Electrolux ujawnił dziś nazwiska sześciu finalistów Design Lab 2015, międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów cieszącego się uznaniem na całym świecie. Tematem tegorocznej edycji było hasło: Zdrowe i szczęśliwe dzieci. Tym razem Electrolux poszukiwał nowoczesnych rozwiązań, które mogą mieć wpływ na poprawę jakości codziennego życia rodzin z dziećmi. Studenci, którzy zakwalifikowali się do finałowej szóstki pochodzą z: Meksyku, Korei Południowej, Węgier, Litwy, Wielkiej Brytanii oraz Rosji. Zwycięzca Design Lab 2015 zostanie wybrany podczas gali finałowej, która odbędzie się 15 października w Helsinkach, w Finlandii.


Do tegorocznej edycji konkursu Design Lab zgłoszonych zostało w sumie ponad 1500 projektów z całego świata. Konkurs wystartował w kwietniu, teraz – pięć miesięcy później, po etapie głosowania publiczności oraz podjęciu decyzji przez ekspertów Electrolux, wyłonionych zostało sześć finałowych projektów. Wśród finalistów znalazło się trzech naszych faworytów, których zdążyliśmy już wam zaprezentować. Do dokładnych opisów produktów, przejdziecie klikając podlinkowane nazwy:

1. Voris – robot, który uczy dzieci, jak ważne jest dbanie o ubrania
Autor: Martha Fabiola García Bustos, Meksyk

2. Q.H [Quadruple H] – oczyszczacz powietrza i hula hop w jednym
Autor: Jeongbeen Seo, Korea Południowa

3. Future Classroom – interaktywna i samowystarczalna kuchnia dla celów edukacyjnych
Autor: Tobias Tsamisis, Węgry/Niemcy

4. Air Shield – wózek dziecięcy, który tworzy czysty mikroklimat
Autor: Dominykas Budinas, Litwa

5. Bloom – wypełnienie luki pomiędzy cyfrową i praktyczną edukacją, poprzez zachęcanie
do zdobywania dobrych kuchennych nawyków
Autor: Jordan Lee Martin, Wielka Brytania

6. Plato – robot, który pomaga w opiece nad dzieckiem
Autor: Mary Pilyugina, Rosja

Zwycięzca Design Lab 2015 zostanie wybrany przez Jury złożone z ekspertów, pod przewodnictwem Larsa Eriksona, podczas gali finałowej w Helsinkach, w dniu 15 października.

Electrolux Design Lab 2015
Celem Electrolux Design Lab jest inspirowanie i aktywizowanie studentów wzornictwa z całego świata do opracowywania nowych, innowacyjnych rozwiązań dla gospodarstw domowych przyszłości. Zaangażowanie marki w rozwój i ciągłe unowocześnianie urządzeń gospodarstwa domowego, między innymi poprzez takie projekty, jak Design Lab, daje dodatkowo możliwość wyłonienia i wspierania wyjątkowo utalentowanych, młodych projektantów. Pierwsza nagroda w konkursie, to półroczny płatny staż w globalnym centrum projektowania Electrolux. Połowa zwycięzców z poprzednich lat kontynuuje swoją współpracę z Electrolux również po zakończeniu okresu stażu. Dodatkowo zwycięzca otrzyma
10,000 euro. Student, który zajmie drugie miejsce otrzyma 6,000 euro, a trzecie – 4,000 euro. Przewidziana została także nagroda publiczności w wysokości 2,000 euro dla projektu, który zdobędzie największą ilość głosów internautów.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.