Volvo DRIVe Electric – przyszłość samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne znane są nie od dziś. Ich upowszechnienie przebiega bardzo powoli, jednak w ciągu ostatnich lat nabiera tempa. Volvo należy do grona producentów, którzy rozwijają projekty ekologicznych pojazdów. W ostatnim czasie światło dzienne ujrzały projekty, które wg konstruktorów szwedzkiej marki zrewolucjonizują świat samochodów elektrycznych i przyspieszą ich wejście na rynek masowy.

Volvo DRIVe

Baterie w karoserii

Jeden z największych problemów samochodów elektrycznych to baterie. Ich waga, wielkość oraz cena są zmorą inżynierów od lat. Volvo wraz z uczonymi z Imperial College w Londynie znalazło na to receptę – baterie zintegrowane w panelach karoserii pojazdu.

Volvo DRIVe

Panele są połączeniem nanomateriału powstałego z włókien węglowych i żywicy polimerowej oraz kondensatorów dużej pojemności (tzw. superkondensatorów). Zastosowanie takich materiałów pozwala na dowolne formowanie elementów, umożliwiając dopasowanie do kształtu karoserii i wykorzystanie wolnych przestrzeni (np. kosz koła zapasowego, pokrywa bagażnika, drzwi, nadkola czy maska silnika). Proces wytwarzania paneli składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich warstwy włókien są ze sobą sklejane, dalej są formowane w pożądany kształt, a w ostatnim etapie element wygrzewany jest w piecu. W tak powstałym panelu superkondensatory umieszczane są w wierzchniej warstwie materiału.

Volvo DRIVe

Nowe baterie w dalszym ciągu mogą być ładowane z sieci elektrycznej bądź poprzez odzysk energii z hamowania samochodu, jednakże przeprowadzone przez konstruktorów testy dowiodły, że takie baterie ładują się szybciej, będąc jednocześnie bardziej wytrzymałymi i elastycznymi od konwencjonalnych ogniw.

Volvo DRIVe

Testy nowego materiału przeprowadzane są na elementach zamontowanych w modelu S80. W egzemplarzu testowym konstruktorzy wymienili pokrywę bagażnika oraz osłonę silnika na elementy lżejsze i pozwalające gromadzić energię elektryczną. Autorzy projektu szacują, że zastosowanie nowego materiału zamiast konwencjonalnych baterii pozwoli obniżyć masę samochodów nawet o 15%, co w dobie „walki o kilogramy” może mieć duże znaczenie dla możliwości wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

Volvo DRIVe

Parkowanie = ładowanie

Ładowanie baterii to problem z którym borykają się użytkownicy prawie wszystkich mobilnych urządzeń elektrycznych. Dotyczy on również samochodów. Projektanci Volvo wykorzystali pomysł ładowania baterii za pomocą indukcji elektromagnetycznej. Podobne rozwiązanie stosowane jest w najnowszych modelach smartfonów czy prostych urządzeniach AGD np. bezprzewodowych szczoteczkach elektrycznych.

Volvo DRIVe

Bezprzewodowe ładowanie baterii odbywa się w specjalnie skonstruowanej stacji ładowania przy której należy zaparkować. Umieszczona w podłożu stacji cewka indukcyjna wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne. Podobna cewka zamontowana w samochodzie odbiera energię z pola elektromagnetycznego i zamienia w prąd gromadzony w akumulatorach.

Volvo DRIVe

Testy nowego rozwiązania prowadzone są w ośrodku badawczym Flander’s Drive w Belgii. Baterie doświadczalnego egzemplarza Volvo C30 DRIVe Electric udało się naładować do pełna w 2,5 godziny. Aby uzupełnić energię w akumulatorach pojazdu wystarczy go zatrzymać na wyznaczonym miejscu – wtedy ładowanie baterii rozpocznie się automatycznie. Prostota, wygoda i wysoka wydajność takiego rozwiązania ma być jednym z czynników, które przekona klientów do samochodów elektrycznych.

Volvo DRIVe

Samochody elektryczne coraz bliżej

Pojazdy elektryczne mogą się upowszechnić nie tylko w momencie, gdy ich konstrukcje będą dopracowane tak jak współczesne modele z silnikami spalinowymi. Potrzebna jest również infrastruktura stacji ładowania baterii, która powoli zaczyna się rozwijać w niektórych krajach (również w Polsce). Wydaje się, że Volvo wykonało ważny krok w kierunku udoskonalenia i wypromowania samochodów elektrycznych. Możliwe, że jedno z powyżej przedstawionych rozwiązań będzie można sprawdzić za kilka lat w seryjnie produkowanym modelu. Przyszłość samochodów elektrycznych zaczyna wyglądać coraz ciekawiej.

Volvo DRIVe