Dobra pralka, czyli jaka? Ranking najlepszych modeli.

Podstawa czystego prania? Skuteczna i wydajna pralka! Jeśli poszukujesz urządzenia, które nie tylko zapewni świeżość Twoim ubrań, ale sprawi, że jeden z domowych obowiązków będzie znacznie przyjemniejszy niż dotychczas, sprawdź propozycje, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jeśli nie jesteś pewien, na co zwracać uwagę przy wyborze nowej pralki i na czym opierać swoje zakupowe decyzje, skorzystaj z rad, które zebraliśmy w naszym rankingu.

Nie taka pralka dobra, jak ją malują

Przede wszystkim – pamiętaj! Wybór nowej pralki nie powinien być wynikiem nagłego impulsu. Oczywiście, sama chęć nabycia sprzętu czymś spowodowana być musi, jednak już decyzja o tym, który z dostępnych na rynku modeli będzie rozwiązaniem na miarę naszych potrzeb, powinna zapaść dopiero po sprawdzeniu najważniejszych dla jego działania parametrów. Nie każde zachwalane przez producenta urządzenie będzie najlepszym w swojej klasie, a nie każdy model z najwyższej półki cenowej rzeczywiście zaoferuje więcej, niż jego tańszy odpowiednik. Na co zatem zwrócić uwagę przeglądając sklepowe oferty, by każde pranie skutkowało nie tylko świeżymi tkaninami, ale i szczerym uśmiechem?

1. Klasa energetyczna pralki, czyli koszty

Aby oszacować roczny koszt eksploatacji naszej pralki, zacznijmy od sprawdzenia jej etykiety energetycznej. Znajdziemy tam m.in. informację dotyczącą zużycia energii elektrycznej, podawanej w kWh (na 100 cykli prania) w standardowym programie (bawełna). Warto jednak pamiętać, iż wskazana przez producenta wartość, może ulec zmianie. Dlaczego?

Wszystko z powodu sposobu, w jaki będziemy naszą pralkę użytkować. Nie każde przecież materiały nadają się do prania w programie podstawowym. Co w związku z tym? Korzystając z kilku różnych programów i zakresów temperatur, z pewnością nie potwierdzimy wyniku testów producenta. Niemniej jednak wartość ta może nam posłużyć jako jeden z parametrów porównawczych dla propozycji kolejnych marek.

Jeśli jednak chcemy stwierdzić faktyczne zużycie energii dla tego urządzenia w naszym gospodarstwie domowym, warto w obliczeniach uwzględnić zużycie energii podczas jednego cyklu w trybie standardowym (taką informację powinniśmy znaleźć w karcie produktu). Następnie wartość tę mnożymy przez uśrednioną cenę jednej kilowatogodziny (ok. 0,80 zł). W ten sposób otrzymamy przybliżony koszt zużycia energii podczas jednego prania.

2. Obroty podczas wirowania, czyli skuteczność

Przyglądając się etykiecie energetycznej pralki, warto zwrócić uwagę na informację dotyczącą prędkości obrotów urządzenia. Co prawda najpewniej znajdziemy tam jedynie wskazaną klasę efektywności wirowania (w skali od A do G) bez konkretnych parametrów, jednak w specyfikacji produktu dane te powinniśmy odnaleźć bez większego problemu. Do najczęściej spotykanych trybów wirowania należą te zawarte w przedziale od 600 do 1800 obrotów na minutę. A dlaczego ten parametr jest ważny?

Sprawa jest dość prosta do wyjaśnienia. Im wyższe obroty wirowania, tym krótszy czas suszenia tkanin. Musimy jednak pamiętać, że nie każde ubrania mogą być wirowane z dużą prędkością, dlatego najlepiej wybrać pralkę, którą wyposażono w możliwość regulacji obrotów.

3. Rozmiar i załadunek, czyli pojemność

Kolejna istotna kwestia, o której musimy pamiętać przy zakupie pralki, to jej rozmiar. I chociaż dostępne na rynku modele mają bardzo zbliżone wymiary, to czasem nawet kilka niepozornych centymetrów może stanowić ogromną różnicę dla użytkownika. Nie bez znaczenia jest również sposób ładowania pralki. Standardowe drzwiczki z boku urządzenia nie zawsze są wygodne w użyciu, a w mniejszych przestrzeniach lepszym rozwiązaniem okazać się może wybór pralki otwieranej od góry.

pralka midea łazienka

Poza tym musimy określić jakiej pojemności pralka jest nam potrzebna. Standardowa ładowność tych urządzeń to 6-7 kg. Przy wyborze warto więc zastanowić się, jakiego rodzaju tkaniny będą w niej prane najczęściej, a także ilu domowników będzie z pralki korzystać. Im więcej uda nam się załadować naraz, tym rzadziej będziemy musieli uruchamiać kolejny cykl prania, co przełoży się na mniejsze zużycie energii. A przecież oszczędność zawsze się opłaca.

