Lodówka za 80 tysięcy od producenta żurawi samojezdnych? Prawdopodobnie jej pragniesz

Marka Liebherr odgrywa dwie znaczące role. Czasem jest liderem sprzetu budowlanego, a czasem wiodącym producentem w zakresie chłodnictwa. Podczas IFA mogłem obejrzeć tylko lodówki, ale bawiłem się równie dobrze, co 7-latek na wystawie wywrotek.

Liebherr BluRox

Muszę się też przyznać do pewnego dziwactwa. Regularnie odwiedzam stoisko marki Liebherr na IFA, pomijając jednocześnie znacznie większych graczy. Chodzi o to, że wystarczy odwiedzić 2-3 globalne marki, aby zrozumieć motyw przewodni targów. Wszystko pozostałe, jest tymi samymi sprzętami, różniącymi się wyłącznie akcentami. Liebherr natomiast zawsze mnie zaskakuje. Oferuje rozsądne innowacje, które nie są oparte wyłącznie o elektronikę, ale również wzornictwo, materiałoznwastwo i inżynierię. Nie inaczej było w tym roku.

Moje ulubione

Zacznę od tego, co ja sam uważam za ciekawe. A ciekawy jest chociażby dozownik chłodnej wody ulokowany wewnątrz lodówki. Rozwiązanie Infinity Spring jest dostępne w niektórych modelach urządzeń Liebherra. System nie jest nowością, ale osobiście widziałem go pierwszy raz w działaniu. Mowa o niewielkiej, srebrnej wstawce na bocznej, wewnętrznej ściance urządzenia. Wystarczy, że użytkownik przyłoży szklaneczkę w odpowiednie miejsce, a dozownik się wysunie i napełni szklankę zimną wodą. Oczywiście konstrukcja ta wymaga zastosowania stałego przyłącza wody, a samo otwieranie lodówki może negatywnie wpłynąć na jej efektywność energetyczną, ale cały proces wygląda imponująco i bardzo mi się podoba.

lifa infinity spring woda liebherr

Fajne są również kostkarki. Wysokie modele do zabudowy mogą mieć automatyczne kostkarki, umieszczone zmyślnie w górnej części zamrażarnika. Produkują one lód, uzupełniając na bieżąco zawartość szuflady o regulowanej pojemności. Firma przewidziała obieg powietrza, który sprawia, że produkowany w ten sposób lód jest kształtny i sypki.

szuflady lodówki liebherr lód dozownik

Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na stałe przyłącze wody dla lodówki, mogą wybrać urządzenie z szufladą EasyTwist-Ice. To moduł ze stosunkowo niewielkim pojemnikiem na wodę. Po pewnym czasie od uzupełnienia wody, wystarczy przekręcić pokrętło, a do dyspozycji użytkownika będzie potężna dawka idealnych kostek lodu.

Kostkarka w lodówke Liebherr EasyTwist Ice

Zwróciłem również uwagę na szuflady BioFresh, potrafiące utrzymywać stałą temperaturę 0 stopni Celsjusza. Jest to wartość, która skutecznie hamuje proces starzenia się produktów spożywczych. Mamy więc idealne rozwiązanie do przechowywania serów, owoców i warzyw. W niektórych przypadkach trwałość produktów może wzostnąć nawet o 90 dni w porównaniu z konwencjonalną szufladą lodówki.

Liebherr Biofresh

Wyższe modele mogą zostać wyposażone również szufladę BioFresh-Plus umożliwiającą stosowanie temperatury -2 stopni Celsjusza, co idealnie sprawdzi się w przypadku delikatnego mięsa ryb i owoców morza. W tym wypadku gwarantowana jest trwałość bez negatywnego wpływu na strukturę przechowywanych produktów.

