środa, 19 czerwca

Pralko-suszarka. Niegdyś fanaberia, dziś wyraz nowoczesnego sposobu postrzegania świata. Niby kto powiedział, że wykonywanie domowych obowiązków musi być trudne? Jeśli stawiasz na sprytne rozwiązania, które pozwolą ci zaoszczędzić nie tylko czas, ale także sporo energii, sprawdź, które urządzenia do 3500 złotych mogą znaleźć się na twojej liście życzeń.

Suszenie świeżo wyjętych z pralki tkanin, choć wydaje się dość prostym zabiegiem, może przysparzać pewnych zmartwień. Na związane z tą czynnością, a raczej z jej skutecznością, trudności narzekają głównie te osoby (wśród nich także ja), których mieszkania nie oferują zbyt wiele przestrzeni. Pomieszczenia, w których wilgoć chętnie utrzymuje się w powietrzu, również nie należą do rzadkości. Większość z nas z problemem trudno dosychających ubrań mierzy się w chłodniejszych porach roku. Jak sobie z tym poradzić? Najlepszym rozwiązaniem w każdym z tych przypadków okaże się odpowiednio dobrana pralko-suszarka.

Co mnie zainteresowało, czyli pralko-suszarki warte uwagi

Urządzenia do 2000 złotych

Pralko-suszarka Candy SmartPro CSOW 4965TWE/1-S

Pierwszą propozycją w cenie poniżej 2000 złotych wybrałam z rodziny marki Candy. Choć jest to jedna z dwóch najtańsza obecnie pozycja na naszej liście, nie zabrakło w niej nowoczesnych rozwiązań. Może i nie ma się czemu dziwić. W końcu nazwa SmartPro nie pojawiła się tu raczej przypadkiem. I rzeczywiście. Pralko-suszarkę Candy możemy wygodnie obsługiwać za pośrednictwem aplikacji SimplyFi, nawet gdy znajdujemy się poza domem. Uruchomiony zdalnie program Zawsze świeże zadba o kondycję pozostawionych w bębnie ubrań aż do naszego powrotu.

Programy prania, które znajdziemy w menu Candy SmartPro, to: bawełna, delikatny, eco 40-60, mix, płukanie, pranie wstępne dla bawełny, szybki 14/30/44 min, wełna/pranie ręczne, wirowanie. Dostępne programy suszenia obejmują: chłodne powietrze, ciepłe powietrze i program wełna. Co ważne, dostępna jest również funkcja Easy Iron ułatwiająca prasowanie poddanych jej działaniu tkanin. Nie zabrakło też możliwości ustawienia opóźnionego uruchomienia cyklu.

Jeśli chodzi o omówione wcześniej parametry, sytuacja przedstawia się następująco. Pojemność bębna dla samej opcji prania wynosi 9, a w przypadku suszenia i prania 6 kilogramów. Urządzenie przeprowadza automatyczną analizę wielkości wsadu i na jej podstawie dobiera odpowiednią ilość wody na dany cykl. Klasa prania dla tego modelu to A. Klasę wirowania przy maksymalnej prędkości 1400 obrotów na minutę producent oznaczył literą B. Klasa energetyczna dla całego cyklu określono literą E.

Pralko-suszarkę Candy SmartPro znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1787 PLN.

Pralko-suszarka Beko HTV7616XW

Jako drugi w zestawieniu prezentuje się model od znanego z produkcji pralek producenta AGD. Beko w swoim urządzeniu HTV7616XW oferuje nam bęben o pojemności prania 7 i pojemności suszenia 4 kilogramy. Maksymalna liczba obrotów w trybie wirowania wynosi 1200 na minutę. Na szczególną uwagę zasługują tu programy Wash&Wear i DrumClean+. Pierwszy z nich w zaledwie godzinę ma przemienić 1 kilogram zabrudzonej odzieży w gotowy do założenia strój. Drugi zadba o neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

Obecna technologia Hygiene+ Wash&Dry zadba o eliminację niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Do innych ciekawych programów w menu urządzenia możemy zaliczyć: codzienny, syntetyki, bawełna, koszule, eko, puchowe oraz połączone w jeden program tryby prania i suszenia dla bawełny i syntetyków.

