Nadchodzą ciepłe dni. Pogoda coraz bardziej zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Rower elektryczny dla seniora to doskonała alternatywa dla pojazdów napędzanych wyłącznie siłą własnych mięśni. Jest wygodny, nie wymaga nadmiernego wysiłku i pozwala na odbywanie nawet dalekich wycieczek, co czyni go idealnym prezentem dla osób starszych.

Rowery elektryczne nie obciążają tak stawów, jak ich standardowe odpowiedniki. Wymagają też mniejszego wysiłku. Wszystko to sprawia, że tego typu pojazdy stanowią doskonałą propozycję dla osób starszych,lubiących aktywnie spędzać czas wolny. Na takim rowerze senior bez problemu może poruszać się po mieście, ale i przemierzać dalsze dystanse.

Rower elektryczny dla seniora – co wybrać?

Wybierając rower elektryczny dla seniora, warto zwrócić uwagę na 6 najważniejszych kwestii:

  • wygodne siodełko – to ważne, gdyż wbudowany w siedzisko system amortyzacji może bardzo podnieść komfort jazdy,
  • kształt ramy – seniorzy miewają różnego rodzaju ograniczenia, dlatego warto upewnić się, czy wsiadanie lub schodzenie z danego roweru nie będzie stanowiło dla nich nadmiernego wyzwania,
  • pojemność baterii – im jest ona większa, tym dłuższy dystans na jednym naładowaniu można przemierzyć, dlatego warto zawczasu przemyśleć, jak dalekie wyprawy senior zamierza odbywać na rowerze elektrycznym,
  • waga sprzętu – rowery elektryczne zwykle są cięższe od pojazdów bez napędu, dlatego jeśli senior nie ma możliwości przechowywania go w wygodny sposób (np. w garażu czy komórce lokatorskiej, usytuowanej na parterze), lepiej wybrać np. rower z ramą karbonową (dużo droższy, ale wyjątkowo lekki),
  • możliwość składania – istotna szczególnie wtedy, gdy rower ma stanowić dodatkowy środek transportu, obok komunikacji zbiorowej bądź samochodu,
  • akcesoria dodatkowe – wśród nich najistotniejszy bywa bagażnik, który pomieści wszystkie niezbędne zakupy.

Rower elektryczny dla seniora – który najlepszy?

Który elektryk dla seniora będzie najlepszy? Różnorodność dostępnych modeli jest spora, a zatem decyzja nie będzie prawdopodobnie należała do najłatwiejszych. Mam jednak nadzieję, że poniższe zestawienie ułatwi ci nieco sprawę.

Elops 900E

Ten rower z sieci Decathlon ma zamontowany w tylnym kole bezszczotkowy silnik, sprzężony z czujnikiem kadencji. Do dyspozycji użytkownika jest aż 5 trybów jazdy: tryb Off – wyłączony (silnik nie działa), tryb 1 – oszczędny (wspomaganie do 15 km/h), tryb 2 – normalny (wspomaganie do 22 km/h), tryb 3 – power (wspomaganie do 25 km/h), a także tryb Walk.

Elops 900E

Akumulator pozwala na przejechanie dystansu co najmniej 40 km w trybie 3, a maksymalnie – do 70 km w trybie 1. Pełne naładowanie baterii trwa do 5 godzin.

Interesuje mnie ten rower

Rower elektryczny trekkingowy Zündapp Green 7.7

Ten rower elektryczny jest dostępny w internetowym sklepie Lidl. Do wyboru jest wariant damski oraz męski. Tym, co szczególnie zwróciło moją uwagę, jest potężny zasięg – od ok. 30 do nawet 115 km.

rower elektryczny Zundapp

Zündapp Green 7.7 został wyposażony w aluminiową ramę oraz akcesoria takie, jak bagażnik czy dzwonek. Wysokość ramy tego roweru to 46 cm, a średnica kół – 28 cali. Użytkownik będzie mieć do dyspozycji 21-biegowe przerzutki marki Shimano. Czas ładowania baterii wynosi ok. 6 godzin. Dodatkowo, rower posiada hamulec przedni oraz tylny typu v-brake.

Interesuje mnie ten rower

Rower elektryczny INDIANA E-Moena 6 D17

Ma 17-calową stalową ramę i koła w rozmiarze 26 cali. Jego maksymalny zasięg na jednym ładowaniu baterii to 45 km.

Rower elektryczny INDIANA E-Moena 6 D17

INDIANA E-Moena 6 D17 ma bezszczotkowy silnik, umiejscowiony w tylnej piaście. Na wyposażeniu tego roweru znalazła się pojemna bateria, której naładowanie do pełna trwa 6-8 godzin. Pojazd ma też stalowy hamulec przedni i tylny typu v-brake marki LOGAN oraz 6-biegowe przerzutki.

Interesuje mnie ten rower

Rower elektryczny składany TrybEco Compacta

Ten model waży zaledwie 17 kg. W dodatku w prosty sposób można go złożyć do kompaktowych rozmiarów. To czyni go dobrą propozycją dla seniorów, którzy nie mają dodatkowego, wygodnego miejsca do przechowywania rowerów.

rower elektryczny składany TrybEco

TrybEco Compacta wymaga 5 godzin ładowania baterii. Ma 3 poziomy wspomagania. Na wyposażeniu tego pojazdu znalazły się hamulce hydrauliczne tarczowe P/T 160 mm marki Fantom, wyświetlacz LCD zintegrowany z manetką oraz koła o średnicy 16 cali. Maksymalny zasięg akumulatora to, w zależności od trybu jazdy, od 40 do 70 km.

Interesuje mnie ten rower

Rower elektryczny miejski MBM La Rue D18

Nietypowy kolor to jego niejedyny atut. Pojazd ten ma hydroformowaną aluminiową ramę i waży 25 kg. Jego maksymalny zasięg to, w zależności od sposobu użytkowania, od 40 do 60 km. Pełne naładowanie baterii zajmuje ok. 6-8 godzin.

rower elektryczny MBM La Rue D18

MBM La Rue D18 ma koła o średnicy 28 cali na aluminiowych, dwuściankowych obręczach. Zastosowano w nim hamulce tarczowe mechaniczne marki Promax oraz przerzutkę tylną SHIMANO Acera z 7 biegami. Każdy senior z pewnością doceni też 2 bagażniki, tylny oraz przedni.

Interesuje mnie ten rower

Koniecznie sprawdź też: Rower elektryczny z… Biedronki? Nie, to nie żart!