AirEnergy 3D – drukowana turbina wiatrowa z Polski

Kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego państwa są, ostatnimi czasy, niezwykle często poruszane w mediach. Ma to niewątpliwie związek z napięta sytuacją na wschodzie Ukrainy i sankcjami gospodarczymi nałożonymi, ze wzajemnością, przez kraje Zachodu na Rosję. W 2012 roku polskie rafinerie importowały 95,5% ropy naftowej właśnie z Rosji. Podobnie ta kwestia wygląda w przypadku importu gazu, aż 80% pochodziło z terytorium Federacji Rosyjskiej. Co – w kontekście konfliktu na wschodzie – pokaże przyszłość? Czy Polska jest bezpieczna pod kątem energetycznym? Okazuje się, że rozwiązanie problemu, już w przyszłości, może dać grupka młodych, zdolnych Polaków.

Projekt co prawda, przynajmniej w początkowej fazie, ma być realizowany w dużo mniejszej skali, ale sama kreatywność projektantów po prostu zachwyca. AirEnergy 3D to pierwsza poręczna Turbina wiatrowa, którą można wydrukować na drukarce 3D. Tak stworzoną turbinę można bez problemu umieścić na balkonie, dachu czy kempingu. Pomysłodawcy zapewniają, że AirEnergy 3D będzie w stanie wygenerować moc rzędu 300W. W przeciwieństwie do dostępnych, gotowych rozwiązań, urządzenie proponowane przez polski zespół ma być kilkukrotnie tańsze. Dodatkową zaletą jest fakt, iż turbinę można bez problemu (i bez konieczności użycia skomplikowanych narzędzi) rozłożyć i złożyć.

AirEnergy 3D

Energia może być gromadzona na wewnętrznej baterii, albo podłączona od razu do mieszkania (bądź przyczepy campingowej). Oczywiste jest, że wytwarzana przez niego moc może być zbyt mała do zasilenia wielu sprzętów elektrycznych, ale jest ciekawym dopełnieniem dla standardowych źródeł energii. Pozyskanie jej za pomocą AirEnergy 3D jest całkowicie naturalne i przyjazne środowisku.

AirEnergy 3D

W obecnej chwili zespół jest na etapie zbierania funduszy niezbędnych dla finalizacji całego projektu. Ostatecznie osoba chcąca nabyć AirEnergy 3D dostanie niezbędne części, resztę zaś wydrukuje sama na drukarce 3D. W komplecie otrzyma także specjalny, lekki plecak pozwalający na schowanie całego urządzenia do środka i wygodne przemieszczanie się z nim.

AirEnergy 3D

Zestaw finalnie ma kosztować ok. 350$ co wydaje się kwotą śmieszną za pozyskanie energii z odnawialnych źródeł. Warto dodać, że z miesiąca na miesiąc spadają koszty druku 3D, daje to pewność, że w porównaniu ze standardowymi turbinami AirEnergy 3D wygra bez problemów.

AirEnergy 3D

Cały projekt został zrealizowany przez grupę Omni3D, firmę z Poznania zajmującą się produkcją drukarek 3D. W skład zespołu tworzącego AirEnergy 3D wchodzą: Mateusz Ertman, Tomasz Tęcza, Szymon Janicki, Kamil Wiśniewski, Rafał Zawadzki i Konrad Sierzputowski. Pierwsze wysyłki gotowego produktu mają już nastąpić w lutym 2015 roku.

AirEnergy 3D

 

Posted in Archiwalne and tagged , , , , , , , , , .