Najlepsza pralko-suszarka do 3500 złotych? Sprawdzamy dostępne modele

Najlepsza pralko-suszarka? Sprawdziliśmy, co proponują producenci AGD i przedstawiamy najciekawsze propozycje z różnych półek cenowych. Podpowiadamy, które z parametrów mają dla urządzenia tego typu największe znaczenie i na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jak świat stary, tak długo ludzie próbują znaleźć rozwiązanie trapiących ich problemów. Suszenie świeżo wyjętych z pralki tkanin, choć wydaje się dość prostym zabiegiem, również może przysparzać pewnych zmartwień. Na związane z tą czynnością, a raczej z jej skutecznością, trudności narzekają głównie te osoby (wśród nich także ja), których mieszkania nie oferują zbyt wiele przestrzeni. W pomieszczeniach, w których wilgoć chętnie utrzymuje się w powietrzu, również nie należą do rzadkości. Większość z nas z problemem trudno dosychających ubrań mierzy się w chłodniejszych porach roku. .Jak sobie z tym poradzić? W mojej opinii najlepszym rozwiązaniem w każdym z tych przypadków okaże się odpowiednio dobrana pralko-suszarka.

Pralko-suszarka, czyli siła dwóch urządzeń w jednym

O ile o pozytywnych aspektach posiadania suszarki nie trzeba raczej nikogo przekonywać, o tyle kwestia wymiany zestawu dwóch urządzeń na jedno może wzbudzać pewne wątpliwości. Oczywiście, jeśli na wyposażeniu domowej pralni masz już sprawdzone sprzęty wysokiej jakości, poszukiwanie kolejnego urządzenia tego typu mija się zapewne z celem.

Jeśli jednak w Twojej łazience mieści się tylko pralka, a wstawienie kolejnego, nie da się ukryć, dość sporych rozmiarów sprzętu nie przemawia do Twojego poczucia estetyki, skorzystanie z opcji 2 w 1 może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza jeśli trafiłeś tu wiedziony chęcią odkrycia lepszej drogi do wygodnego prania.

beko pralko-suszarka wnętrze

Zanim jednak pospieszysz do najbliższego sklepu i rozpoczniesz przygodę z nową wybranką, sprawdź, jakie parametry dla tego urządzenia mają kluczowe znaczenie. Nie, nie musisz ponownie udawać się na poszukiwania. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Liczą się szczegóły, czyli detale, na które należy spojrzeć

Aby zakup pralko-suszarki okazał się trafnym wyborem, musisz wiedzieć, czego od tego sprzętu możesz i powinieneś oczekiwać. Koniecznie zapoznanie się ze specyfikacją urządzenia jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Najlepiej zrobić to, będąc uzbrojonym w podstawową wiedzę o stanowiących o jakości urządzenia parametrach. Nie inaczej sprawy się mają, gdy poszukujesz innych sprzętów z grupy AGD. O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki, sprawdzisz w naszym najnowszym rankingu. Tutaj natomiast skupimy się na czynnikach bardziej dla pralko-suszarki istotnych.

Klasa efektywności energetycznej

W przypadku wszystkich artykułów AGD ważnym punktem na check-liście jest ich klasa efektywności energetycznej, oznaczana przez producentów literami alfabetu od A do G. Jak podpowiada intuicja, pierwsza litera sugeruje najwyższą pozycję na skali, druga wręcz przeciwnie. A o czym dokładnie symboliczne oceny nas informują? Klasa efektywności to nic innego jak zaświadczenie o stopniu energooszczędności interesującego nas urządzenia. Im pralko-suszarce bliżej do poziomu A, tym bardziej ekonomiczne powinno okazać się jej użytkowanie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w marcu 2021 roku zmianie uległy właściwości poszczególnych liter i aktualnie nie uświadczymy już oznaczenia A z dodanymi plusami. O tym, jak prawidłowo odczytywać zawarte na etykietach urządzeń AGD informacje, możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Efektywności prania a efektywność wirowania

