Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń, które znajdują się w wyposażeniu każdej kuchni. Jest to sprzęt bardzo funkcjonalny, który pozwala nam przygotowywać przeróżne potrawy. Na rynku znajdziemy trzy rodzaje piekarników – gazowe, elektryczne i parowe. Czym charakteryzuje się poszczególny typ i na który najlepiej postawić? Postaramy odpowiedzieć się na to pytanie w tym artykule. 

Piekarnik elektryczny, gazowy, parowy - charakterystyka. Na który postawić?

W każdej kuchni znajduje się kilka sprzętów AGD. Podstawowym wyposażeniem tego pomieszczenia jest oczywiście lodówka, płyta grzewcza, okap oraz piekarnik. To ostatnie urządzenie pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju posiłków, potraw czy deserów. Na rynku znajdziemy trzy typu piekarników, które różnią się nie tylko technologią, ale przede wszystkim również ceną. Piekarniki gazowe i elektryczne wykorzystywane są już od lat, a modele parowe są stosunkowo nową technologią, która dopiero teraz zaczyna stawać się popularnym rozwiązaniem. Czym charakteryzują się poszczególne typy piekarników? Jakie są ich zalety i wady? Na co postawić?

Piekarnik gazowy 

Przez wiele lat piekarniki gazowe cieszyły się niezwykłą popularnością i praktycznie w każdym domu można było spotkać tego typu sprzęt AGD. Jak sama nazwa wskazuje, piekarniki gazowe zasilane są gazem ziemnym poprzez przyłącze do instalacji gazowej lub butlą gazową. Jak łatwo się domyślić nie są to urządzenia, które można uznać za najbezpieczniejsze. Co prawda nowoczesne piekarniki gazowe posiadają odpowiednie zabezpieczenia, jednak podłączenie do nich butli z gazem może wiązać się z zagrożeniem wycieku tego surowca. 

Zalety i wady piekarników gazowych

Wielu ekspertów kulinarnych, twierdzi, że piekarniki gazowe najlepiej sprawdzają się przy wypiekaniu ciast, a to ze względu na ich wrażliwość na temperatury. Jeśli więc zajmujecie się pieczeniem tortów, placków i ciast, to jest to zaleta, obok której nie można przejść obojętnie. Największym plusem piekarników gazowych jest ich cena oraz koszt eksploatacji. Piekarniki gazowe są najtańszym typem urządzeń na rynku, dlatego też w dalszym ciągu są tak popularne. Jest też kwestia serwisowania. Piekarniki gazowe są znacznie tańsze w naprawie niż ich parowe odpowiedniki. 

Piekarniki gazowe mają też swoje wady. Największa z nich związana jest z gazem. Każda niewielka nieszczelność wiąże się z jego potencjalnym wyciekiem, co może zagrażać życiu domowników. W przypadku tego typu piekarników grzałka umieszczona jest pod spodem urządzenia, co może powodować, że przygotowywane potrawy lub ciasta będą upieczone nierównomiernie. Piekarniki gazowe są podstawowymi urządzeniami, więc nie są wyposażone w dodatkowe funkcje, co dla wielu może okazać się dużą przeszkodą. 

Piekarnik elektryczny, gazowy, parowy - charakterystyka. Na który postawić?

Piekarnik elektryczny

W ostatnich latach piekarniki elektryczne zyskały na popularności. Są zdecydowanie częściej wybierane przez użytkowników niż piekarniki gazowe, a to przede wszystkim ze względu na mnogość dodatkowych funkcji. To znacząco wpływa na komfort użytkowania takiego urządzenia. Przykładem może być tutaj np. funkcja samoczyszczenia po skończonym pieczeniu. Takiego rozwiązania na próżno szukać w prostych piekarnikach gazowych. To właśnie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że klienci wybierający między piekarnikami elektrycznymi a gazowymi decydują się na te pierwsze. 

Zalety i wady piekarników elektrycznych

Piekarniki elektryczne mają wiele zalet. Przede wszystkim wyżej wspomniane funkcje, które zwiększają komfort i wygodę użytkowania. Oprócz trybu samoczynnego czyszczenia komory mogą oferować m.in. utrzymywanie stałej temperatury, opcję termosondy, a w większości przypadków podstawowym wyposażeniem jest termoobieg. Piekarnik elektryczny według wielu najlepiej sprawdza się w pieczeniu różnego rodzaju dań i podczas ich podgrzewania. 

