Przed zakupem sprzętów domowego użytku czytasz opinie w internecie? My również! Przygotowaliśmy ranking modeli jednego z najpopularniejszych urządzeń AGD. Sprawdź, jaka pralka podbiła serca użytkowników i wybierz model, któremu zaufało szerokie grono konsumentów!

Pralka to jedno z tych urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie wygodne domowe życie. Dostęp do prania przez 24 godziny na dobę nierzadko ratuje nas z najbardziej opresyjnych sytuacji. Jednak by sprzęt, jakim jest pralka, rzeczywiście mógł swą zbawienną misję pełnić, powinien posiadać niezachwianą, popartą licznymi głosami użytkowników, pozytywną opinię.

Pralka na medal, czyli jaka?

Niejednokrotnie już pisałam o tym, jak ważne przed dokonaniem zakupu jest zapoznanie się ze specyfikacją interesującego nas produktu. Każda pralka pierze, to z pewnością, ale nie każda ma do zaoferowania te same funkcje. Poszczególne urządzenia mogą również znacząco się od siebie różnić pod innymi względami, takimi jak zużycie energii czy klasa efektywności prania. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna to nic innego, jak informacja na temat tego, ile prądu w czasie pracy zużywa nasza pralka. Na ostateczny wynik pływają takie czynniki jak częstotliwość korzystania z urządzenia i najczęściej wybierane przez użytkownika dłuższe lub krótsze programy. Nie bez znaczenia są tu również temperatury, w których będziemy nasze ubrania oczyszczać.

Skuteczność wirowania

Efektywna eliminacja zabrudzeń to jedno, jednak dziś nie sposób wyobrazić sobie, by ręcznie usuwać wodę z kilogramów przesiąkniętych cieczą materiałów. Warto zatem sprawdzić, jaką mocą wirowania dysponuje interesujące nas urządzenie. Im więcej obrotów na minutę, tym skuteczniej.

Pojemność bębna

Pojemność bębna pralki jest istotna szczególnie tam, gdzie regularnie mamy do czynienia z większą ilością prania. W gospodarstwie, w którym z urządzenia korzystać będzie kilku lokatorów, najlepszym wyjściem okaże się pralka mogąca pomieścić od 8 do 10 kilogramów ubrań. W przypadku jednej osoby mały bęben o pojemności od 4 do 6 kilogramów zdecydowanie powinien wystarczyć.

Programy, funkcje i technologie

Dbanie o dom w XXI wieku w niczym już nie przypomina pracy, którą wykonywały nasze babcie. Nasze mieszkania wypełniły urządzenia smart, których funkcje znacznie ułatwiają nam codzienne obowiązki. Nie inaczej sprawy mają się w przypadku pralek. Dziś, poza podstawowymi programami prania automatycznego, znajdziemy tryby przeznaczone do pielęgnacji konkretnych tkanin. Użytkownik ma wpływ nie tylko na temperaturę wykorzystanej w procesie wody, ale też na czas całego cyklu. Coraz częściej pojawiają się też sprzęty, którymi możemy sterować za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

Tak przedstawia się lista najważniejszych elementów, na które podczas zakupu pralki powinieneś zwrócić uwagę. Tu opisałam je pokrótce, jeśli jednak chcesz zapoznać się z tymi kwestiami nieco bliżej, możesz skorzystać ze wskazówek zawartych w moim wcześniejszym artykule.

Najpopularniejsze pralki stycznia 2024

Spośród najczęściej kupowanych przez konsumentów pralek, wybrałam te uplasowane na kilku pierwszych miejscach listy popularności. Przedstawiam zatem pięć modeli, które w styczniu 2024 roku cieszyły się największym wśród kupujących zainteresowaniem. Co może być zaskakujące, najwyższe pozycje zajęły urządzenia dwóch producentów – Bosch oraz Beko.

Miejsce piąte
pralka Bosch WAN2425EPL Serie 4

Pralka Bosch oznaczona numerem WAN2425EPL to propozycja dla tych, którzy mogą cieszyć się bogatą garderobą. Bęben o pojemności 8 kilogramów zapewni pranie nawet większej ilości ubrań w trakcie jednego cyklu. Taka ładowność to też idealne rozwiązanie w momencie, w którym konieczne jest oczyszczenie grubszego koca czy na przykład kołdry.

Klasę energetyczną producent określił jako A, a więc tę najbardziej z punktu widzenia użytkownika pożądaną. Zużycie prądu na jeden cykl prania w trybie automatycznym według zaprezentowanych danych technicznych urządzenia wynosi 0,46 kWh. Zużycie wody to 47 litrów. Sprawną obsługę urządzenia ma zapewniać panel dotykowy i pokrętło.

