Garmin Varia – wsteczny radar rowerowy

Wraz z upływem czasu na polskich jak i zagranicznych drogach ilość rowerzystów stale rośnie. Ten fakt oczywiście cieszy, jednak statystyki są niepokojące. Przyczyną aż 40% wypadków kolarskich jest potrącenie cyklisty przez pojazd nadjeżdżający z tyłu. Z pomocą przychodzi nowatorskie narzędzie amerykańskiej korporacji Garmin – radar powiązany ze światłem. Głównym zadaniem urządzenia jest informowanie o potencjalnym zagrożeniu na jezdni. Według producenta Varia jest pierwszym na świecie systemem rowerowym (o zasięgu do 140 metrów), powiadamiającym o pojazdach nadjeżdżających z tyłu. Do podstawowych możliwości radiolokatora należy wykrywanie ilości pojazdów, analiza ich prędkości, ocena zagrożenia oraz zastosowanie odpowiedniego światła. Zainstalowane jest ono na tylnej części jednośladu i łączy się bezprzewodowo z radarem. Wraz ze spadkiem odległości między cyklistą, a innym kierowcą zwiększa swoją jasność, a także zaczyna intensywnie migać.

varia_radar2

Zagrożenie podczas jazdy jest bardzo poważne, dlatego podwyższenie poziomu bezpieczeństwa jest istotnym tematem dla miłośników dwóch kółek. Dzięki radiolokacji rowerzysta nie będzie musiał oglądać się przez ramię, zdobędzie informacje o zbliżających się pojazdach, a oświetlenie dostosuje się do warunków panujących w jego najbliższym otoczeniu.

varia_radar3

Zestaw dwóch wymienionych akcesoriów jest stosunkowo lekki – łączna waga nie przekracza 100g. Żywotność baterii pozwala na działanie sprzętu przez 5 godzin. Firma ze Stanów Zjednoczonych przygotowała dla swoich klientów możliwość nabycia dodatkowych elementów np. pliota, etui czy ładowarki. System ma być dostępny w 3-kwartale bieżącego roku. Pakiet standardowy ma obejmować radar, światło tylne, uchwyty, a także kabel microUSB. Komplet ma kosztować 299.99 dolarów.

[iframe width=”600″ height=”450″ src=”https://www.youtube.com/embed/7lCQN8DaelY” frameborder=”0″ scrolling=”no” ></iframe>]