Masz dość stania w korkach? Nie tylko ty! Rozwiązaniem tego problemu jest rower elektryczny miejski, którym dojedziesz wszędzie, szybko i przyjemnie.

Robi się coraz cieplej. Niestety, korki w miastach są wciąż takie same, bez względu na porę roku. Rozwiązaniem może być oczywiście rower, a jeszcze lepiej – rower elektryczny. Taki pojazd pozwoli ci dotrzeć wszędzie szybko, bez stania korkach i, co równie ważne, bez większego wysiłku. Dla wielu osób jest to najważniejszy argument, przemawiający za tym, by przesiąść się na jednoślad.

Rower elektryczny miejski – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Czy wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu miejskiego elektryka? Oto 4 ważne kwestie:

  • waga pojazdu – zwykle mniejszy silnik i bateria idą w parze z niższą masą całości, a skoro po mieście nie potrzeba raczej potężnego zasięgu, warto iść w tej kwestii na kompromisy i zyskać lżejszy rower kosztem innych parametrów;
  • usytuowanie silnika – jest istotne, bo wpływa na poręczność pojazdu i łatwość jego prowadzenia, warto więc wybrać rower z napędem z tyłu lub w centralnej części ramy;
  • dobre hamulce – jazda po mieście to czasem prawdziwy survival, zatem porządny system hamowania jest tu nieodzowny, dobrze zatem postawić np. na tarczowe hamulce hydrauliczne, które uchodzą za szczególnie sprawne;
  • akcesoria dodatkowe – tu, z uwagi na rosnącą z każdym dodatkiem masę pojazdu, nie można przesadzić, jednak osobiście nie wyobrażam sobie roweru miejskiego bez koszyka na drobne zakupy czy bez dzwonka.

Jaki rower elektryczny miejski wybrać?

Postanowiłam sprawdzić, jakie miejskie elektryki warto kupić i które modele są, moim zdaniem, najciekawsze. Oto efekty moich poszukiwań.

INDIANA Pulse M20

Mamy tu hydroformowaną 20-calową ramę aluminiową i 28-calowe koła. Co ważne, silnik umieszczono z tyłu pojazdu. Tam też znalazło się miejsce na baterię. Jej ładowanie zajmuje od 6 do 8 godzin, jednak później można przejechać dystans aż 80 km.

Na wyposażeniu tego męskiego roweru znalazły się też 7-biegowe przerzutki marki Shimano oraz hamulce typu v-brake.

Chcę wiedzieć więcej

Riverside 500 E

W tym modelu do wyboru są 3 tryby o różnym zasięgu: tryb 1 – do 90 km, tryb 2 – do 80 km oraz tryb 3 – do 50 km. Co ciekawe, producent zastosował tu zintegrowany czujnik momentu obrotowego (suport), co umożliwia naturalne pedałowanie.

Na wyposażeniu znalazły się też hydrauliczne hamulce tarczowe TEKTRO TKD 160 mm i 8-biegowe przerzutki. Rower ma aluminiową ramę i ekran LCD z podświetleniem.

Chcę wiedzieć więcej

TrybEco Luna City

Producent zapewnia, że – choć silnik wbudowano w przedniej piaście – to baterię usytuowano w tylnej, dzięki czemu rower pozostał stabilny. Co ważne, na wyposażeniu tego pojazdu są hamulce hydrauliczne tarczowe P/T 160 mm marki Fantom.

Rower wymaga do 5 godzin ładowania, co pozwala na przejechanie od 60 do nawet 120 km. Pojazd wyposażono w 7-biegowe przerzutki marki Shimano oraz 28-calowe obręcze stożkowe. Rower oferuje 5 poziomów wspomagania silnika.

Chcę wiedzieć więcej

Zündapp Green 3.7 E-Bike 700c

Ten model to rower damski. Do wyboru są koła o średnicy 26 lub 28 cali. Dodatkowo, pojazd ma 7-biegowe przerzutki marki Shimano, hamulec typu v-brake i aluminiową ramę.