Na uwagę zasługuje tu również inwerterowy silnik EcoSilence Drive, który charakteryzuje energooszczędność. Poziom generowanego w trakcie pracy hałasu nie powinien przekraczać 71 decybeli. Specjalne wytłoczenia na bocznych ścianach urządzenia mają znacznie ograniczać wibracje wytwarzane w trakcie wirowania, co również przekłada się na zmniejszenie emitowanych przez pralkę odgłosów, które przy prędkości 1200 obrotów na minutę mogłoby być wyraźnie zauważalne.

Pralka Bosch oferuje użytkownikowi menu, w którym znajdziemy programy: bawełna, czyszczenie bębna, delikatny, eco 40-60, higiena, iron assist, jeans, koszule, odpompowanie, płukanie, sport, syntetyki, szybki 15 min, szybki 30 min, wełna, wirowanie. Urządzenie posiada też funkcje kontroli piany, automatycznego wyważenia wsadu, opóźnienie startu programu, a także opcję zatrzymania cyklu z możliwością dołożenia prania.

Pralkę Bosch WAN2425EPL Serie 4 znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 2099 złotych.

Miejsce czwarte
pralka Bosch WGG0440EPL Serie 4

Na miejscu czwartym znalazła się kolejna propozycja od producenta Bosch, podobna do tej z miejsca piątego, pralka WGG0440EPL Serie 4. Co odróżnia to urządzenie od cieszącego się odrobinę mniejszą popularnością modelu? Przede wszystkim – obroty.

Pralka Bosch WGG0440EPL Serie 4 oferuje nam zawrotna prędkość wirowania równą 1400 obrotów na minutę. Co istotne, producent również w tym modelu zapewnia, że poziom hałasu, jaki urządzenie emituje w trakcie pracy, nie przekracza 71 decybeli. Bez zmian pozostaje również klasa energetyczna A, pomimo tego, że jednorazowo w pralce zmieścimy aż 9 kilogramów odzieży.

Dostępne w menu prali Bosch programy to bawełna, czyszczenie bębna, delikatny, higiena, jeans, mix, płukanie, pranie wstępne, sport, syntetyki, szybki 15 min, szybki 30 min, wełna, wirowanie. Znajdziemy tu również dodatkowe funkcje, z których na szczególną uwagę zasługuje ta gwarantująca mniej zagnieceń i łatwiejsze prasowanie.

Pralkę Bosch WGG0440EPL znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 2399 złotych.

Miejsce trzecie
pralka Bosch WAN2400EPL Serie 4

Reprezentantki rodziny Bosch nie zabrakło również na podium. Miejsce trzecie na liście ulubieńców konsumentów zdobył oferowany przez producenta model WAN 2400EPL Serie 4. Jest on przedstawicielem gabarytowo nieco mniejszym od opisanych poprzedników, charakteryzujący się pojemnością bębna równej 7 kilogramów.

Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę. Poziom emisji hałasu nie powinien przekraczać 72 decybeli, co gwarantować ma umieszczony we wnętrzu pralki silnik bezszczotkowy Bosch EcoSilence Drive.

Programy, w które producent wyposażył elektroniczne menu urządzenia, obejmuje tryb bawełna, delikatny, eco 40-60, higiena, mix, płukanie, pranie wstępne, syntetyki, szybki 15 min, szybki 30 min, wełna, wirowanie. Nie zabrakło również możliwości wstrzymania cyklu w celu dołożenia prania.

Pralka Bosch WAN2400EPL Serie 4 znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1899 złotych.

Miejsce drugie
pralka Beko WUE7512WPBE Slim

Miejsce drugie na podium należy do jednego z najsilniej, przynajmniej przeze mnie, kojarzonych z urządzeniami piorącymi producentem. O kim mowa? Oczywiście o marce Beko, która zapadła mi w pamięć dzięki swoim reklamom, opatrzonym przyjemnym dla ucha, również dzięki wykonaniu, krótkim motywem muzycznym. Jednak jak doskonale wiemy w życiu i w praniu nie tylko o dźwięki chodzi. Czemu więc pralka Beko WUE7512WPBE Slim zawdzięcza swoją wysoką pozycję w konsumenckim rankingu?

Zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się tutaj cena, niższa od propozycji producenta Bosch o kilkaset złotych. Nie ma się tu też czemu dziwić – zazwyczaj do naszych koszyków trafiają artykuły, których cena jest bardziej dla nas przystępna. Nierzadko jednak zdarza się, że sprzęty, za które przychodzi nam zapłacić mniej, mają do zaoferowania równie wiele, co ich wyżej na drabinie cenowej stawiani konkurenci. Co zatem zyskujemy, decydując się na pralkę marki Beko?

