Jakie wiertło do glazury i terakoty, a jakie do gresu?Zastanawiasz się jakie wiertło kupić do glazury, terakoty lub gresu? Podpowiadamy jak i dlaczego należy wybrać odpowiedni model.

Różnice między materiałami

Glazura, terakota i gres to wydawało by się podobne okleiny ścienne i podłogowe. Lecz tak nie jest – glazura i terakota są okładzinami dość miękkimi i nasiąkliwymi. Wypalanie następuje podobnie do wypalania cegły, a materiały z których powstają to zmielony drobno piasek , glina i talk. Najtwardszym elementem glazury jest lico które w procesie produkcji jest szkliwione. Gres natomiast jest materiałem ceramicznym bardzo twardym i nie nasiąkliwym. Powstaje z gliny, piasku i skalenia. Technologia jego produkcji to prasowanie składników pod bardzo dużym ciśnieniem oraz wypalanie temperaturze 1100-1200 st. Celsiusza gdzie następuje topnienie cząstek surowców.

Wietło do glazury

Jak wiercić w glazurze i gresie

Wiemy już, że glazura i gres, pomimo wizualnego podobieństwa, znacząco różnią się strukturą. Dlatego do wiercenia potrzebne są inne narzędzia skrawające (wiertła i korony). Aby wywiercić otwór glazurze lub terakocie nie potrzebujemy specjalistycznych modeli. Wystarczy wiertło z węglikiem spiekanym lub koronka wolframowa, których używamy np. do wiercenia betonu. Trzeba przy tym pamiętać, że glazura jest szkliwiona. Kilka mikronów twardego szkliwienia, osłania znacznie miększą mieszankę gliny. Przy wierceniu bez udaru i z małymi obrotami, zwykłe wiertla do betonu poradzą sobie ze wzmocnioną powłoką. Inaczej wygląda wiercenie w gresie. Jest on zdecydowanie twardszy i mniej nasiąkliwy. Można spróbować go wiercić markowym wiertłem do betonu i istnieje prawdopodobieństwo, że ta sztuka nam się uda. Będzie to jednak trwało bardzo długo, a wiertło się stępi i nie wywiercimy już kolejnego otworu.

Jakie wiertło do glazury i terakoty, a jakie do gresu?

Dlatego do gresu stosujemy koronki diamentowe. Ponieważ w większości nie mają one wiertła prowadzącego, należy się także zaopatrzyć w prowadnicę do stabilizacji koronek względem gresu lub wykonać ją własnoręcznie. Trzeba pamiętać także że koronki diamentowe nie lubią wysokich temperatur – aby służyły nam wielokrotnie należy je chłodzić podczas wiercenia np. wodą.

Ceny wierteł do płytek

Wiercenie w glazurze lub terakocie możemy wykonywać za pomocą wierteł do szkła lub betonu. My rekomendujemy to drugie – wydajniejsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
Najtańsze modele wierteł do betonu kosztują zaledwie kilka złotych. Jeśli planujemy wiercić pojedyncze otwory, możemy bez obawy po nie sięgnąć. Markowe modele są nieznacznie droższe. Już za 20-30 złotych otrzymamy markowe wiertło odpowiednie do pracy przy dużych obciążeniach.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku wierteł do gresu. Diamentowe koronki nie należą do najtańszych. Ekonomiczne modele do pojedynczych otworów kupimy za 15-40 zł, w zależności od rozmiaru. Koronki stosowane przez profesjonalistów kosztują zazwyczaj od 60 do nawet 300 zł.

Modele warte uwagi

Wiertła do betonu są stosunkowo tanie. Warto więc sięgać po całe zestawy z oferty popularnych marek.

Jakie wiertło do glazury i terakoty, a jakie do gresu?
Bardzo atrakcyjnie prezentuje się oferta na zestaw wierteł DeWALT w systemie SDS Plus, których cenę znajdziecie TUTAJ
Jeśli stosowana przez Was wiertarka wykorzystuje najprostszy chwyt cylindryczny, powinniście zainteresować się zestawem od Bosch z serii Robust Line, którego najniższa cena jest dostępna TUTAJ.

W przypadku koronek diamentowych, rekomendujemy zrezygnowanie z zestawów na rzecz zakupu solidnego wiertła w rozmiarze jaki jest nam akurat potrzebny. Ciekawy stosunek ceny do jakości oferują chociażby wiertła katalońskiej firmy Germans Boada sprzedawane pod marką RUBI.

Jakie wiertło do glazury i terakoty, a jakie do gresu?
Przykładowy model 10 mm można obejrzeć TUTAJ.
Większą koronkę 68 mm znajdziecie TUTAJ.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Jakie wiertło do glazury i terakoty, a jakie do gresu?”

  • […] Jeśli planujecie wykonać montaże bezpośrednio na płytkach, pamiętajcie żeby wybrać odpowiednie wiertło do okładzin ceramicznych – wartościowe informacje na ten temat znajdziecie w naszym poradniku: Jakie wiertło do glazury i terakoty, a jakie do gresu? […]