Tego typu piekarniki posiadają także swoje wady. Przede wszystkim piekarniki elektryczne kosztują o wiele więcej niż ich gazowe odpowiedniki. Na tym wydatki się nie kończą, ponieważ równie wysokie są koszty eksploatacji. Piekarnik do nagrzania się i samej pracy pobiera sporą ilość prądu, co odbije się na rachunkach za prąd. Szczególnie będzie to widoczne w okresie świątecznym, gdzie pieczenie mięs i placków jest praktycznie codziennością. Oczywiście na rynku znajdziemy modele energooszczędne, na które warto postawić. Do wady należy również zaliczyć fakt, że w momencie braku dostaw prądu piekarnik elektryczny będzie jedynie eksponatem. Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie takie scenariusze są dość częstym zjawiskiem lepiej wybrać piekarnik gazowy. 

Piekarnik elektryczny, gazowy, parowy - charakterystyka. Na który postawić

Piekarnik parowy

Piekarniki parowe to nowoczesne urządzenia, które łączą w sobie funkcje tradycyjnych piekarników oraz możliwość gotowania na parze. Ten typ urządzeń do ogrzewania potraw wykorzystuje ciepło pochodzące z pary oraz rozgrzane powietrze. Proporcje obu metod ogrzewania można regulować za pomocą oprogramowania piekarnika. Pieczenie w ten sposób jest bardzo zdrowe, a same potrawy nie są suche. Widać to przede wszystkim podczas przygotowywania mięsa, które po pieczeniu na parze jest soczyste i smaczne. To samo tyczy się także ciast i innych potraw, ponieważ nie są one wysuszone przez ciepło, a cały czas nawilżane parą. 

Zalety i wady piekarników parowych

Urządzenia wykorzystujące parę do pieczenia potraw, dań, mięs i ciast mają wiele zalet, a największą z nich jest wielofunkcyjność. Piekarnik parowy jest w stanie zastąpić nie tylko tradycyjny piekarnik, ale również kuchenkę mikrofalową czy parowar. Na wyposażeniu takiego urządzenia są także nowoczesne funkcje, które wpływają na komfort i wygodę użytkowania. Za pomocą piekarnika parowego nie tylko upieczemy, ale także z grillujemy mięso czy pieczywo. Same potrawy są soczyste i posiadają więcej wartości odżywczych niż w przypadku pieczenia przy pomocy tradycyjnego piekarnika elektrycznego lub gazowego. Piekarniki te mogą posiadać także funkcję gotowania!

Oczywiście piekarniki parowe mają też swoje wady. Przede wszystkim cena, która często zaczyna się od ponad 2000 złotych. Wysokie są także koszty eksploatacji, ponieważ piekarnik parowy wykorzystuje energię elektryczną. Serwis również swoje kosztuje, co trzeba mieć na uwadze przy zakupie. 

Który piekarnik wybrać?

Wybór piekarnika jest kwestią osobistą. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czego będziemy od tego urządzenia wymagać? Piekarniki gazowe są najtańszą opcją na rynki i wydaje się, że najbardziej ekonomiczną. Nie posiadają jednak tak rozbudowanych funkcji, co mocno ogranicza ich funkcjonalność. Piekarniki elektryczne wykorzystują nowoczesne rozwiązania, jednak koszty eksploatacji mogą nie być tego warte. Jeśli nie korzystamy z piekarnika zbyt często, wybór piekarnika elektrycznego wydaje się być tym odpowiednim. Są jeszcze piekarniki parowe elektryczne, które mogą zastąpić nam wiele urządzeń. Piekarniki parowe są najbardziej rozwinięte. Wszystkie typu piekarników mają swoje wady i zalety i na pytanie, który najlepiej wybrać musimy odpowiedzieć sobie sami

One reply on “Piekarnik elektryczny, gazowy, parowy – charakterystyka. Na który postawić?”

Comments are closed.