Wbudowany w ramie podsiodłowej akumulator wymaga ładowania przez 6-7 godzin, co – w zależności od stylu jazdy – pozwala przemierzyć od 30 do nawet 115 km jednorazowo.

Chcę wiedzieć więcej

INDIANA E8000 D18

Zasięg tego modelu to nawet 100 km, mimo, iż czas ładowania baterii wynosi od 4 do 6 godzin, a zatem – dość standardowo. Na wyposażeniu roweru są hamulce typu v-brake oraz 7-biegowe przerzutki Shimano.

Pojazd ma 18-calową aluminiową ramę oraz koła o średnicy 28 cali. Dużym atutem tego modelu jest umiejscowienie silnika – zamontowano go na tylnym kole.

Chcę wiedzieć więcej

FISCHER Cita 1.0 U17

Ten rower ma aluminiową 17-calową ramę i koła o średnicy 28 cali. W tym modelu silnik znalazł się co prawda z przodu, jednak – dla równowagi – baterię umieszczono pod tylnym bagażnikiem. Pojazd na jednym ładowaniu przemierzy dystans do 80 km.

Rower wyposażono w 3-biegowe przerzutki marki Shimano oraz hamulce typu v-brake. Dodatkowo, zadbano też o zastosowanie amortyzatora przedniego.

Chcę wiedzieć więcej

Koniecznie sprawdź też: Rower elektryczny z… Biedronki? Nie, to nie żart!

Każdy z rowerów został poddany mojej subiektywnej ocenie i znalazł się w tym zestawieniu ze względu na swoje atrakcyjne parametry oraz dobry stosunek funkcjonalności do ceny. W materiale znalazły się linki reklamowe do naszych partnerów. Nie ma to jednak żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem któregoś z odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję, dzięki której będziemy mogli nadal tworzyć dla ciebie wartościowe treści.

Jestem dziennikarką, specjalizującą się w zagadnieniu nowych mediów. W Think-About zajmuję się przede wszystkim tematyką AGD, którą poznałam już od podszewki. Największą przyjemność sprawia mi odkrywanie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Zachwyca mnie dobry design, który uważam za równie ważny, jak funkcjonalność sprzętów. Potrafię docenić stosowane w sprzętach domowych sprytne rozwiązania. Satysfakcję czerpię też z wyszukiwania perełek cenowych – gdy tylko jakąś znajdę, od razu biegnę podzielić się nią z czytelnikami. Mam oko do produktów, które szybko stają się prawdziwymi bestsellerami. Wierzę, że na każdy temat można napisać coś ciekawego. Dbam jednak, by artykuły były nie tylko wysokiej jakości merytorycznej, ale również – by były przejrzyste i przyjemne dla oka. Doskonale czuję się pisząc artykuły, jednak prawdziwa frajda to, oczywiście, recenzowanie testowanych osobiście urządzeń. Niestety, często przywiązuję się do nich tak bardzo, że nie umiem z czymś rozstać i prędko biegnę po swój własny egzemplarz. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zdecydowałam się na specjalizację koncentrującą się na tematyce nowych mediów. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zbierałam w redakcjach portali internetowych. Zajmuję się między innymi tematyką prawa, finansów i nieruchomości. Czytelnicy mogą też kojarzyć mnie np. z redakcji PCWorld, w której do niedawna odpowiadałam za tematykę ofert i AGD. Jestem współtwórczynią książki „Digital 5.0: wywiady o mediach cyfrowych i technologii”. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiałam w akademickim magazynie, pisząc felietony. Mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Krynicy. Prywatnie jestem żoną, mamą i opiekunką dwóch adoptowanych kotów. Pasjonuje mnie polityka i obserwacja ludzkich zachowań społecznych. Relaksuję się, tworząc rękodzieło – uwielbiam tworzyć piękne rzeczy, które jednocześnie są funkcjonalne i nie służą tylko do podziwiania. Choć jestem domatorką, z przyjemności uciekam od codzienności pod namiot, odpoczynku szukając w lesie. Z wytęsknieniem upatruję chwili, gdy na stałe ucieknę na wieś i zamieszkam pod własnym lasem.