Coraz częściej w naszych ogrodach pojawia się robot koszący. Cicho przesuwa się przemierzając wyznaczoną powierzchnię. Dzięki temu trawnik jest perfekcyjnie przystrzyżony, a my zyskujemy cenny czas na wykonanie innych prac pielęgnacyjnych lub na wypoczynek.

Roboty koszące zwane także autonomicznymi, to w pełni zautomatyzowane kosiarki. Ich jedynym i najważniejszym zadaniem jest utrzymanie murawy w idealnym stanie. Urządzenia te pracują zgodnie z zaplanowanym cyklem – naprzemiennego koszenia i ładowania się w stacji. Trawa jest więc regularnie i automatycznie przycinana, a jej drobiny, opadając w kierunku, gleby stanowią naturalny nawóz.

Roboty koszące nie emitują dymów, jak kosiarki spalinowe, nie wymagają regularnej wymiany oleju w silniku czy dolewania paliwa. Automatyczna kosiarka samodzielnie przemierza cały ogród kosząc trawę. Posiada wbudowany akumulator, który na pełnym naładowaniu, w zależności od modelu, może pracować od jednej do kilku godzin. Po wyczerpaniu się baterii urządzenie automatycznie zjeżdża do bazy dokującej, gdzie ładuje się. Pełen akumulator umożliwia ponowne dalsze koszenie trawnika. Robot rozpoczyna pracę od miejsca w którym uprzednio ją zakończył.

Fot. Bożena Wieczorkowska

Przewód obwodowy – do czego służy?

Przewód obwodowy to bardzo długi i cienki drut, który zakopuje się pod kilkucentymetrową warstwą ziemi lub przytwierdza do podłoża specjalnymi szpilami. Dzięki temu staje się niewidoczny. Nie ma więc możliwości zaplątania się w niego ani nie przeszkadza biegającym zwierzętom po ogrodzie. Instalację przewodu wygradzającego można przeprowadzić samemu. Można także oddać tę pracę w ręce wyspecjalizowanego fachowca. Dzięki temu zyskujemy pewność, że robot będzie bezpiecznie poruszał się po wyznaczonym terenie i bezbłędnie rozpozna informację płynącą z drutu.

Podłączony do stacji dokującej przewód tworzy pętlę, wewnątrz której robot koszący może swobodnie się poruszać. Można także wyznaczyć strefy, do których kosiarka automatyczna nie powinna wjeżdżać. Są to rabaty kwiatowe, warzywnik, chodniki czy oczka wodne. Warto tu wspomnieć, że nie wszystkie urządzenia wymagają takiego kabla. Na rynku są już najnowsze modele, które poruszają się wykorzystując GPS i inne technologie cyfrowe, a zakopywanie przewodu w ziemi zdaje się być przestarzałą metodą.

Chcesz zdobyć więcej informacji o robotach koszących i poszukujesz najlepszego modelu dla siebie? Sprawdź, jakie modele wybraliśmy i opisaliśmy w tym rankingu.

GPS w kosiarce

To najnowocześniejsza technologia. Nie wymaga pracochłonnego układania przewodu ograniczającego. Wystarcza dostęp do lokalizacji i odpowiednich systemów łączności (GPS, RTK, Wlan, Wi-Fi), które dają robotowi informację o położeniu. Dodatkowo w pamięci urządzenia zostają zapisane te dane na wypadek, gdyby była ograniczona możliwość połączenia z satelitą.

Dzięki wbudowanej mapie GPS kosiarka samojezdna może zmapować teren i poruszać się po całym ogrodzie, z dokładnością do kilku centymetrów. Równocześnie robot może powrócić do bazy najkrótszą możliwą drogą – w sytuacji rozładowania akumulatora. Dodatkowo, o czym nie wszyscy wiedzą, urządzenia te mają wbudowany czujnik zapobiegający kradzieżom. W sytuacji, kiedy nasz robot nagle zmieni właściciela, a więc nastąpi zmiana położenia GPS, włącza się głośny sygnał dźwiękowy. Nie można także urządzenia uruchomić. Aby to zrobić należy wprowadzić czterocyfrowy PIN, który zna tylko prawdziwy właściciel robota.

Przeczytaj także, jeżeli chcesz zdobyć więcej informacji jak należy przygotować ogród oraz jakie są wady i zalety robotów koszących.

Jaki wybrać model?

Robot koszący Husqvarna

Wielkość i rodzaj powierzchni ogrodu

To jedna z istotniejszych informacji. Aby dobrze wybrać odpowiedni model robota koszącego, należy jeszcze przed zakupem zmierzyć roboczą powierzchnię trawnika w ogrodzie. Wartość tą, podaną w m2, zapamiętujemy. Dzięki niej możemy dobrać odpowiedni sprzęt. Trzeba także wziąć pod uwagę jakie jest ukształtowanie terenu, bowiem jednym z parametrów kosiarek jest maksymalny kąt nachylenia jaki mogą obsłużyć. To ważna informacja, czy kosiarka będzie przemierzać płaskie połacie trawnika, czy musi wjeżdżać na wzniesienia.

