowy, warto pamiętać że dysponuje on mocą jedyni 2×4 W. Oznacza to że tak dostosowany dźwięk, straci wiele na swoim uroku jeśli zdecydujemy się odejśc od urządzenia dalej niż na kilka kroków.

Zasięg Bluetooth, według producenta osiąga 10 m. Nasze testy przynosiły porównywalne wyniki. Największym zaskoczeniem okazał się jednak akumulator. Producent w danych technicznych pokazuje czas pracy w granicy 10 godzin. Tymczasem testowany BTS02 pracował po upływie 15 godzin (13 h w trybie Bluetooth i 2 h w AUX). Jest to dość niespotykane zjawisko, kiedy trudno mieć żal o przekłamania w specyfikacji.

Odporna konstrukcja sprawia że głośnik doskonale sprawdzi się na plaży czy kajaku. Jego rozmiary pozwalają natomiast na stabilne umieszczenie go w rowerowym uchwycie na bidon. Wszelkie zabrudzenia można łatwo wyczyścić mokrą ściereczką. Mniej lub bardziej celowo, zdarzyło nam się kilkakrotnie zrzucić głośnik z biurka. Mimo to na obudowie nie doszukaliśmy się nawet najmniejszych uszkodzeń, a muzyka grała dalej.

Jeśli chodzi o wykorzystanie głośnika w roli zestawu głośnomówiącego, nie mamy najmniejszych zastrzeżeń. Mikrofon nie zniekształca dźwięku i wyłapuje głos nawet znacznie oddalonego rozmówcy.

 

Podsumowanie

Lepa BTS02 to urządzenie, które zdecydowanie wyszło ponad nasze oczekiwania. Na każdym kroku producent oferuje coś „extra”. Przykładem może być świetnie wykonany futerał czy metalowa zawieszka. Są to elementy, na których brak nikt nie zwróciłby uwagi – jednak ich obecność daje radość i przekonanie że mamy do czynienia ze sprzętem naprawdę dopracowanym. Oferowany dźwięk jest dokładnie taki jakiego oczekujemy od tego typu głośnika – nieco przekoloryzowany i nazbyt podbity, jednak cieszący w odsłuchu. Konstrukcja jest naprawdę odporna na zabrudzenia, uszkodzenia czy zalania. Uzupełnieniem naszych zachwytów jest akumulator, który jeśli nie jest wykorzystywany w roli Power Banku, wytrzymuje zdecydowanie więcej niż sugeruje specyfikacja.

Lepa BTS02 została wyróżniona przez nas w kategorii:

 

Kilka słów na temat głośników znajdziecie w naszym tygodniowym zestawieniu sprzętu:


Za udostępnienie sprzętu dziękujemy marce:

Aparat: Canon M

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.