Kolejnymi parametrami, które powinny zwrócić Twoją uwagę, są wskazane przez producenta efektywność prania i wirowania. Podobnie jak w przypadku omówionej już klasy energetycznej całego urządzenia tu również mamy do czynienia z oznaczeniami literowymi od A do G. Funkcję prania w urządzeniu tego typu najczęściej spotkamy pod literami A i C. Suszenie natomiast klasyfikuje się zazwyczaj do grup B oraz C.

pranie pralka suszarka

Ładowność bębna dla obu funkcji

Przejdźmy teraz do nieco mniej oczywistego punktu, jakim jest ładowność bębna. Dlaczego warto się mu uważnie przyjrzeć? O ile w samodzielnym urządzeniu, jakim jest pralka czy suszarka, podany w kilogramach parametr będzie jednoznacznym wskaźnikiem, o tyle w przypadku pralko-suszarki jest to kwestia bardziej złożona. Z czego to wynika?

Idea urządzenia 2 w 1 zakłada, że w trakcie całego procesu pralniczego skorzystamy z obu dostępnych trybów pracy. W życiu jednak nic nie jest takie oczywiste i pewnie niejednemu posiadaczowi podobnego urządzenia zdarzyło lub zdarzy się skorzystać z jednej jego funkcji bez potrzeby uruchomienia drugiej. Warto wtedy wiedzieć, ile dokładnie tkanin mokrych i suchych może przyjąć dany program, a wszystko po to, by zapewnić nam najlepsze efekty swojej pracy.

W przypadku samego prania najczęściej podawany przez producentów przedział wagowy zawiera się między 6 a 8 kilogramów. W przypadku suszenia parametr ten może być nawet o połowę niższy. Jeśli więc chcemy uniknąć sytuacji, w której część ubrań będzie musiała czekać na swoją kolej, a uruchomienie kolejnego cyklu wpłynie na wysokość opłacanych przez nas rachunków, lepiej upewnić się, że wartości te są do siebie zbliżone.

Bardzo pożądane funkcje dodatkowe

Przyglądając się kolejnym reprezentantom grupy pralko-suszarek, warto zwrócić uwagę również na ewentualne dodatkowe funkcje. Spośród nich do najbardziej przydatnych możemy zaliczyć ustawienie opóźnionego startu, kontrolę ilości piany, czy też automatyczną analizę wagi wsadu. O znaczeniu liczby dostępnych programów piorących i suszących nie trzeba tu już chyba nawet wspominać.

Wybrane z wybranych, czyli pralko-suszarki warte uwagi

Skoro wiesz już, jakie parametry są dla efektywnego działania pralko-suszarki istotne, możesz w pełni świadomie zapoznać się z listą modeli, które zwróciły moją uwagę. Dla większej przejrzystości przedstawiam je w kolejnych kategoriach cenowych. Czy na tej liście odnajdziesz swojego faworyta?

Urządzenia do 2000 złotych

Pralko-suszarka Candy SmartPro CSOW 4965TWE/1-S

Jako pierwsze w zestawieniu prezentuje się urządzenie od Candy. Co ciekawe, choć jest to najtańsza pozycja na naszej liście, nie zabrakło w niej nowoczesnych rozwiązań. Może i nie ma się czemu dziwić. W końcu nazwa SmartPro musi o czymś świadczyć. I rzeczywiście. Pralko-suszarkę Candy możemy wygodnie obsługiwać za pośrednictwem aplikacji SimplyFi, nawet gdy znajdujemy się poza domem. Uruchomiony zdalnie program Zawsze świeże zadba o kondycję pozostawionych w bębnie ubrań aż do naszego powrotu.

pralko-suszarka candy 4965TWE

Programy prania, które znajdziemy w menu Candy SmartPro, to: bawełna, delikatny, eco 40-60, mix, płukanie, pranie wstępne dla bawełny, szybki 14/30/44 min, wełna/pranie ręczne, wirowanie. Dostępne programy suszenia obejmują: chłodne powietrze, ciepłe powietrze i program wełna. Co ważne, dostępna jest również funkcja Easy Iron ułatwiająca prasowanie poddanych jej działaniu tkanin. Nie zabrakło też możliwości ustawienia opóźnionego uruchomienia cyklu.