Lodówka Libher Monolith wnętrze

Niezmiennie również pozostaję fanem pomysłu lodówek BluRox. To coś o czym pisałem rok temu. Mowa o rozwiązaniu, w którym standardowa pianka zostaje zastąpiona izolacją próżniową z perlitem. Taki zabieg pozwala zmniejszyć grubość ścianek oraz sprawia, że cała lodówka nadaje się do recyklingu (co w przypadku pianki jest niemożliwe). Na tą chwilę nic się nie zmieniło i Liebherr posiada wyłącznie urządzenie z drzwiczkami wykonanymi w tej technologii, ale podobno 2 lata dzielą nas od urządzenia, które będzie kolejnym krokiem w rozwoju tego systemu.

Liebherr BluRox

Co jeszcze?

Sercem stoiska były urządzenia legitymujące się nową klasą energetyczną A. Spełnienie nowych, restrykcyjnych wymogów, było punktem honoru dla większości producentów. Aktualnie w ofercie Liebherr są 4 takie lodówki, co jest bardzo dobrym wynikiem. Osobiście jednak, mocniej zainteresowałem się urządzeniami opisywanymi jako najcichsze na rynku, kilka chłodziarek w gamie może legitymować się wynikiem na poziomie 27 dB, co wyrównuje rekordowe wyniki konkurencji.

cicha lodówka liebherr

Docenić należy również nowe, eleganckie wykończenia półek, wiszące organizery i całą masę innych akcesoriów.

lodówka wnętrze szuflady lodówki

Marka specjalizuje się również w chłodziarkach do wina – jak przyznali przedstawiciele, urządzenia są tworzone dość bezkompromisowo, a więc są droższe niż konkurencja. Mowa oczywiście o chłodziarkach z półkami, z nielakierowanego drewna bukowego. Każda taka półka może być wysuwana na delikatnych, teleskopowych ramionach do prezentacji butelek.

winiarka wina liebherr

Ponadto urządzenia nie generują wibracji, posiadają filtry UV na drzwiczkach, a część modeli oferuje chłodzenie wielostrefowe. Dostrzegliśmy nawet jeden technologiczny wyróżnik względem konkurentów, czyli dostępną w niektórych wariantach blokadę cyfrową z kodem PIN.

Liebherr winiarka lodówka do wina

Wśród nowości pojawiło się również nowe wykończenie plecków komory lodówki. Teraz niektóre modele konsumenckie otrzymały wykończenie metalowe, zamiast tradycyjnego plastiku.

Na koniec zostawiłem coś, co zapowiadałem w tytule. Flagowe urządzenia Liebherr nie są oferowane w elektromarketach. Mowa o chłodziarkach sprzedawanych przez specjalistycznych resselerów, skierowanych do najbardziej wymagających użytkowników. Różnią się one jednak od tego, co inne marki uważają za segment premium. Nie znajdziemy tutaj wymyślnych wyświetlaczy, kamer, aplikacji zintegrowanych z telewizorem i wszelkich elektronicznych atrakcji.

Lodówka Libher Monolith wnętrze

Konstrukcje z segmentu Monolith, to rozwiązania z ciężkimi skrzydłami (do 40 kg!) na mocarnych hydraulicznych zawiasach SoftSystem z delikatnym zamykaniem i łatwym otwieraniem. Ich zamrażarki, zamiast drzwi posiadają szuflady wysuwane teleskopowo, a część z nich jest na stałe zamnięta, chroniąc produkty przed wahaniami temperatur. Zarówno one, jak i szuflady lodówki mają mechanizmy samozamykania.

Lodówka Libher Monolith wnętrze

Wnętrze takiej lodówki będzie wykończone stalą, a półki podświetli niesamowite oświetlenie InfinityLight złożone z ogromnych paneli LED umieszczonych na bocznych ścianach urządzenia. Nie zabraknie tu również wspomnianych kostkarek i dozowników do wody. Liebherr zdaje się wskazywać, że dla lodówek tego typu, aplikacje i systemy kontroli wilgotności to oczywistość, a nie flagowe rozwiązania. Tymi są natomiast materiały, staranność wykonania, precyzja działania, wygoda użytkowania – wszystko to, czym użytkownik zachwyca się codziennie i pozostanie istotne przez długie lata.