4. Technologiczne rozwiązania, czyli nowoczesność

Zastanawiając się nad wyborem pralki, warto zapoznać się z oferowanymi przez producenta funkcjami interesującego nas modelu. Aktualnie nawet niedrogie urządzenia wyposażone są w szereg praktycznych rozwiązań, które decydują o jakości prania czy wygodzie użytkowania. Jedną z najpopularniejszych technologii stosowaną przez producentów pralek jest automatyczne dostosowywanie ilości wody oraz czasu prania w zależności od załadunku. Innym ciekawym udogodnieniem jest możliwość wkładania lub wyjmowania ubrań podczas prania. Warto również zwrócić uwagę, czy pralka posiada wbudowany wyświetlacz, na którym prezentowane są informacje dotyczące m.in. czasu trwania cyklu.

5. Programy i funkcje, czyli przydatność

Przed zakupem pralki należy też dokładnie określić, na jakich funkcjach i programach najbardziej nam zależy. To w końcu one zazwyczaj okazują się głównym dla decyzji kupna argumentem. Wiele z dostępnych dziś modeli, oprócz podstawowych programów (bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatne) wyposażono również w te specjalne, przeznaczone do prania konkretnych tkanin, np. ubranek dziecięcych czy pościeli. Nie do rzadkości należą też takie funkcje jak odświeżanie parowe, opóźnienie startu, programowanie czasowe czy blokada rodzicielska.

Poniżej prezentuję najciekawsze modele pralek w wybranych kategoriach cenowych. W moim zestawieniu znalazły się urządzenia, które cieszą się wysokimi ocenami wśród użytkowników. W opisie poszczególnych pozycji uwzględniłam omówione wyżej parametry techniczne, co pozwoliło wyselekcjonować nie tylko pralki o dobrej klasie energetycznej, ale też wyposażone w pożądane dziś zaawansowane funkcje. Zapoznaj się więc z poniższą listą i z większą świadomością zdecyduj, jaką pralkę wybrać dla siebie.

Pralki do 1500 złotych

Pralka Whirlpool FFB6238WPL

Pralka marki Whirlpool charakteryzuje się klasą energetyczną D i załadunkiem do 6 kg. Na etykiecie energetycznej znajduje się informacja, że zużycie prądu na 100 cykli prania wynosi 65 kWh. Zużycie wody na jeden cykl to natomiast 43 litry. Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę, co oznacza, że urządzenie osiąga klasę efektywności wirowania B. W urządzeniu zastosowano technologię 6. Zmysł, pozwalającą pralce na wykrywanie wielkości oraz rodzaju załadunku, co skutkuje automatycznym dostosowaniem wszystkich parametry prania. Wszystko to dla jak najlepszego efektu całego procesu.

Whirlpool FFB6238WPL jaką pralkę kupić

Na uwagę zasługuje tu również funkcja FreshCare+. Dzięki niej, jeśli przypadkiem zapomnisz o wyciągnięciu ubrań po skończonym cyklu, tkaniny będą tak samo świeże, jak po natychmiastowym wyjęciu. Do dyspozycji mamy też technologię Clean+, pozwalającą dostosować cykl prania do poziomu zabrudzenia ubrań. Do wyboru mamy 3 tryby: Intensywny, Codzienny oraz Szybki. Pralka posiada też 14 programów automatycznych, w tym m.in.: 20 stopni, bawełna, delikatne, kołdry, jeans, wełna, program szybki czy pranie codzienne. Urządzenie wyposażono również w takie udogodnienia jak blokada rodzicielska czy kontrola ilości wytworzonej piany.

Pralkę Whirlpool FFB6238WPL możesz znaleźć na stronie sklepu w cenie 1249 PLN.