Jeśli chodzi o omówione wcześniej parametry, sytuacja przedstawia się następująco. Pojemność bębna dla samej opcji prania wynosi 9, a w przypadku suszenia i prania 6 kilogramów. Urządzenie przeprowadza automatyczną analizę wielkości wsadu i na jej podstawie dobiera odpowiednią ilość wody na dany cykl. Klasa prania dla tego modelu to A. Klasę wirowania przy maksymalnej prędkości 1400 obrotów na minutę producent oznaczył literą B. Klasa energetyczna dla całego cyklu określono literą E.

Pralko-suszarkę Candy SmartPro znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1794 PLN.

Pralko-suszarka Beko HTV7616XW

Druga propozycja, którą możemy znaleźć w cenie poniżej 2000 złotych, pochodzi od znanego z produkcji pralek producenta AGD. Beko w swoim urządzeniu HTV7616XW oferuje nam bęben o pojemności prania 7 i pojemności suszenia 4 kilogramy. Maksymalna liczba obrotów w trybie wirowania wynosi 1200 na minutę. Na szczególną uwagę zasługują tu programy Wash&Wear i DrumClean+. Pierwszy z nich w zaledwie godzinę ma przemienić 1 kilogram zabrudzonej odzieży w gotowy do założenia strój. Drugi zadba o neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

pralko-suszarka BEKO VHT7616XW

Obecna technologia Hygiene+ Wash&Dry zadba o eliminację niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Do innych ciekawych programów w menu urządzenia możemy zaliczyć: codzienny, syntetyki, bawełna, koszule, eko, puchowe oraz połączone w jeden program tryby prania i suszenia dla bawełny i syntetyków.

Na uznanie zasługują też dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenie przed zalaniem, automatyczna kontrola zużycia wody, kontrola wyważania wsadu, funkcja pary SteamCure oraz blokada rodzicielska. Dodatkowo sterowanie urządzeniem usprawnia dostęp do aplikacji HomeWhiz.

Nie można też pominąć milczeniem parametru, który wielu może przekonać do wyboru Beko HTV7616XW. Jak podaje producent poziom hałasu emitowanego przez urządzenie w trakcie pracy dla cyklu prania, wirowania i suszenia wynosi odpowiednio 55, 76 i 66 decybeli.

Pralko-suszarkę Beko znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1999 PLN.

Urządzenia do 2500 złotych

Pralko-suszarka Gorenje WD2A964ADS/PL

Trzecia pralko-suszarka to propozycja od marki Gorenje, o której produktach mogliście już na naszej stronie przeczytać. Tym razem producent oferuje urządzenie, w którym wyróżniającym na tle konkurencji elementem jest bęben. Umieszczony na jego powierzchni falisty wzór nie pozostaje obojętny dla umieszczonych we wnętrzu bębna materiałów, a każdy kolejny obrót sprawia, że tkaniny stają się bardziej miękkie. Cichy, generujący dźwięk o natężeniu od 56 do 75 decybeli silnik inwerterowy, ma zapewniać urządzeniu długą żywotność, a użytkownikowi potwierdzoną stanem portfela oszczędność energii.

gorenje-WD2a964ADS-pralko-suszarka

Pralko-suszarka od Gorenje oferuje nam 15 programów piorących, w tym te przeznaczone dla materiałów syntetycznych, wełny oraz bawełny, a także tak dziś przez wiele osób pożądany program antyalergiczny z funkcją STEAM. Nie zabrakło tu również blokady rodzicielskiej czy możliwości zatrzymania cyklu w celu dołożenia prania.

Ładowność bębna to odpowiednio dla prania i suszenia 9 i 6 kilogramów. Klasa energetyczna urządzenia dla pełnego cyklu została wskazana jako A. Maksymalna liczba obrotów na minutę w trybie wirowania wynosi 1400.