Na uznanie zasługują też dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenie przed zalaniem, automatyczna kontrola zużycia wody, kontrola wyważania wsadu, funkcja pary SteamCure oraz blokada rodzicielska. Dodatkowo sterowanie urządzeniem usprawnia dostęp do aplikacji HomeWhiz.

Nie można też pominąć milczeniem parametru, który wielu może przekonać do wyboru Beko HTV7616XW. Jak podaje producent poziom hałasu emitowanego przez urządzenie w trakcie pracy dla cyklu prania, wirowania i suszenia wynosi odpowiednio 55, 76 i 66 decybeli.

Pralko-suszarkę Beko znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1845 PLN.

Urządzenia do 2500 złotych

Pralko-suszarka Kernau KFWD 8642

Pralko-suszarka Kernau KFWD 8642 to urządzenie, w którym moje największe zainteresowanie wzbudziła konstrukcja. Bęben o ładowności 8 i 6 kilogramów pokrywa unikatowy wzór Pearl Drum. Jego rola to gwarantowanie bezpieczeństwa każdemu rodzajowi tkanin. Ściany boczne pralko-suszarki Kernau ukształtowano na wzór bumerangu, co, jak twierdzi producent, wzmacnia i usztywnia całą konstrukcję. Takie rozwiązanie, jak informuje producent, odpowiada za skuteczne tłumienie nawet najsilniejszych drgań. Efekt? Stabilna i cicha praca urządzenia.

Kernau KFWD 8642 wyposażono w 15 programów. Znajdziemy tu między innymi tryb bawełna 20˚, pranie antyalergiczne, kołdra, szybki 15/60 minut, delikatne suszenie. Do wyboru mamy również kilka zróżnicowanych cykli suszenia, pozwalających na całkowite lub częściowe usunięcie wilgoci z tkanin. Dodatkowe funkcje, które ułatwią nam codzienną pielęgnację odzieży, to kontrola ilości piany, system kontroli wyważenia wsadu, wskaźnik konieczności czyszczenia filtra, a także blokada rodzicielska.

Pralko-suszarkę Kernau znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 2469 PLN.

Pralko-suszarka Hisense WDQA8014EVJM

Pralko-suszarka Hisense WDQA8014EVJM o załadunku 8 i 5 kilogramów to, jeśli wierzyć zapewnieniom jej twórców, idealne rozwiązanie dla tych, którzy na co dzień muszą mierzyć się z alergią. Życie po zakupie tego urządzenia ma się stać znacznie prostsze, a to za sprawą programu Antyalergiczny z parą. Specjalna technologia prania parowego Hisense za pomocą delikatnej pary usuwa nie tylko niepożądane zapachy, ale też alergeny i 99,9% bakterii, co potwierdzać ma certyfikat SGS.

To, co zwraca uwagę w urządzeniu Hisense, to system Pure Jet, odpowiadający za silny przepływ wody. Jakie ma to znaczenie? Im intensywniejsze zraszanie, tym skuteczniejsze usuwanie zabrudzeń. Działanie takie przyspiesza również aplikację, rozpuszczanie, a w końcu i wypłukiwanie wszelkich środków piorących z poddawanych procesowi czyszczenia materiałów.

Poza wspomnianym już wcześniej programem antyalergicznym w menu urządzenia znajdziemy tryby 20°C, bawełna, czyszczenie bębna, eco 40-60, mix, odświeżanie parowe, płukanie+wirowanie, pranie i suszenie, program szybki, syntetyki, wełna, wirowanie. W ramach suszenia dostępne są programy bawełna oraz syntetyki suche.

Z funkcji dodatkowych nie zabrakło opcji wstrzymania prania z możliwością dołożenia dodatkowych sztuk odzieży. Komunikaty na panelu sterującym pozwalają też na szybkie zdiagnozowanie pojawiającego się ewentualnego błędu.

Pralko-suszarkę Hisense znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 2499 PLN.

