Piekarnik parowy nie musi być drogi – oto 5 modeli na każdą kieszeń

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli piekarników parowych. Krążąca wewnątrz komory para eliminuje konieczność używania tłuszczu. Zachowuje także odpowiednią wilgotność powietrza w piekarniku. Dzięki temu potrawy nawet odgrzewane nie wysychają. Przygotowywane danie jest zdrowsze i mniej kaloryczne oraz zachowuje pełnię właściwości odżywczych.

Dziś piekarniki to urządzenia, które są wielofunkcyjne. Nie służą tylko do wypieku ciast czy pieczeni w brytfannie. Można w nich piec z włączoną górną, dolną albo obiema grzałkami. Posiadają termoobieg, grillują i opiekają. Piekarnik parowy ma identyczne funkcje, ale wzbogacony jest o możliwość użycia pary. Dzięki temu mamy szansę na przygotowanie pełnowartościowych dań z niewielką ilością tłuszczu lub wręcz w pełni beztłuszczowych.

Jak działa piekarnik parowy?

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów piekarników parowych. Piekarniki wspomagane parowo posiadają zagłębienie w dnie, do którego wlewa się określoną porcję wody. Inne modele wyposażone są w zbiornik, skąd woda za pomocą rurki trafia do wnętrza piekarnika na jego dno. Urządzenia te wykorzystują obieg grawitacyjny – woda odparowuje z dna i unosi się ku górze.

Piekarniki z generatorem pary wyposażone są w pojemnik, w którym woda jest podgrzewana, a następnie wtłaczana do wnętrza piekarnika w obiegu wymuszonym przez dyszę. W urządzeniach tych można ustawić proporcję ilości wytwarzanej wilgoci i działania grzałek, jednak nie ma możliwości ustawienia gotowania na parze w 100%. Innym typem są urządzenia z generatorem w pełni piekące i gotujące na parze, bez konieczności użycia grzałek.

Ostatnim typem są piekarniki parowe 4w1 Sous Vide. Umożliwiają one pieczenie bez pary, pieczenie z parą, gotowanie parowe i gotowanie metodą Sous Vide. Ta ostatnia oznacza, że żywność pakowana jest do specjalnych worków, po czym umieszczana jest w kąpieli wodnej lub parowej. Istotna jest tu kontrola temperatury.

Poniżej prezentujemy pięć piekarników parowych. Są to urządzenia, które posiadają różne dodatkowe funkcje, które mogą okazać się właśnie dla nas ciekawe i przydatne. Wszystkie wybrane modele piekarników są urządzeniami do zabudowy. Urządzenia te znalazły się w klasie A+. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie aktualnie można kupić w promocyjnej cenie. Aby zwiększyć przejrzystość, piekarniki parowe ułożyłam od najtańszego do najdroższego.

Jeżeli interesuje cię do jakiej klasy energetycznej należy piekarnik według nowej klasyfikacji zachęcamy do zapoznania się z tekstem Klasy energetyczne lodówek – jaka jest realna różnica kosztów użytkowania?

Piekarnik elektryczny Whirlpool AKZ9 7891 IX

Elektryczny piekarnik Whirlpool ma pojemność 73 l, dzięki czemu jest wygodny w użytkowaniu i można przygotować w nim nawet dużą porcję mięsa, powyżej 2,5 kg. Ready2Cook to funkcja szybkiego nagrzewania, która pozwala osiągnąć żądaną temperaturę bez wcześniejszego nagrzewania. Co istotne funkcja Cook 3 umożliwia jednoczesne przygotowanie potraw na 3 poziomach, bez mieszania zapachów i smaków. Można za jednym razem przygotować na przykład pieczeń, warzywa i słodki deser. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że tylko jeden poziom ma wysuwane prowadnice teleskopowe.

Piekarnik elektryczny Whirlpool AKZ9 7891 IX

Wygodę obsługi piekarnika Whirlpool AKZ9 7891 IX wspomaga zamontowane oświetlenie LED, które umożliwia obserwowanie stanu wypieczenia przygotowywanej potrawy. Natomiast system SoftClosing pozwala na ciche i płynne zamykanie drzwi. Dodatkowo do pamięci urządzenia wprowadzone są automatyczne programy pieczenia (6 programów), dzięki czemu przygotowanie mięs, ryb czy ciast jest jeszcze prostsze.

