Czy wiesz, jak dopasować do siebie rower elektryczny? To nic trudnego! Mam nadzieję, że moja instrukcja pomoże ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

Aby dopasować rower elektryczny do swoich potrzeb, wcale nie potrzeba mieć doktoratu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka ważnych szczegółów, które należy rozważyć, kupując jednoślad na prąd. W tym artykule znajdziesz krótki poradnik o tym, jak dopasować rower elektryczny do własnych potrzeb. Zerknij też koniecznie na podane poniżej przykładowe modele rowerów, które mogą spełnić twoje oczekiwania – są teraz w promocji, co czyni ich zakup godnym rozważenia.

Jak dopasować rower elektryczny do siebie?

Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych kwestii, które należy uwzględnić podczas zakupu roweru elektrycznego. Warto o nich pamiętać, jeśli zależy ci na wydajności i komforcie jazdy. Dobrze dobrany rower to przyjemność z jazdy. I odwrotnie – zły wybór będzie źródłem frustracji za każdym razem, gdy uruchomisz pojazd. A zatem – jak dopasować rower, by doskonale ci służył? Oto, co musisz wiedzieć.

  • Typ roweru. Planujesz korzystać z jednośladu wyłącznie w celu przemieszczania się po ulicach miasta? Jeśli tak, postaw na rower elektryczny miejski, który powstał właśnie z myślą o takim przeznaczeniu. Z kolei jeśli marzą ci się dalekie wyprawy w teren, lepszym wyborem być może będzie rower trekkingowy, a nawet górski czy MTB. Zadaj więc sobie pytanie, gdzie i po jakiej nawierzchni najczęściej zamierzasz się poruszać?
  • Sposób sterowania. Rower elektryczny obsługuje się zwykle przy pomocy specjalnej manetki. Różnice pojawiają się natomiast w sposobie wyświetlania informacji – przeważnie do dyspozycji jest ekran LED, jednak czasem producenci wolą po prostu postawić na sparowanie roweru ze smartfonem użytkownika.
  • Pojemność baterii. To właśnie od akumulatora (przede wszystkim, choć nie wyłącznie) zależy dystans, jaki rower jest w stanie pokonać na jednym ładowaniu. Nie chcesz martwić się o ciągłe uzupełnianie baterii? Zadbaj, by twój elektryk miał spory zasięg.
  • Moc silnika. Im większa, tym lepsze wspomaganie jazdy. To ważne szczególnie, jeśli zamierzasz pokonywać jakieś wzniesienia.
  • Wyposażenie dodatkowe. Rowerem będziesz jeździć do pracy lub na zakupy? A może na dalsze eskapady, z bagażem? Przyjrzyj się swoim potrzebom i to od nich właśnie uzależnij, jakiego wyposażenia dodatkowego wymagasz.

Rower elektryczny – rodzaje

  • miejski – ma duże koła i szybko się rozpędza, sprawnie przemierzając wszelkie tereny zurbanizowane; jest wygodny, możesz korzystać z niego nawet w ubraniu służbowym – dzięki odpowiednio wyprofilowanej kierownicy oraz ramie pozycja na takim rowerze jest wyprostowana;
  • trekkingowy – typowo rekreacyjny, zaprojektowany z myślą o dalekich wyprawach (choć nada się i do miejskiej dżungli), a zatem – bardzo wygodny ze względu na ergonomiczną kierownicę i dobrze wyposażony we wszelkie dodatkowe akcesoria; idealny, gdy potrzebujemy zamontować np. pojemne sakwy na swój bagaż turystyczny;
  • górski – możesz też spotkać się z nazwą MTB; jest wyposażony w solidną ramę, wyjątkowo dobrą amortyzację (skok amortyzatora w takich pojazdach to od 100 mm do nawet 200 milimetrów) i wytrzymałe obręcze oraz masywne opony; to towarzysz do zadań specjalnych, a więc idealny wybór, gdy akurat planujesz wypad w góry i na inne bezdroża;
  • składany – bardzo uniwersalny rower, którym w tygodniu pojeździsz po mieście (i wygodnie przechowasz pojazd nawet w niewielkim mieszkaniu), a w weekend zmieścisz go do bagażnika swojego samochodu i wyruszysz na podbój okolicznych ścieżek rowerowych; zwykle są wyposażone w stosunkowo małe koła oraz mniejszą, składaną ramę;
  • fat bike – rower wyposażony w wytrzymały silnik oraz koła z naprawdę grubymi oponami (znacznie grubszymi nawet od tych stosowanych w rowerach MTB), jest więc idealny na wyjątkowo trudny teren; pozwala na komfortowe poruszanie się wszędzie tam, dokąd na zwykłym rowerze nie da się wygodnie jeździć – nawet po piasku czy śniegu.
Fot. Barel