Urządzenia do 3500 złotych

Pralko-suszarka Samsung AddWash Slim WD8NK52E0ZX

W tym przedziale cenowym znalazły się dwa niezwykle ciekawe wizualnie urządzenia. Pierwszym, który prezentuję, jest pralko-suszarka Samsung AddWash Slim, przyciągająca uwagę nie tylko ciemną kolorystyką, ale i charakterystycznym designem drzwiczek. W czym tkwi jego sekret? Specjalnie opracowany system umożliwia dodawanie odzieży do trwającego już cyklu prania bez konieczności otwierania całkowitego otwierania urządzenia. Mimo swojej zgrabnej formy i głębokości zaledwie 46 centymetrów AddWash Slim mieści w sobie do 8 kilogramów prania.

Technologia EcoBubble pozwala na skuteczne usuwanie nawet uporczywych zabrudzeń, a Air Wash zadba o świeżość i dezynfekcję tkanin bez konieczności wykorzystania jakichkolwiek środków chemicznych. Na szczególną uwagę zasługuje tu cykl prania parą, Higiena, pozwalający na eliminację do 99,9% groźnych dla zdrowia bakterii i alergenów.

Bezawaryjną pracę urządzenia zapewniać ma silnik Digital Inverter, na którą producent przyznaje 20 lat gwarancji. Technologia VRT Plus odpowiadać ma natomiast za wysoce skuteczną redukcję wszelkich wytwarzanych przez pralko-suszarkę wibracji i hałasu, co pozwala na korzystanie z jej funkcji nawet w środku nocy.

Pralko-suszarkę Samsung AddWash Slim znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 2869 PLN.

Pralko-suszarka Haier I-Pro 5 HWD80B14959S8U1S

Proponowany przez markę Haier model z serii I-Pro 5 to następna odsłona sprzętu AGD w eleganckiej kolorystyce. Co jednak poza wyglądem stanowi o jej wyjątkowości? Dostęp do kilkudziesięciu programów i najróżniejszych przydatnych porad, które zapewnia aplikacja mobilna hOn. Dzięki nowoczesnej technologii możemy w wygodny sposób kierować naszym urządzeniem, które konsekwentnie rejestrując nasze poczynania, będzie uczyć się dopasowywać ustawienia do naszych preferencji.

Jak na porządną pralko-suszarkę przystało, w oferowanym przez Haier modelu nie zabrakło takich funkcji jak kontrola wyważenia wsadu i dobór do wagi załadunku optymalnej ilości wody. Bęben o pojemności 8 i 5 kilogramów wzbogacono o specjalny wzór Pillow Drum, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo nawet najdelikatniejszych tkanin.

O najwyższy poziom higieny we wnętrzu urządzenia dba antybakteryjna technologia, która ma zapewnić ochronę przed pleśnią i zarazkami. Każdy cykl prania zakończony zostaje aktywacją funkcji Smart Dual Spray, której zadaniem jest oczyszczenie kołnierza i bębna.

Klasa prania urządzenia została oznaczona literą A, klasa wirowania natomiast literą B. Jako klasę energetyczną urządzenia na etykiecie wskazano klasę D.

Pralko-suszarkę Haier I-Pro 5 HWD80B14959S8U1S znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 3399,99 PLN.

Bonus poza konkursem – ulubieniec za 4500 PLN

Pralko-suszarka Samsung AddWash WD90T986ASH Quick Drive nie mieści się co prawda w wyznaczonych wcześniej kryteriach, jednak żal byłoby nie wspomnieć o niej, chociażby jednym słowem. Choć ta propozycja marki Samsung wyraźnie odstaje cenowo od zaprezentowanych w tym zestawieniu uczestników, muszę przyznać, że znajduję dla tego faktu uzasadnienie. Model Quick Drive to bowiem połączenie elegancji i nowoczesnej technologii w najlepszym stylu. Wraz z urządzeniem, poza podstawowymi opcjami, takimi jak funkcje parowe, silnik inwerterowy czy wyświetlacz elektroniczny, zyskujemy dostęp do świata, w którym zwykła codzienna czynność nabiera niecodziennego kształtu.

