Jony Ive: Biografia twórczego geniusza – nasza opinia

Jony Ive jest prawdziwą ikoną wzornictwa Apple. 2 kwietnia, nakładem wydawnictwa insignis, do polskich księgarni trafiła jego obszerna biografia. Postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się tej książce.

Księgarnie są skutecznie zapełnione książkami poświęconymi tematyce Apple. Okazuje się bowiem, że bycie badaczem marki z nadgryzionym jabłkiem w logo, stało się wśród autorów bardzo popularnym zajęciem. Oczywiście tendencja ta jest prawdopodobnie napędzana ogromnym zainteresowaniem firmą, która po śmierci swojego lidera, ujawniła się z czysto ludzkim obliczem. Niestety faktem jest, że nawet najbardziej pasjonująca historia w końcu musi się znudzić, niezależnie z ilu punktów widzenia spróbujemy ją odpowiedzieć. Opowieść o Apple ma kolor biały, a kolejne publikacje to dość nieznaczące odcienie – wystarczy zapoznać się z jednym.

ksiązka Jony Ive

Biografia Jony’ego Ive ma 395 stron, powstała więc obawa, że okładkowy tytuł stanie się jedynie tłem do rekordowo długiej gloryfikacji Apple oraz Jobsa. Obawy te zostały skutecznie rozwiane już w pierwszych rozdziałach, zajmujących stosunkowo obszerny wycinek książki. Autor zabiera nas w nich do świata młodego Brytyjskiego Projektanta, czyniąc znacznikiem dla miejsca i czasu opowieści. Głównym bohaterem książki jest jednak wzornictwo, przedstawione przez niemal wszystkie etapy kariery Ive, rozciągnięte na pełnej osi czasu. Dzięki temu w równej mierze poznajemy samego opisywanego, co trudności świata w którym się odnalazł.

Można byłoby uczynić zarzut z faktu, że otwierając książkę na ostatnich stronach, wciąż nie wiemy jakim człowiekiem jest Jony Ive. Jednakże zarzut ten umniejszył by ogromowi wiedzy przekazywanej przez tytuł. Na równi z Jony’m, poznajemy szereg firm, biur projektowych, technologii czy w końcu innych projektantów. Przełomowe punkty w życiu bohatera są postawione na równi z przełomowymi punktami świata wzornictwa. Nie jest to jednak przypadek, tylko celowy zabieg pokazujący jak projektant i świat wzornictwa są od siebie niezależni.

Oczywiście autor nie mógł powstrzymać się od kilkudziesięciu porównań Ivea do Jobsa, oraz serii pochwał geniuszu tego drugiego. Jednakże w tym wypadku były one równoważone, stosunkowo chłodnymi opisami życia korporacyjnego, oraz działalności firmy. Stanowiący około 2/3 książki fragment poświęcony pracy Jony’ego dla Apple, jest całkowicie akceptowalny. Recepta na wyjście z oklepanych zachwytów nad innowacyjnością jest prosta – autor jako pierwszy pokazał Apple od strony biura projektowego, demonstrując że innowacje były osiągane w oparciu o stosunkowo konserwatywne metody, połączone z ogromem pracy.

Książka została odpowiednio stonowana, dzięki czemu, większość długich opisów niuansów sztuki wzorniczej wyznawanych przez Ivea, poprzeplatana jest ciekawostkami i anegdotami.

ksiązka Jony Ive

Mimo dużej staranności w tym kierunku, biografia Jony’ego Ive nie jest książką dla każdego. Głównie za sprawą specyfiki świata wzornictwa, w którym niezwykłe i widoczne na pierwszy rzut oka innowacje, ustępują pracy poświęcanej, na drobne i często pomijane elementy. Rozczarowani będą przede wszystkim fani typowych biografii opartych na elementach życia prywatnego, skandalach czy zabawnych opowieściach, ponieważ w tym przypadku, bohatera kreuje jego życie zawodowe, a sprawy prywatne odstawione są na drugi tor. Książka co prawda nie wymaga od czytelnika znajomości świata wzornictwa, czy szerszego pojęcia o branży IT, jednakże wiedza ta pozwala w pełni zagłębić się w biografię i chłonąć wiedzę w niej zawartą. Dla pozostałych, dzieło to może być po prostu fragmentami nużące.

Książka „Jony Ive: Biografia twórczego geniusza” została wyróżniona przez redakcję Think-About.pl

TA Poleca

 

Za udostępnienie książki dziękujemy wydawnictwu:

insignis