Chcesz dopasować rower elektryczny miejski?

Wiesz już, że na jednośladzie zamierzasz przemierzać miejską dżunglę? Jak dopasować rower miejski? Zerknij na te dwa rowery elektryczne, które – ze względu na obowiązującą aktualnie promocję – mogą być ciekawą propozycją.

Rower elektryczny Motus City White

Trzeba przyznać, że ten rower naprawdę skradł moje serce swoim designem. Do jazdy po mieście wydaje mi się być wprost idealny. Zresztą, do tego celu właśnie został stworzony. Wyposażono go w aluminiową ramę i 26-calowe koła. Dużym atutem jest całkiem pojemna bateria – ma 12,5 mAh. Pozwala ona na przemierzenie dystansu do 65 km na jednym naładowaniu. Czas ładowania wynosi 5-6 godzin.

Motus City White wyposażono w 7-biegowe przerzutki marki Shimano, hamulce tarczowe Zoom i zintegrowany czujnik hamowania – wszystko to ma zapewniać bezpieczną jazdę i maksymalną kontrolę nad pojazdem. Ma też wyświetlacz, dzwonek oraz – co bardzo ważne – koszyk.

Sprawdzam, co to za rower

Ten model znajdziesz też w promocji -1000 zł w tym sklepie!

Rower elektryczny Motus City Black

To kolejny jednoślad wprost idealny do jazdy w warunkach miejskich i podmiejskich. Jest wyposażony w 27,5-calowe koła, 7-biegowe przerzutki marki Shimano oraz baterię o pojemności 12,5 mAh. Ta ostatnia umożliwia przejechanie nawet 50-65 km na jednym naładowaniu. A gdy już zabraknie energii, ponowne napełnienie akumulatora potrwa 5-6 godzin. Ramę tego roweru wykonano z aluminium.

Na wyposażeniu Motus City Black znalazły się też hamulce tarczowe Zoom i zintegrowany czujnik hamowania. Za wygodę sterowania odpowiada wyświetlacz, a za komfort transportu podręcznych rzeczy – zamontowany z tyłu bagażnik.

Sprawdzam, co to za rower

Kupisz go również w tym sklepie – i to w promocji!

Potrzebujesz rower elektryczny, by jechać w teren?

Ekscytujące wyprawy mogą się udać tylko, jeśli zadbasz o odpowiedni sprzęt. Jak dopasować rower terenowy? Te pojazdy to prawdziwe rowery do zadań specjalnych. A teraz mają też niezłe ceny.

Rower elektryczny Motus MTB

To prawdziwie wielozadaniowy sprzęt. Producent podkreśla, że doskonale sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na górskich ścieżkach. Powstał z myślą o wszystkich, którzy aktywność fizyczną uważają za ważny element codzienności. Ma koła w rozmiarze 27,5 cala, masywną aluminiową ramę i hamulce tarczowe Zoom oraz zintegrowany czujnik hamowania. Dodatkowo, w rowerze zastosowano 7-biegowe przerzutki marki Shimano.

Pojazd wyposażono w baterię o pojemności 12,5 Ah. Pozwala ona na przejechanie do nawet 65 km na jednym naładowaniu. Motus MTB ma też ekran, na którym prezentowane są wszystkie niezbędne informacje. Pozwala też jednak na połączenie ze smartfonem.

Sprawdzam, co to za rower

Równie tanio możesz mieć go, kupując w tym sklepie.

