Chłodnictwo nie jest szczególnie innowacyjnym segmentem, nawet jak na sprzęt gospodarstwa domowego. Oczywiście topowe serie urządzeń bywają wyposażone w wyświetlacze i moduły łączności bezprzewodowej, jednak zasadnicze zmiany w działaniu tego typu sprzętu pozostają niezmienne. Podczas tegorocznych targów IFA jednak coś drgnęło.

Wulkaniczna izolacja – dlaczego nikt na to nie wpadł wcześniej?

BluRoX to technologia, którą zaprezentowała marka Liebherr. Drzwi i ścianki tradycyjnych lodówek są wypełniane pianką poliuretanową zapewniającą izolację. Zaproponowaną alternatywą jest rozdrobniona lawa wulkaniczna w formie gruboziarnistego piasku – tak zwany perlit. Nowy wypełniacz jest pakowany próżniowo. Rozwiązanie jest ekologiczne, zdatne do recyklingu i co najważniejsze – bardzo skuteczne. Pomysł wykorzystania perlitu to odpowiedź producenta na zmiany w normach efektywności energetycznych. Krystaliczny perlit ma niezwykle niską przewodność cieplną, a próżnia jest idealną izolacją energetyczną.

Ciekawe właściwości nowej technologii pozwalają na uzyskanie dobrych rezultatów, przy wykorzystaniu o 25% mniejszej ilości wypełniacza. Co to oznacza dla konsumenta? Dokładnie 25% więcej przestrzeni w lodówce przy zachowaniu standardowych rozmiarów zewnętrznych.

Jak zdradził nam producent podczas targów, w pierwszej kolejności perlit trafia do drzwi lodówek. Niebawem możemy jednak spodziewać się, że zastąpi on całość izolacji.

Zobacz również: Moja kuchnia stała się nudna – wszystko przez Siemensa

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.