Jak działa i ile kosztuje deskorolka elektryczna? Na co zwracać uwagę podczas zakupu e-deski? Deskorolka elektryczna to hit czy kit? Oto krótki poradnik.

Elektromobilność robi się coraz popularniejsza. W większych i mniejszych miastach codziennie spotkać można elektryczne hulajnogi oraz rowery ze wspomaganiem. Nic więc dziwnego, że rośnie również popularność deskorolek na prąd. Czy faktycznie to tak wygodne rozwiązanie? A może nie ma sensu? Jakie są rodzaje deskorolek elektrycznych i czym się różnią? I w końcu – czy deskorolka z silnikiem jest lepsza niż taka napędzana siłą mięśni użytkownika? Postanowiłam bliżej zapoznać się z tym tematem i oto, co udało mi się ustalić.

Ile kosztuje deskorolka elektryczna?

Zastanawiasz się, czy e-deskorolka to droga sprawa? Podobnie, jak w przypadku innych pojazdów tego typu, również i e-deski cechuje spora rozpiętość cenowa. Możesz bowiem sprawić sobie sprzęt z niższej półki cenowej i wydać na deskorolkę kilka stówek. Jednak jeśli celujesz w coś droższego, przygotuj się na wydatek nawet kilkukrotnie wyższy.

Tańsze modele często mają niższą prędkość maksymalną, a także mniej pojemną baterię, a co za tym idzie – mniejszy zasięg. Za niską ceną idą też przeważnie mniej zaawansowane funkcje. Natomiast droższe modele oznaczają zazwyczaj dla użytkownika mocniejszy silnik, a zatem większą wydajność, ale i dalszy zasięg. Często są też wzbogacone o różne dodatkowe funkcje.

deskorolka elektryczna
Fot. Unsplash, Liam Martens

Jak działa deskorolka elektryczna?

Deskorolka elektryczna, podobnie jak jej mechaniczny odpowiednik, to niewielki pojazd, na który składa się trwała platforma oraz – w zależności od rodzaju deski – 2 większe lub 4 mniejsze koła. Pierwszy typ wygląda np. jak OIO Allroad Fire. Ten drugi bardziej przypomina klasyczną deskorolkę – zobacz np. Spokey E-RUSH. Częstym elementem takiego sprzętu bywa kolorowe podświetlenie, które szczególnie atrakcyjnie prezentuje się oczywiście wieczorami.

W zależności od zastosowanego silnika oraz akumulatora, pojazd taki może przemierzyć większy bądź mniejszy dystans – od kilku do nawet kilkunastu kilometrów. Prędkość nie jest duża – zwykle górny pułap to 12 kilometrów na godzinę, choć zdarzają się też szybsze modele, jak np. Kawasaki KX-PRO6.5D.

Deskorolka elektryczna – jak jeździć?

Ciekawi cię, jak należy korzystać z deskorolki elektrycznej? Zanim rozpoczniesz jazdę, zadbaj o stosowne zabezpieczenia. Załóż kask ochronny, a także ochraniacze na łokcie i kolana oraz rękawice.

Samo sterowanie pojazdem nie jest trudne, jednak na początku może wymagać nabrania wprawy. Aby deskorolka słuchała użytkownika, wystarczy w odpowiedni sposób układać stopy na platformie. W zależności od tego, w którym kierunku je odchylimy, pojazd zahamuje, ruszy do przodu lub skręci w prawo bądź w lewo.

deskorolka elektryczna
Fot. Unsplash/Yomex Owo

Na co zwracać uwagę, kupując deskorolkę elektryczną?

Kupując deskorolkę z silnikiem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych detali.

 • Zasięg. Chodzi oczywiście o odległość, jaką można przemierzyć na jednym ładowaniu baterii. Jeśli na e-desce chcesz np. codziennie dojeżdżać do położonej daleko od domu pracy, zwróć uwagę na modele z większym zasięgiem.
 • Prędkość maksymalna. Lubisz adrenalinę? Wciąż się spieszysz? A może przeciwnie – wolisz spokojną i bezpieczną jazdę lub deskorolka ma stanowić prezent dla młodej osoby? W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania, wybierz pojazd oferujący większą lub mniejszą prędkość maksymalną.
 • Rozmiar i rodzaj kół. To cecha ważna pod względem konieczności pokonywania ewentualnych nierówności. W zależności od modelu, inny będzie też maksymalny kąt nachylenia terenu, z którym poradzi sobie dana deskorolka.
 • Czas ładowania akumulatora. Nikt nie lubi czekać zbyt długo. Dlatego, jeśli należysz do niecierpliwych osób, lepiej uwzględnij ten parametr podczas zakupu deskorolki.
 • Gabaryty pojazdu. W przypadku osób dorosłych nie ma to aż tak dużego znaczenia, choć oczywiście warto uwzględnić ewentualne przechowywanie i transport deskorolki. Natomiast jeśli ma to być prezent dla dziecka, dobrze jest zadbać o poręczny sprzęt.
 • Maksymalne obciążenie. Pamiętaj, by sprawdzić, jaką masę może udźwignąć dany model.

Deskorolka elektryczna – przepisy UTO

UTO, czyli urządzenia transportu osobistego, nie tak dawno doczekały się ujęcia w prawie. Ustawodawca określił, którędy i w jaki sposób można poruszać się na pojazdach elektrycznych bez siedzenia i pedałów. Zasady te określono w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Oto najważniejsze reguły, które koniecznie trzeba znać:

 • poruszając się po chodniku, należy zachować prędkość zbliżoną do prędkości osoby pieszej;
 • poruszając się po ścieżce rowerowej, prędkość nie może przekroczyć 20 km/h;
 • w trakcie jazdy nie można korzystać z telefonu;
 • jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest zabroniona;
 • nie możesz przewozić na pojeździe drugiej osoby ani zwierzęcia;
 • podczas jazdy zabronione jest trzymanie się innego pojazdu;
 • nie możesz holować nikogo innego;
 • jeśli jedziesz ze znajomymi, powinniście jechać jeden za drugim – nie wolno poruszać się obok siebie.

Podsumowując – deskorolka elektryczna może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnej. Jest co prawda droższa, jednak mnogość funkcji i możliwości z nawiązką to wynagradza. Na desce z silnikiem z powodzeniem można np. dojeżdżać do pracy lub szkoły. Ja z przyjemnością jeździłabym na niej nawet na zakupy.

Koniecznie sprawdź: Oto 5 powodów, dlaczego hulajnoga elektryczna na komunię to dobry pomysł