Rower elektryczny Motus Fat Road

Ten pojazd to rower bardzo uniwersalny. Został zaprojektowany tak, by bez większego wysiłku pokonywać różnego rodzaju przeszkody. W mieście doskonale poradzi sobie z wysokimi krawężnikami, a w terenie – pokona nawet wyboiste ścieżki. Ma 20-calowe koła, aluminiową ramę, hamulce tarczowe Zoom i magnetyczny czujnik hamowania.

Ponadto, wyposażono go w baterię o pojemności 12,5 Ah, dzięki której na jednym ładowaniu można przemierzyć dystans nawet 65 km. Pełne naładowanie trwa 5-6 godzin. Producent roweru Motus Fat Road zadbał też o odpowiednią amortyzację. Dodatkowo, zamontował w tym pojeździe 7-biegowe przerzutki marki Shimano.

Sprawdzam, co to za rower

Alternatywą może być ten sklep, w którym być może uda ci się jeszcze przez zakupem obejrzeć go na żywo.

Składak będzie idealny?

Potrzebujesz kompaktowego rozwiązania na różne okoliczności? W takim razie warto rozważyć zakup roweru składanego. Na tym konkretnym modelu możesz zaoszczędzić sporą sumkę.

Rower elektryczny Motus ECO

Ten pojazd został stworzony z myślą o poruszaniu się zarówno po mieście, jak i w trudniejszym terenie. Składa się do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu z powodzeniem zmieści się np. w samochodowym bagażniku czy w niewielkim mieszkaniu. Ma 26-calowe koła i aluminiową ramę, a także 7-biegowe przerzutki Shimano.

Motus ECO wyposażono w hamulce tarczowe Zoom i magnetyczny czujnik hamowania. Zastosowano w nim baterię o pojemności 10 Ah. Jej zasięg to 50 km na jednym naładowaniu. Ponowne uzupełnienie baterii trwa natomiast ok. 4-5 godzin.

Sprawdzam, co to za rower

Ten sam model znalazłam też w tym sklepie.

Jestem dziennikarką, specjalizującą się w zagadnieniu nowych mediów. W Think-About zajmuję się przede wszystkim tematyką AGD, którą poznałam już od podszewki. Największą przyjemność sprawia mi odkrywanie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Zachwyca mnie dobry design, który uważam za równie ważny, jak funkcjonalność sprzętów. Potrafię docenić stosowane w sprzętach domowych sprytne rozwiązania. Satysfakcję czerpię też z wyszukiwania perełek cenowych – gdy tylko jakąś znajdę, od razu biegnę podzielić się nią z czytelnikami. Mam oko do produktów, które szybko stają się prawdziwymi bestsellerami. Wierzę, że na każdy temat można napisać coś ciekawego. Dbam jednak, by artykuły były nie tylko wysokiej jakości merytorycznej, ale również – by były przejrzyste i przyjemne dla oka. Doskonale czuję się pisząc artykuły, jednak prawdziwa frajda to, oczywiście, recenzowanie testowanych osobiście urządzeń. Niestety, często przywiązuję się do nich tak bardzo, że nie umiem z czymś rozstać i prędko biegnę po swój własny egzemplarz. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zdecydowałam się na specjalizację koncentrującą się na tematyce nowych mediów. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zbierałam w redakcjach portali internetowych. Zajmuję się między innymi tematyką prawa, finansów i nieruchomości. Czytelnicy mogą też kojarzyć mnie np. z redakcji PCWorld, w której do niedawna odpowiadałam za tematykę ofert i AGD. Jestem współtwórczynią książki „Digital 5.0: wywiady o mediach cyfrowych i technologii”. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiałam w akademickim magazynie, pisząc felietony. Mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Krynicy. Prywatnie jestem żoną, mamą i opiekunką dwóch adoptowanych kotów. Pasjonuje mnie polityka i obserwacja ludzkich zachowań społecznych. Relaksuję się, tworząc rękodzieło – uwielbiam tworzyć piękne rzeczy, które jednocześnie są funkcjonalne i nie służą tylko do podziwiania. Choć jestem domatorką, z przyjemności uciekam od codzienności pod namiot, odpoczynku szukając w lesie. Z wytęsknieniem upatruję chwili, gdy na stałe ucieknę na wieś i zamieszkam pod własnym lasem.