O czym mowa?

Monitory testujemy zdecydowanie częściej niż zakładaliśmy. Jakieś 3 lata temu postanowiliśmy, że będziemy recenzować wyłącznie konstrukcje o niezwykłym wzornictwie bądź w pewien sposób innowacyjne. Absolutnie nie spodziewaliśmy się znaleźć tak wiele materiału w tym segmencie. Tym razem ponownie skontaktowaliśmy się z popularną marką AOC. Dotychczas z jej oferty wybraliśmy monitor i2473 PWY z wbudowanym systemem audio ONKYO. Sprawdzaliśmy również możliwości przenośnego modelu  E1759FWU. Teraz przyszła pora na niezwykle cienki i przepięknie zaprojektowany I2481FXH.

AOC I2481FXH (4)

Zapraszamy do zapoznania się z naszym testem.

Wygląd i budowa

Monitor jest zapakowany w duży karton zabezpieczony styropianem. Zestaw jest dość tradycyjny i obejmuje właściwie zestaw instrukcji.

AOC I2481FXH (1)

Ekran o przekątnej 23,8-cala, pracuje w obudowie o profilu 7,5 mm. Mowa oczywiście o najcieńszej części, jednak w tym wypadku rozbieżności nie są duże. Umieszczony przy dolnej krawędzi, plastikowy panel ze złączami ma niewiele ponad 3 cm. Co ciekawe, reszta tylnej części monitora wykonana jest z metalu.

AOC I2481FXH (9)

Cieniutka ramka wykonana jest z połyskliwego tworzywa. Sprytny montaż matrycy sugeruje, że ramka jest mniejsza niż w rzeczywistości. Przednia osłona ukrywa po prostu sam ekran z fragmentem ramki, powiększając go optycznie gdy jest wyłączony.

AOC I2481FXH (10)

Dolna krawędź kryje zestaw przycisków do obsługi OSD (czyli menu monitora). Do dyspozycji mamy 5 mocno wypukłych, fizycznych przycisków. Informacje o ich zastosowaniu wskazują ikony umieszczone w dolnej części ramki.

AOC I2481FXH (7)

Zestaw złącz obejmuje 2x HDMI, D-SUB oraz mini Jack. Monitor otrzymał również zewnętrzny zasilacz, który umożliwił właśnie tak znaczne spłaszczenie obudowy.

AOC I2481FXH (5)

Chyba najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji jest niesymetryczna noga z aluminium. Szkoda, że regulacja kąta nachylenia jest możliwa w jedynie bardzo niewielkim zakresie.

Specyfikacja i testy

  • Częstotliwość skanowania: 30-83khz/50-76hz
  • Rozdzielczość maksymalna: 1920×1080@60Hz
  • Kolory: 16.7 Million
  • Kompatybilne z HDCP
  • Wejście sygnału: D-Sub, HDMI x2
  • Źródło zasilania100 – 240V 50/60Hz
  • Zużycie energii: 23/0,5/0,5 W, klasa energetyczna A
  • Inne funkcje: Plug and Play, Kenington Lock, i-Menu, e-Saver, FlickerFree

Testy wykonaliśmy z wykorzystaniem kolorymetru Spyder 4 z dedykowanym oprogramowaniem. Wyniki pomiarów prezentują się następująco:

pokrycie_AOC I2481FXH

Zgodnie z pomiarem pokrycie sRGB wynosi 91%

punkt bieli_AOC I2481FXHPowyższa tabelka prezentuje jasność i punkt bieli dla kolejnych poziomów podświetlenia.

odzworowanie_AOC I2481FXHTabelka powyżej prezentuje poprawność odwzorowania kolorów. Interesuje nas parametr Delta-E. Teoretycznie każde przekroczenie 3 punktów jest widoczne dla oka. Jak widać AOC wypada w tym zakresie fatalnie.

kolory_AOC I2481FXHTak natomiast wyglądają odchylenia od punktu najbliższemu optymalnej DelcieE przy podświetleniu 100%. Test obejmował 6 pomiarów na powierzchni monitora, symbolizowanych przez widoczne prostokąty.

gamma_1_AOC I2481FXHJeśli chodzi o gammę, wzorcem dla naszej platformy jest linia turkusowa – czyli 2,2 wymuszana przez Windows. Czarna linia to wynik dokonanego pomiaru – również tutaj AOC I2481FXH nie wypada najlepiej.

podświetlenie_AOC I2481FXH Ostatnia tablica prezentuje równomierność podświetlenia monitora względem najjaśniejszego punktu. Wynik ten wydaje się być nieco zaskakujący, podczas typowej weryfikacji na czarnej planszy, tak znaczne odchylenia nie były widoczne dla oka

Użytkowanie

Od strony użytkowej monitor sprawuje się naprawdę dobrze. Odchodząc od wyników testu, obraz prezentowany przez matrycę wcale nie robi złego wrażenia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że tak znaczne odchylenia w zakresie DeltyE, eliminują monitor ze wszystkich zastosowań wymagających precyzji odwzorowania kolorów. Użytkownik wykorzystujący I2481FXH w pracy biurowej czy do rozrywki nie odczuje znacznego dyskomfortu, jednak precyzyjna obróbka zdjęć czy materiału video będzie właściwie niemożliwa.

AOC I2481FXH (2)

Obsługa menu AOC zawsze należy do przyjemnych, szczególnie że do dyspozycji mamy język polski. Fizyczne przyciski w przypadku monitorów zazwyczaj sprawdzają się lepiej niż wszelkiego rodzaju rozwiązania dotykowe. Tutaj liczy się możliwość szybkiej zmiany parametrów, a nie gadżety.

AOC I2481FXH (3)

Monitor prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Konstrukcja jest nie tylko estetyczna lecz również stabilna. Dobre wrażenie robią także zastosowane materiały.

Podsumowanie

AOC I2481FXH to monitor, skierowany do osób stawiających na wzornictwo. Jest to najładniejszy monitor jaki dotychczas przyszło nam testować. Warto nadmienić, że tak doskonale prezentujący się sprzęt nabędziemy za mniej niż 700 złotych. Niestety połączenie dobrych materiałów, wzornictwa i niskiej ceny, musiało odbić się na parametrach. Możliwości matrycy pozostawiają sporo do życzenia.

Monitor AOC I2481FXH został przez nas wyróżniony w kategorii:

TA DesignThink About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *