Jakie wiertło do glazury i terakoty, a jakie do gresu?Zastanawiasz się jakie wiertło kupić do glazury, terakoty lub gresu? Podpowiadamy jak i dlaczego należy wybrać odpowiedni model.

Różnice między materiałami

Glazura, terakota i gres to wydawało by się podobne okleiny ścienne i podłogowe. Lecz tak nie jest – glazura i terakota są okładzinami dość miękkimi i nasiąkliwymi. Wypalanie następuje podobnie do wypalania cegły, a materiały z których powstają to zmielony drobno piasek , glina i talk. Najtwardszym elementem glazury jest lico które w procesie produkcji jest szkliwione. Gres natomiast jest materiałem ceramicznym bardzo twardym i nie nasiąkliwym. Powstaje z gliny, piasku i skalenia. Technologia jego produkcji to prasowanie składników pod bardzo dużym ciśnieniem oraz wypalanie temperaturze 1100-1200 st. Celsiusza gdzie następuje topnienie cząstek surowców.

Jak wiercić w glazurze i gresie

Wiemy już, że glazura i gres, pomimo wizualnego podobieństwa, znacząco różnią się strukturą. Dlatego do wiercenia potrzebne są inne narzędzia skrawające (wiertła i korony). Aby wywiercić otwór glazurze lub terakocie nie potrzebujemy specjalistycznych modeli. Wystarczy wiertło z węglikiem spiekanym lub koronka wolframowa, których używamy np. do wiercenia betonu. Trzeba przy tym pamiętać, że glazura jest szkliwiona. Kilka mikronów twardego szkliwienia, osłania znacznie miększą mieszankę gliny. Przy wierceniu bez udaru i z małymi obrotami, zwykłe wiertla do betonu poradzą sobie ze wzmocnioną powłoką. Inaczej wygląda wiercenie w gresie. Jest on zdecydowanie twardszy i mniej nasiąkliwy. Można spróbować go wiercić markowym wiertłem do betonu i istnieje prawdopodobieństwo, że ta sztuka nam się uda. Będzie to jednak trwało bardzo długo, a wiertło się stępi i nie wywiercimy już kolejnego otworu.

Dlatego do gresu stosujemy koronki diamentowe. Ponieważ w większości nie mają one wiertła prowadzącego, należy się także zaopatrzyć w prowadnicę do stabilizacji koronek względem gresu lub wykonać ją własnoręcznie. Trzeba pamiętać także że koronki diamentowe nie lubią wysokich temperatur – aby służyły nam wielokrotnie należy je chłodzić podczas wiercenia np. wodą.

Ceny wierteł do płytek

Wiercenie w glazurze lub terakocie możemy wykonywać za pomocą wierteł do szkła lub betonu. My rekomendujemy to drugie – wydajniejsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
Najtańsze modele wierteł do betonu kosztują zaledwie kilka złotych. Jeśli planujemy wiercić pojedyncze otwory, możemy bez obawy po nie sięgnąć. Markowe modele są nieznacznie droższe. Już za 20-30 złotych otrzymamy markowe wiertło odpowiednie do pracy przy dużych obciążeniach.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku wierteł do gresu. Diamentowe koronki nie należą do najtańszych. Ekonomiczne modele do pojedynczych otworów kupimy za 15-40 zł, w zależności od rozmiaru. Koronki stosowane przez profesjonalistów kosztują zazwyczaj od 60 do nawet 300 zł.

Modele warte uwagi

Wiertła do betonu są stosunkowo tanie. Warto więc sięgać po całe zestawy z oferty popularnych marek.


Bardzo atrakcyjnie prezentuje się oferta na zestaw wierteł DeWALT w systemie SDS Plus, których cenę znajdziecie TUTAJ
Jeśli stosowana przez Was wiertarka wykorzystuje najprostszy chwyt cylindryczny, powinniście zainteresować się zestawem od Bosch z serii Robust Line, którego najniższa cena jest dostępna TUTAJ.

W przypadku koronek diamentowych, rekomendujemy zrezygnowanie z zestawów na rzecz zakupu solidnego wiertła w rozmiarze jaki jest nam akurat potrzebny. Ciekawy stosunek ceny do jakości oferują chociażby wiertła katalońskiej firmy Germans Boada sprzedawane pod marką RUBI.


Przykładowy model 10 mm można obejrzeć TUTAJ.
Większą koronkę 68 mm znajdziecie TUTAJ.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.