Dot – smartwatch dla ludzi niewidomych

Na Think-About wielokrotnie opisywaliśmy różnego rodzaju smartwatche. Większość z nich różni się zaledwie detalami, dzisiaj jednak taki, który jest całkowicie inny. Jest od bowiem dedykowany tylko i wyłącznie osobom znającym system znaków Braille’a, mowa zatem głównie o ludziach niewidomych.

dot

Dot, bo o nim mowa, z pozoru wygląda jak zwykła opaska mierząca aktywność. Jednakże, w gadżecie zastosowano system wypukłych punktów, które, tworząc odpowiednie kombinacje, będą pokazywały litery alfabetu Braille’a. Gadżet jest odpowiedzią na problemy osób niewidomych. Zaledwie 1% książek jest tłumaczona na system Braille’a, są one dodatkowo niezwykle drogie.

dot2

Z wymienionych powyżej powodów, znaczna część osób niewidomych, nawet nie uczy się Braille’a gdyż staje się on bardzo niepraktyczny. Dot może to zmienić. Dzięki cenie oscylującej około 300$, gadżet staje się niezwykle przystępny. Urządzenie daje osobom niewidomym dostęp do takich informacji jak najnowsze wiadomości, tweety czy książki, wszystko to w zasięgu jednego palca.

dot3

Na wymienionych funkcjach nie kończy się użyteczność gadżetu, będzie on także spełniał rolę zegarka, alarmu, nawigacji, a nawet przypomni o ważnych wydarzeniach. Wszystko to, w sposób znaczny, ma polepszyć jakość życia osób niewidomych. Dodatkowo, Dot ma okazać się pomocny podczas nauki alfabetu Braille’a dzięki specjalnym opcjom learningowym. Sprzedaż urządzenia ma ruszyć jeszcze w 2015 roku.