Skuteczność prania i jednoczesną oszczędność energii zapewnić ma znana przez wielbicieli marki Samsung technologia EcoBubble. O świeżość i dezynfekcję tkanin dba higieniczny system parowy. Możliwość dołożenia odzieży w już po uruchomieniu cyklu to jedno z lepszych udogodnień, a skrócony czas prania przyczynia się do ulokowania tego modelu w klasie energetycznej A. Dodajmy do tego zdolny dostosować ustawienia do preferencji użytkownika kontrolny Panel AI, sterowanie za pośrednictwem aplikacji SmartThings oraz każdorazową rekomendację cyklu suszenia i możemy uznać, że niczego więcej do szczęśliwego procesu prania nam nie potrzeba.

Szczegółowe informacje na temat pralko-suszarki Samsung AddWash Quick Drive znajdziesz na stronie producenta w cenie 4599 PLN.

Pralko-suszarka dla mnie może być tylko jedna

Niezależnie od osobistych sentymentów należałoby w tym miejscu wskazać zwycięzcę naszego zestawienia. Nie pozostaje nam więc nic innego niż wydanie werdyktu. Urządzeniem, które skradło moje serce, bez cienia wątpliwości jest pralko-suszarka Haier I-Pro 5. Dlaczego?

Nawet jeśli jego klasa energetyczna nie jest tą najwyższą z obecnie obowiązujących, to oferowany w cenie niespełna 3500 złotych wachlarz możliwości robi ogromne wrażenie. Zwłaszcza gdy urządzenie prezentuje się na tle podobnych do tych, które dziś miałam okazję przedstawić. I choć powszechnie uważa się, że na produktach takich jak sprzęty AGD, szczególnie te wielkogabarytowe, nie należy oszczędzać, to nie jestem już taka pewna, czy prawda ta ma zastosowanie akurat w tym przypadku.

Muszę bowiem przyznać, że mając do wyboru pralko-suszarkę Haier I-Pro 5 i kosztujący przeszło 1000 złotych więcej model od Samsung, mój wybór padłby raczej tę mniej kosztowną pozycję. Poza tym, proszę, tylko spójrzcie na nią! Jak można odmówić jej wygranej?

Pralko-suszarka, czyli siła dwóch urządzeń

Skoro wiesz już, które z dostępnych modeli znalazły się na mojej liście, możesz odczuwać potrzebę dowiedzenia się czegoś więcej. Niekoniecznie jednak muszą to być informacje związane z konkretnym modelem pralko-suszarki. Zdaję sobie bowiem sprawę, że niektóre kwestie mogą jeszcze wymagać wyjaśnienia. Przejdźmy więc do krótkiej części objaśniającej znaczenie poszczególnych pojęć.

O ile o pozytywnych aspektach posiadania suszarki nie trzeba raczej nikogo przekonywać, o tyle kwestia wymiany zestawu dwóch urządzeń na jedno może wzbudzać pewne wątpliwości. Oczywiście, jeśli na wyposażeniu domowej pralni masz już sprawdzone sprzęty wysokiej jakości, poszukiwanie kolejnego urządzenia tego typu mija się zapewne z celem.

Jeśli jednak w twojej łazience mieści się tylko pralka, a wstawienie kolejnego, nie da się ukryć, dość sporych rozmiarów sprzętu nie przemawia do twojego poczucia estetyki, skorzystanie z opcji 2 w 1 może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza jeśli trafiłeś tu wiedziony chęcią odkrycia lepszej drogi do wygodnego prania.

Zanim jednak pospieszysz do najbliższego sklepu i rozpoczniesz przygodę z nową wybranką, sprawdź, jakie parametry dla tego urządzenia mają kluczowe znaczenie. Nie, nie musisz ponownie udawać się na poszukiwania. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Liczą się szczegóły, czyli detale, na które należy spojrzeć

Aby zakup pralko-suszarki okazał się trafnym wyborem, musisz wiedzieć, czego od tego sprzętu możesz i powinieneś oczekiwać. Koniecznie zapoznanie się ze specyfikacją urządzenia jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Najlepiej zrobić to, będąc uzbrojonym w podstawową wiedzę o stanowiących o jakości urządzenia parametrach. Nie inaczej sprawy się mają, gdy poszukujesz innych sprzętów z grupy AGD. O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki, sprawdzisz w moim innym rankingu. Tutaj natomiast skupimy się na czynnikach bardziej dla pralko-suszarki istotnych.