Pralka Beko WUE6624XBWS SteamCure Slim

Pralka Beko WUE6624XBWS SteamCure Slim to urządzenie o klasie energetycznej C, które zachwyca nie tylko funkcjonalnością, ale i nietuzinkowym designem. Maksymalny załadunek w przypadku tego modelu to 6 kg. Jak deklaruje producent, zużycie energii na 100 cykli wynosi 56 kWh, natomiast zużycie wody to 38 litrów na cykl. Pralka pracuje z maksymalną prędkością 1200 obrotów na minutę. Urządzenie posiada wbudowany sensor załadunku, który automatycznie dobiera odpowiednią ilość wody do wielkości prania, w zależności od obciążenia. Dodajmy do tego wskazany przez producenta poziom emitowanego hałasu o wartości 74 dB i mamy kolejny plus. To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę w modelu pralki Beko.

BEKO WUE6624XBWS

Obecna w naszym urządzeniu Funkcja SteamCure pozwala na zmiękczenie tkaniny jeszcze przed rozpoczęciem procesu prania. Dzięki opcji usuwania sierści Pupil pralka sprawdzi się doskonale w każdym domu, w którym zamieszkuje kudłaty przyjaciel. Miłośnikom rozwiązań typu smart do gustu z pewnością przypadnie aplikacja HomeWhiz, która pozwala na sterowanie urządzeniem za pośrednictwem smartfona.

Pralkę Beko WUE6624XBWS SteamCure Slim możesz znaleźć na stronie sklepu w cenie 1481 PLN.

Pralki do 2000 złotych

Pralka Midea MF200W90WB/W-PL

Na liście pojawia się teraz propozycja marki, z którą mogliście zapoznać się już wcześniej, przy okazji lektury naszego wcześniejszego artykułu. Pralka Midea MF200W90WB/W-PL, bo o niej właśnie mowa, znalazła swoje miejsce w klasie energetycznej A. Jak deklaruje producent, w przypadku tego urządzenia zużycie energii na 100 cykli wynosi 49 kWh, natomiast ilość wykorzystanej w trakcie jednego prania wody to 50 litrów.

Co jednak zasługuje na szczególne podkreślenie, to połączenie funkcjonalności z estetyką, które w tym przypadku przejawia się w obecności cyfrowego pokrętła Lunar. Na jego powierzchni ulokowano elegancki, okrągły wyświetlacz, dla którego inspirację stanowić miało logo marki oraz, jak może sugerować już sama nazwa elementu, księżyc w pełni. Jednak pralka Midea ma nam znacznie więcej do zaoferowania.

Pralki-MIDEA-MF200W90WB-W-PL

Z pewnością na uwagę zasługują programy specjalne, takie jak Higiena 90°C, który ma zapewnić pełną sterylność poddanych procesowi prania tkanin. Szeroki zakres temperatur uwzględnia na swojej skali również cykl wykorzystujący jedynie zimną wodę. Nie zabrakło też szybkiego programu 15-minutowego. Producent daje nam również możliwość korzystania z takich rozwiązań jak dodawanie prania już po rozpoczęciu cyklu, wyciszanie dźwięków, pranie wstępne, a także ultraszybkie obroty bębna w trybie Turbo.

Pralkę Midea wyposażono również w system automatycznego oczyszczania bębna, który pozwala na skuteczne wypłukiwanie wszelkich możliwych pozostałości po przeprowadzonym zabiegu prania. Nad odpowiednią higieną czuwa również funkcja Steam Care, która przed rozpoczęciem głównego prania generuje eliminującą 99,99% zarazków gorącą parę.

Jeśli zastanawiacie się, czy można od pralki chcieć czegoś więcej, to już nie musicie. Midea MF200W90WB/W-PL to bowiem nowoczesny sprzęt, który dzięki funkcji Wi-Fi obsłużysz za pomocą aplikacji na swoim smartfonie.

Pralkę Midea MF200W90WB/W-PL znajdziesz teraz w promocji na stronie sklepu w cenie 1699 PLN.

Pralka Amica WA3S714BLiSTG

To, co w pralce Amica WA3S714BLiSTG przyciąga uwagę natychmiast, to jej elegancki design. Połączenie klasycznej czerni i nowoczesnej technologii zawsze wywiera dobre wrażenie, potęgując jednocześnie pozytywne wrażenia z użytkowania sprzętu. Jednak, jak to mówią, wygląd to nie wszystko. Także w tym przypadku.

