Majsterkowicze mają w rękach nie tylko fach, ale i niezbędne narzędzia, w tym m.in. urządzenia Stihl. Te nierzadko bywają dość drogie, ale za dobrą jakość się płaci. Jeśli jednak dochodzi do ustalania cen produktów, możemy mówić o nielegalnych praktykach, które są niejako przejawem oszustwa. Pod tym kątem, UOKiK bada działania jednej z popularniejszych marek.

Urządzenia Stihl, a niedozwolone praktyki

Pewne przedsiębiorstwa mają na tyle dużą rozpoznawalność, że są znane nawet osobom, które w żaden sposób nie są związane z grupą docelową produktów. W przypadku narzędzi, nie sposób pominąć Stihl, o którym słyszał najpewniej każdy z nas. Niemiecka marka została założona w 1926 roku, a na obecny moment zakres oferty jest doprawdy imponujący. Narzędzia do ogrodu, elektronarzędzia, specjalistyczne sprzęty – ugruntowana pozycja na rynku idąca w parze z jakością. Niestety, nie wszystko złoto co się świeci, albowiem UOKiK dopatrzył się możliwych niedogodności, które mogą zaszkodzić marce zarówno finansowo, jak i wizerunkowo. Na domiar złego, jedna ze spółek współpracujących dopuściła się rzeczy, która nabrała medialnego wydźwięku. Zacznijmy jednak od początku…

Cień podejrzeń na firmę Stihl padł już w 2022 roku, UOKiK podejrzewał wówczas, że może dochodzić do działań świadczących o nieuczciwej konkurencji. Spółka miałaby rzekomo ustalać ceny odsprzedaży produktów z autoryzowanymi dealerami, co w świetle polskiego prawa jest nielegalne. Jasno określa to Art. 6. skupiający się na zakazie porozumień ograniczających konkurencję (Dz. U. 2007 Nr 50 poz. 331). Urząd wybrał się do czterech siedzib przedsiębiorstw, aby dokonać niezapowiedzianego przeszukania u ustalić, czy podejrzenia są słuszne.

Urządzenia Stihl, UOKiK

Stihl w opałach, tak jak i Abexil Bąbała

Przeszukania i niezapowiedziane wizyty nigdy nie wzbudzają entuzjazmu, a same w sobie z natury budzą w nas dość nieprzyjemne odczucia. Nie mając jednak nic na sumieniu – to czysta formalność. Sytuacja mogłaby obejść się bez większego echa, jednak jeden ze wspólników spółki Abexil Bąbała miał przyczynić się do utrudnienia przeszukania. UOKiK ubiegał się o uzyskanie telefonu, na którym mogły znajdować się dane świadczące o nielegalnych praktykach. Najpewniej celowo, został przekazany inny telefon, a to uznano za utrudnianie działań i zdobywanie dowodów. Konsekwencje mogą zaboleć…

Suma nałożonych kar to 250 tys. zł, z czego 150 tys. zł na spółkę Abexil Bąbała, a 100 tys. na jednego z jej wspólników – Rafała Andrzeja Bąbałę.

UOKiK

W świetle powyższego, urządzenia Stihl odeszły na bok, choć to właśnie one są w toczącej się sprawie najważniejsze. Niestety wspomniane śledztwo w dalszym ciągu trwa, tak więc nie należy wydawać samosądu. Niemniej, ruch wspomnianej spolki mimowolnie nasuwa pewne sugestie. Przypomnę, jakie konsekwencje mogą czekać Stihl, jeśli zarzuty zostaną udowodnione. Kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosić może nawet 10 proc. obrotu (dla przedsiębiorcy). Prawo przewiduje również nałożenie sankcji pieniężnej do 2 mln zł dla menadżerów bezpośrednio odpowiedzialnych za niedozwoloną praktykę.

Urządzenia Stihl UOKiK

Urządzenia Stihl, czy warto nadal im ufać?

Toczące się wyjaśnienia nie wpływają zbyt dobrze na PR, a jeśli praktyki się potwierdzą – może rzutować to na dalsze postrzeganie Stihl. Niemniej, pamiętajmy że mowa tu o ustalaniu cen odsprzedaży dla dealerów i nieuczciwej konkurencji, a nie samej klasie lub jakości urządzeń. Innymi słowy, powyższa interwencja powinna wzbudzać nasz niepokój, jednak nie należy przekładać powyższego na narzędzia i sprzęty. Tych, klasa pozostaje niezmienna. Niestety na wyjaśnienia przyjdzie nam jeszcze zaczekać, tak więc ewentualne wnioski odkładam na czas, w którym UOKiK przedstawi oficjalne ustalenia.

To nie pierwszy raz, kiedy do UOKiK trafiają podejrzenie o zmowę cenową popularnych marek. Pod lupę trafiły m.in. działania Dahua, które poskutkowały nałożeniem wielu kar pieniężnych. Ofiarami nieuczciwości stają się więc zarówno konkurenci, jak i konsumenci. Tego przykładem jest tegoroczna sprawa związana z OLX.

Przechodząc do nieco przyjemniejszych tematów, a w tym wiosennych porządków i majsterkowania, może zainteresować Cię również: Jaka myjka ciśnieniowa? Ranking najlepszych modeli Karcher, Stihl, Bosch