Warto wiedzieć, że czyszczenie piekarnika odbywa się na zasadzie hydrolizy. Po przygotowaniu jedzenia należy wlać porcję wody do wgłębienia znajdującego się w dnie komory i włączyć urządzenie. Woda odparowując spływa po ściankach wewnętrznych, co ułatwia usunięcie powstałych zabrudzeń. Do tej czynności nie używa się żadnych dodatkowych środków czyszczących. Załączone wyposażenie: dwie blachy oraz ruszt. Aktualnie piekarnik elektryczny Whirlpool AKZ9 7891 IX można kupić w sklepie Neonet.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Automatyczne programy pieczenia, Czyszczenie piekarnika – Hydroliza, Szybkie nagrzewanie, Blokada rodzicielska
 • Pojemność: 73 l
 • Moc przyłączeniowa: 3650 W
 • Zużycie energii – grzanie konwencjonalne: 0,91 kWh/cykl; termoobieg :0,7 kWh/cykl
 • Liczba funkcji piekarnika: 16 – Konwencjonalne, Grill, Termoobieg – grzałka okrągła, Pieczenie konwekcyjne, Zapiekanka, Mięso, Maxi cooking, Chleb, Pizza, Ciasta kruche, Szybkie nagrzewanie, Turbogrill, Wym. obieg eco, Utrzymywanie w cieple, Wyrastanie, Smart clean
 • Temperatura: 50°C – 250°C
 • Wymiary: 59,5 x 59,5 x 56,4 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 1399,00 zł Cena: 1279,00 zł Przejdź do sklepu

Elektryczny piekarnik parowy Beko BBIS12300XDE Inox A+

Elektryczny parowy piekarnik Beko BBIS12300XDE posiada wysuwany pojemnik, który mieści 300 ml płynu. Woda jest z niego podawana za pomocą wężyka na dno piekarnika, skąd następnie odparowuje. Para sprawia, że przygotowywane potrawy zachowują soczystość wewnątrz i chrupkość na zewnątrz. Piekarnik ten wykorzystując funkcję termoobiegu daje możliwość rozmrażania potraw w krótkim czasie. Pieczenie 3D uruchamia wszystkie grzałki i wentylator w piekarniku Beko. Dzięki temu można za jednym razem przygotować wiele dań na kilku poziomach jednocześnie – nawet na pięciu.

Wnętrze piekarnika pokryte jest emalią, którą czyści się parowo. Wystarczy wlać porcję wody do zbiornika i włączyć urządzenie. Krążąca para nawilży zabrudzenia i tłuszcz ze ścian komory umożliwiając łatwe czyszczenie. Załączone wyposażenie: emaliowana blacha do pieczenia, taca do pieczenia oraz taca druciana. Model Beko BBIS12300XDE można nabyć w sklepie Media Expert.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Opuszczana grzałka grilla (opiekacza), Grill (opiekacz), Termoobieg, Oświetlenie wnętrza, Równomierna cyrkulacja powietrza, Blokada przed zmianą ustawień, Zabezpieczenie przed dziećmi
 • Moc: 3,3 kW
 • Pojemność: 72 l
 • Wskaźnik efektywności energetycznej: 81,2%
 • Zużycie energii przy grzaniu konwencjonalnym: 0,95 kWh
 • Zużycie energii przy grzaniu wymuszonego obiegu powietrza: 0,69 kWh
 • Liczba funkcji piekarnika: 9 – Eco, Grill – opiekacz, Grzałka górna i dolna, Pieczenie 3D, Pieczenie wspomagane parą, Pizza, Rozmrażanie, Termoobieg, Termoobieg z grzałką owalną
 • Wymiary: 59,4 x 59,5 x 56,7 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 1399,00 zł Cena: 1080,00 zł Przejdź do sklepu

Piekarnik parowy Samsung NV7B4040VAS

Piekarnik parowy Samsung wyposażony jest w specjalne naczynie, które wypełnione wodą umieszcza się we wnętrzu komory. Płyn paruje wytwarzając odpowiednią wilgotność. Technologia Natural Steam to proces, podczas którego para wodna wspomaga pieczenie. Dzięki temu mięso czy pieczywo z zewnątrz ma chrupiącą skórkę, a wewnątrz jest miękkie i soczyste. Warto wiedzieć, że to co wyróżnia ten model to wprowadzonych do pamięci aż 20 programów pieczenia. Piekarnik parowy Samsung jako jedyny z wymienionych modeli posiada możliwość sterowania za pomocą smartfona, ponieważ wyposażony jest w moduł Wi-Fi. Należy pobrać aplikację Smart Things, aby cieszyć się nowymi możliwościami.