Klasa efektywności energetycznej

W przypadku wszystkich artykułów AGD ważnym punktem na check-liście jest ich klasa efektywności energetycznej, oznaczana przez producentów literami alfabetu od A do G. Jak podpowiada intuicja, pierwsza litera sugeruje najwyższą pozycję na skali, druga wręcz przeciwnie. A o czym dokładnie symboliczne oceny nas informują? Klasa efektywności to nic innego jak zaświadczenie o stopniu energooszczędności interesującego nas urządzenia. Im pralko-suszarce bliżej do poziomu A, tym bardziej ekonomiczne powinno okazać się jej użytkowanie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w marcu 2021 roku zmianie uległy właściwości poszczególnych liter i aktualnie nie uświadczymy już oznaczenia A z dodanymi plusami. O tym, jak prawidłowo odczytywać zawarte na etykietach urządzeń AGD informacje, możesz przeczytać we wcześniejszym artykule.

O efektywności prania i efektywność wirowania

Kolejnymi parametrami, które powinny zwrócić Twoją uwagę, są wskazane przez producenta efektywność prania i wirowania. Podobnie jak w przypadku omówionej już klasy energetycznej całego urządzenia tu również mamy do czynienia z oznaczeniami literowymi od A do G. Funkcję prania w urządzeniu tego typu najczęściej spotkamy pod literami A i C. Suszenie natomiast przyporządkowuje się zazwyczaj do grup B oraz C.

Ładowność bębna (nie)równa dla obu funkcji

Przejdźmy teraz do nieco mniej oczywistego punktu, jakim jest ładowność bębna. Dlaczego warto się mu uważnie przyjrzeć? O ile w samodzielnym urządzeniu, jakim jest pralka czy suszarka, podany w kilogramach parametr będzie jednoznacznym wskaźnikiem, o tyle w przypadku pralko-suszarki jest to kwestia bardziej złożona. Z czego to wynika?

Idea urządzenia 2 w 1 zakłada, że w trakcie całego procesu pralniczego skorzystamy z obu dostępnych trybów pracy. W życiu jednak nic nie jest takie oczywiste i pewnie niejednemu posiadaczowi podobnego urządzenia zdarzyło lub zdarzy się skorzystać z jednej jego funkcji bez potrzeby uruchomienia drugiej. Warto wtedy wiedzieć, ile dokładnie tkanin mokrych i suchych może przyjąć dany program, a wszystko po to, by zapewnić nam najlepsze efekty swojej pracy.

W przypadku samego prania najczęściej podawany przez producentów przedział wagowy zawiera się między 6 a 8 kilogramów. W przypadku suszenia parametr ten może być nawet o połowę niższy. Jeśli więc chcemy uniknąć sytuacji, w której część ubrań będzie musiała czekać na swoją kolej, a uruchomienie kolejnego cyklu wpłynie na wysokość opłacanych przez nas rachunków, lepiej upewnić się, że wartości te są do siebie zbliżone.

Bardzo pożądane funkcje dodatkowe

Przyglądając się kolejnym reprezentantom grupy pralko-suszarek, warto zwrócić uwagę również na ewentualne dodatkowe funkcje. Spośród nich do najbardziej przydatnych możemy zaliczyć ustawienie opóźnionego startu, kontrolę ilości piany, czy też automatyczną analizę wagi wsadu. O znaczeniu liczby dostępnych programów piorących i suszących nie trzeba tu już chyba nawet wspominać.

Jeśli interesują cię urządzenia z grupy AGD dla łazienki, jednak urządzenia 2w1 nie do końca cię przekonują, możesz zajrzeć do mojego rankingu pralek.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne do sklepów naszych partnerów, co może pomóc nam w dalszym rozwijaniu serwisu, jednak ich obecność nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną niniejszego tekstu.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.