Propozycja od marki Amica to urządzenie zakwalifikowane do klasy energetycznej B, o pojemności 7 kilogramów. Maksymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę. Liczba zużytych na jeden cykl litrów wody wynosi, wedle informacji producenta, 45 litrów. W swoim wnętrzu pralka skrywa bezszczotkowy silnik LogicDrive 3.0., który gwarantować ma wysoką efektywność prania przy nawet najkrótszych programach, których łącznie mamy do wyboru 15. Wśród nich znajdziemy m.in. program Antyalergiczny, Bawełna 20°, Eco 40-60, Jeans, Szybki 60 minut.

Pralka AMICA WA3S714BLiSTG

Na szczególną uwagę zasługują wprowadzone w urządzeniu funkcje. Amica WA3S714BLiSTG daje nam możliwość korzystania z takich rozwiązań jak elektroniczny system wyważania wsadu, kontrola piany, pranie wstępne czy funkcja Add+, pozwalająca na dodawanie kolejnych elementów do bębna pralki już po jej uruchomieniu. Technologia SteamPower Pro ma zapewniać nie tylko czystość, ale i dezynfekcję tkanin. OptiTime pozwala na indywidualne ustalenie parametrów poszczególnych programów, a opcja EcoBar, informująca o zużyciu wody i energii elektrycznej, pozwala nam na wybranie najkorzystniejszego trybu pracy.

Pralkę Amica WA3S714BLiSTG znajdziesz na stronie sklepu w cenie 1899 PLN.

Pralki do 2500 złotych

Pralka Whirlpool FFD 9458 BSV PL

Pralka Whirlpool FFD9458SBSVPL to urządzenie o klasie energetycznej B oraz ładowności 9 kg. Jak zostało zaznaczone na etykiecie, dany model na 100 cykli prania zużywa 57 kWh. Zużycie wody wynosi natomiast 50 litrów na cykl. Prędkość wirowania to w tym modelu do 1400 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Funkcja FreshCare+ pozwala utrzymać świeżość ubrań do 6 godzin po zakończeniu cyklu, np. gdy zapomnimy o wyjęciu upranych tkanin.

Pralka Whirlpool FFD9458SBSVEU

Pralka Whirlpool automatycznie wykryje wielkość oraz rodzaj załadunku i zapewni osiągnięcie właściwych rezultatów i optymalnego zużycia energii. Wszystko to dzięki technologii 6. Zmysł. Do dyspozycji mamy także funkcje Steam Hygiene czy Steam Refresh. Pierwsza z nich odpowiedzialna jest za dezynfekcję za pomocą pary, bez środków chemicznych. Druga natomiast to opcja szybkiego odświeżania (bez konieczności prania) i wygładzania ubrań. Urządzenie Whirlpool wyposażono w 14 programów, m.in.: bawełna, bawełna Eco, delikatne, sport, pranie codzienne, odświeżanie parowe, szybkie 30 min czy wełna. Do udogodnień należy zaliczyć tu także obecność takich funkcji jak opóźnienie startu pracy czy blokada rodzicielska.

Pralkę Whirlpool FFD 9458 BSV PL znajdziesz na stronie sklepu w cenie 2099 PLN.

Pralka Samsung AddWash WW70T552DTW

W tej kategorii cenowej z pewnością warto zwrócić uwagę na model Samsung AddWash WW70T552DTW. To pralka o klasie energetycznej B oraz ładowności 7 kg. Jak podaje producent, zużycie energii na 100 cykli wynosi 52 kWh, a ważone zużycie wody to 45 litrów na cykl. Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Podobnie jak we wspomnianych wcześniej propozycjach od tego producenta znalazła tu zastosowanie technologia EcoBubble, która ma pozwalająć na usuwanie nawet najcięższych zabrudzeń.

Pralka Samsung AddWash WW70T552DTW

Samsung AddWash wyposażono w inteligentny panel AI Control, który ułatwi dostosowanie ustawień do sposobu, w jaki dany użytkownik korzysta z urządzenia. Co istotne, urządzenie posiada także moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować pralką z poziomu aplikacji mobilnej SmartThings. Pralka oferuje aż 22 programy, przeznaczone do różnych tkanin, podczas których pracy poziom wytwarzanego hałasu nie powinien przekroczyć 72 dB.

Pralkę Samsung AddWash WW70T552DTW znajdziesz na stronie sklepu w cenie 2159 PLN.

Pralki do 3000 złotych

Pralka Samsung EcoBubble WW90T534DAE

Modele pralek Samsung wykorzystujące technologię EcoBubble od początku jej istnienia cieszą się ogromną popularnością. Swoją sławę zawdzięczają wysokiej skuteczności w usuwaniu nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Czym jednak charakteryzuje się wersja Samsung EcoBubble WW90T534DAE?