Pralko-suszarkę Gorenje znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 2091 PLN.

Pralko-suszarka Kernau KFWD 8642

Pralko-suszarka Kernau KFWD 8642 to urządzenie, w którym moje największe zainteresowanie wzbudziła jego konstrukcja. Bęben o ładowności 8 i 6 kilogramów pokrywa unikatowy wzór Pearl Drum. Jego rola, podobnie jak w przypadku przedstawionego już Gorenje, to gwarantowanie bezpieczeństwa każdemu rodzajowi tkanin. Ściany boczne pralko-suszarki Kernau ukształtowano na wzór bumerangu, co ma wzmacniać i usztywniać całą konstrukcję. Takie rozwiązanie, jak informuje producent, odpowiada za skuteczne tłumienie nawet najsilniejszych drgań. Efekt? Stabilna i cicha praca urządzenia.

pralko-suszarka-KERNAU-kfwd-8642

Kernau KFWD 8642 wyposażono w 15 programów. Znajdziemy tu między innymi tryb bawełna 20˚, pranie antyalergiczne, kołdra, szybki 15/60 minut, delikatne suszenie. Do wyboru mamy również kilka zróżnicowanych cykli suszenia, pozwalających na całkowite lub częściowe usunięcie wilgoci z tkanin. Dodatkowe funkcje, które ułatwią nam codzienną pielęgnację odzieży, to kontrola ilości piany, system kontroli wyważenia wsadu, wskaźnik konieczności czyszczenia filtra, a także blokada rodzicielska.

Pralko-suszarkę Kernau znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 2649 PLN.

Urządzenia do 3500 złotych

Pralko-suszarka Samsung AddWash Slim WD8NK52E0ZX

W tym przedziale cenowym znalazły się dwa niezwykle ciekawe wizualnie urządzenia. Pierwszym, który prezentuję, jest pralko-suszarka Samsung AddWash Slim, przyciągająca uwagę nie tylko ciemną kolorystyką, ale i charakterystycznym designem drzwiczek. W czym tkwi jego sekret? Specjalnie opracowany system umożliwia dodawanie odzieży do trwającego już cyklu prania bez konieczności otwierania całkowitego otwierania urządzenia. Mimo swojej zgrabnej formy i głębokości zaledwie 46 centymetrów AddWash Slim mieści w sobie do 8 kilogramów prania.

pralko-suszarka-SAMSUNG-wd8nk52e-slim-add-wash

Technologia EcoBubble pozwala na skuteczne usuwanie nawet uporczywych zabrudzeń, a Air Wash zadba o świeżość i dezynfekcję tkanin bez konieczności wykorzystania jakichkolwiek środków chemicznych. Na szczególną uwagę zasługuje tu cykl prania parą, Higiena, pozwalający na eliminację do 99,9% groźnych dla zdrowia bakterii i alergenów.

Bezawaryjną pracę urządzenia zapewniać ma silnik Digital Inverter, na którą producent przyznaje 20 lat gwarancji. Technologia VRT Plus odpowiadać ma natomiast za wysoce skuteczną redukcję wszelkich wytwarzanych przez pralko-suszarkę wibracji i hałasu, co pozwala na korzystanie z jej funkcji nawet w środku nocy.

Pralko-suszarkę Samsung AddWash Slim znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 2899 PLN.

Pralko-suszarka Haier I-Pro 5 HWD80B14959S8U1S

Proponowany przez markę Haier model z serii I-Pro 5 to następna odsłona sprzętu AGD w eleganckiej kolorystyce. Co jednak poza wyglądem stanowi o jej wyjątkowości? Dostęp do kilkudziesięciu programów i najróżniejszych przydatnych porad, które zapewnia aplikacja mobilna hOn. Dzięki nowoczesnej technologii możemy w wygodny sposób kierować naszym urządzeniem, które konsekwentnie rejestrując nasze poczynania, będzie uczyć się dopasowywać ustawienia do naszych preferencji.

