Wilgotność powietrza to jeden z najważniejszych aspektów mających wpływ na nasz komfort cieplny. Jak o nią zadbać i ile wynosi optymalna ilość pary wodnej w powietrzu?
Wilgotność powietrza to, krótko mówiąc, zawartość pary wodnej w powietrzu podawana w procentach. Jej poziom zależy nie tylko od pogody i klimatu, ale także temperatury powietrza oraz wentylacji. Zasada jest tutaj prosta: im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pary wodnej może się w niej znajdować. Analogicznie, przy minusowych temperaturach para wodna zaczyna zamieniać się w szron, a jej maksymalna ilość w powietrzu katastrofalnie spada. Nie jest to jednak równoznaczne z mniejszą wilgotnością powietrza.
Nie da się mówić o ilości pary wodnej w powietrzu bez równoczesnej analizy temperatury otoczenia oraz wentylacji. Pierwsza z nich jest zmienna – zależy od pory roku, pogody i klimatu. Mimo wszystko warto zadbać o optymalny poziom wilgotności powietrza w domu i miejscu pracy, gdyż tylko wtedy będziemy mogli dobrze oddychać i czuć się komfortowo. Utrzymanie odpowiedniej ilości pary wodnej w powietrzu wpływa także na zdrowie, stan cery, prędkość starzenia się oraz zapobiega rozwojowi szkodliwych patogenów.
Wilgotność powietrza mierzy się wilgotnościomierzami, które z łatwością można zakupić w każdym sklepie budowlanym. Zanim jednak zdecydujecie się na jeden z nich, warto zauważyć, że część urządzeń mających wpływ na wilgotność powietrza w domu – chociażby nawilżacze i osuszacze – mają takowy wbudowany.
Optymalny poziom wilgotności powietrza dla człowieka według oficjalnych norm wynosi pomiędzy 40 a 60%. Aby ją utrzymać najważniejsza jest już wspomniana wentylacja w domu, która odpowiada za ruch i wymianę powietrza. Dodatkowo istnieją także urządzenia, które znacząco ułatwiają nam utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza na co dzień.
Wpływ suchego powietrza
Gdy poziom wilgotności powietrza spada poniżej 40% mamy do czynienia z tak zwanym suchym powietrzem. Najczęściej spotykamy się z nim zimą, gdy rzadko wietrzymy ogrzewane mieszkania. Nie jest obojętna wtedy także temperatura powietrza, która im niższa, tym mniej pary wodnej w sobie pomieści. Co ciekawe, paradoksalnie – poziom wilgotności w tym czasie wzrasta, co jest to równoznaczne z pogłębieniem uczucia chłodu oraz spadku odczuwalnej temperatury otoczenia.
Pierwszym objawem przebywania w pomieszczeniu o niskiej wilgotności powietrza jest suchość w gardle. W tym czasie może wystąpić także wysuszenie śluzówki nosa oraz oczu. Następnie nasza skóra może zareagować uczuciem swędzenia, atopią oraz stanami zapalnymi. Inne konsekwencje długotrwałego przebywania w otoczeniu o niskim poziomie wilgotności powietrza:
- zmniejszona jakość snu i odporność
- możliwość podrażnienia oczu, nosa i gardła
- może być przyczyną problemów oddechowych
- wysuszenie włosów i skóry
- sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów
Rozwiązaniem na to może być stosowanie w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza. Jest to tym bardziej wskazane, gdy w domu przebywają małe dzieci oraz alergicy, gdyż to oni jako pierwsi odczują skutki długotrwałego oddychania suchym powietrzem. Koszty zakupu nawilżacza powietrza można łatwo porównać sprawdzając na ceneo oferty na nawilżacze powietrza.
Wpływ wilgotnego powietrza
Gdy ilość pary wodnej w powietrzu wzrasta powyżej 60% stykamy się z wysokim poziomem wilgotności. On także nie jest obojętny dla naszego zdrowia i organizmu. Przede wszystkim, wysoki poziom pary wodnej w powietrzu jest idealnym środowiskiem dla bakterii, grzybów i pleśni, które rozwijające się w naszych domach powodują nieprzyjemny zapach. Po dłuższym przebywaniu w ich towarzystwie możemy nawet zacząć chorować.
Pomieszczeniami najbardziej narażonymi na wysoki poziom wilgotności powietrza jest łazienka oraz kuchnia. Niestety, jeżeli mieszkamy w źle izolowanym domu lub mieszkamy w bliskiej odległości od lasów i zbiorników wodnych to wysoki poziom pary wodnej może być w całym domu.
Rozwiązaniem na to może być zastosowanie osuszaczy powietrza, które zadbają, by poziom wilgotności powietrze mieścił się w normach odpowiednich dla nas, czyli pomiędzy 40-60%. Ceny osuszaczy możecie porównać sprawdzając w ceneo oferty na osuszacze powietrza.
Poziom zanieczyszczeń w powietrzu
Wilgotność powietrza to jednak nie wszystko. Warto zwrócić także uwagę na poziom zanieczyszczeń i smogu, który w czasie katastrofy klimatycznej praktycznie stale wzrasta. Wpływ na to ma rozwijające się zjawisko wioski globalnej oraz popularność nieekologicznych źródeł energii. Powstały smog oraz zanieczyszczenia rzutują na wzrastającą liczbę zachorowań na alergie i choroby układu oddechowego.
Rozwiązaniem na to może być oczyszczacz powietrza, czyli urządzenie z wbudowanym zestawem filtrów, który ma za zadanie pozbywać się z otoczenia szkodliwych zanieczyszczeń. Głównie mam na myśli składniki smogu (pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5), ale także alergeny. Część z nich, wyposażonych w generator jonów, usuwają także patogeny takie jak wirusy, bakterie, pleśń i grzyby.
Warto tutaj zwrócić uwagę, że istnieje możliwość kupienia oczyszczacza powietrza z wbudowaną funkcją nawilżania powietrza oraz mierzenia poziomu wilgotności powietrza w domu. Modele firmy Sharp możecie porównać sprawdzając na ceneo oferty na oczyszczacze powietrza Sharp.
Podsumowanie
Utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza jest niezwykle ważne dla stanu naszego zdrowia oraz samopoczucia. Stały jej poziom powinien wynosić pomiędzy 40 a 60% zarówno w domu, jak i biurze. Tylko dzięki temu będziemy mogli czuć się dobrze i komfortowo. Odchyły w każdą ze stron są tym bardziej szkodliwe, im dłużej jesteśmy zmuszeni oddychać zbyt wilgotnym lub zbyt suchym powietrzem. Dlatego warto o to zadbać w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej.