Szatkownica Thermomix TM5 i TM6? Te akcesoria kupisz taniej i mądrzej

Oryginalna szatkownica do Thermomixa TM5 i TM6 jest oferowana przez Vorwerk w absurdalnej cenie. Oczywiście jest to sprzęt najwyższych lotów, jednak na rynku istnieją alternatywy mogące pochwalić się lepszą ceną lub nawet staranniejszym wykonaniem.

Polityka marki Vorwerk ostatnio mnie niepokoi. Zawsze uważałem, że Thermomix jest tak wysoko wyceniony, bo użytkownik dostaje z nim pełen zestaw akcesoriów i ma dostęp do tych samych funkcji co wszyscy inni nabywcy. Tymczasem od pewnego czasu Vorwerk coraz częściej robi akcesoria. Mowa o drogich gadżetach, które są mniej pomysłowe niż narzędzia od zewnętrznych dostawców, ale dzięki kompatybilności z książką przepisów, zaczynają dzielić użytkowników na tych lepszych i gorszych. Pomijając nawet kwestię ceny, dostępność części dodatków jest skandaliczna.

Tym razem porozmawiamy sobie o szatkownicy. Pomysłowy gadżet, który był w ofercie zewnętrznych producentów od lat. Vorwerk spóźnił się z jej premierą o dobre kilka lat. Na dobrą sprawę mogłaby być oferowana w startowym pakiecie urządzenia, tymczasem wyceniono ją na 495 zł i od miesięcy jest niedostępna w sklepie.

Czy szatkownica wyprodukowana przez Vorwerk jest idealna? Jest całkiem dobra, ale do ideału jej nieco brakuje, szczególnie przez dużą przyczepność noży tnących. Instrukcja podpowiada, że nakładki krojącej nie wolno wykorzystywać do krojenia mrożonych składników, ani ugotowanych warzyw (za wyjątkiem buraków).

Nie jest zalecane krojenie czekolady (może zablokować tarczę) i jajek na twardo (będą przyklejać się do tarczy i nie uda się ich dobrze pokroić) oraz świeżych i gotowanych kiełbas, ponieważ są zbyt miękkie, aby nakładka mogła je pokroić na estetyczne plastry – podkreśla Vorwerk.

Warto też zaznaczyć, że szatkownica jest jednym z wyróżników Thermomixa. Takiego gadżetu nie znaleźliśmy testując robota Cook4Me czy urządzenie marki Kohersen.

Szatkownica Thermomix: cena i dostępność w sklepie

szatkownica Thermomix

Oryginalna szatkownica pasuje do Thermomixa TM5 oraz TM6. Akcesorium wyceniono na 495 zł. Niestety nawet osoby gotowe wydać taką kwotę mogą obejść się smakiem. Przystawka nie jest bowiem dostępna w sklepie online producenta i nie wiadomo kiedy zapasy zostaną uzupełnione. Może nawet nigdy. Alternatywą jest zakup akcesorium z drugiej ręki, ale przez wzgląd na brak sprzętu w oficjalnym sklepie, ceny w drugim zaczynają się od 600 zł, a kończą w okolicach 700 zł.

Czy w tej sytuacji nie da się już nic zaoszczędzić? Na szczęście można i oto dużo. Poniżej nasza propozycja.

Tania szatkownica do Thermomix TM6 i TM5

Osobiście sądzę, że wydanie 10% wartości Thermomixa na szatkownicę z drugiej ręki jest absurdalne. Na dobrą sprawę to plastikowy odlew z obrotowym ostrzem. Na portalach aukcyjnych znalazłem kilka szatkownic od innych producentów, ale ich ceny również mnie nie porwały. Postanowiłem więc poszukać ich bezpośredniego źródła, którym okazał się być Amazon.

Szatkownica i-cookmix – za 229 zł

Szatkownica Thermomix TM5 i TM6? Te akcesoria kupisz taniej i mądrzej

Wydając połowę ceny oryginału można wejść w posiadanie solidnej kopii od cenionego producenta akcesoriów. Jednocześnie cena na poziomie 229 zł sprawia, że nie musimy się obchodzić ze sprzętem jak z małym dzieckiem i możemy zaryzykować pocięcie twardszych składników. To również mniejsza strata jeśli okaże się że szatkownica wcale nie jest taka super i większość swojego życia spędzi w szafie. Urządzenie i-cookmix może kroić i ścierać warzywa oraz owoce. Sprzęt jest kompatybilny z Themromix TM5 i TM6. Sprzęt jest dostępy tutaj.

Jeszcze taniej – szatkownica ręczna do Thermomixa za 117 zł.

Pomyślicie pewnie, że oszalałem. Szatkownica, którą wam przedstawiam, to właściwie tarka montowana na Thermomixa, a więc sprzęt daleki od zautomatyzowanej krajalnicy Vorwerk. Wskazuję ją jednak dlatego, że biorę pod uwagę ograniczoną pojemność Thermomixa. Zastanawiam się po prostu czy potrzebuję automatu do starcia jednej marchewki i jednego ogórka. Tymczasem mam tu gadżet kosztujący 117 zł przy którym nie będę musiał się zastanawiać, czy mogę posiekać czekoladę, czy może będzie za twarda dla silnika Thermomixa. Tareczka zajmuje też znacznie mniej miejsca niż krajalnica.

tania szatkownica Thermomix

Urządzenie nie jest ani trochę zautomatyzowane. Użytkownik siłą własnych mięśnie może przetwarzać żywność na plasterki, a także małe lub cienkie wiórki. To opcja nadal zdecydowanie szybsza niż krojenie nożem, natomiast instalacja bezpośrednio na urządzeniu zaoszczędzi bałaganu i konieczności mycia naczyń. Warto podkreślić, że nie jest to zabawka. Za ofertą stoi jeden z najbardziej cenionych producentów akcesoriów do Thermomixa. Gadżet jest dostępny tutaj.

Taniej już było, a czy można lepiej? (446 zł)

Na rynku jest jeszcze jeden produkt, który swoją renomę budował, jeszcze zanim Thermomix stworzył własną szatkownicę. Mowa o Wundermix WunderSlicer, czyli krajalnicy od jednej z najbardziej cenionych marek, produkujących innowacyjne akcesoria do Thermomixa. Czym wyróżnia się WunderSlicer? Urządzenie potrafi przygotować 2 grubości plasterków oraz 2 grubości startych warzyw. Sprzęt posiada własny, przeźroczysty pojemnik na warzywa. Kluczową cechą jest jednak możliwość rozbudowania go o akcesoria, jak na przykład nakładkę do tworzenia spiralnych makaronów z warzyw.

Szatkownica Thermomix TM5 i TM6? Te akcesoria kupisz taniej i mądrzej

Szatkownica od Wundermix jest nieznacznie tańsza od produktu Vorwerk, ale nie odstaje od niego jakością, jest zawsze dostępna i zapewnia większy wachlarz możliwości. Urządzenie wyceniono na 446 zł.

Czy szatkownica pasuje do Thermomixa Sparkling Black?

Zarówno oryginalna krajalnica, jak i wszystkie wskazane przez nas alternatywy są kompatybilne z limitowaną edycją Sparkling Black oraz wszystkimi innymi modelami z generacji TM5 i TM6.

Fot. Główna ilustracja w treści i zdjęcie oryginalnej szatkownicy to materiały prasowe Vorwerk Group