Piekarnik parowy Samsung NV7B4040VAS

Piekarnik jest duży, jego komora ma pojemność 76 l, co oznacza, że można przygotować dużą pieczeń, gęś czy indyka dla wielu osób. Co istotne, Samsung NV7B4040VAS wyposażony jest w wiele przydatnych funkcji, które usprawnią pracę w kuchni, na przykład rozmrażanie, grillowanie czy podtrzymywanie ciepła. Można nawet podgrzewać talerze, dzięki czemu podane danie dłużej zachowa swoją temperaturę.

Wnętrze piekarnika pokryte jest emalią ceramiczną, natomiast tylna ściana wykonana jest z wkładów katalitycznych. Ich czyszczenie jest proste i sprowadza się do rozgrzania urządzenia. Parująca woda nawilża ścianki tak, że brud i tłuszcz łatwo jest usunąć. Zaś wkładach katalitycznych zanieczyszczenia ulegają spopieleniu. Załączone wyposażenie: blacha, ruszt oraz naczynie natural Steam. Model piekarnika Samsung NV7B4040VAS dostępny jest w sprzedaży w sklepie Neonet.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Automatyczne programy pieczenia, Czyszczenie piekarnika za pomocą pary, Blokada rodzicielska, Sterowanie smartfonem, Blokada panelu sterowania
 • Pojemność: 76 l
 • Moc przyłączeniowa: 3850 W
 • Zużycie energii – grzanie konwencjonalne: 1,05 kWh
 • Zużycie energii – termoobieg: 0,71 kWh
 • Liczba funkcji piekarnika: 10 – Podgrzewanie, Podtrzymywanie ciepła, Rozmrażanie, Termoobieg, Termoobieg eco, Pieczenie konwencjonalne, Tryb pary Natural Steam, Grill, Grzałka dolna, Grzałka górna i dolna z termoobiegiem
 • Wymiary: 59,5 x 59,5 x 57 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 1849,00 zł Cena: 1669,00 zł Przejdź do sklepu

Chcesz poznać inne możliwości aplikacji Smart Things? Zapoznaj się z Sztuczna inteligencja w AGD – jak oszczędzać z aplikacją Smart Things Samsung.

Piekarnik elektryczny Amica ED47636BA+ X-TYPE Openup

Ciekawym rozwiązaniem jakie spotkamy w tym modelu jest automatycznie otwierane drzwi. Podczas, gdy mamy zajęte ręce, na przykład trzymając brytfannę z mięsem, wystarczy lekko dotknąć łokciem lub nadgarstkiem uchwytu piekarnika. Zamontowany tam czujnik odbierze sygnał i drzwi piekarnika otworzą się uchylnie. Wodę w piekarniku ED47636BA nalewa się do specjalnego zagłębienia w dnie komory. Urządzenie rozgrzewa się bardzo szybko, bo już w 3 minuty osiąga temperaturę 150°C.

Piekarnik elektryczny Amica ED47636BA+ X-TYPE Openup

Komora piekarnika ma pojemność 77 l i w jednym czasie można przygotowywać dania na 3 poziomach. Warto wiedzieć, że w pamięci urządzenia zapisano 19 receptur, które ułatwią przygotowanie różnych smakołyków. Ponadto funkcja SoftSteam umożliwia odgrzewanie potraw w taki sposób, że zachowują swoją soczystość. Funkcja ta pozwoli także na przygotowanie chrupiącego pieczywa. Nad równomiernym rozprowadzeniem temperatury we wnętrzu komory czuwa system BakingPro System. Dzięki tej opcji cała przygotowywana potrawa będzie opieczona jednakowo z każdej strony i odpowiednio wypieczona wewnątrz.