Częstotliwość koszenia

Roboty koszące przycinają trawę zgodnie z wprowadzonym przez nas harmonogramem, zwykle co dwa -trzy dni. Dzięki temu, że murawa jest tak często przycinana, źdźbła nie są postrzępione, ani porozrywane, jak to zdarza się przy tradycyjnych kosiarkach. Kilkumilimetrowe przyrosty trawy są niemal niezauważalne dla nas. Dodatkowo resztki te opadają w stronę gleby, gdzie szybko się rozkładają, stanowiąc rodzaj naturalnego nawozu dla trawnika.

Czujniki

Zapewne w większości ogrodów znajdują się drzewa, krzewy, rabaty kwiatowe oraz miejsca rekreacji i wypoczynku dla dzieci i dorosłych. Czujniki zbliżeniowe oraz pole magnetyczne, które jest emitowane przez przewód ograniczający rozwiązują problem najechania w niedozwolone miejsca. Czujnik nierównej powierzchni zatrzyma robot jeżeli zbyt wielkie nachylenie terenu będzie przekraczało możliwości bezpiecznej pracy urządzenia. Czujnik bezpieczeństwa natychmiast wstrzymuje pracę obracającego się ostrza w momencie kiedy robot zostanie podniesiony.

Niektóre roboty mają wbudowaną blokadę uniemożliwiającą uruchomienie przez osoby niepowołane, na przykład przez dzieci. Aby ponownie uruchomić urządzenie należy wprowadzić odpowiedni kod PIN. Jest to także zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą.

Czujnik deszczu to kolejne zabezpieczenie, chroniące elektronikę, która jest ukryta we wnętrzu robota koszącego. Niezależnie od pory dnia czy roku opady deszczu są naturalnym zjawiskiem. Ponieważ mokra trawa staje się ciężka i pochyla się więc jest trudno równo ją przystrzyc. Dlatego kosiarki automatyczne w chwili wykrycia przez czujnik opadów zjeżdżają do bazy ładującej. Swoją pracę rozpoczynają wówczas, kiedy niepogoda minie.

Robot koszący Gardena

Zdalne sterowanie

To bardzo przydatna funkcja. Dzięki aplikacji w telefonie możemy zarządzać pracą kosiarki – na przykład z jakiej części ogrodu ma rozpocząć koszenie albo zaplanować w kalendarzu aplikacji następny dzień pracy robota. Możemy także monitorować postępy aktualnego koszenia lub wyznaczyć nową strefę strzyżenia trawy. Dla robota nie ma znaczenia także pora dnia czy nocy. Jego oczami są wyznaczone strefy, które wyznacza przewód ograniczający.

Ładowanie

Rozładowany robot zawsze samodzielnie dojeżdża do stacji ładującej. Zależnie jakim dysponujemy terenem ogrodu oraz wybranym modelem urządzenia różnie długo może trwać czas ładowania. Zwykle jest to czas kilku godzin.

Robot koszący – wady

Cena

Roboty koszące są to nie najtańsze urządzenia. Ich cena jest różna i waha się w zależności od wielu parametrów, na przykład wielkości terenu jaki może obsłużyć, kąta nachylenia powierzchni ogrodu czy możliwości sterowania za pomocą aplikacji. Warto jednak wybierać modele znanych firm. Daje nam to łatwiejszy dostęp do serwisu gwarancyjnego, czy możliwość kupienia wymiennych części w razie awarii.

Usuwanie z trawnika z drobnych przedmiotów

Przed uruchomieniem robota warto zwrócić uwagę, czy na koszonym terenie nie są rozrzucone zabawki dzieci czy zwierząt, narzędzia ogrodowe lub pozostał niezwinięty wąż ogrodowy. Choć robot jest wyposażony w czujniki to jednak nie są one umieszczone przy samym gruncie i może zdarzyć się, że kiedy najedzie na niewielkie, drobne przedmioty może je zniszczyć. Warto też posprzątać leżące gałązki drzew lub kamienie.

Jak utrzymać robota koszącego w czystości?

Co jakiś czas warto usunąć gromadzące się pod urządzeniem resztki traw, czy nawet drobiny ziemi. Wystarczy w tym celu użyć węża ogrodowego, którym można spłukać wszystkie zanieczyszczenia. Tę czynność warto także wykonać jesienią, kiedy trawa przechodzi w stan odpoczynku i już nie rośnie, a robot wznowi swoją pracę dopiero na wiosnę.

Robot koszący Gardena

Co zrobić z robotem podczas zimy?

Stacja dokująca oraz ogrodowy robot koszący powinny być przechowywane w suchym i nieprzemarzającym pomieszczeniu (najlepiej 10o-15o). Okres zimowy jest to także bardzo dobry czas, by oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu, gdzie będzie wykonany przegląd. W jego ramach zostają naprawione i usunięte usterki, sprawdzone czujniki oraz wykonane wszelkie czynności, które zapewnią sprawną pracę w następnym sezonie w ogrodzie. Warto także wiedzieć, że są takie serwisy, które oferują przechowanie naszego robota (niezależnie od modelu) przez całą zimę. Za usługę tę co prawda musimy zapłacić, za to jednak nie musimy się zastanawiać, gdzie przechować naszego robota przez ten czas.

Aby szybko i sprawnie skosić trawę na dużej powierzchni ogrodu najlepszym rozwiązaniem może być zakup traktorka kosiarki. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach.

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.