O czym mowa?

Monitory testujemy zdecydowanie częściej niż zakładaliśmy. Jakieś 3 lata temu postanowiliśmy, że będziemy recenzować wyłącznie konstrukcje o niezwykłym wzornictwie bądź w pewien sposób innowacyjne. Absolutnie nie spodziewaliśmy się znaleźć tak wiele materiału w tym segmencie. Tym razem ponownie skontaktowaliśmy się z popularną marką AOC. Dotychczas z jej oferty wybraliśmy monitor i2473 PWY z wbudowanym systemem audio ONKYO. Sprawdzaliśmy również możliwości przenośnego modelu  E1759FWU. Teraz przyszła pora na niezwykle cienki i przepięknie zaprojektowany I2481FXH.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym testem.

Wygląd i budowa

Monitor jest zapakowany w duży karton zabezpieczony styropianem. Zestaw jest dość tradycyjny i obejmuje właściwie zestaw instrukcji.

Ekran o przekątnej 23,8-cala, pracuje w obudowie o profilu 7,5 mm. Mowa oczywiście o najcieńszej części, jednak w tym wypadku rozbieżności nie są duże. Umieszczony przy dolnej krawędzi, plastikowy panel ze złączami ma niewiele ponad 3 cm. Co ciekawe, reszta tylnej części monitora wykonana jest z metalu.

Cieniutka ramka wykonana jest z połyskliwego tworzywa. Sprytny montaż matrycy sugeruje, że ramka jest mniejsza niż w rzeczywistości. Przednia osłona ukrywa po prostu sam ekran z fragmentem ramki, powiększając go optycznie gdy jest wyłączony.

Dolna krawędź kryje zestaw przycisków do obsługi OSD (czyli menu monitora). Do dyspozycji mamy 5 mocno wypukłych, fizycznych przycisków. Informacje o ich zastosowaniu wskazują ikony umieszczone w dolnej części ramki.

Zestaw złącz obejmuje 2x HDMI, D-SUB oraz mini Jack. Monitor otrzymał również zewnętrzny zasilacz, który umożliwił właśnie tak znaczne spłaszczenie obudowy.

Chyba najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji jest niesymetryczna noga z aluminium. Szkoda, że regulacja kąta nachylenia jest możliwa w jedynie bardzo niewielkim zakresie.

Specyfikacja i testy

  • Częstotliwość skanowania: 30-83khz/50-76hz
  • Rozdzielczość maksymalna: 1920×1080@60Hz
  • Kolory: 16.7 Million
  • Kompatybilne z HDCP
  • Wejście sygnału: D-Sub, HDMI x2
  • Źródło zasilania100 – 240V 50/60Hz
  • Zużycie energii: 23/0,5/0,5 W, klasa energetyczna A
  • Inne funkcje: Plug and Play, Kenington Lock, i-Menu, e-Saver, FlickerFree

Testy wykonaliśmy z wykorzystaniem kolorymetru Spyder 4 z dedykowanym oprogramowaniem. Wyniki pomiarów prezentują się następująco:

Zgodnie z pomiarem pokrycie sRGB wynosi 91%

Powyższa tabelka prezentuje jasność i punkt bieli dla kolejnych poziomów podświetlenia.

Tabelka powyżej prezentuje poprawność odwzorowania kolorów. Interesuje nas parametr Delta-E. Teoretycznie każde przekroczenie 3 punktów jest widoczne dla oka. Jak widać AOC wypada w tym zakresie fatalnie.

Tak natomiast wyglądają odchylenia od punktu najbliższemu optymalnej DelcieE przy podświetleniu 100%. Test obejmował 6 pomiarów na powierzchni monitora, symbolizowanych przez widoczne prostokąty.

Jeśli chodzi o gammę, wzorcem dla naszej platformy jest linia turkusowa – czyli 2,2 wymuszana przez Windows. Czarna linia to wynik dokonanego pomiaru – również tutaj AOC I2481FXH nie wypada najlepiej.

Ostatnia tablica prezentuje równomierność podświetlenia monitora względem najjaśniejszego punktu. Wynik ten wydaje się być nieco zaskakujący, podczas typowej weryfikacji na czarnej planszy, tak znaczne odchylenia nie były widoczne dla oka

Użytkowanie

Od strony użytkowej monitor sprawuje się naprawdę dobrze. Odchodząc od wyników testu, obraz prezentowany przez matrycę wcale nie robi złego wrażenia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że tak znaczne odchylenia w zakresie DeltyE, eliminują monitor ze wszystkich zastosowań wymagających precyzji odwzorowania kolorów. Użytkownik wykorzystujący I2481FXH w pracy biurowej czy do rozrywki nie odczuje znacznego dyskomfortu, jednak precyzyjna obróbka zdjęć czy materiału video będzie właściwie niemożliwa.

Obsługa menu AOC zawsze należy do przyjemnych, szczególnie że do dyspozycji mamy język polski. Fizyczne przyciski w przypadku monitorów zazwyczaj sprawdzają się lepiej niż wszelkiego rodzaju rozwiązania dotykowe. Tutaj liczy się możliwość szybkiej zmiany parametrów, a nie gadżety.

Monitor prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Konstrukcja jest nie tylko estetyczna lecz również stabilna. Dobre wrażenie robią także zastosowane materiały.

Podsumowanie

AOC I2481FXH to monitor, skierowany do osób stawiających na wzornictwo. Jest to najładniejszy monitor jaki dotychczas przyszło nam testować. Warto nadmienić, że tak doskonale prezentujący się sprzęt nabędziemy za mniej niż 700 złotych. Niestety połączenie dobrych materiałów, wzornictwa i niskiej ceny, musiało odbić się na parametrach. Możliwości matrycy pozostawiają sporo do życzenia.

Monitor AOC I2481FXH został przez nas wyróżniony w kategorii:

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.