Przede wszystkim produkt marki Samusung o pojemności 9 kilogramów jest bardzo wydajny, a przy tym ekonomiczny. Obecny w jej wnętrzu silnik Digital Invertter zapewniać ma oszczędność energii elektrycznej, cichą pracę i żywotność urządzenia. Dla wzmocnienia tych zapewnień na element ten producent przyznał 20-letni okres gwarancyjny. Model EcoBubble WW90T534DAE opisano jako produkt przynależny do klasy energetycznej A.

W menu pralki Samsung EcoBubble WW90T534DAE znajdziemy programy: Bawełna, Ciche pranie, Eco, Higiena, Mieszany, Super szybki. Jak w przedstawionym wcześniej modelu nie zabrakło również funkcji parowych, które pozwalają na usunięcie z tkanin do 99,9% szkodliwych dla zdrowia bakterii i alergenów. Funkcja samooczyszczania natomiast nie ogranicza się tutaj jedynie do bębna. Po zakończonej pracy płukaniu poddana zostaje również szuflada na detergenty, co znacznie upraszcza kwestię utrzymania urządzenia w czystości.

Pralka-SAMSUNG-WW90T534DAE

Dzięki technologicznym rozwiązaniom od Samsung mamy możliwość personalizacji wszystkich ustawień i parametrów programów piorących. Urządzenie zapamiętuje wybrane przez nas opcje i domyślnie wykorzystuje je przy podobnych cyklach. Co więcej, pralka samodzielnie dobierze również odpowiednią dla danego cyklu ilość detergentów. Na tym jednak nie koniec.

Jeśli posiadamy wyprodukowaną przez producenta suszarkę, dzięki połączeniu z aplikacją SmartThings pralka wyśle do niej informację wskazującą rekomendowany tryb dla zakończonego właśnie cyklu prania. W ten sposób zyskujemy nie tylko czas, który możemy poświęcić na ważniejsze (lub przyjemniejsze) czynności, ale też pewność, że nasze ubrania są dobrze chronione od pierwszej do ostatniej minuty.

Pralkę Samsung EcoBubble WW90T534DAE znajdziesz na stronie sklepu w cenie 2699 PLN.

Pralka Whirpool W6X W845WB EE Supreme Silence

Pralka Whirpool W6X W845WB EE Supreme Silence to zdecydowany faworyt wśród miłośników przyjaznego w użytkowaniu domowego sprzętu AGD. Swoją ledwie zauważalną dla ucha pracę model ten zawdzięcza obecności zainstalowanego wewnątrz pozbawionego paska napędowego silnika ZEN oraz wykorzystaniu dźwiękochłonnych paneli bocznych. Innowacje te pozwoliły obniżyć poziom emitowanego przez urządzenie hałasu do 65 dB na przestrzeni całego cyklu.

Wykorzystanie energii o wartości 54 kWh na 100 cykli i zużycie 48 litrów wody na cykl przy ładowności 8 kilogramów i maksymalnej prędkości wirowania blisko 1400 obrotów na minutę stawia urządzenie w klasie energetycznej B. Jednocześnie wykorzystana technologia 6. Zmysł 6th Sense pozwala na dynamiczne dopasowanie parametrów prania w trakcie każdego cyklu i zapobieganie nadmiernemu zużyciu energii.

WHIRLPOOL W6X W845WB EE Supreme Silence

Na uwagę z pewnością zasługuje również opcja dezynfekcji parą SteamRefresh oraz technologia FreshCare+, podtrzymująca świeżość znajdujących się wewnątrz urządzenia materiałów przez 6 godzin od momentu zakończenia prania. Dodatkowo znajdziemy tu takie udogodnienia jak program umożliwiający bezpieczne pranie zabawek i innych wykonanych z pluszu akcesoriów, a także funkcja start/pauza, pozwalająca na dołożenie prania już w trakcie aktywnego programu.

Pralkę Whirpool W6X W845WB EE Supreme Silence znajdziesz na stronie sklepu w cenie 2829 PLN.

Jeśli wizja rozwieszania prania nie napawa Cię optymizmem, a jednocześnie lubisz kompleksowe rozwiązania, warto, abyś zapoznał się z naszym zestawieniem najlepszych dostępnych w sprzedaży pralko-suszarka.

Materiał zawiera linki partnerskie.