Wnętrze piekarnika pokryte jest emalią łatwo czyszczącą Easy Clean, natomiast tylna ściana wykonana jest z wkładów katalitycznych. Aby przeprowadzić czynność konserwacji należy rozgrzać piekarnik do zalecanej przez producenta temperatury i ustawić odpowiedni czas trwania grzania. Zabrudzenia zostają wówczas spopielone, a ich resztki wystarczy zetrzeć. Załączone wyposażenie: dwie blachy, drabinka suszarnicza. Piekarnik Amica ED47636BA+ X-TYPE Openup jest dostępny w sklepie Media Expert.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Prowadnice teleskopowe, Automatycznie otwierane drzwi, BakingPro System, Chowane pokrętła, Oświetlenie wnętrza, Równomierne pieczenie SoftSteam, Szyba refleksyjna, Zabezpieczenie przed dziećmi
 • Pojemność: 77 l
 • Moc przyłączeniowa: 3,6 kW
 • Wskaźnik efektywności energetycznej: 81,6%
 • Zużycie energii przy grzaniu konwencjonalnym: 0,99 kWh
 • Zużycie energii przy grzaniu wymuszonego obiegu powietrza: 0,71 kWh
 • Liczba funkcji piekarnika: 11 – Eco, Grill – opiekacz, Grzałka górna, Grzałka górna i dolna, Grzałka górna, dół + Termoobieg, Grzałka górna, grill + Termoobieg, Oświetlenie piekarnika, Pizza, SuperGrill, Szybki nagrzew, Termoobieg
 • Wymiary: 59,5 x 59,5 x 57 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące, Door To Door

Cena: 1899,00 zł Cena: 1569,00 zł Przejdź do sklepu

Piekarnik elektryczny parowy Electrolux COC8H31Z SteamCrisp

Piekarnik parowy Electrolux COC8H31Z to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy parę i powietrze, przygotowując smakowite i zdrowe dania. Urządzenie sprawdzi się zarówno podczas rozmrażania potraw, suszenia, wyrastania ciasta i pieczenia w różnych trybach. Ma możliwość grzania w zakresie od 30˚C – 300˚C. Dodatkowo model ten wyposażony jest w termosondę, która kontroluje temperaturę wewnątrz przygotowywanej potrawy. Piekarnik Elektrolux jako jedyny z wybranych modeli posiada generator pary oraz dyszę, która wtłacza parę do wnętrza komory.

Piekarnik elektryczny parowy Electrolux COC8H31Z SteamCrisp

SenseCook to funkcja, która umożliwia perfekcyjne przygotowanie na przykład mięsa, z odpowiednim stopniem wypieczenia. Wystarczy wybrać odpowiedni program, a piekarnik automatycznie wyłączy się w odpowiednim momencie. SteamCrisp to technologia, która dba by danie było odpowiednio soczyste i nie przesuszone. Potrawy jednocześnie można przygotowywać nawet na pięciu poziomach, przy czym należy wiedzieć, że prowadnice teleskopowe są zamontowane tylko na jednym poziomie. Dodatkowo Even Cooking dba, by powietrze równomiernie krążyło po całym wnętrzu i rozprowadzało temperaturę i parę wodną.

Komora piekarnika Electrolux pokryta jest emalią łatwoczyszczącą. Aby usunąć zabrudzenia wystarczy wyczyścić go parą – funkcja AquaClean. Para oderwie od ścian komory zabrudzenia dając możliwość łatwego ich usunięcia. Załączone wyposażenie: półka blaszana, ruszt, brytfanna, prowadnice teleskopowe, przewód zasilający, termosonda oraz wtyczka do przewodu zasilającego. Elektryczny piekarnik parowy Electrolux można kupić w sklepie RTV Euro AGD.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Termoobieg, Szybkie nagrzewanie, Grill (opiekacz), Termosonda, Blokada przed dziećmi, Soft Closing – ciche zamykanie drzwi, Automatyczne wyłączenie, Zabezpieczenie przed przegrzaniem
 • Pojemność: 72 l
 • Moc przyłączeniowa: 3,39 kW
 • Zużycie energii (tryb tradycyjny): 0,93 kWh
 • Zużycie energii (tryb z wentylatorem): 0,69 kWh
 • Liczba funkcji piekarnika: 17 – Grill, Grzałka dolna, Grzałka dolna + termoobieg, Grzałka górna + grill, Grzałka górna + grzałka dolna, Mała wilgotność, Pasteryzowanie, Pizza, Podgrzewanie (regeneracja), Podtrzymywanie ciepła, Potrawy mrożone, Rozmrażanie, Suszenie, Szybki nagrzew, Termoobieg, Turbogrill, Wyrastanie ciasta
 • Wymiary: 59,6 x 59,4 x 56,9 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 2899,00 zł Cena: 2619,00 zł Przejdź do sklepu

Frytkownica bezolejowa jako zdrowy sposób na smażenie? Mity i fakty.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!