Pralko-suszarka-HAIER-I-Pro-5-HWD80B14959S8U1S

Jak na porządną pralko-suszarkę przystało, w oferowanym przez Haier modelu nie zabrakło takich funkcji jak kontrola wyważenia wsadu i dobór do wagi załadunku optymalnej ilości wody. Bęben o pojemności 8 i 5 kilogramów wzbogacono o specjalny wzór Pillow Drum, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo nawet najdelikatniejszych tkanin.

O najwyższy poziom higieny we wnętrzu urządzenia dba antybakteryjna technologia, która ma zapewnić ochronę przed pleśnią i zarazkami. Każdy cykl prania zakończony zostaje aktywacją funkcji Smart Dual Spray, której zadaniem jest oczyszczenie kołnierza i bębna.

Klasa prania urządzenia została oznaczona literą A, klasa wirowania natomiast literą B. Jako klasę energetyczną urządzenia na etykiecie wskazano klasę D.

Pralko-suszarkę Haier I-Pro 5 HWD80B14959S8U1S znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 3399 PLN.

A poza konkursem – ulubieniec

Pralko-suszarka Samsung AddWash WD90T986ASH Quick Drive nie mieści się co prawda w wyznaczonych wcześniej kryteriach, jednak żal byłoby nie wspomnieć o niej, chociażby jednym słowem. Choć ta propozycja marki Samsung wyraźnie odstaje cenowo od zaprezentowanych w tym zestawieniu uczestników, muszę przyznać, że znajduję dla tego faktu uzasadnienie. Model Quick Drive to bowiem połączenie elegancji i nowoczesnej technologii w najlepszym stylu. Wraz z urządzeniem, poza podstawowymi opcjami, takimi jak funkcje parowe, silnik inwerterowy czy wyświetlacz elektroniczny, zyskujemy dostęp do świata, w którym zwykła codzienna czynność nabiera niecodziennego kształtu.

pralko-suszarka-SAMSUNG-wd90t954ashs6

Skuteczność prania i jednoczesną oszczędność energii zapewnić ma znana przez wielbicieli marki Samsung technologia EcoBubble. O świeżość i dezynfekcję tkanin dba higieniczny system parowy. Możliwość dołożenia odzieży w już po uruchomieniu cyklu to jedno z lepszych udogodnień, a skrócony czas prania przyczynia się do ulokowania tego modelu w klasie energetycznej A. Dodajmy do tego zdolny dostosować ustawienia do preferencji użytkownika kontrolny Panel AI, sterowanie za pośrednictwem aplikacji SmartThings oraz każdorazową rekomendację cyklu suszenia i możemy uznać, że niczego więcej do szczęśliwego procesu prania nam nie potrzeba.

Szczegółowe informacje na temat pralko-suszarki Samsung AddWash Quick Drive znajdziesz na stronie producenta.

Zwycięska pralko-suszarka może być tylko jedna

Niezależnie od osobistych sentymentów należałoby w tym miejscu wskazać zwycięzcę naszego zestawienia. Nie pozostaje nam więc nic innego niż wydanie werdyktu. Urządzeniem, które skradło moje serce, bez cienia wątpliwości jest pralko-suszarka Haier I-Pro 5. Dlaczego?

pralko-suszarka haier aranżacja

Nawet jeśli jego klasa energetyczna nie jest tą najwyższą z obecnie obowiązujących, to oferowany w cenie niespełna 3500 złotych wachlarz możliwości robi ogromne wrażenie. Zwłaszcza gdy urządzenie prezentuje się na tle podobnych do tych, które dziś miałam okazję przedstawić. I choć powszechnie uważa się, że na produktach takich jak sprzęty AGD, zwłaszcza te wielkogabarytowe, nie należy oszczędzać, to nie jestem już taka pewna, czy prawda ta ma zastosowanie akurat w tym przypadku. Muszę bowiem przyznać, że mając do wyboru pralko-suszarkę Haier I-Pro 5 i kosztujący przeszło 1000 złotych więcej model od Samsung, mój wybór padłby raczej tę mniej kosztowną pozycję.