niedziela, 14 lipca

Kamera do domowego monitoringu staje się coraz bardziej powszechnym sprzętem, a my – chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo, sięgamy po mniej lub bardziej wyspecjalizowane urządzenia. Temu tematowi poświęciliśmy kilka publikacji, a mowa tu m.in. o kamerach zewnętrznych, jak i wideorejestratorach dla kierowców. Niestety, ale o uczciwości zapomniał jeden z największych producentów.

UOKiK na co dzień pomaga konsumentom w dochodzeniu swoich praw, a także rozstrzyganiu sporów i dostrzeganiu uchybień oraz nieuczciwych praktyk ze strony przedsiębiorców. Kluczową rolę pełni również w głośnej sprawie związanej ze zmową cenową, której dopuściła się marka Dahua.

UOKiK: Dahua wywołana do tablicy

Jeśli choć raz szukałeś kamery do monitoringu, najpewniej natknąłeś się również na produkty od chińskiej marki. Duża popularność, różnorodność rozwiązań i nierzadko – atrakcyjna cena. Czy aby na pewno, wszystko w porządku? Działania Dahua Technology Poland Sp. z o.o. zostały poddane w wątpliwość, a to z uwagi na zawarcie zmowy ograniczającej konkurencję ze swoimi dystrybutorami. W myśl ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. 2007 nr 50 poz. 331), jest to nielegalne.

Przedsiębiorcy ustalali ceny sprzedaży produktów oraz podzielili między sobą rynek poprzez przyporządkowanie klientów do określonych podmiotów. To oznaczało, że konsumenci, firmy czy instytucje zostały pozbawione możliwości zakupu sprzętu do elektronicznego monitoringu taniej niż po odgórnie ustalonych stawkach. Tracili również możliwość zakupu od przedsiębiorców, którzy mogli zaoferować lepszą ofertę – Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

W tym zakresie, zastosowano się do Art. 106a. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, przez co rozumiane jest wyciągnięcie konsekwencji i zastosowanie stosownej kary. Proceder dotyczył kilku podmiotów, tak więc ukarano zarówno spółki, jak i osoby nimi zarządzające. Decyzją UOKiK, zsumowana kwota kar finansowych wyniesie 37 015 616,96 zł.

Kto został ukarany przez UOKiK?

Urząd jasno określił, jakie firmy były zamieszane w nieuczciwą praktykę. Poniżej, znajdziesz szczegółową listę – wraz z karami, jakie będą musiały zapłacić:

 • Dahua Technology Poland – 22 191 472,31 zł
 • Alkam Security z Jabłonnej- 1 750 168,85 zł
 • „Alpol” z  Katowic – 1 880 340,62 zł
 • Eltrox z Częstochowy – 6 716 275,63 zł
 •  Delta – Opti Monika Matysiak z Poznania  – 2 746 100,63 zł
 •  TECHGLOBAL Marcin Gradzewicz (wspólnik spółki cywilnej) z Gdańska – 496 066,96 zł
 • TECHGLOBAL Michał Gałęzowski (wspólnik spółki cywilnej) z Gdańska – 496 066,97 zł

Finansowymi konsekwencjami objęto również 7 osób fizycznych:

 • Artur Prusinowski  – 245 000,00 zł
 • Andrzej Jarzyna  – 75 000 zł
 • Dariusz Kondraciuk – 100 000 zł
 • Piotr Bąchorek – 85 000 zł
 • Paweł Zemła – 42 500 zł
 • Zbigniew Dąbrowski – 148 750 zł
 • Mateusz Kurowski – 42 875 zł

Decyzja nie jest prawomocna, tak więc istnieje możliwość odwołania się do sądu. Z najnowszych informacji wynika, że kilka spółek nie zamierza pogodzić się z karą finansową. Stanowisko w sprawie zajęła Delta, Eltrox, a także Alpol.

„Tak, będziemy odwoływać się od decyzji” – Mateusz Nowicki z Delta – Opti.

„Nasza organizacja w najbliższym czasie przedstawi oficjalne stanowisko w kwestii przedmiotowej sprawy. Prosimy o cierpliwość i śledzenie naszych komunikatów” – Mateusz Kurowski, Business Development Manager Eltrox.

”Nie zgadzamy się z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – co do zasady. Uznajemy, że ustalenia faktyczne, będące podstawą nałożenia na spółkę kary pieniężnej są błędne i nie poparte materiałem dowodowym, jakim dysponował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – zarząd Alpol.

Na ten moment, pozostałe spółki nie podzieliły się oficjalnymi komunikatami, jednak niewykluczone, że i na to przyjdzie czas. Na informację o tym, jak potoczą się finalnie losy odwołań należy zaczekać, albowiem postępowania sądowe mogą toczyć się dość długo. Jak podkreśla UOKiK, możliwość złagodzenia lub uniknięcia kary w innych okolicznościach, jest możliwe po spełnieniu konkretnych warunków. Mowa tu o bezpośredniej współpracy z Prezesem w charakterze „świadka koronnego” i dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Może zainteresować Cię również: CANAL+ ma problemy. Platforma zapłaci aż 46 mln kary!

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.