Beko WUE7512WPBE Slim to zgrabne urządzenie, które z łatwością wkomponuje się w przestrzeń. Bęben o pojemności 7 kilogramów, choć do największych nie należy, z pewnością bez problemu poradzi sobie ze standardową ilością odzieży. Zużycie wody na jeden cykl wynosi 40 litrów. Klasę efektywności energetycznej producent określił jako B. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1000 obrotów na minutę.

Menu urządzenia jest bogate i zawiera programy: bawełna, ciemne materiały, delikatny, eco 40-60, higiena, jeans, koszule, mix, płukanie, puchowe, sport, StainExpert, super szybki, syntetyki, szybki, wełna/pranie ręczne, wirowanie. Mamy tu również funkcję czyszczenia bębna, opóźnienie startu pracy, automatyczne wyważenie wsadu oraz tryb zapewniający łatwe prasowanie.

Dodatkowo możemy skorzystać z takich udogodnień jak pranie w zimnej wodzie, zatrzymanie cyklu w celu dołożenia prania, utrzymanie świeżości po zakończeniu cyklu, czy ograniczenie strat detergentu.

Pralkę Beko WUE7512WPBE Slim znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1299 złotych.

Miejsce pierwsze
pralka Beko WUE6512WPBSE SteamCure Slim

Nadszedł wreszcie czas na zaprezentowanie zwycięzcy rankingu popularności. Modelem pralki, który do domów konsumentów trafiał w styczniu najczęściej, był ten od marki Beko – WUE6512WPBSE SteamCure Slim.

Ulubieniec ubiegłego miesiąca to urządzenie klasy energetycznej D, o pojemności bębna równej 6 kilogramów. Ilość wody zużytej w trakcie jednego cyklu prania według producenta ma wynosić 36 litrów. Maksymalna prędkość wirowania w przypadku tej pozycji to 1000 obrotów na minutę, a poziom emisji hałasu nie powinien przekroczyć 74 decybeli.

Podobnie jak zdobywczyni drugiego miejsca, pralka Beko SteamCure Slim może pochwalić się obszernym menu. Wśród programów znajdziemy takie jak bawełna, ciemne materiały, delikatny, eco 40-60, jeans, mix, płukanie, puchowe, sport, StainExpert, super szybki, syntetyki, szybki, wełna/pranie ręczne, wirowanie. Na uwagę zasługują tu programy parowe, higiena i koszule, które pozwalają na zwiększenie sterylności materiałów przy jednoczesnej dbałości o ich jakość.

Nie zabrakło również dodatkowych udogodnień, takich jak utrzymanie świeżości prania po zakończeniu cyklu, pauza z możliwością dołożenia prania, a także ograniczenie strat detergentu i automatyczne wyważenie wsadu.

Jeśli najpopularniejsze urządzenie, jakim okazała się pralka Beko WUE6512WPBSE SteamCure Slim, przypadła do gustu również Tobie, możesz je znaleźć na stronie sklepu w cenie 1197 złotych.

Która pralka najlepsza?

Cóż, jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie udzielić niestety nie mogę. Dlaczego? Z dość oczywistych powodów. Jak zaznaczyłam we wstępie, aby wybrać urządzenie, które będzie spełniało oczekiwania użytkownika, trzeba dokładnie przyjrzeć się temu, co dany model nam oferuje. Osobiście zadowalam się pralką o ładowności 6-8 kilogramów, a decydujące znaczenie ma dla mnie prędkość wirowania – im wyższa, tym lepsza. Nikogo więc raczej nie zdziwię, wskazując jako swojego faworyta pralkę Bosch WAN2400EPL Serie 4, choć nie ukrywam, że melodyjka Beko lata temu uwiodła moje serce i duszę. Jakiego wyboru jednak Ty dokonasz?

Jeśli powyższa prezentacja nie do końca Cię przekonuje lub należysz do osób, które zamiast podążać za innymi, wolą dokonywać oceny samodzielnie, możesz zapoznać się z naszym innym zestawieniem. Kto wie? Może Twój wybór będzie bardziej nowoczesny i zdecydujesz zaopatrzyć się nie w pralkę, a wydajną pralko-suszarkę?

Dane zaprezentowane w rankingu pozyskano na podstawie raportu obejmującego najlepiej sprzedające się produkty na oficjalnej stronie Ole Ole.pl oraz profilu sklepu w serwisie Allegro.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.